Şimdi Ara

Akvaryum İle su soğutma Sistemi Yapılabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
15
Cevap
2
Favori
753
Tıklama
Tüm Forumlar >> Overclock, Soğutma ve Modifikasyon >> Overclock, Soğutma ve Pc Modifikasyon >> Su Soğutma >> Akvaryum İle su soğutma Sistemi Yapılabilir mi?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    890 Mesaj
    Standart bir bilgisayarım var.Overclock Potansiyelide Pek olmayan.

*İntel Xeon 5430 PinMod Sticker İşlemci
    *Msi Gtx750ti Twinfrozer Ekran kartı(msi in kendi oc yazılımı var soğutucusuda gayet yeterli)
    *Ddr2 2gb x4 adet Ram(Soğutucuya gerek yok Metal Plaka takılılar)
    *Standart bir Hilevel ssd ve hdd

Oc yapamayorum şuan ki soğutucumla.(Fanını değiştirip Delta ohm 8cm 1Amper çeken bir fan taktım 4500rpm dönüyor)Eh işte tam performans 1saatte 55derecelerde sabitliyor.Standart fan zaten bu değerleri yakalamıyor ama soğutucu bloğum standart fakir işi oldu yani.

Soğutma konularını okudum arkadaşların litrede fazla olmamalı denmiş.Farkındayım.

Şimdi Çok ilginçtir bakın bişey anlatacağım
    Aslında Derdim soğutma Yapmak değil..Bilakis ısıtmak..

60Litre civarında bir Akvaryumum var(bunda safa yakın su kullanıyorum ancak içinde 2 adet kaplumbağam yaşadığı için 130ppm seviyelerine çıkıyor)
    Kış mevsimleri 100w civarı bir ısıtıcı günde 10-12saat mesai yapıyor sürekli çalışıyor.
    Bilgisayarımda akvaryumun yanında Su kaçağı riskini göze alarak.
    Sadece işlemci adına.ki ek not olarak (Isıtıcı çalışmazken 14.5derece olan şebeke suyunu ısıtıcıyla 30 dereceler tutuyorum.)

İşlemcideki atıl ısıyı bir pompa yardımıyla sürekli buraya yönlendirirsem sizce Hem bilgisayarın Soğuması adına hemde Akvaryumu biraz ısıtmak adına Ne kadar başarılı olurum.Büyük litrelerle bu işi deneyen oldumu ?
    Soğutma Maksatlı bir radyatör koymayı düşünmüyorum anlaşılıyordur heralde..

Akvaryumunda Sürekli 23derece bir odada olduğunu ve izolasyonu olmamasından cam malzeme olmasından kaynaklı sürekli ısı kaybına uğradığını unutmayın arkadaşlar 3-4litrelik haznelere benzemez.Su değişiminde 14 derece koyduğum suyu 100+50w ısıtıcı ile 1.5saatte 26derece yapabiliyorum..Yani ısınması çok geç oluyor.İşlemcinin koca akvaryuma 10 derece sıcaklık farkı yaratabilmesi için tam yükte bile 3-4saat çalışması gerektiğine inanıyorum.

Elektronikçiyim 12v Anakarttan bağımsız Sıcaklık kontrol devreleri mevcut elimde.12v Fırçasız Devirdaim pompalarımda var ısıya dayanıklı. http://www.pompa-sayac.com/560-12v-24v-sirkuelasyon-popalari Burdaki pompaların çoğu var bende.

Derdim pc soğusun değil.Biraz uğraşı biraz farklılık..

Mesela Teknede Yaşıyor olsam.Su soğutma Sistemini kesinlikle Deniz suyundan yapardım sürekli sabit sıcaklıklı Kaynak..
    Tekne buzdolapları falan hep o mantıkla çalışırlar.

İyi forumlar arkadaşlar.

|
    |

• Teğmen
    176 Mesaj
    Olur neden olmasin pc icin normal sivi sogutmadan pek farki olamaz, ama sirf akvaryumu isitmak icin bu kadar ugrasa degermi senin bilecegin is
    |
    |
    Bende şuan Olurundamıyım kısmındayım aslında.Uğraşmaya değer hocam
    Normal su soğutma sisteminden daha az maliyetli.
    Pompa ve blok bağlantısı lazım sadece..
    Radyatör yok fan yok..
    Elimde Pompada var benim için denemesi 20-25tl maliyet sadece.
    Hatta Akvaryumun kendi pompasından bile yararlanabilirim aynı seviyeye getirsem.

Merak ettiğim deneyen bana fikir tecrübe sağlayacak kimse varmıdır.
    Buda akvaryumun görseli
    |
    |
    o değilde kaplumbağa çok tatlı
    |
    |
    |
    |

Kiz arkadasim cok kotu bakmis 15sene boyunca sonunda biraz arastirma yapip kizarak elinden aldim.15cm boyunda olduklarindan akvaryumlari kucuk ve inanilmaz eksik ekipmanla yasiyorlar.

6aya kendi evim biticek kiraci oldugumdan fazla bisey yapmadim.

Niye bu kadar uzun anlattim.kendi evime cikinca 300litrelik bir akvaryum dusunuyorum mecburen.o zaman internet kafeyi soguturuz artik
    Edit asil mesaj yazma amacim lga 775 icin cpu su sogutma blogunu siparis ettim.tahminimce 2ay icerisinde elime ulasmasiydi testiydi gerceklestiririm..

Ufoda isinirkene tombik erkek

Ayagima tirmanirkene zombik disi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 29 Aralık 2016; 21:19:13 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    890 Mesaj
    Evet beyler Bayanlar yeni gelişmemiz;
    650Litre tank..
    300w ısıtıcı ile bile saatlerce çalışssa 1 derece artıyor.
    Şimdilik Yapım aşamasındayım.
    Kum yeni olduğundan suyu bulanıklaştırdı.
    Bir aylık işi var.bu kabın içi %70 dolu olacak.
    Su soğutma bloğunu bekliyoruz kargodan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 16 Ocak 2017; 10:45:7 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    298 Mesaj
    hocam bende kaplumbağyı çok sevdim ne yiyor sesi varmı yani muhabet kuşu gibi olmasada bakımı zormu çünki hocam evcil hayvan olarak kaplumbağa hiç bakan denk gelmedide
    |
    |
    Sistem--1: Anakart: Msi h16m-p32/w8 soket: 1555 işlemci: İntel core i3 3210 3,20 ghz 1155 Pin 3.nesil Ram: 4 gb 1600 kingston hyperx 4 gb 1600 corsair vengeance ddr-3 1600 mhz Harddisk-1: Kingston 120 gb ssd sata-3 Harddisk-2: 320 gb western digital blue sata-2Harddisk-3: Western digital green 1 trb sata-3 Güç Kaynağı: 400 watt power suply Fare: Everest sgm x7 oyuncu fare Klavye:Zalman-zm-k200m oyuncu klavye Kulaklık: Rampage Sn-R1 Gaming Kasa: Kasa; Zalman ZM-T3 Mini Tower gaming Kasa Monitör: Aoc 19,5 Led Monitör ---- 106 ekran nexon led tv Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7730 2 GB 128 Bit ddr-3 pcex 3,0 Ses Sistemi:Sunny 5-1 Ses sitemi Mouse-Pad: Razer
  • Yüzbaşı
    890 Mesaj
    Bakımı kediden köpekten cok cok cok daha zordur benim gözümde öyle.kız arkadaşımın kedisi var benim kadar uğraşmıyor.
    Küçük aldığınız kaplumbağa zamanla çok büyür.türkiyede en yaygın olan kırmızı yanaklı su kaplumbağası erkekleri 25dişileri 35cm e kadar büyüyebilirler.
    Ortalama hayatlarının 30yıl olması bakımlarının da cok zor olması alırken cok iyi düşünmenize yol açmalı.
    Benimkiler 15yaşındalar.
    2kaplumbağa için bile ileriye dönük doğru ekipman ısıtıcılar pompalar kumlar akvaryum maliyeti ortalama 800-1000tl civarına gelir geçer.
    Ama bir kere yapılır bu masraf tabi.elektriğide aylık 10-50tl ekler..

Şuan resmini yüklediklerim asla bir kaplumbağa akvaryumu değiller daha çalışıyorum hala..
    Dışarıya kuru alan ısıtıcı lamba ve ultra viole b lamba gerekmektedir.

Kaplumbağa ücret talep edinilmeden sahip olunabilecek bir şey forumlarda ücretsiz veren bir çok kişi var zorluklarını bildiğinden başa çıkamayanlar.
    http://www.sukaplumbagasi.com/forum/
    Detaylı bilgi için bu forumu öneririm.
    Sadece su kaplumbağaları üzerine kuruludur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yüzbaşı
    890 Mesaj
    Evet arkadaşlar radyatörde tamam devir daim pompamızı seçip güzel bir slikon hortum bulup test edeceğim.
    [simage]https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1075271/a51b10fd-2bc5-4408-9e87-ab14ffd6a448.jpg[/simage
    |
    |
    Konu takip. İnternette örnekleri var, gerçekten muazzam görünüyor. Sizede iyi şanslar
    |
    |
    I5 4690k / Msi Z97 Gaming 5 / Asus Gtx 780 DirectCu II OC / Gskill RipjawsX 16GB DDR3 1866Mhz (4x4GB) / Samsung 840 EVO 2.5 120GB SSD Caviar Blue 1TB / Corsair Carbide 400r / Corsair CX v2 750W 80 / 23.6" Asus Vn247h / Logitech G500s / Logitech G105 / Logitech Z533 2.1 / A4 Tech HS-30
  • Çavuş
    46 Mesaj
    adam kavanozdan yapmisti sen hayli hayli yaparsin
    |
    |

son durum nedir , varmı bir gelişme ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: atakan123123

• Onbaşı
    18 Mesaj
    Kasayı su geçirmez yapıp akvaryumun içine atmak lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    proje tamamen rafa kalktı.
    Radyatör gibi arta kalanları dileyenlere temsili bir ücret karşılığı verebilirim.

Su geçirmez olursa sudanda tamamen yalıtılmış olur dolayısıyla soğuyamaz su geçirmezlik bir anlam ifade etmez..
    O fikri silin aklınızdan ama böyle düşünceler türetmeyi hiç bırakmayın.Belki bir gün kimsenin aklına gelmemiş bir tasarımda çok başarılı olabilirsin neden olmasın.
    |
    |
Sayfa:
1
Reklamlar
üniversite
SEO
SEO
haberler
Mobilya Takımları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,312
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.