Şimdi Ara

Aldığım iş teklifi hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Herkese merhabalar. İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu bir öğretmenim. 2020 senesinde mezun oldum ve bilinen özel okullardan birinde çalışmaya başladım. Özel okul şartları herkes tarafından bilinir. Şuanda iyileştirmeye gidilmiştir belki bir tık daha ama genel itibariyle işletmeciler tecrübeli tecrübesiz herkese olabildiği kadar asgari ücrete çok yakın maaşlar verirler ve alternatifi ve mezunu çok olduğu için kaliteli öğretmen aramazlar, daha azına çalışacak işçi ararlar. Bu yüzden uzun vadede en azından özel sektörde öğretmenlik yapmayı düşünmüyorum. 2 yılı özel okul 1 senesi dil kursu olmak üzere İngilizce öğretmenliği alanında çalıştım.  2023 yılının Mayıs ayında askerden döndüm ve tesadüfen bir iş teklifi alıp sağlık turizmi alanında faaliyet gösteren bir poliklinikte Uluslararası Hasta Koordinatörü pozisyonunda çalışmaya başladım. Asgari ücret 11 bin lira iken 20.000+sodexo ile işe başladım. Asgari ücret 17 bin olduğunda ben de yüzde 50 zam aldım ve maaşım 30.000 tl oldu. Burada hayatım boyunca tanıdığım en kötü niyetli insan olan yöneticim olacak kadının mobbing ve çalışanlara karşı tavrından dolayı daha fazla dayanamadım ve ayrıldım. Burada prim meselesi de vardı. Satış yaptığım hastalardan komisyon alıyordum ve ortalama ayda 2000-4500 TL arası prim de alıyordum ama yol yardımı yoktu. Kendi arabamla gittiğim için yaklaşık 2000 TL ayda mazot masrafım oluyordu.


  Buradan ayrıldıktan sonra gemicilik/denizcilik sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir Danimarka firması benimle iletişime geçti. LBS Spare Parts Coordinator pozisyonu için birini arıyorlardı. İleri seviyede İngilizce aradıkları en önemli kriter olduğu için bu sektörde tecrübesiz kişileri de dil becerileri iyiyse işi öğretmek üzere işe aldıklarını söylediler. İlk telefonla görüşmemizde net maaş beklentimi 35-40 bin arası söylemiştim. İstanbul'da yaşıyorum ve bana bekar ve ailesiyle yaşayan biri olarak yetecek maaşın ortalama bu olduğunu düşünüyorum. Telefonda ilk görüşmeyi yaptıktan sonra yüz yüze görüşmek için çağırdılar. Takım lideri ve İK ile görüştüm. Olumlu geçti. Sonra İngilizce yazılı ve sözlü mülakat için Zoom'dan online görüşme sağladık. O da olumlu geçti. Dün tekrardan orta-üst düzey yöneticilerle ve İK ile görüşmek için çağırdılar. Bu biraz daha kapsamlı bir mülakattı. Olumlu geçti ve bugün yazılı teklif ilettiler.


  Teklifi şu şekilde özetleyeyim;  40 bin TL brüt maaş - hesapladığım şekilde haziran ayı itibariyle net 29.489 gibi bir para yapıyor

  30 gün olarak maaşa ek yatan günlük 170 TL yemek = 5100 TL'ye tekabül ediyor

  Araçla gelenler için KM başında ödeme yapılıyormuş - ayrıca servis var

  2. aydan itibaren aktif olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

  Haftanın 5 günü 08:00 - 17:00 mesai saatleri - Cumartesi pazar off  Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyorum. Beni hayal kırıklığına uğratan nokta şu oldu ve takıldığım yer şurası açıkçası, teyit etmek adına defalarca net ücret beklentinizi soruyorlar. Ona göre görüşmeye çağırıyorlar. Sonrasında ise beklentinizin altında bir ücret teklif ediyorlar. Sizce bu kabul edilebilir bir teklif mi? Şirketin geleceği olduğunu ve bana bir şeyler katacağını düşünüyorum ve kurumsal bir yapılanması var. Ama ücreti biraz düşük buldum. İK'dan teklif üzerinde iyileştirme yapmalarını talep etmek uygun mudur? 3 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz bir cevap bekliyorlar.
 • Bence gayet iyi hocam tebrik ederim

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Google'a "brütten nete" yazın. Çıkan sayfalardan birinden (muhtemelen deloitte falan olur ilk sıralarda) çıkan tabloda 12 aya da 40000 yazın. Her ay net maaşınızı hesaplar. (eğer 12 ayda 1 zam alacaksanız) 12 aylık toplam net maaşınızı 12ye bölün. Aylık net ortalamanızı hesap edin. Üzerine extra netlerinizi koyun. Brüt maaş sisteminde, kümülatif olarak maaşınız arttıkça, gireceğiniz vergi dilimi de yükseleceğinden, her vergi dilimi yükselişinde alacağınız net maaş, bir önceki aydan daha az olacaktır. 29 küsur bin tl sizi aldatmasın. Yani özetle brüt maaş sisteminde alacağınız net 1. aydan başlayarak 12. Ay bitene kadar azalır. Bulacağınız rakam sizi tatmin etmese de girin, başlayın. İş arayacaksanız da işiniz varken arayın. İşsizken iş aramakla, çalışırken iş aramak arasında dağlar kadar fark var. Ve şunu düşünün: diyelim ki 30 net ortalama buldunuz yukarıdaki hesap sonucu. Her türlü sıfırdan büyüktür. Hakkınızda hayırlısı olsun.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muRTah -- 5 Haziran 2024; 19:8:45 >
  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • muRTah kullanıcısına yanıt

  Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi her ay azalarak ilerliyor. Aralık ayında 28.000 TL net ücrete kadar geriliyor.

 • up.

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.