Şimdi Ara

Akkuyu Nükleer Santrali’nde üretilen elektrik 2 kat pahalı satılacak (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
0
Favori
5.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

quote:

Orijinalden alıntı: edirneli86

0.1235/ olması gerekmez mi? 12.35 cent diye bir kavram hiçbir dünya ülkesinde yok. Bizde bile virgül sonrası kuruş hanesi çoksa 0.xxxxxx diye yazar

0.1235 dolar evet ama 12,35 cent daha anlaşılır değil mi ?

niye öyle kullandıklarını bana sormayın bi zahmet onlara sorun

1lira 100/kuruş 50 kuruş lira olarak 0.5 diye yazıliyor . eğer ki kuruş sonrası hane varsa 50.5 diye kuruş yazısı gördünüz mü? Bu direk 50lira 50/kuruş olur.

0.513464 diye yazılması gerek kuruş sonrası devam eden kusura
    Hala yanlışa doğru diyorsunuz. Öyle bir kullanım yok uydurun kafanizdan gerçek gibi inanın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• aceleciburak A kullanıcısına yanıt
    Hehe garip siniz yeminle. 0.123456/cent diye kavram var 12.35 cent yok .

Siz markette 16.95/görünce 16.95 kuruş diye anlayıp 2 tane 0.1 kuruş mu veriyor sunuz.

0.xxxxxx diye yazılanlar kuruş cent diye geçer . Amerikan filmi dizisi de izleyen yok galiba

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: MaDMaxiBo

quote:

0.1235/ olması gerekmez mi? 12.35 cent diye bir kavram hiçbir dünya ülkesinde yok. Bizde bile virgül sonrası kuruş hanesi çoksa 0.xxxxxx diye yazar

0.1235 dolar evet ama 12,35 cent daha anlaşılır değil mi ?

niye öyle kullandıklarını bana sormayın bi zahmet onlara sorun

1lira 100/kuruş 50 kuruş lira olarak 0.5 diye yazıliyor . eğer ki kuruş sonrası hane varsa 50.5 diye kuruş yazısı gördünüz mü? Bu direk 50lira 50/kuruş olur.

0.513464 diye yazılması gerek kuruş sonrası devam eden kusura
    Hala yanlışa doğru diyorsunuz. Öyle bir kullanım yok uydurun kafanizdan gerçek gibi inanın.

elektriğin 1 kw ücreti şu an 4 cent
    2025 teki fiyatı 12.35 cent.

ya da 0.1235 dolar.

sorun ne ?

haberi yapan 12.35 dolar yazmış, ben yazmadım diyorum

• Akkuyu Nükleer Santrali’nde üretilen elektrik 2 kat pahalı satılacak

Bu faturayı yapanlar da akıl yok birim fiyatları 0.xxxx diye yazmış direk xx.xxxx diye yazsaya hiç kafaları basmiyor.

• Evet herkesi aydınlatıyorum. Ekstra sorusu olan varsa sorabilir.

Halihazırda spot elektrik piyasasında fiyatlar 4,5 cent/kwh civarında. Devlet ise 3 farklı elektrik üreticisine alım garantisi veriyor.

1- Rüzgar, güneş, jeotermal, baraj, akarsu tipi yenilenebilir santrallar. Bunlar için 7,3 cent'ten başlayıp 15 cent'e kadar çıkıyor. Devletin amacı bu tarz kaynakların hacmini arttırmak. Yatırımcı çekmek.

2- 90'lı yıllarda yapılan doğalgaz santralleri. Bunlardan üretilen elektriği de TETAŞ adı verilen kurum satın alıyor. O yıllarda devlet yerine özel sektör santral yapmış ve devlet 20-25 yıl için elektriğini alacağım diye söz vermiş. Bunların süresi 3-4 yıl içinde bitecek.

3- yerli kömür'den elektrik üreten santraller. Bu destek yeni geldi sayılır. Kömür santralleri baz yük santralleridir. Yani hiç durmaksızın elektrik üretirler. Durup, tekrar çalışmaları zordur. Maliyetleri de 5-6 cent civarındadır. Devlet arz güvenliği kapsamında bu santrallere destek vermektedir. Ayrıca yakıt maliyeti de yurtiçinde kalır.

Şimdi ise nükleer santral geliyor. Nükleer bahsedildiği gibi maliyeti yüksek bir santral değil. Ayrıca bu maliyet direk son tüketiciye yansıyacak bir maliyette değil. Rüzgar ve güneş bir gün 10 birim üretirken ertesi gün 1 birim üretebilir. Yada yağmur yağmaz, barajlar elektrik üretemez. Fakat nükleer her zaman çalışır. Elektrik kesintisi ihtimalini düşürür. Bu santralin çalışması demek yurtdışından ithal edilen doğalgaz, kömür gibi maliyetlerin de azalması demektir. Nükleer teknolojinin ülkemize girmesi, bu sektörde mühendislerimizin yetişmesi demektedir.

Mobildeyim kısaca yazdım ama her detayla alakalı cevap verebilirim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• woineer W kullanıcısına yanıt
    hocam 3 tane sorum var:
    1-akkuyu yönetim/idare durumu nasıl olacak, yanılmıyorsam akkuyunun sahibi şirketin %51’i ruslara ait ve adamlar istediklei gibi yönetecekler veya batıracaklar ?

2-bu şirketin üst yönetim kadrosu, genel müdürü ve teknik-uzman personal rusyadan gelecek, çaycı ve temizlikçi kadrosu türk olacak diye duydum doğrumu ?

3-santralın atık ürünleri tekrar rusyaya gidicek ve bizim zenginleştirme veya isotop üretme fırsatımız olmıyacak, dogrumudur ?
  • woineer W kullanıcısına yanıt
    7.3/cent dediginiz 0.73 mu oluyor.

• 0,073 dolar demek. 1 kWh enerji için 0,073 dolar ödüyorsunuz. O da yaklaşık olarak (0,073*3,5) 0,25 TL yani 25 kuruş/kWh oluyor.

Bu arasa 100 cent 1 $

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şaşırdık mı? Tabiki de hayır.

• Nükleer geçici ve tehlikeli bir çözüm.

Ayrıca santrali günü geldiğinde ortadan kaldırmak çok ama çok masraflı.

Türkiye doğal enerji kaynaklarının tabiri caizse beşiği. Değerlendirilmesi gerekenler rüzgar ve güneş enerjisi.
  • İnsan biraz açır ya halkına sözde millet için yapıyorlar . Buysa millet için ben istemiyorum yaptıkları hizmeti her şey benim cebimdeki parayo çukkalamak için. Bu santralide ülkeyi yönettikleri gibi yönetirlerse millet için radyasyon projelerinide gerçekleştirmiş olacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jerry smith -- 18 Haziran 2017; 3:30:53 >
  • Bir AKP klasiği. Milletin gözüne soka soka kazıklamak.

• Haberde 12,35 cent/dolardan bahsediliyor

sanırım Kw'sı 12,35 cent olacağı belirtilmek istenmiş (fakat yanlış yazılmış ) buda 43.22 kuruşa denk geliyor. Sanırım şu an 20-25 kuruş civarında

• 1 yapıyorlar 10 yiyorlar sonra gelen parayı artırıp yine yiyorlar ne güzel

• Bu vatandaş iyi sabrediyor.

• nükleer enerji konusunda ben dahil yorum yapanların %98 bir şey bilmiyor ama yinede laf olsun torba dolsun mantığıyla konuşuyor.

• Hep kandırılıyoruz ne olacak bu halimiz anlamadım ki.
  • yine klasiklerin içine girecek bir akp projesi...

• ülke ne hale geldi arkadaşlar resmen vatandaşına tecavüz eden bir sistem kuruldu ülkede neden diye soramıyoruz terörist ilan edilmemek için

• Elin gavuru gündüz bile tv sini kapatmasin isiklarini kapatmasin kac para oder bilmem ama koymuyor demekki

bende bi tv tasarruflu ampul birde kombi 100 lira fatura gelir. valla biktim su ulkeden neyse saygilar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.