Şimdi Ara

Akvaryum habitat kurma

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
501
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, ben akvaryumda habitat kurmak istiyorum. Yani içinde bitkisi olacak bakterileri olacak balıkları olacak vs. Ben nerdeyse hiç bir şeye karışmak istemyorum. Böyle akvaryumlar gördüm. Kurulması ve prosesler 1 yıla yakın sürüyor. Yani önce bakterileri atıyorsun ve onların belirli bir sayıya/kolonilere ulaimasını bekliyorsun. Daha sonra bitkileri ekiyorsun. Daha sonra bunun için özel cins 1-2 balık atıyorsun ve zamanla balıkları arttırıyorsun. vs.

Bu konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var mı?

• UP-dullah
  • hocam youtube da onlarca bilgi veren video var. tanıdık bildik (kazıklamak için gereksiz şeyler satmayacak) bir akvaryumcu tanıdık varsa ondan da daha güzel bilgiler alabilirsin.
    ben nacizane bildiklerimi özetleyeyim amatör bi hobici olarak.

henüz 1 haftalık olan 40x40x45 cm lik bitki akvaryumum var.
    bitki akvaryumlarının olmazsa olmazı kum ve ışık. para tutan kısım da burası.
    ben kendi akvaryumum için 10-11 kg hagen kum aldım (siyah kum diye de geçiyor) ama keşke 2-3 kg daha fazla alsaydım diyorum.
    küre şeklinde olan gübreler var. 6 tane ondan aldım. elimde akvaryuma koyabileceğim tarzda diğer akvaryumlarda kullandığım taşlardan vardı onlara para vermek zorunda kalmadım. dış filtrem ve ısıtıcım da vardı fazladan onlara da para vermedim. ki filtre ve ısıtıcı da muhakkak olmalı.
    ışık konusu çok teferruatlı. bunu ayrıca araştırmalısınız. veya hazır armatür almalısınız ki öylesi -eğer kaliteli ve yeterli ise- çok pahalı oluyor
    3 farklı besleyici, güçlendirici sıvı aldım akvaryumcunun tavsiyesi üzerine. sonrasında bitkileri beğenmek kaldı :) onları da kolay ve çabuk ölmeyecek olanlardan seçtim ilk defa yaptığım için.
    eve gelip kurması kaldı :) yine youtube da nasıl kurman gerektiği ile ilgili videolar var oradan öğrenebilirsin. o zaman geldiğinde ben de yardımcı olabilirim elimden geldiğince.
    kendi mayalı CO2 sistemimi kurdum. iki günde bir suyun yaklaşık %30 unu değiştirmemi önerdi akvaryumcu, bunu 3 defa yaptıktan sonra da haftada bir bu işlemi tekrarlamamı. öyle yapıyorum.
    yaklaşık 25-30 gün sonra yeterli bakteri kolonileri vs akvaryumda oluştuktan sonra yani içine balık atabileceğim. full red lepistes ve neon istiyorum. bunu da akvaryumcu ile konuşup karar vereceğim bayramdan sonra inşallah :)
    umarım yardımcı olabilmişimdir.. güzel hobiler.. :)

aşağıya da kendi akvaryumumun 3. günündeki fotoğrafını koyuyorum :)
    Akvaryum habitat kurma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nyolal -- 17 Ağustos 2017; 16:25:50 >

• nyolal kullanıcısına yanıt
    Hocam mesajın için teşekkürler. Malüm spesifik bir konu olduğu için bilen uğraşan sayısı az oluyor.

Şimdi sana sormak istediğim bir kaç soru var.

- Pahalı veya ucuz demişsin ama neye göre pahalı onuda söylersen süper olur. Yani biraz fiyatlardan bahsedersen çok şükela sana

- Toplam maliyet aşağı yukarı ne kadar olur( orta sınıf ve üst sınıf bir akvaryum için)?

- Ben biraz üşengeç olduğum için, ilk başlarda hevesle o suyu değiştirirm fakat zamanla ilgim kaçar.Önce 2 günde bir daha sonra hafta bir daha sonra ay ve yıl olarak mı gidiyor demek istiyortsun? Suyu çok daha uzun vadede değiştirmeme gerek kalacak bir habitat yapabilrmiyim. Yani suyun buharlaşmadığını düşünüp 6-7 ayda bir değiştirebilir miyim? Böyle uzun vadelerde suyun rengi ve bulanıklığı değişmesin diye bir şey yapabilir miyim?

- Akvaryumun genel temizliğini nasıl yapıyorsun? Balıkların atıkları ne oluyor?

- Anladiğım kadarıyla sende şuan için balık yok. Peki ileride baliklar ne ile beslenicek?

- Bakteriler ne işe yarıyor, balıkların veya bitkilerin atıkları için ayrıştırıcı bakteriler olacak mı?

- Ben bitki ve balık ve bakteriden daha fazla çeşit canlı içermesini istiyorum. Buda seninkine kıyasla daha büyük bir akvaryum demek. Peki hangi canlıları ekleyebilirim?

Şimdiden ilgin için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kadekici10

Hocam mesajın için teşekkürler. Malüm spesifik bir konu olduğu için bilen uğraşan sayısı az oluyor.

Şimdi sana sormak istediğim bir kaç soru var.

- Pahalı veya ucuz demişsin ama neye göre pahalı onuda söylersen süper olur. Yani biraz fiyatlardan bahsedersen çok şükela sana

- Toplam maliyet aşağı yukarı ne kadar olur( orta sınıf ve üst sınıf bir akvaryum için)?

- Ben biraz üşengeç olduğum için, ilk başlarda hevesle o suyu değiştirirm fakat zamanla ilgim kaçar.Önce 2 günde bir daha sonra hafta bir daha sonra ay ve yıl olarak mı gidiyor demek istiyortsun? Suyu çok daha uzun vadede değiştirmeme gerek kalacak bir habitat yapabilrmiyim. Yani suyun buharlaşmadığını düşünüp 6-7 ayda bir değiştirebilir miyim? Böyle uzun vadelerde suyun rengi ve bulanıklığı değişmesin diye bir şey yapabilir miyim?

- Akvaryumun genel temizliğini nasıl yapıyorsun? Balıkların atıkları ne oluyor?

- Anladiğım kadarıyla sende şuan için balık yok. Peki ileride baliklar ne ile beslenicek?

- Bakteriler ne işe yarıyor, balıkların veya bitkilerin atıkları için ayrıştırıcı bakteriler olacak mı?

- Ben bitki ve balık ve bakteriden daha fazla çeşit canlı içermesini istiyorum. Buda seninkine kıyasla daha büyük bir akvaryum demek. Peki hangi canlıları ekleyebilirim?

Şimdiden ilgin için teşekkür ederim.

öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. bu konuda benim de amatör olarak uğraştığımı hatırlatarak bildiğim kadarıyla -ki bildiklerimin okuduklarım ve duyduklarımdan ibaret- cevap vermeye başlayayım.

-bitkili akvaryumlar high tech ve low tech olarak ayrılıyor. high tech ler daha pahalı oluyor içerdikleri malzemelerden dolayı ve daha güzel ama bakımı zor bitkiler yetiştirilebiliyor. tecrübe olması adına low tech le başlamanı öneririm. akvaryum forumlarında bu konuyla ilgili makaleler var.

-bu işin para olarak ucu yok. ben kendi akvaryumumdan bahsedebilirim. akvaryum (40 liraya yaptırdım camcıda), kum (11 kg hagen kum 50 lira), dış filtre(sunsun 603b 65 lira), ısıtıcı (50w 25 lira), ışıklandırma (80 liraya ikinci el güzel bir armatür buldum), zaman ayarlı priz (15 lira), bitkiler (70-80 lira), gübre (35 lira). taşlarım vardı zaten. sonrasında balıklara da para verdim ama orası senin zevkine kalmış. toplamda 350-400 lira oluyor balıklar hariç. hacmi büyütünce gider de artacaktır illa. daha iyi bi dış filtre kullanmak istersen vs de gider artacaktır.

-suyu haftada bir %20-25 kadarını değiştiriyorsun. zor bir işlem değil :) daha farklı bi işlem yapılabilir mi bilmiyorum.

-temizlik için birşey yapmıyorum açıkçası. temizliğin büyük kısmını o iş için aldığın balıklar hallediyor.

-balıklar için çok çeşitli yem bulunuyor akvaryumcularda. ek gıda olsun istersen bununla ilgili bilgileri de yine akvaryum forumlarında bulabilirsin.

-bakteriler suyun biyolojik döngüsü için olmazsa olmazlar. akvaryum içerisinde yeterli sayıda olmadıkları taktirde nitrit-nitrat döngüsü olamadığı için bunlar birikiyor ve balıklarının kısa bir sürede ölmesine sebep oluyor. bu yüzden bakteri kültürü kullanılması gerekiyor. ben kullanmadım çünkü bilmiyordum. bu yüzden çok balık kaybettim.

-bitki ve balık dışında karides vs besleyebilirsin ama o zaman da besleyebileceğin balık türleri çok azalır. bu konuyu ne beslemek istediğine karar verdikten sonra bu konuda daha iyi bilgisi olan biriyle konuşman gerekir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.