Şimdi Ara

AKP iktidarının 17 yılda sattıklarını CİMER listeledi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
7
Favori
31.615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
246 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın “Özelleştirme Listesi” bilgi talebini yanıtladı. AKP iktidarı boyunca 17 yılda özelleştirilen kamuya ait yüzlerce tesisin listede yer aldığı görüldü.
    Sözcü Gazetesi’nden Ali Ekber Ertük’ün haberine göre; Cumhuriyet’in birikimlerinin satışından elde edilen gelirler de, TL ve dolar bazında tek tek açıklandı.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın bilgi talebini yanıtlayan CİMER şu bilgiyi verdi: “2002-2019 döneminde gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 11 liman, 98 elektrik santrali, 50 tesis ve işletme, 11 otel, 3 bin 917 taşınmaz ve araç muayene hizmetleri ile maden ruhsatları, makine-teçhizat, demirbaşlar, isim hakları, hizmet araçları ve markalar, varlık satışı, işletme ya da imtiyaz hakkı devri yoluyla özelleştirilmiştir.

Yüzde 50’nin üzerinde kamu payı özelleştirilen 60 kuruluş ile 159 ayrı işletmede çalışan 117 bin 380 personelden 44 bin 555’i, başka kuruluşlara geçti. Buralarda çalışan 72 bin 825 kişiden 9 bin 295’i ise işten çıkarıldı. 63 bin 530 kişi de, özelleştirilen yerlerde kaldı. CHP’li Kasap, “17 yılda, Cumhuriyet’in birikimi yerli ve milli ne kadar kamu kuruluşu varsa elden çıkardı. Ülkenin geleceği ipotek edildi” dedi.

İşte özelleştirilen tesis ve işletmelerden bazıları:

Ataköy Hidroelektrik Santrali
    Beyköy Hidroelektrik Santrali
    Çıldır Hidroelektrik Santrali
    Denizli Jeotermal Santrali
    İkizdere Hidroelektrik Santrali
    Kuzgun Hidroelektrik Santrali
    Mercan Hidroelektrik Santrali
    Tercan Hidroelektrik Santrali
    Engil Gaz Türbinleri Santrali
    Seyitömer Termik Santrali
    Kangal Termik Santrali
    Yatağan Termik Santrali
    Murgul Hidroelektrik Santrali
    Çatalağzı Termik Santrali
    Kemerköy Termik Santrali
    Yeniköy Termik Santrali
    Orhaneli Termik Santrali
    Tunçbilek Termik Santrali
    Soma Termik Santrali

Şeker fabrikaları:

Kırşehir Şeker Fabrikası
    Turhal Şeker Fabrikası
    Çorum Şeker Fabrikası
    Elbistan Şeker Fabrikası
    Muş Şeker Fabrikası
    Erzincan Şeker Fabrikası
    Erzurum Şeker Fabrikası
    Afyon Şeker Fabrikası
    Bor Şeker Fabrikası
    Alpullu Şeker Fabrikası

Tekel binaları:

Adana Sigara Fabrikası
    Ballıca Sigara Fabrikası
    Bitlis Sigara Fabrikası
    İstanbul Sigara Fabrikası
    Malatya Sigara Fabrikası
    Tokat Sigara Fabrikası
    Yavşan Tuzlası
    Ayvalık Tuzlası
    Çamaltı Tuzlası
    Çankırı Kaya Tuzlası
    Tuzluca Tuzlası
    Sekili Tuzlası
    Kağızman Tuzlası
    Kaldırım Tuzlası
    Kayacık Tuzlası
    HES’ler:
    Bayburt
    Çemişgezek
    Girlevik
    Bünyan
    Çamardı
    Pınarbaşı
    Sızır
    İznik-Dereköy
    İnegöl-Cerrah
    Suuçtu Çağ
    Otluca
    Uludere
    Adilcevaz
    Ahlat
    Malazgirt
    Varto-Sönmez
    Değirmendere
    Karaçay
    Kuzuculu
    Turunçova- Finike
    Besni
    Derme
    Erkenek
    Kernek
    Kayadibi
    Kovada
    Hasanlar
    Ladik-Büyükkızoğlu
    Durucasu
    Arpaçay-Telek
    Kiti
    Göksu
    Berdan
    Kısık
    Bozkır
    Ermenek
    Koçköprü
    Engil
    Erciş
    Hoşap
    Haraklı-Hendek
    Pazarköy-Akyazı
    Bozüyük
    Kayaköy
    Esendal
    Işıklar
    Dere
    İvriz
    Fethiye
    Manavgat
    Doğankent
    Kürtün
    Torul
    Gönen
    Karacaören
    Kadıncık
    Şanlıurfa
    Adıgüzel
    Kemer
    Almus
    Köklüce
    Yenice
    Suçatı
    Değirmendere
    Karaçay
    Kuzuculu
    Anamur
    Silifke
    Bozyazı
    Mut-Derinçay
    Zeyne
    Menzelet
    Kılavuzlu
    Manyas
    Sütçüler
    Tohma
    Dinar
    Çine
    Sümer Holding:
    Mazıdağı Fosfat Tesisleri
    Adıyaman İşletmesi
    Malatya İşletmesi
    TÜMOSAN İşletmesi
    Bakırköy Konfeksiyon San. İşl.
    Çanakkale Sentetik Deri İşletmesi
    Diyarbakır İşletmesi
    Beykoz Deri ve Kundura İşletmesi
    Sarıkamış Ayakkabı İşletmesi

Limanlar:

Mersin Limanı
    İskenderun Limanı
    Samsun Limanı
    Bandırma Limanı
    Derince Limanı
    Salıpazarı Limanı (Galataport)
    Tekirdağ Limanı
    Çeşme Limanı
    Kuşadası Limanı
    Dikili Limanı
    Trabzon Limanı

Ve daha fazlası:

Seyitömer Linyitleri İşletmesi
    Güney Ege Linyitleri İşletmesi
    Murgul Bakır  İşletmesi
    Samsun Bakır İşletmesi
    Yeniköy Linyitleri İşletmesi
    Bursa Linyitleri İşletmesi
    Sakarya Traktör Sanayi
    Ereğli Demir ve Çelik
    Eti Alüminyum
    Eti Bakır
    Eti Elektrometalurji
    Eti Gümüş
    Eti KromGübre Fabrikaları
    PETKİM
    HAVELSAN
    THY
    TELEKOM

KAYNAK

• Senin bankan kredi veriyorsa bankan alsın o işletmeyi. Para için özelleştiriyorsun, parayı yine sen veriyorsun.

Üstüne vatandaşına ya da kendi ülkenin şirketlerine vermediğin oranda faizle kredi veriyorsun, adam ödemeden kaçıyor. Çok güvenilir olsa yurtdışından para getirirdi.

Yaptığını halk seviyesine indirirsen, sen 100binlik evini 10 bine satıyorsun, o 10bini de sen ödüyorsun. Adam o evi gidiyor içindeki eşyalarla filan 200bine satıyor, üstüne sana olan 10bin liralık borcunu da ödemiyor.

Bu resmen hainliktir. Başka açıklaması olamaz. Aklı başında birisi bunu yapmaz.

Mansur Yavaş'a gelirsek, adam gayet net bir şekilde rantı engellediği için akplilerin dilinde. Aygün denilen adam Gökçek'in kankası. Ankara'yı birlikte talan ettiler. Birileri dur dediği için sorun çıktı. Büyük ihtimal bunun ucu akpye dokunacağından Aygünle birlik olup Mansur Yavaş'ı indirmeye çalışıyorlar.

Mansur Yavaş öyle yolsuzluk yapacak adam değil, gayet şeffaf işler yapıyor. Chpde başkaları olur ama o adam olmaz. Bu net.
    Satmak ve Özelleştirmek.

Bir insana arabanızı özelleştiremezsiniz ancak satabilirsiniz ve aracı alan kişi alır gider arabayı bir daha o aracı ne görür ne de kullanabilirsiniz.

Özelleştirmek ise bir örnek olarak verirsek Türk Telekom 'u özelleştirirsiniz ve o Türk Telekom hala topraklarınızdadır, binasından tutun vericilere kadar kablolardan tutun orada çalışan her bireye kadar topraklarınızın üstünde hizmet verir hizmet üretir ve o ülkeye ait işler yapar.

Daha da diyeceğim yoktur hakim bey, bazen insanlar bu yukarıdaki iki farkı bilselerde kendilerine kabul ettirememeleri üzücü durum oluyor maalesef.
  • Bu işletmelerin özelleştirilmeden önce ki kar zarar listeleri de var mıdır? Ve özelleştirme fiyatı? Ayrıca özelleştirmeden sonra ki kar zarar listesi?

Ancak bunlarla beraber sağlıklı bir yorum yapabilirim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: İAmSterdam06

Bu işletmelerin özelleştirilmeden önce ki kar zarar listeleri de var mıdır? Ve özelleştirme fiyatı? Ayrıca özelleştirmeden sonra ki kar zarar listesi?

Ancak bunlarla beraber sağlıklı bir yorum yapabilirim
    Halkbank,ziraatbank,vakıfbank hatta Çaykur gibi kurumlara bile iktidar müdahale edince,zarar ediyor.

Tüik denen kuruma güven 0 olmuşsa,benim yüzümden olmadı veya TELEKOM deli gibi kar ederken,araplara ben satmadım yine O ARAPLAR TARAFINDAN içi boşaltılıp Telekom alımında kredi veren bankaları ben zarara uğratmadım.

Adamlar o kadar yüzsüz ki TELEKOM BAKIR KABLOLARINI bile satmışlardı.

Türkiye'nin şeker fabrikalarını kapatmak nedir,madem işçiyle yapamıyorsun ver taşerona o yüklensin sorumluluğu???

Allah aşkına,simit sarayı ve ağaoğlu gibi firmaları kurtarmaya çalışmakta nedir?

Önce bunu sorgulayın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vommel -- 22 Aralık 2019; 21:10:55 >

• Satmak ve Özelleştirmek.

Bir insana arabanızı özelleştiremezsiniz ancak satabilirsiniz ve aracı alan kişi alır gider arabayı bir daha o aracı ne görür ne de kullanabilirsiniz.

Özelleştirmek ise bir örnek olarak verirsek Türk Telekom 'u özelleştirirsiniz ve o Türk Telekom hala topraklarınızdadır, binasından tutun vericilere kadar kablolardan tutun orada çalışan her bireye kadar topraklarınızın üstünde hizmet verir hizmet üretir ve o ülkeye ait işler yapar.

Daha da diyeceğim yoktur hakim bey, bazen insanlar bu yukarıdaki iki farkı bilselerde kendilerine kabul ettirememeleri üzücü durum oluyor maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Satmak ve Özelleştirmek.

Sağlam saçmalamışsın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoSSgO

Sağlam saçmalamışsın.

Alıntıları Göster
    Yapma be bak şimdi üzüldüm ha.

Gerçek o maalesef ama üzülünecek şey şu gerçek olan şeyi bile bile kabullenemeden yaşayanların olması.
  • x2yk X kullanıcısına yanıt
    Cok yanlis anlamissiniz olayi .

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mekatroniks

Cok yanlis anlamissiniz olayi .
    Evet ben çok yanlış anlıyorum, hatta Avrupa 'da bile uygulanan bir şeyi ülkemize soktuk o yüzden orada bile özelleştirmeler yapılırken bizim ülke de ne gariptir ki her şeyi Avrupa şöyle böyle diye öve öve bitiremeyenlerin ülkemizde yapılan özelleştirmeleri sattı sattılar satmak satış yapmak tamamen teslim etmek algısı ile kendilerine inandırmalarını ben yanlış anlıyorum. :) Vuracaksan kendi silahı ile vuracaksın böyle diyenleri. Siz de öyle düşünüyorsanız şayet. :)
    Avrupa yapiyorsa avrupadaki sirketleri kim ozellestiriyor ? Neden avrupa bizin sirketlere goz dikmis ? Bizimkileri ozellestiriyor ? Biz neden hic bir avrupa sirketini ozellestirmiyoruz ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mekatroniks

Avrupa yapiyorsa avrupadaki sirketleri kim ozellestiriyor ? Neden avrupa bizin sirketlere goz dikmis ? Bizimkileri ozellestiriyor ? Biz neden hic bir avrupa sirketini ozellestirmiyoruz ?
    Bizim ülkeden de Avrupa 'da özelleştirilen firmaları alanlar oluyor, bir ay önce okumuştum bir demir çelik fabrikasını satın alacakmış Türkiye 'den bir firma ve başka özelleştirme alanlarda var ha dersen neden çok yok AB 'de birçok ülke bizden daha yüksek gsyhi 'ye sahip ve daha düşük nüfusa sahip ve kişi başı gelirleri daha yüksek haliyle bu ülkeler bize göre güçlü oldukları için bizden özelleştirmelere girebiliyorlar. Gayet basit bunu anlamak.

Bir de biraz garip sorular sormuşsun sorularını tekrar okursan " bizimkileri özelleştiriyor ? " ne demek?

• quote:

Bizim ülkeden de Avrupa 'da özelleştirilen firmaları alanlar oluyor, bir ay önce okumuştum bir demir çelik fabrikasını satın alacakmış Türkiye 'den bir firma ve başka özelleştirme alanlarda var ha dersen neden çok yok AB 'de birçok ülke bizden daha yüksek gsyhi 'ye sahip ve daha düşük nüfusa sahip ve kişi başı gelirleri daha yüksek haliyle bu ülkeler bize göre güçlü oldukları için bizden özelleştirmelere girebiliyorlar. Gayet basit bunu anlamak.

Bir de biraz garip sorular sormuşsun sorularını tekrar okursan " bizimkileri özelleştiriyor ? " ne demek?

Alıntıları Göster
    OYAK, Finlandiya'lı çelik üreticisi Milux Oy'u SATIN ALDI.
    Manisa'da faaliyete geçecek Milux Oy fabrikasında yılda 13000 ton yerli zırh çeliği üretilmesi hedefleniyor.

bunu diyorsun sanırım. pek kimsenin haberi yok ama. oldukça kritik önemli bir gelişme

• quote:

Orijinalden alıntı: sioux

Manisa'da faaliyete geçecek Milux Oy fabrikasında yılda 13000 ton yerli zırh çeliği üretilmesi hedefleniyor.

bunu diyorsun sanırım. pek kimsenin haberi yok ama. oldukça kritik önemli bir gelişme

Alıntıları Göster
    Evet, evet aynen bu idi, oyak deyince aklıma geldi hatta dedim oyak bu işleri demi beceriyormuş diye şaşırmıştım ve hatta sevinmiştimde ha bu arada satın mı aldı özelleştirme ile mi kendi bünyesine geçti. Tamamen satın alma mı yoksa işletme hakları mı?

Satın alma şudur, bir zamanlar Sony 'nin Ericsson 'u satın alması ve belli bir para ödemesi ve 5 yıl gibi bir süre anlaşma var idi işte o 5 yıl sonrasında Sony Experia adı altında faaliyete devam etmesi oldu ondan önce 5 yıl Sony Ericsson ile satışlarına devam etmişti telefonlarda yani satın alma budur artık Ericsson yoktur çünkü tamamı Sony 'ye aittir işte buna satın alma denir misal aynı şey Lenovo 'nun Motorola 'yı satın alması gibi de denilebilir bir ara google satın almıştı motorola 'yı 5 6 milyar dolara sonra lenovo ya geçti diye biliyorum.

O yüzden satın alma ile özelleştirme hatta ve hatta satma ile özelleştirme farklı şeylerdir. Türk Telekom satıldı ise neden ismi değişmiyor başka bir ad altına girmiyor neden oger benim malım artık demiyor. Ericsson 'da olduğu gibi.

Teşekkür ederim unuttuğum bilgiyi tazelediğiniz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: sioux

Alıntıları Göster
    Bunu geçen haftadaki TV programında tank palet ve tank ihalesini alan kişi olan E.Sancak söyledi. Türkiye'deki hurda çelikten zırh olmuyor o nedenle Avrupa'dan bir firma satın aldık diye. Oyak'la bu adamın ne alakası var bilmiyorum BMC'yi alması için Katarlılar para vermiş devlet üstüne tank palet fabrikası ve birçok fabrika ve yer temin etmiş. Cebinden tek kuruş para çıkmadan 10 milyar dolarlık ihale almış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Aralık 2019; 7:54:9 >

• quote:

Evet, evet aynen bu idi, oyak deyince aklıma geldi hatta dedim oyak bu işleri demi beceriyormuş diye şaşırmıştım ve hatta sevinmiştimde ha bu arada satın mı aldı özelleştirme ile mi kendi bünyesine geçti. Tamamen satın alma mı yoksa işletme hakları mı?

Satın alma şudur, bir zamanlar Sony 'nin Ericsson 'u satın alması ve belli bir para ödemesi ve 5 yıl gibi bir süre anlaşma var idi işte o 5 yıl sonrasında Sony Experia adı altında faaliyete devam etmesi oldu ondan önce 5 yıl Sony Ericsson ile satışlarına devam etmişti telefonlarda yani satın alma budur artık Ericsson yoktur çünkü tamamı Sony 'ye aittir işte buna satın alma denir misal aynı şey Lenovo 'nun Motorola 'yı satın alması gibi de denilebilir bir ara google satın almıştı motorola 'yı 5 6 milyar dolara sonra lenovo ya geçti diye biliyorum.

O yüzden satın alma ile özelleştirme hatta ve hatta satma ile özelleştirme farklı şeylerdir. Türk Telekom satıldı ise neden ismi değişmiyor başka bir ad altına girmiyor neden oger benim malım artık demiyor. Ericsson 'da olduğu gibi.

Teşekkür ederim unuttuğum bilgiyi tazelediğiniz için.

Alıntıları Göster
    Çünkü Türk Telekom satılmadı kiralandı 25 yıllığına tank palet fabrikasında olduğu gibi gerçi tank palet fabrikasında para da alınmadı tank ihalesini alanın kullanımına tahsis edildi..

Akp hükümeti düşündü yıllık 1milyar dolar kazanıyorum 25 yılda 25 milyar dolar yapar peşin 5 milyara kiralayayım gelecek hükümetler avucunu yalasın (tabi AKP hükümeti bu kadar başta kalacağını düşünmüyordu) .Aynı şey hazine garantili yollar köprüler hastaneler havalimanları içinde var 5 yıllık garanti ile bunlar yapılabiliyor ama 25 yıl garanti verildi hep.

Bu arada Türk Telekom 2030 yılında devlete geçecek

THY'nin de %50si devletin %50hissesi halka arz edildi

Hükümet kısa süreli para bulmak için özelleştirmenin içine kiralamayı da koydu o nedenle karışıklık oluyor sanırım (ayrıca özelleştirme-satış hissenin %100ü olduğu gibi %50 yada daha az olduğuda var) bu nedenle tank palet fabrikası ne oldu muhalefet partileri bile öğrenemedi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 23 Aralık 2019; 8:15:16 >

Devlet kredisiyle alınıp zarar edilen bakır kabloları satılan ve kredisi ödenmeyen türk telekom mu?

Sana katılacağım bir gün olacak mı merak ediyorum bu kafadan çok istiyorum gerçekten şaka değil ülke durumuna üzülmeyip strese girmiyorsun en azından. telekomda adamlar resmen dolandırdı ülkeyi dolandırıp telleri satıp gittiler hala diyor ki binası ülkemizde 😀😂

• greenpeace16 kullanıcısına yanıt
    He aynen ondan bahsediyoruz, hey Allah 'ım yarabbim ne diyeyim ki. Anlamak istemeyenlere diyecek sözümüz olamaz, seçim kendilerinin. Niye hep çok bilenler şu forumda sürünüyor aklım almıyor madem çok biliyorsunuz benden farkınız var buyurun meydan orada diyorum kimseden tık yok. Tık yok. Tık tık yokkkk.
  • İAmSterdam06 İ kullanıcısına yanıt
    Kar zararı bilmem de iskenderun limanı özelleştirildiğinden beri çok yatırım aldı ve daha da canlandı. Tabi bunlar beni gözlemlerim sadece.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.