Şimdi Ara

AKP'li Cemal Öztürk uyardı: Çay ithal etmek zorunda kalabiliriz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, çay üretimi ile ilgili uyarılarda bulunarak "Çay bahçelileri kurulmaması halinde yurt dışından çay ithal etmek zorunda kalacağız" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesi görüşmelerinde söz alan Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, çay üretimi ile ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Yeniçağ'da yer alan habere göre, "Çay tüketiminde birinci sıradayız" hatırlatmasında bulunan Öztürk şunları söyledi:

’’Türkiye kişi başına çay tüketiminde dünyada birinci sıraya geldi. En fazla çayı biz tüketiyoruz. Çay sadece doğu Karadeniz Bölgemizde üretiliyor. Üretimi sınırlı. Nüfusumuz her yıl yüzde birden fazla artıyor. Bir projeksiyona göre Türkiye 2023 yılına doğru net çay ithalatçı durumuna gelecek. O bakımdan bizim hem verimliliği hem de kaliteyi artırmamız lazım. Yeni çaylıklar ihdas etmemiz şarttır.

Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir. Bilindiği gibi ÇAYKUR Tirebolu 42 markasıyla meşhur bir çay çeşidi de vardır. Çay Kanunu’ndaki bir değişiklikle bu bölgeye yeni çaylıklar kurulması için ruhsat verilmesi gerekir. Bu bölgede kurulacak yeni çaylıklar hem ülke ihtiyacını karşılayacak, hem de yörenin kalkınmasına katkı yapacaktır.’’

http://t24.com.tr/haber/akpli-cemal-ozturk-uyardi-cay-ithal-etmek-zorunda-kalabiliriz,750554

• "Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir." Bu sözü edenin Çin ve Hint çaylarını bir defa bile içtiğinden şüpheliyim. Yüksek kalite denen çayların kilogramı binlerce dolara satılan şeylerdir. Türk çayının bir türü olduğu Güney Kafkasya filizi ise düşük kaliteli bir çaydır. Üst seviye çaylar arasında yer almaz. Kendi klasmanının kalitelisi olabilir ancak.
  • Adam bir araştırma yapmış, öngörüde bulunmuş. Bunun yaşanmaması için önerisini de sunmuş. Neler yapılacak göreceğiz.
  • Kuzeyden radyasyonlu çayları getirirler, radyasyon sayacı ile kontrol etmeden içmem.
  • Çay içmeyiz olur biter...
  • Etten sonra çayda zararlı açıklamaları, yakında...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • "Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir." Bu sözü edenin Çin ve Hint çaylarını bir defa bile içtiğinden şüpheliyim. Yüksek kalite denen çayların kilogramı binlerce dolara satılan şeylerdir. Türk çayının bir türü olduğu Güney Kafkasya filizi ise düşük kaliteli bir çaydır. Üst seviye çaylar arasında yer almaz. Kendi klasmanının kalitelisi olabilir ancak.
  • böyle giderse mok bile ithal edeceğiz diyeceğimde gübre zaten ithal di dimi !
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

"Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir." Bu sözü edenin Çin ve Hint çaylarını bir defa bile içtiğinden şüpheliyim. Yüksek kalite denen çayların kilogramı binlerce dolara satılan şeylerdir. Türk çayının bir türü olduğu Güney Kafkasya filizi ise düşük kaliteli bir çaydır. Üst seviye çaylar arasında yer almaz. Kendi klasmanının kalitelisi olabilir ancak.
    Sen hiç o çaylardan içtin mi hocam? Nasıl bir farkı var merak etmiyor değilim aslında.
  • kkratoss kullanıcısına yanıt
    Doğru şekilde demlediğiniz takdirde, bir daha karadeniz çayının yüzüne bakmazsınız.chado diye bir site var oradan alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kkratoss

Sen hiç o çaylardan içtin mi hocam? Nasıl bir farkı var merak etmiyor değilim aslında.

Alıntıları Göster
    Bazılarını denemiştim zamanında. Beğendiklerim de oldu beğenmediklerim de. Çayın türüne, hasadına, yaprağın kalitesine, tipine ve derecesine göre değişir bunlar. Ayrıca nasıl fermente edildiğine, kullanılan suya, pişirme ve demleme tekniğine ve kullanılan çaydanlığa göre de fark eder. Kimisi tavuk suyuna benzerken kimisi tütsü tadı verir, kimisi damak ve geniz yakarken kimisi yağ gibi akar.

İstanbul'da isen birkaç çay dükkanı açıldı diye biliyorum. Öyle her çayı özellikle de en üst seviye çayları bulabileceğini zannetmiyorum, bulsan da zaten alamazsın ciddi bir servet değerindeler ama, alınabilir seviyede olan farklı çay çeşitlerini bulabilirsin.

• hadiyaaaa H kullanıcısına yanıt
    ithal ithal
  • Çaykur’un değil de Giresun’un gerçek Tirebolu 42 Mayıs çayı harika. İnşallah uyarıyı dikkate alırlar, ithal etmediğimiz üç beş şey kaldı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

"Giresun’un doğu bölgesinde yüksek kaliteli çay üretilmektedir." Bu sözü edenin Çin ve Hint çaylarını bir defa bile içtiğinden şüpheliyim. Yüksek kalite denen çayların kilogramı binlerce dolara satılan şeylerdir. Türk çayının bir türü olduğu Güney Kafkasya filizi ise düşük kaliteli bir çaydır. Üst seviye çaylar arasında yer almaz. Kendi klasmanının kalitelisi olabilir ancak.
    O en kaliteliside ihraç ediliyor işte sen çöp içiyorsun.İçtiğin çay çay değil aslında.
  • @Tornado of Souls

Teşekkür ederim. Almaya niyetlendim ama güzelim çayı telef etmem umarım. :)

@Kraven

Hmm ilginçmiş. Emine Hanım'ın beyaz çayını duyduğumdan beri merak ederim kaliteli çayları. :) İstanbul'da değilim ama yılbaşında gelmeye niyetim var. O dükkanları söyler misin? Geldiğimde uğrarım büyük ihtimalle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

O en kaliteliside ihraç ediliyor işte sen çöp içiyorsun.İçtiğin çay çay değil aslında.

Alıntıları Göster
    O kadar da değil. Harman, orta veya alt yaprak çaylardan genellikle piyasa çayı ama çöp falan da değil. Ayrıca üst yaprak çaylar da ihraç ediliyor doğru, fakat belli bir miktarı yine daha pahalıya iç piyasada satılıyor ayrı bir pakette. Onlar yine fena değil. Eskiden hiç bulunmazdı o en üst yapraklar. Sadece belli başlı kişilere belirli zamanlarda 5 kiloluk paketler halinde hediye gönderilir veya alma hakkı verilirdi. Şimdi en azından piyasada bulunabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 18 Kasım 2018; 2:47:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kkratoss

@Tornado of Souls

Teşekkür ederim. Almaya niyetlendim ama güzelim çayı telef etmem umarım. :)

@Kraven

Hmm ilginçmiş. Emine Hanım'ın beyaz çayını duyduğumdan beri merak ederim kaliteli çayları. :) İstanbul'da değilim ama yılbaşında gelmeye niyetim var. O dükkanları söyler misin? Geldiğimde uğrarım büyük ihtimalle.
    İsimlerini ezbere bilmiyorum. Google'dan rahatça bulabilirsin. Avrupa yakasında böyle birkaç dükkan olacaktı. Onun dışında havalimanlarında da farklı çaylar satılıyor diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Donald Trump

Adam bir araştırma yapmış, öngörüde bulunmuş. Bunun yaşanmaması için önerisini de sunmuş. Neler yapılacak göreceğiz.
    Bu herif böyle bir uyarı yaptıysa kesin oğullarından biri çay işine girecektir.

https://forum.donanimhaber.com/mevlut-cavusoglu-bile-onun-yerinde-olmak-istiyor-bilal-erdogan-a-rakip-cikti--135881779
  • quote:

İsimlerini ezbere bilmiyorum. Google'dan rahatça bulabilirsin. Avrupa yakasında böyle birkaç dükkan olacaktı. Onun dışında havalimanlarında da farklı çaylar satılıyor diye biliyorum.

Alıntıları Göster
    Tamamdır hocam teşekkür ederim.
  • bu akp sayesinde köşeyi döndük biz siz halen uyuyun

bu açıklamadan sonra çay ithalatı işine giriyoruz

bilgi için teşekkürler sayın milletvekilim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.