Şimdi Ara

Aktifbank Nkolay Bono faiz oranı %18,50 (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.031
Cevap
82
Favori
366.420
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hayir net 13.5*0.90=12.15

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • net %13 ün üzerinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Demet4802

2 aydır kullanıyorum uyku sorunum yok

iyi uykular. paran varsa al dolar yastık altı yap.garanti iş.
  • Hala 14.29 faiz oranı artmasını bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben paranın %70 i ile tavhl alarak borsaya giriş yaptım sürekli takip ederim bu fiyati bana kelepir geliyor 2017 yılı içinde 20 leri gorecek belki 1 ay belki 3 ay gibi zamanda

Endexe görede çok geride kaldı

Bende aktif ten artış bekliyorum artık ..

• Merhabalar,

Şimdi buraya çekinerek küçük bir hesaplama örneği koymak istiyorum. Daha önce Aktifbank'ın kredi riski-default riski tarzı konular tartışılmış. Aşağıda yazacaklarım kesinlikle bonoyu satan kurumla alakalı değil. Sadece basit bir kaç işlem ile alınan aktif faiz oranının arttırılması ve bunun optimize edilmesine dairdir.

Daha önceki bir kaç mesajda, bononun alınıp satılarak faizin anaparaya eklenmesi ile ilgili uygulamalardan bahsedilmişti. Çok güzel bir uygulama. Peki bunu yapmak bize ne kadar kazandırır? Bu uygulamanın optimum bir aralığı var mıdır? sorularına cevap aramaya çalışalım.

Öncelikle en basitinden başlayalım;

Mevcut durumda, bonoyu alıp bir yıl hiç dokunmadan tutarsak brüt getiri oranımız %13.5

Bono brüt getiri oranı: %13.5
    Bono net getiri oranı: %13.5 * %90 = %12.15
    Mevduat faizi karşılığı: %13.5 / %85 = %14.29

Şimdi biliyoruz ki en temel durumda anapara değişmediği için alacağımız faiz de yukarıdaki oranlar üzerinden olacaktır.

Peki biz yıl ortasına geldiğimizde bonoyu satsak ve aynı gün içinde tekrar bono alsak ne olur?

Yıl ortasında net faizin tam olarak yarısı kadar faiz kazanmış oluruz, yani %12.15 / 2 = %6.075
    Elimizdeki meblağı kalan 6 ayda tekrar faize yatıracağımız için kalan 6 ayda da net %6.075 faiz kazanırız ve bu durumda yıl sonu net faizimiz (1+%6.075) * (1+%6.075) -1 = %12.52 olur. Yani bir kere alım satım yaparak net faizi binde 5.2 nispetinde arttırmış olduk. Bu ise brüt mevduat faizi karşılığını %12.52 / %85 = %14.73'e çıkarır.

İşte bu alım satımı 2 değil de 3-4-5... kez eşit aralıklarla yaptığımızda, kazanacağımız net faiz ve oranı artıcaktır. Yalnız bu her zaman bu şekilde yüksek oranlarda artamaz. Aşağıda yıl içi yapılan alım satım sayısına göre küçük bir simülasyon görebilirsiniz.

1 12.15%
    2 12.52%
    3 12.65%
    4 12.71%
    5 12.76%
    6 12.78%
    7 12.80%
    8 12.82%
    9 12.83%
    10 12.84%
    ......
    360 12.92%
    361 12.92%
    362 12.92%
    363 12.92%
    364 12.92%
    365 12.92%

Simülasyon grafiğini excelde hazırlamıştım ama buraya ekleyemedim. Tam olarak yılda 35 alım satımda net faiz 12.90'a değiyor ve sonra da artış aşırı derecede düşerek devam ediyor. (Meraklısına not, konuya aşina olanlar zaten bilirler ki 'continous interest rate' formülü buradaki limittir. O da e^(r) dan tam olarak %12.92'ye eşittir.)

Demem o ki yılda yaklaşık 30'dan fazla alım satım yapmak optimal bir davranış değil. Yılda bu civarlarda alım satım yaparak da aldığımız net faizi %12.15'den %12.90'a çekmiş olduk. Bu ise mevduat faizi karşılığını %14.29'dan %12.90 / %85 = %15.18'e çekmiş oldu. Yani neredeyse brüt yüzde bire yakın artış.

Son olarak şöyle küçük bir de uyarı yapayım. Her alım satımda bonoyu bulabileceğimizin garantisini vermemiş Aktifbank. Bu nedenle bu hususa değinmedim ama alım satımdan önce küçük bir kontrolde fayda var. Ya da mevduat sahibi 'Aktifbankın fon arayışından vazgeçmeyeceğini düşünüyorsa' alım satıma devam edebilir.

Herkese iyi günler, bol kazançlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çakırbey -- 28 Nisan 2017; 13:24:13 >

• tam 2 aydır al sat yapıyorum sorun yok.ilerde ne olur bilinmez tabi.ama baya fark atıyor miktarım 100 bin üzeri benim.
  • Eline sağlık cakirbey güzel çalışma olmuş teşekkür ettik

Bende haftada 1 al sat yapıyorum sıkıntı yok güvenilir banka

Faizi artırmalari lazım biraz daha

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cirrus- -- 28 Nisan 2017; 22:17:40 >
  • piyasa enflasyonu %25. TL faizde net yıllık %12-12,5. paranız eriyor bende bir zamanlar TL ciydim yıllarca param böyle eridi. full dolara geçip yatın üzerine. her sene gerçek enflasyon kadar almanız %99. paranızı ucuza yedirmeyin....
  • Dolari 3.8 den alan zararda 3.60 ta zarar da belki 3 55 te alınca düşecek

Alım yeri çok önemli

Ben dolar almaktansa borsada güzel bi kaç kağıt alma tarafindayim

Mayıs ayı borsa Biraz tehlikeli gerçi.

dolarda sürekli düsuyor bu ara

Ev almak desen oda bana mantıklı gelmiyor 200 bin tl evi 700 tl kiraya veriyon

Ama mevduat en garantilisi ve kafan rahat gibi :))

• aktif bank nedir
  • 2006 dan beri var olan bi bankadır aktif bank.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanTEAC

Dolari 3.8 den alan zararda 3.60 ta zarar da belki 3 55 te alınca düşecek

Alım yeri çok önemli

Ben dolar almaktansa borsada güzel bi kaç kağıt alma tarafindayim

Mayıs ayı borsa Biraz tehlikeli gerçi.

dolarda sürekli düsuyor bu ara

Ev almak desen oda bana mantıklı gelmiyor 200 bin tl evi 700 tl kiraya veriyon

Ama mevduat en garantilisi ve kafan rahat gibi :))

200 Bin liraya banka aylık 2 bin liraya yakın para veriyor ev almak riskli oluyor ama şöyle bir şeyde var evi 200bine alırsınız 1 sene sonra değeri 300 bin liraya çıkabilir

• Burgan bank oranı 14.35 çıkarmış şu anda aktif bank tayım ama 14.35 ve devlet güvencesi ile burgan sanki daha garantili.tamam aktif bank sağlam ama oranı su anda düşük kaldı piyasaya göre.şu anda net 15 civarına çekmesi lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: engink

piyasa enflasyonu %25. TL faizde net yıllık %12-12,5. paranız eriyor bende bir zamanlar TL ciydim yıllarca param böyle eridi. full dolara geçip yatın üzerine. her sene gerçek enflasyon kadar almanız %99. paranızı ucuza yedirmeyin....

Dolar değil altında yatması daha mantıklı
    Dolar yükselince zaten ons da dolar ile çarpıldığında değer kazanıyor
    Uzun vadede her zaman altın enflasyona karşı bir miktar tedbir olabilir...
  • bu bankanın cemaatle , fetö ile ilgisi varmı? araştırmadan bugün hesap açtırdım. internette dolaşan haberler canımı sıktı midemi bulandırdı. İşlem yapmadan iptal ettirmeyi düşünüyorum.
  • Yakında imarbankası mağdurlarının yanında yerlerinizi ayırtırsınız bu mesajım da burada duragosun

• quote:

Orijinalden alıntı: teknoloji16

bu bankanın cemaatle , fetö ile ilgisi varmı? araştırmadan bugün hesap açtırdım. internette dolaşan haberler canımı sıktı midemi bulandırdı. İşlem yapmadan iptal ettirmeyi düşünüyorum.

Ayrıntılı bir cevap yazacaktim. Ama gece gece gerek yok. Siyaset vb.konular. Kolay olanı diyeyim. Bir bağlantısı yok. İçiniz rahat edebilir.

• faizler artınca güzel ürünler çıkıyor.
    enflasyona karşı koyulması adına %20 mevduat faizi bekliyorum.
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.