Şimdi Ara

Aklıma takılan soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
385
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şimdi düşünün ki bir oda var. Odada da konuşma yapan biri var ve canlı yayında televizyona yayın yapılıyor. Canlı yayın 5 saniye sonra televizyona aktarılıyor. Ve odada da bir televizyon var. Televizyon ekranında, konuşmacı ve televizyon yanyana.Şimdi televizyon karşısında izleyen biri televizyonda gördüğü odada ki televizyonla aynı görüntüyü görmek zorunda. Ama bir taraftan konuşmacıyı 5 saniye geriden görüyor. Yani konuşmacı ile odadaki televizyon aynı kadrajda. Biz hem odadaki televizyon ile aynı görüntüyü görüp hemde yanyana olan konuşmacıyı nasıl 5 saniye geriden göreceğiz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Soruda neyi anlamadin ki ? Yani adam konuşacak mesela meraba dedi devam etti konuşmaya 5 saniye sonra da televizyonda meraba kısmı başlar ve hep aralarinda 5 saniyelik bir fark olur. Anlamadıgin kısım nere?

• şöyle oluyor;odadaki olmayan izleyici televizyonda yayının 5 saniye öncesini izler.dolayısıyla televizyondaki televizyon gerçekte 10 saniye öncesini gösterir.ama televizyondaki yayıncının 5 saniye öncesini görür.

yani televiyzon-televizyon arasındaki fark 10 saniye.televizyon-yayıncı arasındaki fark 5 saniye.

cevap;kendi odandan televizyonu izlediğinde televizyondaki televizyonla kendi televizyonunun arasındaki fark 10 saniye olur.kendi televizyonunda baktığında yayıncı ile arandaki farkda 5 saniye olur. Yani kendi televizyonundan baktığında televizyondaki televizyonla aynı görüntüyü göremezsin.Gördüğün görüntü kendi televizyonunda 10 saniye önce gördüğün görüntü olur.Yayıncıyı ise 5 saniye farkla görürsün.

--------------BEYLER CEVAP ALTTA-------------
    bu arada yarım saatimi yedin soracağın sorunun tee

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 15 Mart 2016; 2:22:11 >

• beyler buldummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.20 dakikadır düşünüyorum sanırım.ve buldum.kendi televizyonunuzdan baktığınızda 5 saniye öncesini görürsünüz.e o zaman şöyle düşünün şu an her şey kapalı.veeee tak işlemler başladı.ve şöyle düşünün yayıncı saniyeleri sayıyor.yayıncı 5'e geldiğinde sizin odanızdaki televizyona yayın gelmeye başlar.ve kendi televizyonunuza baktığınızda adam daha 1'dedir ve yayın odasındaki televizyonu kapalı görürsünüz.Şimdi gerçek zamanda yayıncı 10'a geldiğinde.kendi televizyonunuzda adam 5'e kadar saymış olur ve yayın odasındaki televizyondaki yayınyıcı daha yeni saymaya başlamış olarak görürsünüz.

Bu kadar beyler abiniz çözdü yarm saat oldu sanırım tam olarak kavrayamadım hala ama çözümün bu olduğundan eminim.Başta yaptığım hata 3 televizyon odası yarattım kendi kafamda.aslında 2 televizyon odası var sadece tabi televizyonların içine bakarsanız bi döngüye girer orası ayrı.ama konu televizyonun içindeki şey değil yayın farkı.Yani küçük bir akıl karıştırma televizyon aslında olay çok kolay.

• ne bu ödüllü soru falan mıydı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Physicist_Emre

ne bu ödüllü soru falan mıydı

çözebildin mi
  • Yıllardır çözülemeyen soru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Burn It To The Ground

beyler buldummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.20 dakikadır düşünüyorum sanırım.ve buldum.kendi televizyonunuzdan baktığınızda 5 saniye öncesini görürsünüz.e o zaman şöyle düşünün şu an her şey kapalı.veeee tak işlemler başladı.ve şöyle düşünün yayıncı saniyeleri sayıyor.yayıncı 5'e geldiğinde sizin odanızdaki televizyona yayın gelmeye başlar.ve kendi televizyonunuza baktığınızda adam daha 1'dedir ve yayın odasındaki televizyonu kapalı görürsünüz.Şimdi gerçek zamanda yayıncı 10'a geldiğinde.kendi televizyonunuzda adam 5'e kadar saymış olur ve yayın odasındaki televizyondaki yayınyıcı daha yeni saymaya başlamış olarak görürsünüz.

Bu kadar beyler abiniz çözdü yarm saat oldu sanırım tam olarak kavrayamadım hala ama çözümün bu olduğundan eminim.Başta yaptığım hata 3 televizyon odası yarattım kendi kafamda.aslında 2 televizyon odası var sadece tabi televizyonların içine bakarsanız bi döngüye girer orası ayrı.ama konu televizyonun içindeki şey değil yayın farkı.Yani küçük bir akıl karıştırma televizyon aslında olay çok kolay.

vay be demin tekrar çözdüm sonra yorumları okudum ve çözdüğümü gördüm. 2015'te bile çok zekiymişim. 2017'deyiz daha zekiyim artık çünkü daha kısa sürede çözdüm ama yazıya dökemezdım o zaman ki gibi. Tebrikler

• benden başka kimse cevaplayamamışşşşşşşşş
  • bu konuya post atmışım :D
  • çarkıfeleği izlediğim zamanlar benimde çok aklıma takılan bir konuydu
  • kimse cevaplayamamış çok hayal gücü kültür dikkat ve zeka gerektiren bir soru çünkü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Physicist_Emre

ne bu ödüllü soru falan mıydı

kimse çözemiyo
  • yok abi çözemeyecek kimse benden başka...
  • Çok net basit bir soruyu öyle bir sormuşsun ki sanki dünyayı ele geçiriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Michael Haneke

Çok net basit bir soruyu öyle bir sormuşsun ki sanki dünyayı ele geçiriyor

ee açıklasana o zaman?
  • aga sen çözmedin. yayıncının tvsi 0 sn lagla odayı gösterir senin tv 5 sn laglı olarak odayı gösterir bu kadar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hynx

aga sen çözmedin. yayıncının tvsi 0 sn lagla odayı gösterir senin tv 5 sn laglı olarak odayı gösterir bu kadar.

yayıncının tv'si senin tv ile aynı mantıkta çalışıyor. yayıncının tv'si senin televizyonundan baktığında gerçek zamanda 10 saniye gerisini gösterir. kendi tv'den baktığında yayıncıyı gerçek zamandan 5 gerisini gösterir. sen çözememişsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Mac New Clip -- 11 Ekim 2017; 20:38:23 >
  • aga aynı mantıksa o zaman kendi tvnde yayıncının tvsiyle aynı görüntüyü göremezsin. yayıncının bulunduğu ana x diyelim yayıncının odasındaki tv x-lag anını gösterir tvler aynı ise senin tvin odayı x-lag olarak gösterecektir odadaki tv x-lag anında olduğundan o tvde gördüğün görüntü x-lag-lag olacak ve bu x-lagdan farklı.

benin dediğim olay şu: ana x dedik. yayıncının televizyonu x-0 anını gösteriyor senin tv x-5 anını gösteriyor. x-0-5 = x-5 aynı anı görüyorsunuz ve yayıncıyıda x-5 yani 5 sn sonra görüyorsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hynx

aga aynı mantıksa o zaman kendi tvnde yayıncının tvsiyle aynı görüntüyü göremezsin. yayıncının bulunduğu ana x diyelim yayıncının odasındaki tv x-lag anını gösterir tvler aynı ise senin tvin odayı x-lag olarak gösterecektir odadaki tv x-lag anında olduğundan o tvde gördüğün görüntü x-lag-lag olacak ve bu x-lagdan farklı.

benin dediğim olay şu: ana x dedik. yayıncının televizyonu x-0 anını gösteriyor senin tv x-5 anını gösteriyor. x-0-5 = x-5 aynı anı görüyorsunuz ve yayıncıyıda x-5 yani 5 sn sonra görüyorsun.

benim dediğim olay şu'dan sonra anlattığın yanlış ama oraya kadar anlattığın doğru.

gerçek zaman x ise;
    senin televizyondan baktığında; yayıncı x-lag, yayıncının televizyonu x-lag-lag gözükür.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.