Şimdi Ara

Akp Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıdı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
1.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AKP’li eski vekil Ünsal, ‘Mavi Marmara anlaşmasında bu ‘anlaşma Kudüs’te imzalanmıştır’ diye yazdığını belirterek ‘Kudüs’ü Trump’tan önce AKP hükümeti tanıdı’ dedi.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisini gerçekçi bulmayan AKP’li eski vekil Ahmet Faruk Ünsal, Mavi Marmara olayını hatırlatarak, “Bununla fiili olarak AKP hükümeti Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan ederek, ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını açıkladı. Karara en sert tepki AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından geldi. Erdoğan, Kudüs’ü Müslüman aleminin kırmızı çizgisi olarak ilan etti ve atılacak olası bir adım karşısında İslam İşbirliği Teşkilatını toplantıya çağıracağını açıkladı.

‘AKP İSRAİL İLE KUDÜS’TE ANLAŞTI’

Erdoğan’ın açıklamaları, daha önce İsrail’le yaşanan Mavi Marmara sürecini hatırlatırken, davanın mağdurlarından AKP’li eski Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal, AKP’nin Trump’tan önce bu Kudüs’ü İsrail’in başkenti yaptığını söyledi. Ünsal, “Kudüs’ün bütün Müslümanlar açısından ne kadar önemli olduğunu Erdoğan’ın söylemesine ihtiyaç yok. Kudüs elbette bütün Müslümanlar açısından son derece önemlidir. Ama AKP’nin geçmişte Mavi Marmara davasında İsrail’in katliamlarını dokunulmazlık zırhı ile meşrulaştıran bir tavır içerisinde girmesi ve bütün meclisi bu cinayetleri örtmek için peşine takması büyük bir çelişkidir. Mavi Marmara anlaşmasının altında bu ‘anlaşma Kudüs’te imzalanmıştır’ diye yazıyor. Darbeden 15 gün önce, bu anlaşmayı neden Kudüs’te imzaladınız?” diye sordu.

Kaynak:https://www.evrensel.net/haber/339953/unsal-trumptan-once-akp-kudusu-baskent-olarak-tanidi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel soru sordun aklına gelenlere ve sana açıklayayım.

İstanbul ve ankara hükümeti vardı. Fransızlar ile başkent olmamasına rağmen Ankara antlaşması yapılmıştır. Merkez hükümet oraydı. başkent olmamasına rağmen o yıllarda sonradan Ankara başkent olmuştur.

Eğer by anlaşmal İstanbul - Kudüs veya İzmir - kudüs şeklinde olsa iki başkent olmayan şehir arasında yapılırdı. Ama Ankara başkent ve Kudüste birileri tarafından yıllar sonra başkent oldu. Bu anlaşma iki başkent statüsüne girdi mesele bu. Tel aviv - Ankara olması gerekirdi bence.
    Valla yazan belli, demek istenen belli. Ortada 2 ulke ve dolayisiyla 2 baskent yazildigini, anlasmalarin ulkeleri temsil ettigini ve dolayisiyla yazilan sehirlerin o ulkeleri temsil ettigini ve o cumlenin belirtmek oldugunu Turkce bilen herkes anlar. Bugun uluslararasi duzeyde "x ile" denildiginde o x baskentse kastedilen ulkedir. Yani washington ile gorusmeler denildigin de kasit abd, moskova denildiginde rusya olur. Burada yazilan "bir sizin baskentte bir bizim baskentte" demek istenilmistir.

Zaten senin dusundugun gibi olsa kafalarina gore sehir secmis olunuyor. Kudusun durumu da belli olmadigindan kudusu sectirmemeleri lazim degil mi sence? Yada mesela resmi baskentleri tel aviv nerede, biz Istanbul yazsak olur muydu sence?

Bu durumdan "muhalefete toz kondurmamak" olayini cikartigina gore sen farkli dusunuyorsun. Zaten orada en azinda "akp kudusu baskent olarak gormus, buyuk hata, o sekilde kabul etmisler zamaninda" diyemedin. O konuda yazdigim mesaja cevap bile vermedin.

Daha once de yazdigim gibi buyuk ihtimalle kendi yazdiklarinin, kurdugun mantigin farkinda bile degilsin. O yuzden aksi soylemlere bile kendince bir seyler buluyorsun. Bakis acisi yani. Duruma gore "kudusu baskent kabul etmis ama duruma uygun siyaset yapmislar" diye de savunabilirsin.
  • hadi bunu da açıklayın lan DERT BELLİ RIZA KONUSUNU GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEK
  • Kudüs'te imzalanmış olması kudüsü başkent olarak kabul ettiği anlamına mı gelir.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C6E8D1DD4 -- 8 Aralık 2017; 12:25:33 >
  • Mavi marmara için resmi özür dilendi tazminat ödendi daha ne yapılacaktı ?

Efendiler belki bilmezsiniz ama İsrailin kuruluşunu resmi olarak tanıyan ilk ülkelerden biri Türkiyedir.Araplar israille savaşırken de müdahil olmayan Türkiyedir.

Türkiye rusya havasahasını ihlal etti diye rusyayla,mezhepcilik yaptığı için iranla,halkını öldüren dikdatorlere karşı mısırla suriyeyle,adalardan ve batı trakyadan dolayı yunanistanla,azeri türkelrini katlettiği için ermenistanla ...(daha da sayılır) düşman olalım mı diyorsunuz ?

Ülke öyle mi yönetilir? Tek başımıza kendi bahcemizde mi oturalım ?

Kusura bakmayın da siz sadece boş konuşursunuz Akp der durursunuz.Yıkılan tüm devletler de böyleydi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    Fotosok fotokopi bu inanma
    SokoFop da olabilir kim bilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CulvertonSmith -- 8 Aralık 2017; 13:45:12 >
  • Bu her konuya konuldu ama cevap veren görmedi. Bir tanesi resmi koyan üye aynı cümleyi kısa yazmak için değiştirip yazınca "orada öyle yazmıyor" diye laf söylemeye çalıştı ama tabi ne akpye ne belgede kudüsün geçmesine tek laf etmedi.
  • Ne iciyorsunuz, merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: pog

Kudüs'te imzalanmış olması kudüsü başkent olarak kabul ettiği anlamına mı gelir.

Senin kabul ettiğin anlamına gelmez ama karşı devletin burası bizim başkentimiz dediği anlamına gelir . Ses çıkarılmadıysa o zamanlar , ya diplomatlarımız çok saf ya da bir öyle bir böyleler .

• forumun kalitesi baya düştü.
  • lazer__ kullanıcısına yanıt
    Sahte, montaj. Açıkladım ikna olduysan sorun yok.

Bir AKP'li yazmadan ben yazayım dedim.
  • Adamlar cari açığı 20 milyon $ azaltmış, teşekkür edeceğinize hala altında bir şeyler arıyorsunuz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hani nerde yazıyor tanıdığı. Kafanızdan bir şey uyduruyorsunuz, bari size kanacak bir kaç kişi olabilmesi için yanıltıcı kanıtlar gösterin. Onu bile beceremiyorsunuz.

İstanbul'da İstanbul ve falan yabancı bir başkent adı ile imzalanan onlarca anlaşma göstereyim mi? AKP Türkiye'nin başkentini İstanbul olarak ilan etti de haberimiz mi yok? Ne boş bir muhalefet mantığı. Ucuz siyasetten gına geldi. Ey kalite nerdesin?'

• quote:

Kudüs'te imzalanmış olması kudüsü başkent olarak kabul ettiği anlamına mı gelir.

Güzel soru sordun aklına gelenlere ve sana açıklayayım.

İstanbul ve ankara hükümeti vardı. Fransızlar ile başkent olmamasına rağmen Ankara antlaşması yapılmıştır. Merkez hükümet oraydı. başkent olmamasına rağmen o yıllarda sonradan Ankara başkent olmuştur.

Eğer by anlaşmal İstanbul - Kudüs veya İzmir - kudüs şeklinde olsa iki başkent olmayan şehir arasında yapılırdı. Ama Ankara başkent ve Kudüste birileri tarafından yıllar sonra başkent oldu. Bu anlaşma iki başkent statüsüne girdi mesele bu. Tel aviv - Ankara olması gerekirdi bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: asau

Hani nerde yazıyor tanıdığı. Kafanızdan bir şey uyduruyorsunuz, bari size kanacak bir kaç kişi olabilmesi için yanıltıcı kanıtlar gösterin. Onu bile beceremiyorsunuz.

İstanbul'da İstanbul ve falan yabancı bir başkent adı ile imzalanan onlarca anlaşma göstereyim mi? AKP Türkiye'nin başkentini İstanbul olarak ilan etti de haberimiz mi yok? Ne boş bir muhalefet mantığı. Ucuz siyasetten gına geldi. Ey kalite nerdesin?'

hiç boşuna kıvranma..azıcık uluslararası ilişkileri diplomasiyi bilen eğitim görmüş kültürlü bir insan bunun ne anlama geldiğini bilir..hadi kaliteni de al git
  • Başlıkta eleştiri konusu olan şeyden bahsettim.Türkiyenin dış politikasını beğendiğim sonucunu çıkarmanız hata olmuş öncelikle.

1-Türkiye esede açılım yap diye yıllarca söyledi,ahmet davutoğlunun bizzat söylediklerine haberlerden bakabilirsin.Halkına bomba yağdırmaya başlayınca da aniden düşman ilan edildi.Abd ve müttefikleri en başta muhalifleri destekleyince türkiye zannetti ki esed düşecek ve yönünü değiştirdi.Rus faktörü ve Abd nin yanar dönerliğini atladılar.Büyük hataydı.

2-Rusyayla arayı dizmeseydik belki de afrinden süleymaniyeye kadar bir terör koridoru oluşacaktı.Rusyadan onay almadan el-bab ve idlibe giremezdik.Karar verilmesi gerekiyordu ya imaj cizdirecektik ya da guney sınırımızı teröre teslim edecektik.Bastan rusyayla gerilimin tırmandırılması da hataydı.

3-Israille aramizin düzeldiği dönem rusyayla da duzelttiğimiz dönemdi.Bolgede yalnız kalıyorduk.Sunnilere düşman iran ve cellatları olan örgüt.Pydnin abisi Abd ve korfezdeki kardeşleri,esedi tek başına koruyan rusya ve hatırlarsınız o dönem Irak bize toprağımdaki üs bölgesini boşalt diyordu gerilmişti ilişkiler.IHH diyordu ki onlar siyonist barış olmaz falan.Ülkelerin çıkarı olur üstadım kimsenin kara kaşı gözü için ülkeye rest cekemeyiz.Özür ve tazminatı israil gibi bir ulkeden almak bile büyük iştir. Ben gidin dedim ama özür dilerim deseydi devletin başı daha uygunsuz olur bence.Burada ben birhata görmüyorum ışte.

Son olarak komşularla 0 sorun imkansız.Çözüm tek taraflı olacak bir iş değil ki.Ermenistan isgal ettiği topraklardan çekilmeden.Büyük ermenistan hayalinden vazgecmeden iliskileri nasıl düzeltebiliriz?

Ya da Yunanistan karasularını sorun ederek bizi egede hapsederken,batı trakyada türk kimliğini asimile etmeye çalışırken mümkün olabilir mi barış?

Bu arada nasıl bor görüşle yazdığımı anlamak isterseniz

(Ben bir parti sempatizanı değilim lakin devletçi bir insanım.İcerde ülkemi eleştirdiğim veya yonetelenlerden hoşlanmadığım gibi dış politikada eleştiremem düşmanlık edemem.Birisi Türkiye Cumhurbaşkanına dışarda saygısızlık ederse beni bulur karşısında.Gazi Mustafa Kemal Atatük,Fatih Sultan Mehmet,İsmet Inönü ne kadar bizimse Tayyip Erdoğanda bizimdir görüşündeyim.İcerde eleştirmek,ders almak serbest ama dışarda devletçi durmak en guzeli)

• quote:

Evet O anlama gelir.
    Çünkü israil 6 gün savaşlarından bu yana Kudüs başkentimiz diye dolanmaktadır
    Bu arada Google'da İsrail Başkent yazınca hemen Kudüs çıkmaya başlamış resimleriyle.
  • Akp'nin başına ne geliyorsa, bu şekilde ki eski adamlarından geliyor.

Nerede bağı kopmuş adam varsa hepsi bu şekilde!

• Gene bir suru sazan atlamis.
    Ha benim gozumde kudusun tarihi sehir olmasi diainda hicbir degeri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forumu -- 8 Aralık 2017; 18:13:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

Bu her konuya konuldu ama cevap veren görmedi. Bir tanesi resmi koyan üye aynı cümleyi kısa yazmak için değiştirip yazınca "orada öyle yazmıyor" diye laf söylemeye çalıştı ama tabi ne akpye ne belgede kudüsün geçmesine tek laf etmedi.

Demek kisaltmak icin degistirip yazdi.

Ya Turkce bilmiyorsun yada lafi kiviriyorsun.

Yakistiramadim acikcasi.

Asagidaki belgenin son paragrafi nasil "Ankara ile Kudus arasinda imzalanmistir" seklinde kisaltilabilir?

http://halktv.com.tr/wp-content/uploads/2017/12/ankara-kudus-mavi-marmara.jpg

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.