Şimdi Ara

AKP'li Galip Ensarioğlu: Referanduma karşı çıkmamız yanlış, Kerkük'ün Kürtlerde kalması daha iyi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AKP'li Galip Ensarioğlu: Referanduma karşı çıkmamız yanlış, Kerkük'ün Kürtlerde kalması daha iyi

"Referanduma karşı çıkmamız yanlış" diyen Ensarioğlu, sözlerinin devamında “Bu konuda ABD’ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir" değerlendirmesi yaptı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya'nın, Ensarioğlu'nun açıklamalarına da yer verdiği (19 Eylül 2017) yazısı şöyle:

Hükümetin, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna karşı duruşuna, AK Parti milletvekillerinin tamamı destek veriyor mu?

Şunu belirteyim, AK Parti’de hükümetin aksi görüşünde olanların sayısı az değil...

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da bunu açıkça ifade edenlerden biri...

Ensarioğlu dünkü sohbetimizde görüşünü söylemekten kaçınmadı, bu noktaya nasıl gelindiğini anımsatarak söze girdi:

“Bu noktaya gelinmesine Bağdat’ın mezhebi yönetim tarzı, Kürtleri ve Türkmenleri dışlayan tutumu neden oldu. Türkiye’nin Erbil’le yaptığı petrol anlaşması da Bağdat ile arasının açılmasını hızlandıran faktördü.”

Bağdat’ın son dönemki iki başbakanının İran yanlısı Şii politikalar yürüttüğünü, “Sünni Kürt Erbil’i dışladığını, petrol gelirlerinin % 17’sini aktarmadığını” vurguladı.

IKBY Lideri Mesud Barzani’nin de bu dışlanmışlık karşısında Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesinin tanıdığı hakkı kullanıp referanduma gittiğini belirtti.

Arap sorun değil mi?

Ardından partisinin hükümetinin yaklaşımını eleştirdi:

“Sorun bizim tepkimizde; ben bu tepkileri abartılı buluyorum... Diyelim ki Kerkük hassasiyetimiz var... Peki, Kerkük’teki Araplar bize Kürtlerden çok daha iyi dost mu? Kerkük’ün Arap bölgesinde kalması sorun olmuyor da Kürt bölgesinde kalması mı sorun oluyor?”

Sonrasındaki cümlesinde ise ses tonundaki kararlılık arttı:

“Bu konuda ABD’ye rest çeken Barzani bizden mi korkacak? Aksine Kerkük’ün Kürt bölgesinde kalması bizim açımızdan çok daha iyidir. Arap bölgesinde kalırsa petrolün taşınmasında problem olur. Kürt bölgesinde kalırsa bugüne kadar yaptığımız gibi hem pazarlarız hem de çıkarırız. Barzani geçmişte bu konuda ABD’yi karşısına alma pahasına Türkiye ile petrol anlaşması imzaladı.”

Referanduma karşı çıkan açıklamaların gittikçe “aşırı, katı milliyetçi söyleme dönüştüğünü” bunun “zarar verici bir noktaya gittiğini” de ileri sürdü.

İran’ın, Goran Hareketi’nin, PKK’nın ve Türkiye’de Demokratik Bölgeler Partisi’nin referanduma karşı çıktığını anımsatıp ekledi:

“Bunlar karşı çıkıyorsa o zaman Türkiye’nin lehine tersi bir durum var...”

Duygusal kopuş

Bölgede İran veya Türkiye’den birinin hâkimiyetinin artacağını belirtti.

“İran’ın Akdeniz’e ulaşma projesini, Şii blokunu oluşturma çabasını kesecek, onu durduracak tek yapı Sünni Kürdistan’ın bağımsızlığıdır”dedi.

Referanduma karşı çıkışın “devlet politikasına dönüşmesi halinde bölgede duygusal kopuşların yaşanacağını” da iddia etti.

Bundan kastının da Doğu ve Güneydoğu halkı olduğunu bildirdi.

Türkiye’den gelen olumsuz sözlere rağmen IKBY’den bir tek olumsuz cümle gelmediğini de sözlerine ekledi.

Üstelik bunları da Başbakan Yıldırım’ın Şanlıurfa’daki konuşmasının ardından dile getirdi.

IKBY’nin bağımsızlık referandumunu yapmayı planladığı 25 Eylül’e bir hafta kala Ankara’da siyasetten de farklı sesler geliyor.

Batılı ülkelerin de devreye girdiği bu süreçte referandum ertelenebilir mi?

Barzani ertelemek için eline güçlü bir gerekçe verilmesini istiyor; Bağdat dahil kimse bunu kendisine henüz sunmuş değil...

Ancak merhum Demirel’in dediği gibi siyasette bazen bir hafta, bir saatten daha kısadır...
    http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/826701/AKP_li_Galip_Ensarioglu__Referanduma_karsi_cikmamiz_yanlis__Kerkuk_un_Kurtlerde_kalmasi_daha_iyi.html

• kimin toprağını kime veriyor bu herif?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Akp aslında tam destek veriyor. Ama bunu halka aksi gibi lanse ediyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gılışdar sskyı batırdı.

• Birileri yine ıslak rüyalara devam ediyor anlaşılan.

• İşte bu yaşam formu akp'nin gerçek fikrini bize deşifre ediyor.

Akp'nin BOP çerçevesindeki başka bir km taşı domuzistan'ın kurulması.

Sınıra asker, araç, tank fasa fiso göndermişler de operasyon yapacaklarmış yersen.

Askeri bilgisi olan bilir öyle bir operasyon için 3 tugay ve 50.000 asker gerektirir en azından.

Olay şu.

Biz herşeyi denedik ama sonuç bu hadi kabul edin domuzistanı.

• quote:

Orijinalden alıntı: GoToHell

İşte bu yaşam formu akp'nin gerçek fikrini bize deşifre ediyor.

Akp'nin BOP çerçevesindeki başka bir km taşı domuzistan'ın kurulması.

Sınıra asker, araç, tank fasa fiso göndermişler de operasyon yapacaklarmış yersen.

Askeri bilgisi olan bilir öyle bir operasyon için 3 tugay ve 50.000 asker gerektirir en azından.

Olay şu.

Biz herşeyi denedik ama sonuç bu hadi kabul edin domuzistanı.

50.000 mi

300.000 kişilik peşmerge ordusuna karşı mı, üstüne IŞİD falan derken iyi silahlı.

Açıkça operasyon yapma şansımız 0. o

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    Operasyon yapabiliriz ve her iki ülkede taş üstünde taş bırakmayız. Ona yeterli askeri gücümüz var ama ben teyyo'ya güvenmiyorum.

BOP'un eş başkanı buna müsaade etmez edemez.

• siradan bir akpli. her zaman oldugu gibi terore destek veriyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoToHell

Operasyon yapabiliriz ve her iki ülkede taş üstünde taş bırakmayız. Ona yeterli askeri gücümüz var ama ben teyyo'ya güvenmiyorum.

BOP'un eş başkanı buna müsaade etmez edemez.

Askeri güç var evet ama bunu kaldıracak ekonomik güç ve üretim yok.

Böyle bir savaş için 1 milyon askere ihtiyacın var, ambargo yememiz ise bir hafta sürer, bir ay sonra petrolsüz kalır birde güneydoğu'dan oluruz.

Barzani'yi Türkiye seninle gurur duyuyor diye karşılamadan önce düşünecektik.

• BOp eşbaşkanının proje partisinde yer alan yahudi soytarıdan farklı bir açıklama beklenemez zati.
  • O zaman Sezgin Tanrıkulundan ötürü; CHP, pekakaya ve hedepeye destek çıkıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3189175C2 -- 23 Eylül 2017; 21:18:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Furkanİpek

O zaman Sezgin Tanrıkulundan ötürü; CHP PKK ve CHP'ye destek çıkıyor

Eee, zaten hep onu savunmuyor musunuz? Aynı şeyin lacivertisiniz işte. Kürt ırkçısı terör sayenizde yaşıyor.
  • quote:

tahtakuslar

tahtakuslar @taylieli

Erdoğan:(Barzani) Memurlara maaş ödeyemez hale geldiğinde biz yardımcı olduk. Başbakanlığım dönemnde maaş ödemesi için 2milyar$ kredi verdik

Gömülü

ÖÖ 9:03 · 23 Eyl 2017

56

Retweet

45

https://mobile.twitter.com/taylieli/status/911471038751440896

AKP'li Galip Ensarioğlu: Referanduma karşı çıkmamız yanlış, Kerkük'ün Kürtlerde kalması daha iyi

• Forumun meşhur bir trolü defekasyon yapmış. Bende bloklu olduğu için alıntı yapan birisi sayesinde gördüm. Görmez olaydım. Keşke alıntılamasaydınız. Be hey troll, galip denen barzo destekçisine övgüler yağdırıyorsan sen akp değil pkk trolüsün.

Bu trolleri ısrarla forumda koruyup kollayanlar kendilerine dikkat etsin. Gün olur devran döner, barzo ve pkk denen köpeklere yalakalık edenlere yardım ve yataklık etmekten yargılanırsınız.
  • Chpli biri deseydi yıllarca laf atacak kesim kendileri yapınca ses çıkaramıyor.

2 tanesi gelmiş hala millete laf atma peşindeler.

• Neyi savunuyormuşum efendi ??

• Irak a girdiğimizde bu mesajını hatırlatıcam
  • klik K kullanıcısına yanıt
    Bende sana o ülke kurulduğunda hatirlatacagim.

• 2015 yılında da PYD'li bir teröristin cenazesine katılmıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hümiyettin -- 24 Eylül 2017; 17:24:39 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.