Şimdi Ara

Akvaryumda balıklar neden ölüyorlar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
99.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • oturmuş bir akvaryum için balık sayınız çok sayılmaz ama henüz dengeleri oturmamış (azot döngüsü kurulamamış) bir akvaryum için balık sayınız bence çok ama dengeler oturduktan sonra oldukça kalabalık sayılabilecek akvaryumlarda bile sorun çıkmıyor, bende ilk başladığımda bu tür sorunlar yaşamıştım ama hem forumlardan hem de kendi tecrübem ile artık ne su bulanıklığı ne de toplu balık ölümleri son 4 yıldır yaşamadım, ayrıca çevreme sürekli hediye balık dağıtırım (canlı doğuran beslediğim için) aldığım tepkiler genellikle şu şekilde oluyor, biz akvaryumcudan aldığımız balııkları yaşatamıyoruz ama sizden aldıklarımızda hiç bir sorun çıkmıyor
  • Lütfen akvaryumunuz ve balıklarınızla ilgili biraz daha fazla bilgi verir misiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Reasonable

Lütfen akvaryumunuz ve balıklarınızla ilgili biraz daha fazla bilgi verir misiniz?

Yukarıda yazmıştım ama yinede yazayım;

Akvaryumum :
    - 56cm uzunluk / 34cm genişlik ve 29 cm yüksekliğinde ve 45 litre su koyabiliyorum.
    - - 1e siyah - 2d siyah - 2e beyaz moli
    - - 1e 2d kılıçkuyruk
    - - 1e 2d lepistes
    - - 1 komando çöpçü
    - - 1 vatoz
    - - 3 adet beyaz moli yavrusu
    - - İç filtre RS Elec. RS-702 (Üzerinde 1500l/h değeri yazıyor ve 18w diyor)
    - - Isıtıcı olarak 100w ısıtıcı kullanıyorum. Isı değerleri termometreye göre 26-27 arası değişiyor. Isıtıcı 27 dereceye ayarlı.
    - - Toplamda 20 kadar yeni moli ve lepistes yavrusu

Suyumda 2 gündür gözle görülür berraklaşma oldu. Akvaryumcunun kendi akvaryumundan 3 gün önce 5lt. bakteri tutmuş su aldım ve su değişimi yaparken önceden içine su dengeleyici (Mavi olan ilaç) ve bakteri tutucu atıp beklettiğim 5 litre yani toplamda 10 litre su ile dip çekimi yapıp suyu değiştirdim. Bu işlemi yaptıktan sonra iç filtredeki süngeri hafif yıkadıktan sonra süngeri ortadan kestim ve araya slikonize yorgan elyafı koydum. Suda bayağı bir gelişme oldu berraklaşmaya başladı.
    Filtreyi alırken hep dikkatimi çeken bir şey vardı; balıkların kaba pislikleri filtrenin alt tarafına motor aktifken yapışık kalıyor ama motoru durdurup çıkarmaya çalışınca suya geriye düşüyor idi. İnternette gördüğüm dış filtre mantığından esinlenerek dün akşam iç filtreye tekrar bir operasyon uyguladım;

Filtrenin en alt tarafında suyu çektiği ızgaraların olduğu kesime 1 tl ciden aldığım misinaya benzeyen banyo liflerin bir kısmını keserek (Çifti 1,5 tl) koydum. Kaba pislikleri içine çekerek daha iyi filtrasyon yapması için. Sonra üstüne 3-4 cm lik kestiğim filtre süngerini koydum. Daha sonra Silikonize elyaf koydum ve en üstede eltafların motora sarmaması için yine bir miktar filtrenin süngerini koydum. Bu sayede hem kaba pislikler artık filtre yıkama işleminde suya tekrar düşmeyecek ve Elyaf ilede daha iyi filtre edilmiş olacak.

Şu anda Filtre Sıralamam;

Gözenekleri kalın Lif (Kalın pisliklerin toplanması için)
    Filtrenin kendi süngeri ( Orta seviye pisliklerin toplanması için)
    Silikonize Elyaf ( İnce pisliklerin toplanması için)

Yani kabadan inceye sıralama yapmış oldum.Şu anda su besberrak desem abartmış olmam.

• quote:

Orjinalden alıntı: kir-pi

oturmuş bir akvaryum için balık sayınız çok sayılmaz ama henüz dengeleri oturmamış (azot döngüsü kurulamamış) bir akvaryum için balık sayınız bence çok ama dengeler oturduktan sonra oldukça kalabalık sayılabilecek akvaryumlarda bile sorun çıkmıyor, bende ilk başladığımda bu tür sorunlar yaşamıştım ama hem forumlardan hem de kendi tecrübem ile artık ne su bulanıklığı ne de toplu balık ölümleri son 4 yıldır yaşamadım, ayrıca çevreme sürekli hediye balık dağıtırım (canlı doğuran beslediğim için) aldığım tepkiler genellikle şu şekilde oluyor, biz akvaryumcudan aldığımız balııkları yaşatamıyoruz ama sizden aldıklarımızda hiç bir sorun çıkmıyor

Artık bende bu gidişle sizin yaptığınız gibi yavru balıklar büyüdükçe balıkları hediye edeceğim. Şimdilik 4 kişi listede hazır bile

Akvaryumum biraz küçük ama şimdilik idare edip nasipse yaza 160 lt. lik bir akvaryum almayı düşünüyorum. 160 litrelik akvaryuma iç filtre yeterli gelirmi acaba ?

• 160 litreye dış filtesiz olmaz sanırım yada hergün temizlik yapman gerekir ki mantıklı bir olay olmaz
  • quote:

Orjinalden alıntı: hedayse

quote:

Orjinalden alıntı: ata326

Arkadaşlar çok sıkıştığınızda iyi tanıdığınız bir akvaryumcuya balıkları bırakabilrsiniz. Şahsen 1 kere akvaryumum çatladı 1 kere de sızdırdı. Ben balıkları kovaya(20litre+filtre+ısıtıcı+lamba) koydum 1 ay kadar yaşadılar. Çok acıdım hayvanlara ama yapabileceğim birşey yoktu.

Akvaryumun dengesi zamanla oturur.
    Zeoliti de filtrede elyaftansonra koyabilrsiniz. Ama motordan önce koymayın çünkü dediğiniz gibi küçük parçalar güçlü akıntıyla motora kaçabilir.

Ata Kardeşim, yukarıda sordum ama dikkatini çekmedi herhalde. Zeolit denen malzeme nerede bulunur ?

Abi zeolit bütün akvaryumcularda bulunur. Maden işletmelirnde de bulabilrsiniz ama çok iyi olmaz. Akvaryumcularda dikakt edin Çin malı zeolitler satılır. Çin malı olanları değil türk malı olanalrı alın

• 160 litrelik akvaryuma mekanik temizlik olarak iç filtre(ler) yetebilir. Ama biyolojik olarak yetersiz kalacaktır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hedayse

quote:

Lütfen akvaryumunuz ve balıklarınızla ilgili biraz daha fazla bilgi verir misiniz?

Yukarıda yazmıştım ama yinede yazayım;

Akvaryumum :
    - 56cm uzunluk / 34cm genişlik ve 29 cm yüksekliğinde ve 45 litre su koyabiliyorum.
    - - 1e siyah - 2d siyah - 2e beyaz moli
    - - 1e 2d kılıçkuyruk
    - - 1e 2d lepistes
    - - 1 komando çöpçü
    - - 1 vatoz
    - - 3 adet beyaz moli yavrusu
    - - İç filtre RS Elec. RS-702 (Üzerinde 1500l/h değeri yazıyor ve 18w diyor)
    - - Isıtıcı olarak 100w ısıtıcı kullanıyorum. Isı değerleri termometreye göre 26-27 arası değişiyor. Isıtıcı 27 dereceye ayarlı.
    - - Toplamda 20 kadar yeni moli ve lepistes yavrusu

Suyumda 2 gündür gözle görülür berraklaşma oldu. Akvaryumcunun kendi akvaryumundan 3 gün önce 5lt. bakteri tutmuş su aldım ve su değişimi yaparken önceden içine su dengeleyici (Mavi olan ilaç) ve bakteri tutucu atıp beklettiğim 5 litre yani toplamda 10 litre su ile dip çekimi yapıp suyu değiştirdim. Bu işlemi yaptıktan sonra iç filtredeki süngeri hafif yıkadıktan sonra süngeri ortadan kestim ve araya slikonize yorgan elyafı koydum. Suda bayağı bir gelişme oldu berraklaşmaya başladı.
    Filtreyi alırken hep dikkatimi çeken bir şey vardı; balıkların kaba pislikleri filtrenin alt tarafına motor aktifken yapışık kalıyor ama motoru durdurup çıkarmaya çalışınca suya geriye düşüyor idi. İnternette gördüğüm dış filtre mantığından esinlenerek dün akşam iç filtreye tekrar bir operasyon uyguladım;

Filtrenin en alt tarafında suyu çektiği ızgaraların olduğu kesime 1 tl ciden aldığım misinaya benzeyen banyo liflerin bir kısmını keserek (Çifti 1,5 tl) koydum. Kaba pislikleri içine çekerek daha iyi filtrasyon yapması için. Sonra üstüne 3-4 cm lik kestiğim filtre süngerini koydum. Daha sonra Silikonize elyaf koydum ve en üstede eltafların motora sarmaması için yine bir miktar filtrenin süngerini koydum. Bu sayede hem kaba pislikler artık filtre yıkama işleminde suya tekrar düşmeyecek ve Elyaf ilede daha iyi filtre edilmiş olacak.

Şu anda Filtre Sıralamam;

Gözenekleri kalın Lif (Kalın pisliklerin toplanması için)
    Filtrenin kendi süngeri ( Orta seviye pisliklerin toplanması için)
    Silikonize Elyaf ( İnce pisliklerin toplanması için)

Yani kabadan inceye sıralama yapmış oldum.Şu anda su besberrak desem abartmış olmam.

Balık sayısı akvaryumunuzun kapasitesine göre fazla gibi geldi bana.Bu arada iç filtre için bu yöntemleri ilk kez duyuyorum.Acaba elyaf vb. malzemeleri nereden bulabiliriz?

• İç filtrede bu tür katmanlar oluşturmak pratik açıdan pek faydalı görünmüyor bence zaten iç filtre alanı çok dar olduğu için sık temizlenmesi gerekecek her defasında bu katmanları tekrar oluşturacaksınız benim aklıma çok yatmadı.
  • Herşeyini düzenli yaptığından emin misin ? Bizde 25 tn fln balık var ve akvaryumumuz orta boy ... Bir kere 5 tane ölmüştü ... Yenisini aldık ... Bir kerede bir tane balık vardı kafası soyulmuştu bazı balıklar kafasını fln ısırıyodu etleri fln çıktı ve öldü ...
  • quote:

Balık sayısı akvaryumunuzun kapasitesine göre fazla gibi geldi bana.Bu arada iç filtre için bu yöntemleri ilk kez duyuyorum.Acaba elyaf vb. malzemeleri nereden bulabiliriz?

Elyafı ben yorgan battaniye tül vs. satan bir dükkandan aldım. Zaten Silikonize elyaf dedinizmi verirler. Kg fiyatı 5 lira idi ben yarım kilo aldım bir nedeyse yarım çuval oldu ki insan bunu iç filtede rahat 1-1,5 yıl kullanır.

Diğer bahsettiğim lif malzemeyi de 1 tl ciden alırsın.
  • arkadaş silikon ve balıklarda yanlış yapmışın japonla lepistes ve köpek balığı yaşarmı garanti onda ve silikonddan öldüler en iyisi tek tür besle
  • herkese merhabalar;
    ben de 1 haftadır yeni kurdugum akvaryumumla ilgileniyorum. ilk heves işte tam karar veremedim, karışık bi akvaryum yaptım ama japonların hepsi küçük boyda. canlı doguran düşünüyorum ama gidaşata göre tek türde kalacağım.

1)lepistesler hamile olunca karınları moliler gibi belirgin bi şekilde şişmiyormu? akvaryumcu hamile diye verdi ama pek bi şişlik yok.
    2)ilk aşamada mavi bakteri ilacı ve kaya tuzu dışında bişey kullanmaya gerek varmı?

60lt
    7 küçük japon;
    1e 2d lepistes;
    3 köpekbalığı,
    1 çöpçü, 1 vatoz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacky80 -- 6 Şubat 2009; 13:46:59 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: blacky80

herkese merhabalar;
    ben de 1 haftadır yeni kurdugum akvaryumumla ilgileniyorum. ilk heves işte tam karar veremedim, karışık bi akvaryum yaptım ama japonların hepsi küçük boyda. canlı doguran düşünüyorum ama gidaşata göre tek türde kalacağım.

1)lepistesler hamile olunca karınları moliler gibi belirgin bi şekilde şişmiyormu? akvaryumcu hamile diye verdi ama pek bi şişlik yok.
    2)ilk aşamada mavi bakteri ilacı ve kaya tuzu dışında bişey kullanmaya gerek varmı?

60lt
    7 küçük japon;
    1e 2d lepistes;
    3 köpekbalığı,
    1 çöpçü, 1 vatoz

Arkadaşım japonla lepistes aynı akvaryumda olmaz boyut önemli değil eninde sonunda birileri telef olacak yazık hayvanlara
  • sistanın akvaryum silikonu kullanılmalı akvaryum yaparken.Ayrıca akvaryumun hacmi çok önemlidir.Türler uyumlu olursa ve balık sayısı mümkün olduğunca düşük tutlursa çok uzun ömürlü olur akvaryum.160 lt.akvaryum için dış filtre kesinlikle şart.Ayrıca iç filtre ve pipo filtrede kulanabilirsiniz.çünkü akvaryumdaki balık sayısı fala.
    tavsiyem suyu 2\3 oranında değiştirmenizdir.bütün filtreleri açın ve mümkünse balıkları o ortamdan uzaklaştırın.3 gün kadar filtreler açık kalır ve uygun ileaçları kullanırsanız akvaryumunuz berraklığa kavuşacaktır.Yemlemeyi dikkatli yapın.Çok yem atarsanız balıklar yemeyecek ve dibe çöken yemler suyun dengesini değiştirecektir.
    suyun sıcaklığını ve akvaryum dekorasyonunu da unutmamalısınız.
    Bütün bunlar balıklarınız için uygun olursa (en çok kuşkulandığım silikonun akvaryum silikonu olmaması ayrıca inşaattan alınan kumun da akvaryumda kullanılabileceğinden şüpheliyim) bir problem çıkmaz.

• quote:

Orjinalden alıntı: blacky80

herkese merhabalar;

60lt
    7 küçük japon;
    1e 2d lepistes;
    3 köpekbalığı,
    1 çöpçü, 1 vatoz

60 litreye 4 tane japon balığı olur.hadi en fazla 5.Daha fazlası hem hayvanlara hem size eziyet.Buna birde 7 tane daha değişik türden balık eklemişsiniz.Çok yanlış,hemen japonları ayırınız ve balık sayısını düşürün.Çünkü hiçbir şekilde o kadar balığı sağlıkloı yaşatamazsınız.özellikle 60lt.hacimli bir akvaryumda.

• Araştırma yapmadan bilgi almadan akvaryum kurmayın hayvanlara yazık.Konuyu açan arkadaş "öldükçe balık ekledim"demiş böyle saçma bir şey olur mu?Balıklar öldüğünde bir terslik var diye düşünemedin mi de öldükçe balık ekliyorsun?Sadece forumda ki açılmış konuları okusaydın veya kısa bir araştırma yapsaydın hem akvaryum yapımı hakkında hem de akvaryum sistemi ve canlı türleri hakkında detaylı bilgiyi bulabilirdin...
  • Ben akvaryumumun resmini göndereyim biraz yaratıcı fikir edinin akvaryum tasarımınız ve tür seçiminiz için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ata326 -- 19 Şubat 2009; 17:45:09 >

• ya ben akvaryumu kurdum 1 gün suyu dilendirdim şimdide 5 tane balık yani 3 yunus 2 tanede vatoz aldım eve geldiğimde vatoz ölmüştü yunuslarda hiç yüzmüyor hep kuma yaslanıyor ondan destek alıyor bunun sebebi nedir lütfen yardımcı olunuz teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.