Şimdi Ara

Al-satçılar, değişik tipler, sanal piyasa, sanal fiyatlar...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
636
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sizlere bir gözlemimden bahsetmek istiyorum. Son dönemde baktığım marka model farketmeksizin baktığım tüm araçların fiyat olarak sıralamasında en üstte yer alan araçların %90'a(belki de 95) yakını son 6 ay içerisinde el değiştirmiş araçlar. Bahsettiklerim sahibinden olan ilanlar, galerileri katmıyorum bile. Yani sahibindendeki araçların gerçek fiyatlarına yakın olanları(yine de 2-3 bin şişkin) alsatçı araçları. Şöyle iki üç senedir aracı kendinde olan bir araç baktığınızda olması gereken fiyattan aracına göre 5-10 arası şişkin fiyatlarla karşı karşıyasınız. Ama aynı sahipler elleri sıkışınca galerilere öpülmekten imtina etmiyorlar, ben bu tipleri anlayamıyorum.

Başka bir tane tip de aracını ilanda tutuyor babam tutuyor. Yazmış aracına 26 bin, üç aydır süresi doluyor başka isimle yeniden ilan açıyor, yine doluyor yine. Ederi 22-23 en fazla. Galerici 20 bin bile vermez, ama adam azimli, aracını istediği fiyata birine satacağına olan inancı tam, sağlam iradenin tecessüm etmiş hali..

Başka bir tip de ilana aracı koyuyor, bakıyorum araç 2-3 senedir kendinde fiyatta pazarlık edilse alınabilecek bir fiyat. Takibe alıyorum iki gün sonra bir bakıyorum ki ilan yok, haydaa nerde bu falan fiyatlı ilan diyorum. Sonra da favorilerim arasında favoriye almayacağım fiyattaki bir araç yatıyor. İlanı ilk koyunca aklınca talep oluşturup sonra belli bir favori sayısına ulaşınca fiyat arttırıp talebi koruyacağını sanan değişik tipler. Hemen siliyorum tabi favoriden, dağın haberi olmayabilir ama olsun en azından tepkimi koyuyorum.

Bir başka tip de ben.. Düşük bütçe ile istediği aracı aylarca kovalayan, alacağı aracı ani elden çıkarması gerektiğinde aldığı fiyatın bir iki altına birkaç günde satabileceği ama maddi bir sorun olmazsa da uzun süre binebileceği bir araç arayan tip. İşi diğer tiplere göre daha zor olan bu tip eğer alsatçıysa ölücü olarak tabir ediliyor, eğer al-satçı değilse binici olarak nitelendiriliyor. Ancak al-satçılar gibi kırk taklada kırk yalan söyleyemediği, jargona hakim olamadıkları, ar damarlarında by-pass bulunmadığı, satıcılar tarafından al-satçılarla aynı kefeye konuldukları için binicilerin işleri bin kat daha zor, vesselam.

• Merhaba.
    Aydınlandım teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu al-satçılara neden kızılıyor aslında pek anlamış değilim.

X değere alınan bir mal, X+2 değere satılmaya çalışılmasında ne gibi bir sıkıntı var ?

Piyasadaki dolandırıcılar, yalancılar ve insanların hakkını yemeye çalışan şerefsizlerden kaçınmak gerek. Al - sat işiyle uğraşan kişilerle değil. Bir kişi malına X + 20 bile diyebilir, 3 ay dolduktan sonra bir 3 ay daha koyabilir senelerce bu fiyata tutabilir. Araç piyasasındaysa satar, değilse satamaz bu kadar nettir yani. Buna şikayetlenmek kannımca pek doğru değil.
  • Bence o mevzuda çok tatlı para var. Kafadan 2-3 kağıt kazandırıyor. O parayı bugün üniversite mezunları kazanamıyor.

• panthera52 kullanıcısına yanıt
    Alıcılara göre fiyatlar pahalı ve hep şişirilmiş satıcılara göre piyasa çökmüş, alıcıların hepsi ölücü...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Şahsen al-satçıya;

-Vergi vermeden kazanç elde etmelerinden,
    -Piyasadaki gerçek satıcıları rahatsız edip, taciz edip insanları tiksindirmelerinden,
    -X liralık bir malı X-2'ye almaya ve şayet alabilirlerse de X+2'ye satmaya çalışmalarından,

dolayı karşıyım.

Bahsettiğiniz gibi toplumumuzda dolandırıcı, yalancı, kul hakkı yiyen insan müsveddeleri gırla olabilir, tabiki onlara da karşıyım hatta düşmanım ama al-satçıya da karşıyım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otosarrafı

Şahsen al-satçıya;

-Vergi vermeden kazanç elde etmelerinden,
    -Piyasadaki gerçek satıcıları rahatsız edip, taciz edip insanları tiksindirmelerinden,
    -X liralık bir malı X-2'ye almaya ve şayet alabilirlerse de X+2'ye satmaya çalışmalarından,

dolayı karşıyım.

Bahsettiğiniz gibi toplumumuzda dolandırıcı, yalancı, kul hakkı yiyen insan müsveddeleri gırla olabilir, tabiki onlara da karşıyım hatta düşmanım ama al-satçıya da karşıyım.

- Vergi vermiyor oluşu, bu sistemde zaten vergi alınmıyor oluşundan kaynaklanıyor. Yani vergi kaçırmak yok burada. Eğer ticari işletme değilsen, yılda 3 kere araba alıp satabilme hakkın var, zaten sonrasında maliye araştırıyor. Bu bir açık kullanma değil, avantajdır.

- Piyasadaki gerçek satıcıları rahatsız etmeleri, taciz etmeleri veya yalan söyleyerek onların arabsaını ucuza almaları, benim bir önceki mesajımda yer alan "kötü" sıfat grubuna giriyor. Ben bunları zaten savunuyor değilim.

- X liralık malı, X-2'e alabiliyorsa ve bunu X+2'ye satabiliyorsa, bu malı ona satan ve malı ondan alanın yüzündendir. kimse ona X-2'e mal satmasa, onun sattığı X+2 malı da kimse almasa zaten bu sistem çöker.

Al-Satçı diye tabir edilen insanlar hep dolandırıcı veya üçkağıtçı olarak lanse ediliyor, halbuki kenarda duran parasını değerlendirip piyasanın altında araç alip bundan kàr ederek satanlardır al-satçılar ben bunda bir yanlış göremiyorum. Bunu icra ederken, hak yeniyorsa, yalan konuşuluyorsa veya bir üçkağıt dönüyorsa bu çok ayrı bir meseledir ve al-satçılıkla alakası yoktur.

• Bunla aile geçindiren insanlar var, az buçuk kazanmaya çalışan insanlar var.
    Bence ucuz araba bulmak çok büyük bir emek, o kadar ara bul ikna et üzerine al, satmaya çalış, ele geçen 2-3 bin lira para.
    Benim en uyuz olduğum emlakçılar, sıfır emek.
    Bir ev gösterip yüzde 3 istemek.
    300.000 liralık ev için 9bin lira para istedi adam benden.
    Ne yaptı?
    Dükkandan gelip evi gösterdi.
    Neyse ki aradan çıkarttım 1 ay sonra emlakçıyı da sahibinden aldım.
    Sizin dediğiniz gibi olanlar varsa onlara karşı değilim diyebilirim. Ama ben araç satarken de karşılaştıklarım üç-beş kuruşunu değerlendiren masum tipler değillerdi. Arabanın hiç bakılmayacak yerlerine bakıp fiyat kırmaya çalışan, kolay kazancı hayatlarına şiar edinmiş ve kendini zeki sanan, laf kalabalığını laf sanatı sanan, ikna kabiliyetlerinin mükemmel olduğuna kendini ikna etmiş ama iq seviyesi düşük tiplerdi. Gözlemlerime dayanarak tiksindiğim bu tiplerden kolay kolay hazzedebileceğimi sanmıyorum.

Yanlız tekrar ediyorum sizin dediğiniz gibi olanlar varsa onlara lafım yok..
  • Alsatçılardan tiksinme sebebim:

İlan açıyorsun 8 saatte 70 kişi arıyor. Hepsi saçma salak ayak atıyor. "Öğrenciyim, ihtiyaç sahibiyim" diyen mi istersin, yıl içinde 4'üncü arabasını alıp satmış abinin "eşime alıyorum, biniciyim seni de Bilkent'te tanıyorum, Z4'ün yok muydu senin?" deyip hısım hısıma bir kısım fazla sokacak olan mı?

Ama en bombası araba hakkında konuşurken yaşadığın bölgeyi öğrenip, gelmemesini istemiş olmana ve son 9 aramasını açmamış olmana rağmen cumartesi sabah 9'da sokak sokak bölgeyi gezip, arabayı bulup, seninle yüzyüze pazarlığa oturmaya çalışan DELİ amca. Dövsen elinde kalır. Sövsen kalbi kırılır.

İnsanımız beni kendinden sürekli tiksindiriyor. Eskiden böyle birşey yoktu. Çok tercih edilen bir arabayı ilana koyduğunda bir günde 80 kişi aramazdı. Bunların 60'ı falan al-satçı işte. Boşa adamı yoruyorlar. Çok konuşmaya da gerek yok aslında. "Arabanın şuralarında boya var. Km'si şu, herşeyi düzgün çalışıyor. Fiyatı bu." Bitti. Piyasası 17 olan arabayı pazarlıksız 15'e ilana koymuşsun, "12'ye olmaz mı?" diyor. Küfür et kapat normalde. İnsanımız çok bir böyle nasıl desem... Yapışkan. Yılışık. Özellikle al-satçılar. Gerek yok.

Bu açıdan ikinci elde tercih edilmeyen arabaya binmenin bir başka büyük avantajı daha. Bu rezilliklerin hiçbiri yok. 3 ayda 7-8 kişi arar. Biri alır. Kafan rahat.

• serbest piyasa sonuçta. yalan olmadıktan sonra herkes alıp satabilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Milletimiz 14 bin liralık araçta 3 bin TL indirim istiyor bir de üstüne olmaz demenize rağmen 7-8 defa arıyor. Bir diğer kesim ise 12 senelik aracın ön orta ızgarasında uzunluğu 0,5cm olan bir çizik için araç hor kullanılmış diyerek karşısındakini çıldırtabiliyor. Son örnek cuma günü akşamı başıma geldi. Pazarlık sonucu 1 parça boyalı 206 mı (tam 6 senedir bizde) 13 e bıraktım, adam plastik bir parça olan ön ızgaradaki 0,5cm lik ÇİZİK e takıldı. Yani aslında alıcı da satıcı da iyi niyetli değil. İyi niyetliler de bu nedenle hep kaybediyor.
  • Parası olan bu işlerle hiç uğraşmıyor. Gidiyor bayiiye, veriyor 2-3bin ucuzuna, alıyor sıfır aracını geçiyor.

Diğer seçenek ise piyasa arabası bakmamak. Al-satçılar, galericiler vs piyasa arabasını daha çok seviyor. Mesela gidip de mazda 6 yı al satçı adam almaz. O yüzden bu tür araçları biraz da bu yüzden seviyorum.
  • Aynı şey konut piyasasında da geçerli. Konut piyasasında da gerçek alıcı yok, al satçılar hakim olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

Alsatçılardan tiksinme sebebim:

İlan açıyorsun 8 saatte 70 kişi arıyor. Hepsi saçma salak ayak atıyor. "Öğrenciyim, ihtiyaç sahibiyim" diyen mi istersin, yıl içinde 4'üncü arabasını alıp satmış abinin "eşime alıyorum, biniciyim seni de Bilkent'te tanıyorum, Z4'ün yok muydu senin?" deyip hısım hısıma bir kısım fazla sokacak olan mı?

Ama en bombası araba hakkında konuşurken yaşadığın bölgeyi öğrenip, gelmemesini istemiş olmana ve son 9 aramasını açmamış olmana rağmen cumartesi sabah 9'da sokak sokak bölgeyi gezip, arabayı bulup, seninle yüzyüze pazarlığa oturmaya çalışan DELİ amca. Dövsen elinde kalır. Sövsen kalbi kırılır.

İnsanımız beni kendinden sürekli tiksindiriyor. Eskiden böyle birşey yoktu. Çok tercih edilen bir arabayı ilana koyduğunda bir günde 80 kişi aramazdı. Bunların 60'ı falan al-satçı işte. Boşa adamı yoruyorlar. Çok konuşmaya da gerek yok aslında. "Arabanın şuralarında boya var. Km'si şu, herşeyi düzgün çalışıyor. Fiyatı bu." Bitti. Piyasası 17 olan arabayı pazarlıksız 15'e ilana koymuşsun, "12'ye olmaz mı?" diyor. Küfür et kapat normalde. İnsanımız çok bir böyle nasıl desem... Yapışkan. Yılışık. Özellikle al-satçılar. Gerek yok.

Bu açıdan ikinci elde tercih edilmeyen arabaya binmenin bir başka büyük avantajı daha. Bu rezilliklerin hiçbiri yok. 3 ayda 7-8 kişi arar. Biri alır. Kafan rahat.

+1

• ben al satçılardan memnunum,onlar olmasa arabayı gene satarız ama zor satarız ,, bundan 4 ay önce ederi 37-38 olan arabamı 41 den satışa koydum, 40 a bırakırım dedim,bir şansımı deniyim dedim,arabada baya ekstra vardı,güzel ve temiz,sorunsuz bir arabaydı,, baktım yemiyor 2 hafta sonra 39 a indim, 37 veren olsa hemen bırakıcam, baktım bu da yemedi 35 e inince 1 günde satıldı,, alan al satçıydı,,,, alan ertesi gün ilana koydu, 40 istiyor, 4 aydır satamadı, 40 a gideri olsa ben satardım ,,, yani demem o ki satmak istiyorsan piyasının 1-2 altına bırakıcan kardeşim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dionysos_07 -- 22 Şubat 2016; 22:15:52 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.