Şimdi Ara

AKP’li başkandan Atatürk’e Hakaret (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
2.398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: asiruhh1903

yüz olucak insanda biraz yüz.

Bunlar böyle işte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 18 Şubat 2017; 19:44:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

Siz de bi karar verin aga.

En sevdiğiniz türk devleti diye konu açılıyor Osmanlıyı türk devleti saymıyorum diyosunuz,

Şimdi de Selanik Osmanlı toprağıydı diyosunuz

Olayı kesinlikle tasvip etmiyorum ama çelişmeyin kendinizle yahu.

Osmanlı'yı Türk devleti olmamakla suçlayanlar genelde yöneticilerin yaptığı şeylerden dolayı böyle düşünüyor (ki ben de Osmanlı'nın git gide Türk devleti olmaktan çıktığını savunanlardanım). Ama halkın Türklükten uzak olmasıyla ilgili bir düşünce yok. Zaten saray ve halk arasındaki aşırı kopuklaşmanın sebebi de bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merzifonlu Joe -- 18 Şubat 2017; 22:20:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cahil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tatatesever

quote:

En sevdiğiniz türk devleti diye konu açılıyor Osmanlıyı türk devleti saymıyorum diyosunuz,

Osmanlı'yı Türk devleti olmamakla suçlayanlar genelde yöneticilerin yaptığı şeylerden dolayı böyle düşünüyor (ki ben de Osmanlı'nın git gide Türk devleti olmaktan çıktığını savunanlardanım). Ama halkın Türklükten uzak olmasıyla ilgili bir düşünce yok. Zaten saray ve halk arasındaki aşırı kopuklaşmanın sebebi de bu.

Osmanlı'nın bugünkü şartlara göre bir devlet değil imparatorluk ve Türk imparatorluğu olduğunu anladığınız zaman şu saçma düşünceden de kurtulacaksınız... Ayrıca hangi imparatorun halk ile iç içe olduğunu gördün şimdiye kadar da Osmanlı için halktan kopuktu diyorsun ? Biraz mantık yahu...
  • Bir çapsız daha... Bunların alayı çapsız... Eee liderlerinin siyaset diline bakınca normal.

Kendini Türk hisseden ve Türkçe konuşan herkes Türktur..

Türklerin çoğunluğu hala Türkiye Sınırları dışında yaşamaktadır. Türk coğrafyası içinde fiziksel olarak en uzaklaşan ise Türkiye Türkleridir ki son araştırmalar göstermiştir ki Yüzde 85 Hint - Avrupa ya yakın fiziksel özellikleri. Ama yinede Türktur. Dünyada Saf ırk yoktur.

• Evlatlarım oğlum

Lider diye gördüğünüz isimlerin

Lütfen ecdadlarını araştırınız

Sağ sol fark etmez

Rum ermeni vs göreceksiniz

Türk olun oğlum Türk

Bu sizlere yeter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 1:2:16 >
  • Siyaset düpedüz şeytan mantığı ve bilimidir.

Şeytan dedi ki benim mantığım ve bilimime inanacak çok insan olacak.

Tanrı dedi ki o halde bende olan tüm özellikleri aklı mantığı sevgiyi saygıyı erdemi vicdanı insanoğlunun ruhuna üfleyeceğim bakalım senin basit aklın mı galip gelecek benimkiler mi?

İnsanoğlunun çoğu basiti seçti. Siyaseti.

• İnsanoğlunun şahsi menfaatleri şeytanın ve onun yolundakiler için çok kullanışlıdır.

Aynen siyasetlerinize devam ediniz

Umulur gerçek Allah korkusu birgün kalplerinize ulaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0z0z -- 19 Şubat 2017; 1:9:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

quote:

Osmanlı'nın bugünkü şartlara göre bir devlet değil imparatorluk ve Türk imparatorluğu olduğunu anladığınız zaman şu saçma düşünceden de kurtulacaksınız... Ayrıca hangi imparatorun halk ile iç içe olduğunu gördün şimdiye kadar da Osmanlı için halktan kopuktu diyorsun ? Biraz mantık yahu...

Kopukluk derken "Her pazar günü oturup da çay içiyolardı, artık içmiyolar" manasında demiyorum. Kurucu halk ile aralarında çok far var diyorum. Mesela padişahın konuştuğu dil ile halkın ki bir değil. Osmanlı'nın içinde birçok millet vardı. Şimdi "hangi halkın dili" diye düşünebilirsin. Bahsettiğim halk Türk olan kesim. İletişim kuramıyorlardı demiyorum. Elbette halkla iletişim kurabiliyorlardı. Ancak bir padişahın bir de Türk halkının diline baktığında "Aha belli ki bu padişah bunlardan çıkmış" diyemiyorsun. Yani dil yozlaşmıştı. Halkla padişah bire bir aynı dili konuşsun demiyorum. Sonuçta bilgili, kültürlü insanlar. Ama bu kadar da kendi dillerinden kopuk olmamalıydılar. Eee haliyle yavaş yavaş Türklükleri de yozlaşıyordu. Osmanlı'nın Türk devleti olduğunu kabul ediyorum ama git gide Türklükten uzaklaştığını da iddia ediyorum. Bence Türkiye'de Türklükten uzaklaşmaya başladı. Atatürk'ü seviyorum diye nasıl bunu reddetmiyorsam Osman Gazi'yi Fatih'i seviyorum diye Osmanlı'nın Türklükten uzaklaştığını da reddetmiyorum.

• Turkler sarisin da olabilir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kraven

quote:

quote:

Kopukluk derken "Her pazar günü oturup da çay içiyolardı, artık içmiyolar" manasında demiyorum. Kurucu halk ile aralarında çok far var diyorum. Mesela padişahın konuştuğu dil ile halkın ki bir değil. Osmanlı'nın içinde birçok millet vardı. Şimdi "hangi halkın dili" diye düşünebilirsin. Bahsettiğim halk Türk olan kesim. İletişim kuramıyorlardı demiyorum. Elbette halkla iletişim kurabiliyorlardı. Ancak bir padişahın bir de Türk halkının diline baktığında "Aha belli ki bu padişah bunlardan çıkmış" diyemiyorsun. Yani dil yozlaşmıştı. Halkla padişah bire bir aynı dili konuşsun demiyorum. Sonuçta bilgili, kültürlü insanlar. Ama bu kadar da kendi dillerinden kopuk olmamalıydılar. Eee haliyle yavaş yavaş Türklükleri de yozlaşıyordu. Osmanlı'nın Türk devleti olduğunu kabul ediyorum ama git gide Türklükten uzaklaştığını da iddia ediyorum. Bence Türkiye'de Türklükten uzaklaşmaya başladı. Atatürk'ü seviyorum diye nasıl bunu reddetmiyorsam Osman Gazi'yi Fatih'i seviyorum diye Osmanlı'nın Türklükten uzaklaştığını da reddetmiyorum.

Bu kadar atıp tuttuğuna göre eski yazıyı gayet iyi okuyup anlıyor olman gerekiyor. Eski yazıyı bildiğine göre hattı hümayunları da görmüş, yazılan hatırat ve belgeleri de okumuş olman gerekiyor. Fakat ne gariptir ki aynı şeyleri ben de görüp okudum ve yine ne gariptir ki o belgelerde padişahların konuştuğu dil ile günümüz dili arasında hiçbir fark yok... Kızdığı zaman bre ne eşek herifmiş, karpuz kılıklı püzeveng diye küfrediyor, aşık olduğu zaman ayağını yüzüme süreyim diye sevdasını haykırıyor o padişahlar. Şu cümleleri anlayamıyorsan asıl kopuk olan sensin, padişahlar değil.

Divan edebiyatında yahut fermanlarda vs. kullanılan dilin bir protokol üslubu olduğunu, dil denen şeyin telaffuz farklılıkları ve artık kullanılmayan birkaç kelime dışında neredeyse birebir aynı olduğunu ne zaman anlayacak insanımız cidden merak ediyorum. Gerçi bunun anlaşılması için de insanımızın okuması gerekiyor...
  • Adamlar iyice sızıntı yapmaya başladılar...
  • Kraven kullanıcısına yanıt
    Cumhuriyet'in ilk yıllarıyla şuanki dil arasında bile o kadar fark varken Osmanlı ile şimdiyi bu kadar yakın görmen ilginç. Benim anlamadığım o geçirmedi bu geçirmedi o kadar Arapça, Farsça kelime dile nasıl girdi? Herhalde cinler, periler soktu. Devlet-i Aliyye, Devlet-i Ebed-müddet vb. kelimeler devletin kendini tanımlama şekli olmuş.

• quote:

Cumhuriyet'in ilk yıllarıyla şuanki dil arasında bile o kadar fark varken Osmanlı ile şimdiyi bu kadar yakın görmen ilginç. Benim anlamadığım o geçirmedi bu geçirmedi o kadar Arapça, Farsça kelime dile nasıl girdi? Herhalde cinler, periler soktu. Devlet-i Aliyye, Devlet-i Ebed-müddet vb. kelimeler devletin kendini tanımlama şekli olmuş.

Okuman yoksa bilmiyorsun demektir. İnsan bilmediği konuda konuşmamalı... Ayrıca Cumhuriyetin ilk yılları ile bugün arasında fark yok, 70'li yıllarda yapılan dil devrimi denen ucube şey nedeniyle bugün milli marşını dahi anlayamıyor insanlar. Ayrıca ne kadar değişirse değişsin, bazı ölmüş kelimeler dışında dil aynıdır. Eğer okursan anlarsın...

Yine bilmediğin konularda konuşuyorsun. Devlet-i Aliyye, Devlet-i ebed müddet gibi kavramlar, dilimize sonradan girmiştir çünkü bizim dilimizde o zamana kadar böyle kurumsal, devlet yapısı ile alakalı kelimeler yahut terimler yoktu... Bu gibi şeyler tam bir yerleşik imparatorluk geleneğinden gelir, Roma'nın da bu şekilde bir mottosu ve ismi vardır, tam bir imparatorluk olan Osmanlı'nın da vardı. Türkçe karşılığı olmadığı için yabancı kelimeler kullanılmıştır, bu kadar basit.
    Osmanlı dışında kalan bütün Türk devletleri de bu nedenle resmi dil olarak Farsça kullanmıştır. Osmanlı dahi ilk dönemlerinde özellikle idari ve mali konularda Farsça kullanmış, devlet sistemi oturduktan sonra Türkçeleştirerek Türkçe hallerini kullanmaya başlamıştır.

Günlük kullanılan dil ile bugünün dili arasında fark yoktur. Eğer şu aşağıdaki 16. yüzyıl padişah iradesi yani emrini okuduğunda 2-3 kelime dışında anlamıyorsan suçu başka yerlere atma, o senin Türkçe özürlü olduğun anlamına gelir.

"Ayasofya mütevellisine ve Hassa mimarlardan mimar üstad Mehmede
    hüküm ki
    Hâlâ senki Ayasofya mütevellisisin mektub gönderüb camii
    şerif etrahnda bazı payeler haraba müsrif olub kafa tahtaları giru taşdan
    olub üzerine tahta kapliyub kiremidi kireç ve horasan ile konlub ve
    yahud kurşun ile örtülmek lâzım idüğin ve tuğladan olan payelere dahi
    tuğla kerpi olub ve bazı koltukların derzleri açılub ve tahta minare dahi
    harab olub tuğla ile yapılmak lâzım idüğin bildirmiş sin îmdi minareye
    çıkacak yeri bina olunmak emir idüb buyurdum ki vusul buldukda
    minareye çıkacak yeri vech ve münasib olduğı üzre şimdilik bina etdirüb
    harab olan kafa tahtaları giru taşdan olub üzerlerine tahta yapılub
    kiremidleri ve horasan ile koyub tuğladan olan payeleri tuğla kerpi idüb
    derzlerin ve sayir meremeti lâzım olanların münasib olduğu üzre tamir
    ve termim etdirüb itmamına say'ü ihtimam eyliyesin"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kraven -- 20 Şubat 2017; 21:12:51 >
    Dilimize sonradan girmiş zaten ben de ona kızıyorum. Başta olsa birşey demeyeceğim zaten. O kadar Türkçe kelimeyi beğenemedik mi de bunu bulduk. Ayrıca yaptığın alıntıda da o kadar yabancı kökenli kelime var ki. Diyorsun ki okuduğunda anlarsın. Ne yazık ki anlarım. Çünkü zamanında bu yabancı kelimeler dilimize sokulduğu için artık yabancı gelmiyor. Mesela şimdi sokakta "yes" desen kimse çıkıp da "Be diyor bu?" demez. Bir de Nurullah Ataç'ın olabildiğince Türkçe yazmaya çalıştığı eserleri var. Onlara bakarsan şimdi bile kullandığımız birçok kelimenin dilimizin parçası olmadığını görürsün.

• quote:

Dilimize sonradan girmiş zaten ben de ona kızıyorum. Başta olsa birşey demeyeceğim zaten. O kadar Türkçe kelimeyi beğenemedik mi de bunu bulduk. Ayrıca yaptığın alıntıda da o kadar yabancı kökenli kelime var ki. Diyorsun ki okuduğunda anlarsın. Ne yazık ki anlarım. Çünkü zamanında bu yabancı kelimeler dilimize sokulduğu için artık yabancı gelmiyor. Mesela şimdi sokakta "yes" desen kimse çıkıp da "Be diyor bu?" demez. Bir de Nurullah Ataç'ın olabildiğince Türkçe yazmaya çalıştığı eserleri var. Onlara bakarsan şimdi bile kullandığımız birçok kelimenin dilimizin parçası olmadığını görürsün.

Allah rızası için bilmediğin konularda daha fazla konuşma...

Bahsettiğin kavramların Türkçesi yok, dilimizde öyle bir terim yok çünkü öyle bir ihtiyaç olmamış. Ha diline de yabancı kelime girecek, girmesi de zorunluluktur. Dil faşistliği gibi aptalca şeyleri bırakın artık... Dünya üzerindeki gelişmiş dillerin hepsinde farklı dillerden etkiler mevcuttur. İngilizce'nin yarısından fazlası (80'li yıllardaki araştırmalar göre %63-68) farkı dildeki kelimelerdir. Saf dil dediğin şey, unutulmaya yüz tutan gelişememiş kabile dilleridir.
    Ayrıca TÜrkçe'ye en çok kelime veren dil Farsça'dır; Farsça'nın Türkçe'den aldığı kelime sayısı, verdiği kelime sayısına göre çok daha azdır. Yani Farsça içinde, Türkçe'nin içindeki Farsça kelimelere göre çok daha fazla Türkçe gelime mevcuttur. Bu da normaldir, gelişmiş dillerin hepsinin yapması gereken bir süreçtir.
    Ben saf dil oluşturalım demedim. Başka dilden bu kadar kelime girmesi doğru değil dedim. Birde neymiş efendim o kelimelerin Türkçe'si yokmuş. Eee kardeşim 2 gün öncesine kadar selfienin de Türkçe'si yoktu. Ayrıca illa Devlet-i Aliyye demek zorunda mısın? Kendi dilinde bir şey bul.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.