Şimdi Ara

Aktüerya Nedir? Aktüerler ne kadar kazanır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
93.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçenlerde bir arkadaşım bahsetti ve kulağıma söylediği şeyler çok cazip geldi. İnternetten biraz araştırdım nedir ne değildir diye ancak pek fazla detaylı bilgi bulamadım.. Bilgisi olan arkadaşlar varsa benim gibi merak eden kişilere eminim çok yardımı dokunacaktır.. Şimdiden teşekkürler. Bu arada Wikide yazan tanım:

Aktüerlik Mesleğinin Doğuşu [değiştir]

Aktüerya kelimesi, Tarihi Roma Senatosu'nda yöneticiler için kulanılan actuarius kelimesinden doğmuştur. İlk ölüm tablosu M.S. 220 yıllarında Domitius Ulpinos tarafından Roma Hukuku'na göre veraset vergilerinin hesaplanabilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

1706'da Euler, yaşa bağlı olarak anuitlerin hesaplanmasında kendi metodunu uygulamıştır. 1762'de Equitable Society of London tarafından Aktüerya terimi ilk kez hayat sigortası prim hesaplamalarını ifade etmek için kullanılmıştır. 1809, Amerika’da Aktüerlik mesleğinin ortaya çıkış tarihidir. 1821, İngiltere Hükümeti, ilk olarak aktüerlik mesleğini ulusal borçların azaltılması amacıyla kurulan komisyon için benimsemiştir. 1848, Londra’da Aktüerlik Enstitüsü kurulmuştur. 1889, Amerika Aktüerler Birliği, Sheppard Homes ve David Parks Fackler tarafından New York’da kurulmuştur. 1895, Amerika Aktüerler Birliği özel sınavlar hazırlayarak üyelik kabul etmeye başlamıştır. 1988, Jobs Rated Almanac dergisi araştırmasına göre Aktüerlik en iyi meslek seçilmiştir
    Aktüerlerin Kullandığı Mortalite Tablosu

Aktüerya'nın Çeşitli Tanımları [değiştir]

Aktüerya, hayat sigortalarının ilk uygulamaları ile birlikte 1792 yılında İngiltere'de ortaya çıkmış olan, çok güçlü bir matematiksel ve istatistiksel altyapı gerektiren, sigorta, uzun vadeli yatırımlar ve emeklilik ile ilgili fiyatlandırma ve risk analizine yönelik hesaplama ve tahmin yöntemlerinin bütününü içeren bir bilim dalı.

* Belirsizliğin finansal sonuçlarını yöneten,
    * Risk analizi, ölçümlenmesi ve fiyatlandırması üzerine çalışan,
    * Risk yönetimine ilişkin problemleri matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak çözen,
    * Şirketler tarafından alınan riskleri minimize etmek için doğru strateji belirlenmesine yardımcı olan,

uzmanlık dalıdır.

Aktüerya'nın Çalışma Alanı [değiştir]

Aktüerler, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren, ve her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen profesyonellerdir. Aktüer yalnızca bugünü değil geleceği de düşünerek finansal belirsizlikleri değerlendirir. İleriye yönelik yansıtmalar yaparak stratejik kararlar için önerilerde bulunur. Aktüerler; sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetimi şirketleri, devlet kuruluşları, uluslararası sosyal güvenlik örgütleri, üniversiteler, araştırma ve danışmanlık şirketleri ve benzeri kurumlarda çalışabilirler.

İçerisinde risk kavramının yer aldığı her alanda aktüerler hizmet vermektedirler:

* Sigorta sektörü (hayat, sağlık, mal ve kaza sigortaları)
    * Emeklilik planlarının yönetilmesi,
    * Bankacılık, denetim şirketleri ve diğer finansal kuruluşlar,
    * Sigortacılık ve finansal kuruluşlardan sorumlu denetim yetkisine sahip kamu otoriteleri,
    * Özellikle ABD’de bilgisayar, veri metodlama, danışmanlık, sağlık hizmetleri vb.

Günümüzde aktüerya [değiştir]

Sigorta şirketlerinin hayat branşı departmanlarında en az bir tane aktüer bulundurmaları zorunludur, bununla beraber 2007 yılında çıkarılan sigorta kanunu ile elementer branşlarda(sağlık, yangın, kaza, vb.) da hizmet veren departmanların aktüer bulundurmaları zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde bu bölüm sadece iki üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversitelerden biri Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, diğeri Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Aktüeryal Bilimler bölümüdür. Türkiye'de sadece iki üniversitenin mezun vermesinden dolayı Aktüerlerin işsiz kalma olasılıkları yok denecek kadar azdır.

* [http://www.alomaliye.com/2007/aktuerler_yonet.htm

15 Ağustos 2007 Tarihinde, Aktüerlik yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır]

* [http://www.cdc.gov/nchs/data/nvsr/nvsr54/nvsr54_14.pdf
    Aktüerlik Mesleğinin Doğuşu [değiştir]

Aktüerya kelimesi, Tarihi Roma Senatosu'nda yöneticiler için kulanılan actuarius kelimesinden doğmuştur. İlk ölüm tablosu M.S. 220 yıllarında Domitius Ulpinos tarafından Roma Hukuku'na göre veraset vergilerinin hesaplanabilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

1706'da Euler, yaşa bağlı olarak anuitlerin hesaplanmasında kendi metodunu uygulamıştır. 1762'de Equitable Society of London tarafından Aktüerya terimi ilk kez hayat sigortası prim hesaplamalarını ifade etmek için kullanılmıştır. 1809, Amerika’da Aktüerlik mesleğinin ortaya çıkış tarihidir. 1821, İngiltere Hükümeti, ilk olarak aktüerlik mesleğini ulusal borçların azaltılması amacıyla kurulan komisyon için benimsemiştir. 1848, Londra’da Aktüerlik Enstitüsü kurulmuştur. 1889, Amerika Aktüerler Birliği, Sheppard Homes ve David Parks Fackler tarafından New York’da kurulmuştur. 1895, Amerika Aktüerler Birliği özel sınavlar hazırlayarak üyelik kabul etmeye başlamıştır. 1988, Jobs Rated Almanac dergisi araştırmasına göre Aktüerlik en iyi meslek seçilmiştir

Aktüerya'nın Çeşitli Tanımları [değiştir]

Aktüerya, hayat sigortalarının ilk uygulamaları ile birlikte 1792 yılında İngiltere'de ortaya çıkmış olan, çok güçlü bir matematiksel ve istatistiksel altyapı gerektiren, sigorta, uzun vadeli yatırımlar ve emeklilik ile ilgili fiyatlandırma ve risk analizine yönelik hesaplama ve tahmin yöntemlerinin bütününü içeren bir bilim dalı.

* Belirsizliğin finansal sonuçlarını yöneten,
    * Risk analizi, ölçümlenmesi ve fiyatlandırması üzerine çalışan,
    * Risk yönetimine ilişkin problemleri matematiksel ve istatistiksel yöntemler kullanarak çözen,
    * Şirketler tarafından alınan riskleri minimize etmek için doğru strateji belirlenmesine yardımcı olan,

uzmanlık dalıdır.

Aktüerya'nın Çalışma Alanı [değiştir]

Aktüerler, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren, ve her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen profesyonellerdir. Aktüer yalnızca bugünü değil geleceği de düşünerek finansal belirsizlikleri değerlendirir. İleriye yönelik yansıtmalar yaparak stratejik kararlar için önerilerde bulunur. Aktüerler; sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetimi şirketleri, devlet kuruluşları, uluslararası sosyal güvenlik örgütleri, üniversiteler, araştırma ve danışmanlık şirketleri ve benzeri kurumlarda çalışabilirler.

İçerisinde risk kavramının yer aldığı her alanda aktüerler hizmet vermektedirler:

* Sigorta sektörü (hayat, sağlık, mal ve kaza sigortaları)
    * Emeklilik planlarının yönetilmesi,
    * Bankacılık, denetim şirketleri ve diğer finansal kuruluşlar,
    * Sigortacılık ve finansal kuruluşlardan sorumlu denetim yetkisine sahip kamu otoriteleri,
    * Özellikle ABD’de bilgisayar, veri metodlama, danışmanlık, sağlık hizmetleri vb.

Günümüzde aktüerya [değiştir]

Sigorta şirketlerinin hayat branşı departmanlarında en az bir tane aktüer bulundurmaları zorunludur, bununla beraber 2007 yılında çıkarılan sigorta kanunu ile elementer branşlarda(sağlık, yangın, kaza, vb.) da hizmet veren departmanların aktüer bulundurmaları zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde bu bölüm sadece iki üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversitelerden biri Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, diğeri Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Aktüeryal Bilimler bölümüdür. Türkiye'de sadece iki üniversitenin mezun vermesinden dolayı Aktüerlerin işsiz kalma olasılıkları yok denecek kadar azdır.

* [http://www.alomaliye.com/2007/aktuerler_yonet.htm

15 Ağustos 2007 Tarihinde, Aktüerlik yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır]

* [http://www.cdc.gov/nchs/data/nvsr/nvsr54/nvsr54_14.pdf

• yokmu bilen
  • Meslek üzerine çok detaylı bir bilgim yok.
    Ancak riskli bir iş olduğundan (birçok detayı gözönüne almak, riskleri iyi hesaplamak vs.) baya stresli bir meslek olduğunu duymuştum.
  • @CanYücel

Bende merak ediyorum. Hatta aktüer olmayı düşünüyorum. Fakat beni kimse yönlendirmiyor ve kimse aktüer ne demek bilmiyor. Aktüer olacağım dediğimde suratıma aval aval bakıyorlar. Hacettepe Üniversitesindeki ders programına baktım. Matematik, olasılık, istatistik ağırlıklı dersleri var. Fakat aktüerlerin nerede çalıştığı ve ne kadar maaş aldığı konusunda tam bir bilgim yok
  • geçen arkadaşım biraz bahsetti aslında.. abisi bir sigorta şirketinde çalışıyor, o anlatmış ona da ... bir arkadaşı varmış abisinin çok yakınlarmış geçen konuşurken anlatmış, yapıkredi de çalışırken yurtdışından bir yerden teklif gelmiş hertürlü imkanı sunmuşlar.. maaş az geldiyse çoğaltalım falan demişler ama yapıkredi ne olursa olsun bırakmamış kadını ve ayda 24bin dolar teklif etmiş..şuanda ayda 24bin dolara aktüerlik yapıyor.. tabi ne kadar doğrudur bilemem ama 24bin dolar gerçekten mükemmel bir rakam
  • arkadaşlar her meslekte 1-2 örnek çıkar 20.000 $ maaş alan. aktüer olacaksanız da bilmeniz gereken bir şey var; sadece aktüerya bölümü mezunu olarak aktüer olunmuyor. aktüerya mezunu olan bir kişi de işsiz kalmıyor diye birşey yok; marmara aktüerya mezunuyum ve bizim dönem mezunlarının %50'si gibi ben de işsizim. iş bulabilenler yüksek maaşlara güzel yerlere mi girdiler? hayır yok öyle birşey. mezun olup da işe girenler de ya sigorta şirketlerine girdiler 900-1.500 maaş arasında (extreme örnekler var 3 milyar alan gibi fakat 100 kişiden 1 kişi) ya da acentelere girdiler komisyonla sigorta satacak pazarlamacı olacaklar.

aktüer kimdir; aktüerya nedir?
    aktüerya, her türlü risk primini hesaplamaya yönelik risk yönetimi bilim dalıdır. aktüer ise bu risk hesaplamalarının her birisinde usta olmuş, tüm riskleri hesaplayabilecek kişi demektir.

aktüer sıfatı alabilmek için hazine bakanlığı tarafından açılan aktüerlik sınavını geçebilmek gereklidir. onun dışında aktüerya bölümünden mezun olmak aktüer olmak için yeterli değildir.
    bu arada örnek olarak vereyim; bu sene (2008 eylül) açılan aktüerlik sınavından geçebilen tek bir kişi dahi olmadı. 4 aşamalı sınavdan geçtim, sınavın ilk aşamasını bile geçebilen kimse olmadı. sınavları biraz zordur yani.

peki aktüerlerin kimler olduğunu öğrendik, türkiyede aktüer nedir? gelişmiş ülkelerden farkı nedir?

türkiyede aktüerya sınavlarında sadece sigorta ve emeklilik hesapları sorulur ve türkiyede aktüer ünvanına sahip olabilen kişiler sadece sigorta şirketlerinde, bireysel emeklilik şriketlerinde ve devlet adına çalışabilir. devlet adına ne iş yaparlar, ssk primlerini, emekli sandığı primlerini hesaplarlar, herhangi bir tazminat içeren bir mahkemede bilirkişi olabilirler vs vs.

türkiyede aktüerlik nedir? (karşılaştırmalı)
    türkiyede aktüer sadece sigorta, hayat sigortalarını bilen onların risklerini hesaplayan kişidir.
    amerikada aktüerlik nedir?
    amerikada aktüerlik için 10 tane aktüerlik sınavı vardır. ilk 3 sınavla genel olarak aktüer olunur. 4. sınavlaysa uzmanlık alanı seçilir. yani ilk 3 sınavı geçtikten sonra hangi sınava gireceğinizi kendiniz seçersiniz. 3 sınav + spk ila ilgili aktüerlik sınavına girerseniz yatırım araçları risk yönetimi uzmanı olursunuz, o dalda aktüerlik sıfatınız olur. sigorta ile ilgili olan sınava girerseniz sigorta aktüeri olursunuz vs vs..

herşeyin riskini analiz edebilirsiniz amerikada ve de belirtmek gereklidir ki amerikada en çok kazandıran 10 meslekten birisidir aktüerlik.
    türkiyede de öyle olduğunu söylemek isterdim ama işin kaymağını yiyen 3-5 kişi vardır on yıllarca aktüerlik yapmış (ki bu hala böyledir) onlar kaymağı yedikçe sizin ağzınıza da bi kaşık bal çalar bunu duyanlar, gaza gelmemek gereklidir.
    aktüerlik ünvanına sahip tanıdığım insanlar var ki bir şirketin aktüerya departmanında çalışıyorlar uzman olarak. başka bir iş yaptıkları yok. maaşları da sanıldığı gibi yüksek değil..

ama yapı kredide verilen örnek; amerikada yatırım araçları ya da kredi riski yönetimi üzerine uzman olmuş bir aktüer olabilir ki bir bankanın vazgeçilmezleridir bunlar. türkiyede başka bulamayacakları için bu işi yapabilecek akademik öğrenim görmüş birisini bırakmamış olabilirler. dediğim gibi sıradışı bir örnektir bu.

• arkdadaslar bende aktüerya ögrencisiym bu bölüme geldigime okadar pişmanımki bu bölümden mezun olan aktüer olmyo aldgı egitim aktüerlik egitimi ama iş yok türkiyede şöyle düşünün türkiyede 40küsür sigorta şirketi var diye biliyorum 45 olsun hadi her şirket maksimum 4 aktüerle calşsn 180 kişilik bir aktüer istihdamı var demektir yani iş olmadıgı içn mezunlar sigorta sektöründe pazarlamacılık yapıyorlar sanıldıgı kadar iyi bir meslek degil kesinlikle kimseye tavsiye etmiyorum başka bir bölüm okuyun
  • arkadaşlar, niye bu kadar kötülüyorsunuz aktüeryayı bilemiyorum ama türkiyede şu an birçok aktüere ihtiyaç var. hele bir de basel 2 gelirse bankalarda da iş bulma olanakları artacak.

iş isteyen bulabiliyor aktüerya kısmında. eğer önüne iş koyacaklarını, sen de direkt başlayacağını düşünüyorsan hiç bir sektörde, hiç bir meslekte böyle birşey olmaz.

aktüer olmak kolay değil ama olduktan sonra kazandığınız para gerçekten yüksek. 5,000 ile 100,000 tl arasında alıyor bir çoğu ve de 5000 diye az düşünebilirsiniz fakat o da haftada maksimum 2 gün işe giden birilerine ait.

matematik ve istatistik bölümlerinin mezunları aktüerya bölümü mezunlarından daha avantajlı ama eğer kendini iyi yetiştirebildiysen aktüerya mezunu birçok konuya hakim olup önde başlayabiliyor. bu seçim aktüerya alanında çalışmak isteyen biri için kendi bileceği birşey.

• İibf tarzı bölümlerde okul bitince kolay iş bulma diye birşey kalmadı.Nereden mezun olursanız olun okul bitince bir takım sınavlara girerek ünvan almanız gerekiyor.Mesela işletme mezunu gümrük veya mali müşavir olunca imza ve yetki sahibi olur iş bulması ve kurması kolay olur.Eğer sadece işletm mezunu olarak kalırsa ya bir bankaya girer yada pazarlamacı veya başka bir işte çalışır.Aktüerya bölümüde böyle birşeyleri kazanmak için okuldan sonra kendiniz çabalamanız gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atilpa

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

İibf tarzı bölümlerde okul bitince kolay iş bulma diye birşey kalmadı.Nereden mezun olursanız olun okul bitince bir takım sınavlara girerek ünvan almanız gerekiyor.Mesela işletme mezunu gümrük veya mali müşavir olunca imza ve yetki sahibi olur iş bulması ve kurması kolay olur.Eğer sadece işletm mezunu olarak kalırsa ya bir bankaya girer yada pazarlamacı veya başka bir işte çalışır.Aktüerya bölümüde böyle birşeyleri kazanmak için okuldan sonra kendiniz çabalamanız gerekir.

Dostum bölüm artık iibf tarzı eğitim vermiyo. Fen fakültesine alındı her şeyiyle

Olsun sonuçta iibf mezunlarının çalıştığı yerlerde çalışıyorsun.İş açısından fen fakültesine taşınması pek birşey değiştirmez.

• arkdaslar nerede iibf mezunlarının çalştıgı yerlerde calşyo aktüerya mezunları bana 1 örnek gösterirmsn kariyernete yenibirişe bakın lütfn hangi finans kuruluşu banka vs.. hangisi aktüeryaya yer veriyor iş ilanında???ben şahsen hafatada 1 bu siteleri takip ederim ve aktüeryanın adını 2 3 kere bazı sigorta sirketi aktüer alacklrı için ilan vermşlerdi orda gördm bunun dısında bir tek hayat sigortası danışmanı sigorta sektörü için genel basvuru vs.. tarzı ilanlarda gördm bunun dısında hiç bir yerde görmedim...

pablom nickli arkadasım 5000den 100.000den bahsetmişsin dedigim gibi her meslekte böyle uç noktalar cok fazla para kazanan insanlar her zaman vardr ve aktüer olmak kolay bir şey değil bunuda belirtiyim bir kpss veya bir bankadaki uzmanlık sınavlarına benzeyen bir sınav değil o ha geçebilrsen ne ala havada karada kazanırsın ama geçemezsen aktüerlik meslegini yapman cok cok zor...anlatmaya calştıgım şey aktüerlik bir istatistik matmtk işletme iktisat maliye vs.. bölümleri gibi alanı geniş olan bir bölüm değil yani eger aktüer olamazsn bir matmtk istatstk iktst bölümlerine oranla başka alanlarda istihdam edilmen cok zor olyor bunun nedenide daha yeni bir bölüm olmasından kaynaklı yoksa bir matmtk mezunu finansla ilgili bir ders görmezken biz finans matemtgi göryrz ve bankalar bzm yerimize matmtk bölümnden mezn olan arkdsları terch ediyor benim demek istedigim tam olarak bu umarım iyi ifade etmişimdir kendmi

• quote:

Orijinalden alıntı: clio2_06

arkdaslar nerede iibf mezunlarının çalştıgı yerlerde calşyo aktüerya mezunları bana 1 örnek gösterirmsn kariyernete yenibirişe bakın lütfn hangi finans kuruluşu banka vs.. hangisi aktüeryaya yer veriyor iş ilanında???ben şahsen hafatada 1 bu siteleri takip ederim ve aktüeryanın adını 2 3 kere bazı sigorta sirketi aktüer alacklrı için ilan vermşlerdi orda gördm bunun dısında bir tek hayat sigortası danışmanı sigorta sektörü için genel basvuru vs.. tarzı ilanlarda gördm bunun dısında hiç bir yerde görmedim...

pablom nickli arkadasım 5000den 100.000den bahsetmişsin dedigim gibi her meslekte böyle uç noktalar cok fazla para kazanan insanlar her zaman vardr ve aktüer olmak kolay bir şey değil bunuda belirtiyim bir kpss veya bir bankadaki uzmanlık sınavlarına benzeyen bir sınav değil o ha geçebilrsen ne ala havada karada kazanırsın ama geçemezsen aktüerlik meslegini yapman cok cok zor...anlatmaya calştıgım şey aktüerlik bir istatistik matmtk işletme iktisat maliye vs.. bölümleri gibi alanı geniş olan bir bölüm değil yani eger aktüer olamazsn bir matmtk istatstk iktst bölümlerine oranla başka alanlarda istihdam edilmen cok zor olyor bunun nedenide daha yeni bir bölüm olmasından kaynaklı yoksa bir matmtk mezunu finansla ilgili bir ders görmezken biz finans matemtgi göryrz ve bankalar bzm yerimize matmtk bölümnden mezn olan arkdsları terch ediyor benim demek istedigim tam olarak bu umarım iyi ifade etmişimdir kendmi

sanırım yanlış bir anlaşma var çünkü aktüeryada çalışmak aktüer olmak değildir..
    şimdiye kadar ben de bir şirketin ilanla aktüer aradığını görmedim çünkü bu işler ilanla olmuyor. zaten piyasada özel sektörde çalışan 50 tane aktüer yok.
    maaşları nasıl öyle oluyor demişsin. bedavaya aktüer olanlar düşük ücretlerle çalışıyor ve alt sınırda 5000 dememin sebebi onlar.

• Pablom arkadasım tam olarak dedigini anlamasamda anladıgım kadarıyla cevap vericem büyük sigorta şirketleri kendi bünyesinde hazine müsteşalıgına baglı aktürler barındırarak calışılar yni bunları tam zmanlı istihdam ederler aynı zamanda şirketin aktüerya grubu rdır bunarda normal aktüerya istatstk matmtk vs.. bölümerden mezun olmuş normal kişiler olur bu pozisyonlara çalışan almak iin genelde ilan verirlr...ancak küçük sigorta sirketleri kendi bünylrinde hazineye kayıtlı aktüer barındrmazlar sadece varsa eger aktüerya gurpları vardır bunlarıda ilanla alırlar...gelelim ilanla almadıklarına setörd bgımsız olarak çalışan hazneye kayıtlı aküerler vardır tıpkı bir mali müşairlik bürosu hukuk bürosu gibi sigorta şirketleri bünyeerinde aktüer barınırmak yrine blli br ücret karsılıgı bu kişilere aktüeryal hesaplamaların yaptrırlr bunlar içinde ila vermezler...
    ama benim anlatmk istedigim aktüery bölüm ülkede önemsenmiyor bankalar bugun uzman yardımcılıgı snavında basvurularını bile kabul etmiyor oysaiki istatstk bölmyle aynı istastk drsleri gösterlyr onlar + olarak finans maii derser alnıyr aa ne yazıkki hakettigi yerde degil bu bölüm türkiyede ..yni aküery mezunuysanız aktüerya alanında çalışmyacaksanız isetme isatstk iktisat vs.. gbi bölümlerin çaıştıgı yerlede çalışmanız cok zor dye düşünüyorum ...

• aktüeryayı bitirdikten sonra 3 aşamalı kazık mı kazık bir sınav var onu geçemezsen okuduğun okul ne olursa olsun beş parasız işsiz ortalıkta gezersin o sınavda 3 aşamlı ve kolay kolay kimse geçemiyor her yıl 1 yada 2 kişi sınavı geçiyor…
    eğer illaki istiyorum diyorsanız hacettepe üniversitesi aktüeryaya gidin marmara beş para etmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaanfc -- 23 Temmuz 2011; 17:23:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanfc

aktüeryayı bitirdikten sonra 3 aşamalı kazık mı kazık bir sınav var onu geçemezsen okuduğun okul ne olursa olsun beş parasız işsiz ortalıkta gezersin o sınavda 3 aşamlı ve kolay kolay kimse geçemiyor her yıl 1 yada 2 kişi sınavı geçiyor…
    eğer illaki istiyorum diyorsanız hacettepe üniversitesi aktüeryaya gidin marmara beş para etmez

marmaranın nesı var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Y.S.S

quote:

Orijinalden alıntı: kaanfc

aktüeryayı bitirdikten sonra 3 aşamalı kazık mı kazık bir sınav var onu geçemezsen okuduğun okul ne olursa olsun beş parasız işsiz ortalıkta gezersin o sınavda 3 aşamlı ve kolay kolay kimse geçemiyor her yıl 1 yada 2 kişi sınavı geçiyor…

marmaranın nesı var?

Hocam Aktüerya okuyacağına git fiziki kimya , biyoloji oku daha iyi...
  • Aktüerya hakkında güncel ve yetkili ağızdan bir makale için bkz: Türkiye'de Aktüerya
  • kaanfc K kullanıcısına yanıt
    Ben marmarada okuyorum, yılda 1-2 kişi değil 10-20 kişi geçiyor. zaten sınava giren 30-40 kişi bizim okuldan . 100 bin sıralama ile alıyor tabikide sınavlar zor olacak 20bin 30 bin maaş alıyorlar 100 binsıralama ile gelen adama mı verecekler. ülkemizde hangi meslekte para kazanmak kolay. üstelik aktüeryayı bitirdikten sonra iş imkanı çok fazla, hem de dolgun maaşla.sen açıkta kalan idealleri olmayan birinden duymuşsun herhalde
  • quote:

Orijinalden alıntı: aksesuarim

Ben marmarada okuyorum, yılda 1-2 kişi değil 10-20 kişi geçiyor. zaten sınava giren 30-40 kişi bizim okuldan . 100 bin sıralama ile alıyor tabikide sınavlar zor olacak 20bin 30 bin maaş alıyorlar 100 binsıralama ile gelen adama mı verecekler. ülkemizde hangi meslekte para kazanmak kolay. üstelik aktüeryayı bitirdikten sonra iş imkanı çok fazla, hem de dolgun maaşla.sen açıkta kalan idealleri olmayan birinden duymuşsun herhalde

Bende Marmaradayım.Aklı olan bu bölüme gelmez.Derslerin zorluğu bir yana okulun uyguladığı not sistemi saçma.1 senem boşuna gitti bu yüzden.Tanıdıklarımda buradan mezun oldu ve birşey olamadılar.Aktüerlik sınavlarında istatistik ve matematik mezunu varken aktüerya mezununa bakmıyorlar.Bunu bizzat bir bankanın üst düzey yöneticisi söylüyor.

• abi aktüer ya
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.