Şimdi Ara

Akü aşırı deşarj koruma?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
1
Favori
507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Güneş sistemi kuruyorum malum. Aküye inverter bağlı durumda.
    Giriş voltajı olarak tey 11.5 volta kadar bile düşüyor voltaj ve çalışmaya devam ediyor.
    Kafam çok karıştı. Yardım eder misiniz?
    Jel akü var 20A.
    Cycle usage 14.5V - 14.9V
    Standby usage 13.6V - 13.8V

Ben çok bişey anlayamadim yaw. Aküye zarar veriyor muyuz? Yoksa şarj mi edemiyoruz? Yoksa normal mi?
    Desarji belli bir voltajin altında kesmez sem zarar mı görür akü? Kafam çok karıştı. EGER 14.5V ta kesmem gerekiyorsa ben bu sistemle sadece beş on dakka mi çalışabiliyor olacam? Beş on dakka sonra voltaj 14 un altına iniyor çünkü.

Ha bı de inverter giriş 10.8V altına inerse kendi kapanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wikican -- 30 Mayıs 2020; 20:14:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 14 küsur volt akünün şarj döngü geriliminde belirlenen guvenli üst sınırdır. Akü dolum esnasında bu voltajın üzerine çıkmamalı yani. Dolum sonrası bekleme gerilimi ise 13 küsur volt...

İnverter 10.8 voltta kesiyorsa problem olmaz. Daha aşağı düşecek olursa plakalar hasar görür.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aküyü kullanırken şarzj olmuyorsa, sarjz olmuş bir akü. 12.6v gibi kullanılmaya başlar. 11v a kadar kullanımı devam eder.
    hem şarzj oluyor hemde kullanılıyorsa , şarjz ile okunan akü gerilimi çekilen yüke göre 13v 14v arası dolaşır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.