Şimdi Ara

ALBAYRAK: İthalat Kolay Olmayacak [İthal Otomobili UNUTUN.] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
2.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CaptainSkyWalker

İthalat içinde en keyfi ve tamamen zevk ürünü olan kalem otomobil

Distribütörlerin ümüğüne çökecekler göz açtırmayacaklar

Bakalım ne önlemler gelecek

İthalat ile mücadele terörle mücadelenin önüne geçecek
    Distribütör dedikleri de Reis'in saz arkadaşları.

Doğuş'un sahibi Şahenkler VW fabrikası açacağı zaman ben getirecem dedi kıyamet koptu
    Sabancı dayanamadı Toyota'yı Araplara devretti
    Kia grubunu getiren Anadolu Grup Akp'nin eski dava dostlarından biri (!)
    PSA grup Bayraktarlarda

Ne kaldı başka?
  • darkmoon34 kullanıcısına yanıt
    Lüks segmentte Grey market ucuz arabalar şimdi de var millet bağlarlar elimizden alırlar diye çok korkuyor

Ama distribütör yerine alternatif arayışı olur elbet ama 80’lerdeki gibi değil

Şu anda daha sıkı olur bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CaptainSkyWalker kullanıcısına yanıt
    Eskiden sistem gevşekti. Kağıt kalem tanıdık eş dost çoktu şimdide vardır ama minumum dur çünkü sistemler artık digital geçdi ekisi gibi insan müdahele si çok yok..

Yani aracın marka modelini girdinmi sistemde otomatik aracın bitün bilgileri çıkıyor.. Bir ikinciside artık alanlara bile yakalanırlarsa geri dönüşümlü ceza var..

Yani ben Grey market range aldım düşük ötv li sana sattım sen bşr yıl kullandın Osmana sattın osmanın elinde arabanın Grey market olduğu ortaya çıkdı misal taa geri dönüşümlü bana bile ceza kesiyorlar artık.. O yüzden artık kimse kolay kolay o toplara giriceğini sanmam.. Zaten insanlarda bilinçlendi özelikle lüks araba alan kesin soruyor tam ötv limi diye..

• Avrupa dışında üretilen arabalara yapılabilir ve yapılıyor zaten ama avrupayla gümrük anlaşmamız var. Yani o passatın falan ithalatını engellemeleri mümkün değil. Çünkü sen almana ithalat engeli koyarsan alman da sana koyar ve ülkedeki fabrikaları doğu avrupaya kaptırırız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Preobrazhenski

Avrupa dışında üretilen arabalara yapılabilir ve yapılıyor zaten ama avrupayla gümrük anlaşmamız var. Yani o passatın falan ithalatını engellemeleri mümkün değil. Çünkü sen almana ithalat engeli koyarsan alman da sana koyar ve ülkedeki fabrikaları doğu avrupaya kaptırırız.
    Neden örnek olarak passat verilmiş. Çünkü arkadaşın sıfır diye satmaya çalışıp satamadığı 2 yaşında passat ı var

Yav arabaya ithalat yasağı gelebilir mi? Yazarken bile gülesim geliyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• auto_man A kullanıcısına yanıt
    Konu sahibinin adına bakmamıştım, şimdi düştü jeton

• Golf'e premium diyen sen değil miydin?
    Aklın güzelmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: AsiretinMarjinalCocugu

Sayın Maliye Bakanım özelden bilgilerimi yollasam bi iş ayarlayabilir misiniz?

Şu satırları Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yazacak tek kişi var: Berat Albayrak

Bu gurur hepimizin sayın bakanın forumda hesabı varmış

Alıntıları Göster
    Hocam bayağı güldüm, güzel bir cevap hakaret yok ve zekice. Ama seviyorum Berat beyi sempatik bir isim. Hiç marjinal bir çıkışını da görmedim işinde gücünde profili var.

Ama birileri var ki işi gücü popülizm. Şapkamı da alır giderim mantığında siyaset yapanlar var ne yazık ki.

• AsiretinMarjinalCocugu kullanıcısına yanıt
    Konuyu diyanete bağlayınca bir yerlerden aferin mi alıyorsunuz anlamıyorum ki...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu konu sahibi de elinde arabaları patladıkça araç fiyatları şöyle artacak böyle artacak diye konu açıyor. Tamam la tamam arabalara %1000 zam gelecek hadi uzaklaş buradan da forum kafasını dinlesin.
  • Şu arkadaşı bir banlayin rahatlasın

• Araç ithalatımız zaten ezici olarak Avrupa'dan. Gümrük Birliği anlaşması sebebiyle o kısma bir kuruş ek vergi getiremezsin. Güney Kore ile STA var, japonya ile yapmak için kapılarında yatıyoruz ki biz yapmasak dahi zaten Ab'nin Japonya STA'sına zorunlu taraf oluyoruz Japon araçlara istediği gibi gelebilir. Oralara da ilave vergi yok. Geri kalan coğrafyalardan da zaten buraya şu anda da araç gelmiyor.

Ötv yükü artırılsa bu zaten yerli üreticiye de ithale de aynı yük pazarın dinamiklerini değiştirmez.

Bakanın ifade ettiği aslında sadece Çin, Vietnam, Tayland vs uzakdoğudan gelen ve ikamesi yurt içinde olan ürünler. Avrupadan gelecek ürünlere anlaşma gereği ilave yük getiremezsin zaten de diyelim bir çılgınlık yaptın getirdin, ülkece ihracatımızın %85i Avrupaya, gelecek karşılık ile o yerli dediğimiz fabrikaların tamamı azami 5 yılda kapanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 21 Mayıs 2020; 8:58:7 >
  • CaptainSkyWalker kullanıcısına yanıt
    Passat ya da golf ya da 208 vs vs. alınamaması için devlet sadece ithal araçlara özel nasıl bir önlem alabilir, neden alınamaz açıklayabilir misin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 21 Mayıs 2020; 9:0:8 >
  • ÖTV artmazsa bile döviz çok yükselirse b sınıfı araçların 200 bin TL sınırını geçtiğini göreceğiz

• leigh_hunt L kullanıcısına yanıt
    Sanane kardeşim kendi vergimin hesabını soruyorum.Seni ne rahatsız etti?

Diyanette mi çalışıyorsun sende

• edgar1899 kullanıcısına yanıt
    Bu mesajda yanlışlar var. Bulup düzeltirsen cevap veririm.

İhracatımızın %85’i AB’ye mi ?

Bazı şeyler duymuş kendince öğrenmeye çalışmışsın ama yalan-yanlış öğrenmişsin.

Sadece bu değil diğer yanlışları da bulur düzeltirsen tüm sorularına detaylı cevap vereceğim tartışırız.

Doğru zeminde, gerçeklere dayanan, kaynakları belirtilmiş, sağlam argümanlara dayanan tartışma severim.

3 satır yazıda 5 satır yanlış bilgi olurda tartışma sulanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: CaptainSkyWalker

Bu mesajda yanlışlar var. Bulup düzeltirsen cevap veririm.

İhracatımızın %85’i AB’ye mi ?

Bazı şeyler duymuş kendince öğrenmeye çalışmışsın ama yalan-yanlış öğrenmişsin.

Sadece bu değil diğer yanlışları da bulur düzeltirsen tüm sorularına detaylı cevap vereceğim tartışırız.

Doğru zeminde, gerçeklere dayanan, kaynakları belirtilmiş, sağlam argümanlara dayanan tartışma severim.

3 satır yazıda 5 satır yanlış bilgi olurda tartışma sulanır.
    Bana gram bilgin olmadan ukalalık yapamayacağını defalarca gösterdim farklı konularda ancak ısrarlar devam ediyorsun. Kolaylıkla otomobilin gtip kodu altından hangi ülkelere ne miktarda ihracat yapıldığını sen de bulabilirsin. Otomobilin gtip kodunun ne olduğunu ve nereden bakılacağını zaten bildiğini varsayıyorum. Yanlış bilmiyorsam sen de bir analisttin kolayca halledersin.

Ben sana yine de ilk 10 ülkeyi atayım.

ALBAYRAK: İthalat Kolay Olmayacak [İthal Otomobili UNUTUN.]

Bir insan iddiasını ispatlamakla mükelleftir, yanlış bilgiler olduğunu belirtiyorsun, hangisi yanlış ispatla o zaman. Güney Kore STA'sı mı? Japonya STA'sına mecburi taraf olmamız mı? Bolca iddia ortaya atıyorsun, bilimsel kaynak istiyorsun ancak daha kaynak koyduğunu görmedim, bolca kuru iddia.

Çok basit bir soru sordum oysa ki tekrarlayayım;

"Passat ya da golf ya da 208 vs vs. alınamaması için devlet sadece ithal araçlara özel nasıl bir önlem alabilir, neden alınamaz açıklayabilir misin?"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edgar1899 -- 21 Mayıs 2020; 12:51:25 >

• edgar1899 kullanıcısına yanıt
    2019’da toplam ihracatımızın %48.5’u Avrupa’ya yapıldı.

Kaynak:
    https://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiyenin-ihracat%C4%B1nda-abnin-pay%C4%B1-art%C4%B1yor/a-52243850

Ayrıca taraf olmadığımız AB ile Japonya arasındaki STA bizi bağlamaz.

Ayrıca Gümrük Birliği’nin tüm kuralları illa bağlı olduğumuzu zannediyorsun.
    AB mi kaldı Gümrük Birliği mi kaldı

Güney Afrika malı Mercedes C serisine getirilen Toplu Konut Fonundan haberin var mı? Aksaray fabrikasını kapattılar mı ? Tamamen dayanaksız bir iddia.

Ab harici 3. ülkelere yönelik ilave gümrük vergisi gelebilir. AB herici Hindistan Meksika vs. Malı arabalara giydirirler güzelce.

3. ülke menşeli hiç araba gelmiyor mu

ÖTV ZAMMI ile ithal otomobil talebi vurulabilir.
    Safeguard Measure gelebilir. (Ne olduğunu bilmezsin sen ülke ayrımı olmadan önlem alabilirsin.)
    Cep telefonlarına olduğu gibi gözetim uygulaması gelebilir.
    Anti-Dumping Investigstion gelebilir.
    Otomobil üreticilerinden ek testler, ek dokümantasyonlar, maliyet ve zaman gerektiren ilave prosedürler istenebilir.
    İlave ürün güvenliği denetimleri gelebilir
    Vergi denetimleri sıkılaştırılıp en ufak vergi usulsüzlüklerine yaptırım gelebilir.

Distribütörlerin ümüğüne çökebilirler.

Üslubun yanlış, nezaket yok...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CaptainSkyWalker -- 21 Mayıs 2020; 14:9:43 >

• Şahin ile yola devam

• AsiretinMarjinalCocugu kullanıcısına yanıt
    Heee anladım tamaaam, tebrik ediyorum seni bilinçli bireysin, özellikle klavye başında hesap soranlardan çok korkuyormuş devlet, özellikle de damat, böyle devam et...

Gerçi senin verdiğin vergi maaşından kesilendir, hayatında hiç vergi ödedin mi meçhul ya neyse...

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.