Şimdi Ara

AKP'li Başkandan TSK'ya: 'Askeriye 65 milyon lira istedi bizden babasının yeri değil'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • İstanbul Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde bulunan ve protokolle askeri alandan çıkartılan, yaklaşık 164 bin metrekarelik arazi ile ilgili olarak, Tuzla Belediye Başkanına her türlü yetkinin verilmesiyle ilgili teklif Tuzla Belediye Meclisi’nde görüşüldü.  Teklif ile ilgili olarak söz alan CHP Meclis üyesi Ülkü Sakalar, teklifle belediye başkanına imar planı yapma, hak sahipleriyle görüşme, alma satma gibi her türlü yetkinin verilmek istendiğini belirterek şunları söyledi:

  “Burada Meclis devre dışı bırakılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bir imar planı hazırlanıp askeri alanlar, yeşil alanlar yapılaşmaya açılıyor ve hem bu şekilde nüfus yoğunluğu artırılıyor hem de kentsel dönüşüm adı altında rant alanı yaratılıyor.”  Son dönemde AKP’li ilçe belediyelerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte, rezerv alanı ilan etmek suretiyle belediye meclislerinin ve İBB’nin yetkilerinin bypass edildiğini savunan Sakalar, belediyenin bakanlıkla plan yapıp yeşil alanları yapılaşmaya açmasına evet demelerinin mümkün olmadığını söyledi. Sakalar, imar planı değişikliğiyle 70 bin metrekareden büyük bir alanın yapılaşmaya açılmak istendiğini de sözlerine ekledi.  AKP’Lİ YAZICI: ASKERİYENİN BABASININ YERİ DE DEĞİL  CHP’nin eleştirilerine yanıtlayan Tuzla Belediye Başkanı AKP’li Şadi Yazıcı ise, söz konusu askeri alanlar ilgili olarak seçim vaadi bulunduğunu söyledi. Askeri alanda 25 metre genişliğinde yol geçireceklerini, okul ve yeşil alan ayıracaklarını belirten Yazıcı daha sonra sert sözlerle CHP’yi eleştirdi. Yazıcı şunları söyledi.  “Kendisine avukat diyen bir hanımefendi, neden yaptığını bilmediğim, nerede yaşıyorsunuz ya? Asker alan, yeşil alan diyorsunuz. Tövbe yeşil alan değil orası. İçmeler’in arkasında kalan 164 bin metrekarenin 54 bin metrekaresini, doğru konut alanına açıyoruz. Peki biliyor musunuz askeriye bizden kaç para istedi? Askeriyeyle protokolde kaç paralık sözümüz var biliyor musunuz? Askeriye 65 milyon TL para istedi bizden. Babasının yeri de değil, sadece tahsisi var. 65 milyonu verecek misiniz yoksa ben konut yapıp satıp mı vereyim? Burası rezerv alanı. Rezerv alan ilanı bakanlığın işidir, İBB ve ilçe belediyesinin işi değildir. Rezerv alanı kim ilan eder? Bakanlık. 164 bin metrekarenin 54 bin metrekaresi konut alanı, geri kalanının tamam spor alanı, yeşil alanı ve okul alanı.”  Askeri alanla ilgili olarak Belediye Başkanı’na geniş yetkiler veren teklif, Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. CHP’li üyeler, Halk Ekmek büfesi açmak isteyen İBB Başkanı İmamoğlu’na, ‘meclisin yetkisini devre dışı bırakamazsınız’ diye karşı çıkan AKP’lilerin Tuzla Belediye Başkanı’na bütün yetkiyi devretmesinin büyük bir çelişki olduğunu söyledi.  İBB’NİN GÖRÜŞÜ “KAMUSAL YARARA AYKIRI”  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı söz konusu askeri alanla ilgili olarak hazırlanan imar plan teklifi hakkında daha önce İBB’nin görüşünü talep etmişti. İBB Başkanı adına, Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat imzasıyla Bakanlığı gönderilen yanıtta özetle şöyle denilmişti:

  “İmar Planı Değişikliği teklifleri, çevre yapılaşma koşulları ile uyumsuz olduğu; onaylı imar planlarının bütünlüğü, kurgusu ile ana kararlarına aykırı ve plan tadilatlarına emsal edebilecek nitelikte olduğu; ilgili yasal mevzuata aykırı nitelik olduğu, sosyal ve mekânsal faydalar ile kamusal yarara aykırı olduğu, üst ölçekli plana ve plan hiyerarşisine aykırı, yapı, nüfus ve ulaşım yoğunluğunu arttırıcı nitelikte olmasının yanı sıra kamu yararına ve planlama ve şehircilik ilke ve esaslarına aykırı nitelikte olduğu görülmektedir. Konunun bu kapsamda değerlendirilmesi hususunu arz ederim.”
  AKP'li Başkandan TSK'ya: "Askeriye 65 milyon lira istedi bizden babasının yeri değil"  https://odatv4.com/askeriye-65-milyon-lira-istedi-bizden-babasinin-yeri-degil-08012151.html
 • Askere düşmanlık düşmana uşaklıktır. İşin aslı askerin babasının malıdır asker Türk Milletinin öz evladıdır.

 • Bunlar piyade okuluna çökeceklerdi o gün gelmiş herhalde.

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.