Şimdi Ara

Aldığım aracın km'siyle oynanmış..!!! (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
5
Favori
37.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ne olacak o polisin kesin bu tür yasa dışı işleri yapan arkadaşları vardır. Rica etmiştir onlarda seve seve yapmışlardır.Zaten polisin işi budur yasa dışı işlere bakar ama tabi bakış açısı önemli.
  • paranızı geri alabilmenize sevindim. tekrar geçmiş olsun.

polis bile sahtekarlık yapıyorsa bu ülkede, kime güveneceğiz biz ?
  • geçmiş olsun en azından durumu çabuk anlayarak paranızı kurtarmışsınız
  • Geçmiş olsun en büyük şansınız aracı aldığınız galerinin tanıdık olması yoksa hayatta bir daha kabullenmezler durumu (büyük bir çoğu)..Yani bunu yaparak araç satıp o parayı alıp harcarken hiçmi vicdanları sızlamaz (asıl araç sahibini kastediyorum) hiçmi allah korkusu yok bunlarda sonuçta yedikleri para haram para..
  • Geçmiş olsun. Üzüldüm adınıza, ama aracı geri vereceğiniz için de sevindim. Her ne kadar "polis" bu aracı daha az tahsil ve eğitim sahibi (bilgisayar, internet, araştırma ve kurcalama merakı olmayan) birisine satacak olsa da olayda sizin zaman ve paranız, iyi niyetiniz ve insanlara olan güven duygunuz inanıyorum ki derin bir yara almıştır.

1. Kilometre düşürme BİR SUÇTUR!
    2. Kilometre düşürme EVRAK VE BELGECİLİKTE SAHTECİLİK demektir!
    3. Kilometre düşürme cihazı almak, satmak, bulundurmak yasaklanmalıdır!
    4. Kilometre düşürme hizmeti ilanı vermek yasadşı ve yasak olmalıdır!
    5. Kilometre düşürülmüş aracı satarken bilgi gizlemek ayıplı mal satmak demektir!

Kilometreyi sadece KENDİN İÇİN DÜŞÜREBİLİRSİN (Alman hukukuna istinaden) ve kilometresi düşürülmüş aracı satarken bunu aracı alan kişiye BELGELEMEN GEREK! Kilometresi düşürülmüş bir aracı satışa sunduğunda ve gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile müşteri toplayıp yüksek fiyat peşinde koşar ve aracı gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile satarsan ARACI GERİ ALMA ZORUNLULUĞU ve TAZMİNAT ÖDEME CEZASI ile suç (cürüm) işlersin.

Tabi ülkemizde durum farklı. Neden? Çünkü yukarıdaki örnekte de POLİS, yani şikayetimizi ileteceğimiz kişinin kendisi, balık baştan kokar, imam yellenirse cemaat pislermiş atasözünden mütevellit devleti temsil eden, hukuku korumakla mükellef bir devlet memurunun, bir makam temsilcisinin, bir kolluk kuveti mensubunun, belinde beylik tabancası (Kırıkkale veya Çek) taşıyan 657 de bunu yaparsa, kime güvenceğiz...?

İmzamda dikkat ettiyseniz var: Bekçilere Kim Bekçilik Edecek...?!? Who Shall Stand Guard To The Guards Themselves...?!?

Neyse, olan olmuş, süte çiş karışmış, yapacak şeyler.

1. Aracı geri vermek satıcı polisin dua edip de Allah'tan değil Şeytan'dan gönderilen ve parayla ölçülemeyecek bir fırsattır.
    2. Bence arada akrabalık, eş-dost-arkadaş ilişkileri (NEPOTİZM) yoksa mahkemede dava açılabilir. Tazminat ve para cezası.
    3. Mahkemede davayı bakım belgelerine bakarak kanıt ve ispat niteliğinde evraklar sunulabilir. Galerici de şahit olabilir.
    4. Dava açılıp araç bedelinin kanuni faizi ile iadesi, tazminat talebi ve suçun polis memurunun siciline işlenmesi sağlanabilir.
    5. Kilometre düşürmenin tek yolu az binmektir. Kiloemtre düşürmenin suç olduğunu Türk Otomobil Dünyası artık bilmelidir.

Tekrar geçmiş olsun. Hoş değil ama arkadaş, tanıdık ve POLİS'in böyle bir utanç verici ve yüz kızartıcı şey yapmasını anlamak mümkün değildir.

İyi, herkes gibip mahkemede dava açsın, yaşını da düşürsün, 5 defa boşanan biri kendisi 18 yaşında, bekar ve çocuksuz tanıtsın. Hiç olur mu...???

Taner Göde
  • Sn. Taner Göde detaylı mesajınız için teşekkür ederim.

Böyle olayların yaşanması gerçekten üzücü.İnsanda büyük bir güven sorunu yaratıyor.Tek sevindiğim konunun galerici tanıdığımızın bizi mağdur etmemesi.Paramın tamamını + yaptığım masrafları geri iade etmesi(trafik sigortası,noter,trafik tescil,araca harcadığım masraflar...)

Aslında olayı mahkemeye taşıyıp suçlu kişilerin ceza almasını isterim ama mağdur durumda kalmadığım için,hırsızı evine kadar kovalamayalım mantığıyla gidiyorum.İyimi yapıyorum kötümü tabi buda tartışılır.
  • km ile oynayanında oynatanında Allah cezasını versiin...tipik Türküz işte....kafamız hep p...ştluğa çalışır...çok sert oldu ama bende sırf bu durum yüzünden ikinci el araç almaya korkuyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ototube

Kmye bakıldığında gözüken değer direksiyon ve pedallar tarafından da onaylanmalıdır.İlk dikkat edilmesi gerek parçalardır.Direksiyon pahalı bir parçadır en az 500 liradan başladığını biliyorum.Sonra aracın alt takımı ve malzeme takırtısıdır.

Direksiyon deri ise çok kolay yenileniyor, el freni ve vitesin deriside öyle, pedalların kauçuğu zaten ayrı satılıyor. Ben aracımı aldığımda hepsini yenilemiştim çünkü. Bu arada bu derinin aşınması gerçekten arabasına derisine göre değişiklik gösteriyor. 100.000 km yapıp aynı deri hafif soyuladabilir, 20.000km de de tamamen soyulabilir, deri, markadan ziyade insanın kullanışıda etkili tabi. Ben aracı aldığımda 120.000 de idi, aynı siteden aldım ilk sahibinden, km orjinal, direksiyon derisi hiç değişmemiş ve orjinaldi, tabi soyulmuştu komple. Ben değiştirdim hemde çok kaliteli bir deri ile, 4-5 senede 15.000, 20.000 km yaptım soyulmalar başladı bile. Şimdi yine değiştiricem..
  • http://www.sahibinden.com/klimali_1_3_beyaz_hundai-50WQQaXQQ17352904WQQpXQQdisplayitem

Bu da polis ama söyledikleri ile aracın durumu aynı değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wilusa -- 16 Ocak 2010; 19:43:15 >
  • galericilerin en çok yaptıkları uygulama bu. sanayi siteleri kilometresi düşürülmek üzere bırakılmış araçlarla dolu.
  • Başımdan geçen bir olayı anlatayım:

2005 Model Ford Connect aracımız vardı.Sıfır almıştık ve bakımlarını sürekli aynı serviste yaptırıyorduk.Bigün bakıma gittiğimizde aracımızın kayıtlarına baktık ve şok olduk.En son gittiğimiz bakımda aracın kilometresini 120 Bin km yerine 220 Bin km yazmışlar.

Yani anlayacağınız belki aldığınız aracın servis kayıtları yanlış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Geçmiş olsun. Üzüldüm adınıza, ama aracı geri vereceğiniz için de sevindim. Her ne kadar "polis" bu aracı daha az tahsil ve eğitim sahibi (bilgisayar, internet, araştırma ve kurcalama merakı olmayan) birisine satacak olsa da olayda sizin zaman ve paranız, iyi niyetiniz ve insanlara olan güven duygunuz inanıyorum ki derin bir yara almıştır.

1. Kilometre düşürme BİR SUÇTUR!
    2. Kilometre düşürme EVRAK VE BELGECİLİKTE SAHTECİLİK demektir!
    3. Kilometre düşürme cihazı almak, satmak, bulundurmak yasaklanmalıdır!
    4. Kilometre düşürme hizmeti ilanı vermek yasadşı ve yasak olmalıdır!
    5. Kilometre düşürülmüş aracı satarken bilgi gizlemek ayıplı mal satmak demektir!

Kilometreyi sadece KENDİN İÇİN DÜŞÜREBİLİRSİN (Alman hukukuna istinaden) ve kilometresi düşürülmüş aracı satarken bunu aracı alan kişiye BELGELEMEN GEREK! Kilometresi düşürülmüş bir aracı satışa sunduğunda ve gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile müşteri toplayıp yüksek fiyat peşinde koşar ve aracı gerçek kilometresi yerine düşük kilometresi ile satarsan ARACI GERİ ALMA ZORUNLULUĞU ve TAZMİNAT ÖDEME CEZASI ile suç (cürüm) işlersin.

Tabi ülkemizde durum farklı. Neden? Çünkü yukarıdaki örnekte de POLİS, yani şikayetimizi ileteceğimiz kişinin kendisi, balık baştan kokar, imam yellenirse cemaat pislermiş atasözünden mütevellit devleti temsil eden, hukuku korumakla mükellef bir devlet memurunun, bir makam temsilcisinin, bir kolluk kuveti mensubunun, belinde beylik tabancası (Kırıkkale veya Çek) taşıyan 657 de bunu yaparsa, kime güvenceğiz...?

İmzamda dikkat ettiyseniz var: Bekçilere Kim Bekçilik Edecek...?!? Who Shall Stand Guard To The Guards Themselves...?!?

Neyse, olan olmuş, süte çiş karışmış, yapacak şeyler.

1. Aracı geri vermek satıcı polisin dua edip de Allah'tan değil Şeytan'dan gönderilen ve parayla ölçülemeyecek bir fırsattır.
    2. Bence arada akrabalık, eş-dost-arkadaş ilişkileri (NEPOTİZM) yoksa mahkemede dava açılabilir. Tazminat ve para cezası.
    3. Mahkemede davayı bakım belgelerine bakarak kanıt ve ispat niteliğinde evraklar sunulabilir. Galerici de şahit olabilir.
    4. Dava açılıp araç bedelinin kanuni faizi ile iadesi, tazminat talebi ve suçun polis memurunun siciline işlenmesi sağlanabilir.
    5. Kilometre düşürmenin tek yolu az binmektir. Kiloemtre düşürmenin suç olduğunu Türk Otomobil Dünyası artık bilmelidir.

Tekrar geçmiş olsun. Hoş değil ama arkadaş, tanıdık ve POLİS'in böyle bir utanç verici ve yüz kızartıcı şey yapmasını anlamak mümkün değildir.

İyi, herkes gibip mahkemede dava açsın, yaşını da düşürsün, 5 defa boşanan biri kendisi 18 yaşında, bekar ve çocuksuz tanıtsın. Hiç olur mu...???

Taner Göde

Kesinlikle katılıyorum abi,bu haysiyetsizliği yapanları Allah'a havale ediyorum.
  • kul hakkı kul hakkı gerisi boş hakkınız helal etmeyin olsun bitsin
  • Dijital ekranda da düşürme yapılabiliyormu

düşürmek için değil düşürülmüşmü diye araştırmak için soruyorum

zaten ne geliyorsa arabamdan yana km den geliyor.. aracım 104 binde..

bu arada şahit olduğum ve fazla tepki göstermediğim için pişman olduğum bi olayı anlatayım;

mahalle arasında bi elektirikci bireyiz dediğimiz aletle ibreyi küçültüyordu.. aracı 150 bine getirdiler sahibiyle birlikte.. zaten adamda onun için gelmiş.. abi diyo göstergeyi silmeyelim anlaşılmasın tozlu kalsın diyo.. adi insan desene.. alacak adam 150 bin diye alacak.. araç mazdanın h100 modeli türü aracı.. 80 küsür modeldir gibime geldi.. o arac 150 binin çok çok üzerindedir..

şimdi olsa; satacağınız kişinin ahını alırsanız inanın hem siz hemde sizin başınızdan bela eksik olmaz derim.. (zamanında denmeyen şeyin bi önemi yok elbet.. aracımı yeni almıştım ve neyin ne olduğnu bilmeyince tepkide göstermemişim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blue night -- 17 Ocak 2010; 2:29:13 >
  • vites ve direksiyon fiat da geçmez. her iki doblom da 30000 km de direksiyon ve vites topuzu 300000 km deymiş gibiydi. fiatların direksiyonu çok çabuk yıpranıyor
  • Bir laboratuvar ortamı düşünün.
    iki kullanıcı aynı gün aynı aracı alıyorlar. iki araçta muadil.
    Sürücülerden birisi acemi, diğeri usta.
    Tamamen aynı laboratuva koşullarında 50 bin km kullanılan aracı satışa çıkartıyorlar.
    Acemi olan aracı aşırı yıpratmasına rağmen farkında bile değil.
    Mesela aynı kasisten usta sürücü yavaşca geçerken diğeri nasıl olsa aracı üretenler buna göre yaptı diye hızla kasise girip "araç sektirme" oynamış.
    Aynı zamanda hafif mallık da olan bu acemi kullanıcı,
    aracı doğru düzgün kullanmadığı gibi bozulan 4-5 yeri fark bile edememiş, bozuk bozuk, araç durana dek gidicek.
    Satarken ne diycek bu adam "10 numara, kusursuz bir araç"
    Kendince de öyle, gerçekten. Adam yalan söylemiyor, o kadar biliyor sadece.

Oysa diğer usta sürücü hem aracı hiç incitmemiş, düzgün kullanmış,
    bozulan hiçbir yeri yok, sadece 1 yerinde küçük bir kusur oluşmuş.

Şimdi bu adam aracı pazara çıkartsa ne diycek?
    9 numara mı? hafif kusurlu mu?
    Bu adamın suçu bilmek mi?

Bence ikinci el sıfırdan farklı bi durum. Sıfır üründe malı aldığınız kişi o malın üreticisi ve belli standartlarda üretiyor aracını. ama ikinci el öyle mi?
    malı yapan mühendis iyi üretmiş ama kullanıcı kötü kullanmış. Kullanıcı bunun da farkında değil.
    herkesin zekası 120 üstü değil, herkes aracın kullanma kılavuzunu tamamen okuyup uygulamıyor, değil mi?

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birtasarimci -- 17 Ocak 2010; 12:29:58 >
  • KİLOMETRE DÜŞÜRME (Almancası Tachojustierung)

Eskiden (analog)
    - Oto elektrikçiler aleni bir şekilde ve rahatça, kolayca yapardı
    - Sayacı sökmek ve rakamları yeniden dizmek marifetiyle
    - Sayacı sökmeden ters dönen Makita veya Black&Decker matkabu bir gece çalıştırmak suretiyle
    - Cüzi bir ücret alarak ve herhangi bir polis, emniyet, soruşturma ve kovuşturma korkusu olmadan

yaparlardı.

Şimdi (digital)
    - Oto elektrikçiler daha az, özel kilometre düşürücüleri daha sık yapıyor
    - Aracın ECU (Electronic Control Unit) portuna el aletini kabloyla bağlamak suretiyle
    - Bazı modellerde ECU ve anahtardaki belleğe de müdahalede bulunarak
    - Kârlı bir ücret alarak ve halen aleni bir şekilde

yapıyorlar.

Çok acil olarak kanuni düzenleme yapılması gerekiyor. Adalet Bakanlığının bu hususta da bilgilendirilmesi gerek. Cihazların ithali, satışı, kullanımı ve bulundurulmasının yasaklanması gerekir, aynı radar tespit cihazlarına uygulanan yaptırımların uygulanması gerekiyor.

Aldığım aracın km'siyle oynanmış..!!!
     Aldığım aracın km'siyle oynanmış..!!!
  • bu habere hiç şaşırmadım,kimse kusura bakmasın ama polisle alışveriş yapmam, geçen sene arkadaşım taksiden çıkma bir albeayı normal binek diye polisten az kalsın alıyordu. pek çok polis kendini kanunlardan üstün dokunulmaz biri gördüğü için pişkinlik yapabiliyorlar, yani bu tip hileler onlar için sahtekarlık değil bir hak gibi. hem öyle birkaç polisle sınırlı değil. tvlerde gösterilen ortaya çıkarılmış suç şebekelerine mensup çok polis çıkıyor ve çevremize baktığımızda esnaftan geçinen herşeyi beleşe getirmeye çalışan poliste az değil. kanun kimin elindeyse kanunsuzluk yapmak daha kolay olur yapanlar için tabi.
  • ben hyudai acent imi 270 bin de aldım...300 binde pazarda sattım...bana sadce ön takım değiştirdim 150 lira verdim....alan adam kaportacıyı....hocam aracı bir hafta sonra tanımazsın dedi...alıcısı hazır...100 bine düşürürüm dedi:)...ama ben servise kac kere girip cıkmıstım haberi yok...ben düşürmedim alan böyle alsın dedim...sen ne yaparsan yap dedim...beni ilgilendirmez....dedim...arac 97 modeldi....
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.