Şimdi Ara

akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum geçen yıl
 • Cevaplayan Üyeler 15
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
 • Ortalama Mesaj Aralığı 2 saat 59 dakika
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 1
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • şoray uzun yolda (2 mesaj) murat_ahmet (2 mesaj) isimgerekmez (2 mesaj) yakup13 (1 mesaj) man utd (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (11 mesaj) Mobil (4 mesaj) Mini (1 mesaj) (2 mesaj)
 • @
4 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • 2022 de ödecencek faiz tahmini 240 milyar tl olacak bu nasıl faizle savaşmak anlamak mümkün degil akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 

  banka kredi faizleri %25-30 arasında bu arada faizle savaşmak tam olarak bu olsa gerek akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 

  banka sistemi batmasın diye %14 le bankalara m.bankasindam para veriyorlar bankalarda o parayı risksiz bir şekilde daha yüksek faizle halka ve hazineye satiyorlar

  ekonomik sistem batmasın diye tüm yük halkın üstüne fırlatılıyor akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 

  bu arada kura dayalı mevduatta hukuken suçtur akp şuanda suç işliyor kimse kimsenin zararını telafi etmekle yükümlü olamaz günahtırda ayrıca hani müslüman olduklarını iddia ediyolarya hem suç hem günah işliyolar ülkede hukuk %0 oldugundan kimsede bunlara dur diyemiyor akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 

  akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şoray uzun yolda -- 21 Mart 2022; 21:23:49 > • Fail

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ortamlarda Nass! dersin, Fayiiz! dersin kim ne bilecek? akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 

 • bunlara göre faiz haram, yersen

 • %8,5'larla dolar borçlanıyoruz devlet olarak onuda ekle istersen , faiz sonuçta


  bu dolar borçları ve faizleri ülkenin geleceğini ipotek altına aldı , yıllarca hissetmeye devam edeceğiz.  para basa basa enflasyonu yapa yapa TL borcunu pula çevirir devlet o sorun değil , bize girermi girer orası ayrı ama hazine kurtarır paçayı yine bir şekilde , ama dolar basamıyoruz ...


  dolardan paçayı kimse kurtaramaz

 • MB faizi ile banka faizlerini aynı sanınca öyle oluyor işte, naparsın :/

 • @şoray uzun yolda

  Ekleme yapmak istiyorum sadece politika faizi düşük.
  Banka faizleride rekor kırıyor düşme felanda yok :(

  Bankalar mb den düşük faizle alıyor tüketiciye %25 e varan şekilde kullanıdırıyor. Kazanan bankalar oluyor.

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • isimgerekmez kullanıcısına yanıt

  hazineyede satiolarmis o parayi nasi oluyo mantik hatasi var gibi

 • şoray uzun yolda kullanıcısına yanıt
  ufak bi inceleme yapınca böyle çok mantık hatası ayyuka çıkıyor malesef

  < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
 • Nasıl, böyle iyi mi?

  akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Şubat ayının 4 günlk faiz ödemesi, ülkedeki TÜM ÇİFTÇİLERE ÖDENEN DESTEK PARASINDAN DAHA FAZLA!
  Sorarlarsa naz dersiniz haram dersiniz yassağ dersiniz
  20 sene sonunda ortaya çıkan fiyasko budur

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Faizden kurtulacaksan elin şeyiyle gerdeğe girmeyeceksin bu kadar basit. O bağımsızlığı sağlayamadığın sürece saçma saçma konuşmuş olursun. Bankadan kredi çekip ben faizini ödemeyeceğim demek gibi bir şey. Bankaya ihtiyacını ortaya kaldırmadığın sürece ancak kendini kandırırsın.

 • AKEPEE ve EKONOMİST yanyana bilem gelmiyor.


  Ne kadar zıt kelimeler.


  Şöyle olsa eyvallah akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 


  AKEPEE + ZAM


  AKEPEE + YOLSUZLUK


  AKEPEE + YALANN


  AKEPEE + TALANN


  AKEPEE + DOLANN


  AKEPEE + HUKUKSUZLUK


  AKEPEE + ORMAN YANGINLARI


  AKEPEE + TARLALARIN TALAN EDİLMESİ


  AKEPEE + KÖPRÜ YOL YAPTIR VATANDAŞI 15-20 DOLARLA BORÇLANDIRMA


  AKEPEE + YAŞANMAYAN KRİZ KALMAMASI


  AKEPEE + HER ŞEY İÇİN KUYRUKLAR PAHALILI


  liste böyle uzarrr giderr..

 • hocam sadece akp değil aslında tüm devletlerin faize karşı çıkmasının tek nedenini açıklamışsın. Herkes faiz ödüyor.

  ve borç almak zorunda karşılığında da faiz ödemek zorundalar.

  yüksek faiz ödeyince, bunu dengelemek için yurtiçinde de faizleri artırmak zorundalar. vergileri ek vergi koymak zorundalar.


  Bu sarmaldan kurtulmanın yolu var ama uzun ve zaman istiyor.


  bizim ülkenin en büyük cari açığı enerjiye giden açık. bunu karşılayacak dünyaya satabildiğimiz pek bir ürün yok.


  bu düzen akp'den önce de böyleyi, eğer çözüm bulamazlarsa akp'den sonra da tam gaz devam edecek.


  ancak dünya yeni finansal olarak evrilmek üzere, biraz daha zaman var.

 • 20 sene önceki şartlarla bugünü kıyaslamak doğru olmaz.


  Neden doğru olmaz? AKP geldiğinde FED çok büyük bir faiz indirimi yaptı. Bu nedenle dolar yatırımcısı aldı parasını ve diünyada diğer ülkelere yatırmaya başladı. Ve bütün dünyaya çok ucuz maliyetli para yağmaya başladı. Bu para Çin'e gitti, Kore'ye gitti... Bize de geldi. Tabii Çin bu parayı aldı üretime aktardı. Kore aldı, üretime aktardı.


  Biz aldık süper projelere aktardık hatta yetmedi 20-30 sene garanti ödeme verdik. lüks tüketime harcadık vs. O zamanlar "TL çok değerli, rekabet gücümüz kalmadı, üretemiyoruz" diyen insanları da tu kaka ilan ettik. adamlar kapattı fabrikaları gitti. Bunu burada en güzel @Huseyin-ZST anlatabilir. Kendisi o dönemlere bizzat şahit olan bir üretici pek çok başlıkta yaşananları anlattı.


  Kısaca biz el parası ile tatlı bir bahar yaşadık. Ancak yapısal dönüşümler yapamadık. Yani üretime yönelik bir model üzerine değil rant üzerine bir model kurduk.


  20 sene önceki üretim modelleri, enerji ve işletme verimliliği vs. çok değişti. Mantık olarak üretim odaklı bir ülke isen tükettiğin enerjiye ödediğin paranın kat kat fazlasını kazanman gerekir. Bugün eğer enerji nedeni ile dış ticarette açık veriyorsan bunun sebebi verimliliğin düşük, ürettiğin mal değersiz ve üretim kapasiten düşük demektir. Ki ülkeye baktığında bunların hepsinin doğru olduğunu görüyorsun. Kısaca ülke üretmiyor. çarklar durdu.


  Bütün bunların açık seçik gözüküyor olmasına rağmen bugün AKP'nin icraatlerine bir bakın, tamamen rant üzerine devam ediyorlar. Yapısal dönüşümün ne olduğu, nasıl yapılması gerektiğinden bahseden onlarca değerli insan var. AKP ise bunların söylediğinin tam tersini yapıyor. Çünkü AKP'nin hayatta kalabilmesi için ranta ihtiyaç var. bu rant ile yanındaki zengin kesim besleniyor. bu zengin kesim vakıflara bağışta bulunuyor, bu bağışlar ile medya, troller ve belli bir seçmen kesimi besleniyor. rant kesilirse bu düzen kesilir ve AKP bir anda yıkılır.


  Bu sistemin neticesinde ülke kaybediyor ve sonuç ortada.


  2022 yılının ilk 2 ayında verilen dış ticaret açığı -18 milyar $. buna açık demek te yanlış. zarar bu. bu rakam o kadar büyük bir rakam ki normalde kış aylarında bu kadar büyük bir açığın olmaması beklenir. en fazla 4-6 milyar $ civarında. bu şekilde devam edersek yıl sonunda en az 100-120 milyar $ zarar yaparız dış ticarette. bu yıllık GSHM'nin %12'i gibi bir rakam. Bunun üzerine 1 yıllık dış borç 173 milyar $ Üstüne bir de KÖİ ödemeleri ve Kamu'nun dolar borcunu koy. Üstüne KKM'a ödenecek paraları koy. bu sene ülke olarak tamamen faize çalışacağız, yatırıma aktarılacak para kalmayacak demek.


  Türkiye 2002'den bu yana her sene zarar eden bir işletme gibi. Bu zarar nasıl kapanıyor, gidiyorsun eşek yükü faiz ödeyerek borç alarak çeviriyorsun ama borcun azalmıyor, her sene katlanıyor. Üzerine verilen garanti ödemeler, uygulanan çılgın ekonomik programlar.


  Neticede borcu ödeyecek olan bu halk. bu halkın birikimleri de Merkez Bankasında tutulur. Merkez Bankası rezervi -49,2 milyar $. yani ülke resmen batmış durumda. çıkıp "gözlerdeki ışıltı" ile bu durumu tersine çeviremezsin. Ekonomi gözünün yaşına bakmaz, ışıltısına mı bakacak.


  Dünya yeni finansal modele evrilecek vs. bunlar da bizi zerre ilgilendirmiyor. çünkü bizi ilgilendiren bizim uyguladığımız ekonomik model. ve bu model rant üzerine kurulu olduğu müddetçe dünyadaki finansal evrim bize etki etmez tam tersine daha da batırır.

 • Redeemertr kullanıcısına yanıt

  Faiz haram ama kul hakkı yemek serbest. akp ekonomistleri faize savaş açtı ama faize ödedigimiz rakamlar rekor kırıyor 


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Borakhan B kullanıcısına yanıt

  Dostum tamamiyle katılıyorum fikirlerine.


  Benim anlamakta zorluk çektiğim şey de bu:


  Burada bu doğruları yazıyoruz konuşuyoruz, devlet büyüklerinden, bürokratlardan bunları bilenlerin olmaması mümkün değil. Ama yine de ayn düzeni devam ettiriyorlar. buradaki temel sorun AKP'de değil, Akp ile beraber TBMM'nin çatısı altındaki tüm partilerde. A gider, B gelir yine aynı düzen/düzensizlik devam eder, rant kapısı bu defa o partinin yandaşlarına açılır vs vs..


  Burada asıl dönüşüme katkısı olacak kişiler, sen ben ve diğer halktan insanların bu tavırlarını açıkça ortaya koymaları ve yaymaları ile olacak. çünkü partideki insanlar, ithal insanlar değil bu ülkenin insanları. ve hali ile daha bilinçli ve akıllı adamlar gelecektir mutlaka..


  benim gördüğüm bir diğer en büyük sorun da :

  Halkın büyük kısmının özellikle para - pul işinde, çok fırsatçı-çıkarcı ve devleti gözetmemesi. İmkanı olan herkes, devlette vergi kaçırmaya, devletten bir şeyler tırtıklama eğiliminde. Herkes değil tabiki ama çoğunluk böyle. Hal böyle olunca, yönetim koltuğundan insanların da böyle olma olasılığı fazla. tabiki onlar da devletin imkanlarını kendilerine tırtıklamaya başlıyorlar.


  bir diğer sorun da : TORPİL dedikleri ahlaksızlığın ve haksızlığın dibi sistem. çevremde duyuyorum, adamlar kpss sınavalarını kazansalar bile tanıdık bulamadıklarından işsiz kalabilenler var. İşi bilene vermek şart!!! tanıdığa değil!

 • murat_ahmet m kullanıcısına yanıt

  Bilip-bilmemekten ziyade iktidarda kalma hırsı bunları yaptırıyor... İktidarda kalma hırsı faizi maizi umursatmıyor %8.5 dolar fazini bile görmüyor. Oysa MB faizi düşünce konut faizi düşecek hesap etti tekrar konut satarak yandaş müteahhitlere destek verecekti. Hesap buydu


  Halkın çoğunluğu da yine kısa dönem çıkarına bakıyor .Emekli-memur-asgari ücret zammı oldu mu tamamdır diyorlar


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.