Şimdi Ara

Akım Koruyucu Prizler Ne İşe Yarar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
58.661
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teknoloji marketlerinde satılan akım koruyucu prizler tam olarak ne işe yarar. Kimi ürünlerin üzerinde garanti ibareleri var elektronik aletleriniz bozulursa 25.000 Euroya kadar öderiz diye. Gerçi Türkçe yazılmamış Türkiyede gerçerlide olmayabilir ama bu kadar iddialı bir ürün tam olarak ne işe yarar. İstanbulda Voltaj sükekli değişiyor elektronik eşyalarım bozulacak diye korkuyorum bu prizlerden alsam işe yarar mı? Voltaj regülatörleri hem pahalı hem de çok hantal aletler o yüzden bu prizlerden alsam ne kadar işe yarar acaba?

• Açıp içini görmek lazım ama tahminime göre akım korumaktan ziyade fazla gerilim durumunda iki ucu kısa devre yapıp akımın toprağa verilmesi için varistör adı verilen devre elemanı esaslı bir tasarımdır. Bu sayede sigorta atar ya da topraklama hattı ile fazla gerilimin cihaza zarar vermesi önlenmiş olur. Bu cihazlardan birine sahip olan var ise içini açıp fotoğraf koyabilirse biz de bilgi sahibi oluruz.

Kolay gelsin.

•  Akım Koruyucu Prizler Ne İşe Yarar?

İçi bu şekilde sanırım bu prizlerin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xiamen -- 24 Ocak 2010; 14:23:55 >
  • ürünler işe yarıyor arkadaşlar
    gerçekten yüksek akım geldiği
    zaman cihazlarına zarar gelmesini engellemektedir
  • Şebekedeki voltaj dengesizliklerini düzenlemezler. Yüksek akımdan korurlar, kısacası regülatör görevi görmez
  • Sadece cihazını korumakla kalmaz aynı zamanla elektrikle gelen parazitleride önler. Ortamdaki manyetik alandanda kullandığın cihazların etkilenmesini önler. Tabiki bu aldığın markaya görede değişir. Piyasada 20 TL. bile akım koruma prizi diye priz satılıyor. Normalde uzatma prizleri 20 TL iken nasıl olurda akım koruma prizlerini bu fiyata satarlar. O yüzden aldığın akım koruma prizinin markasınada dikkat etmelisin.
  • Elektrik tesisatı olarak eski bir binada fırın buzdolabı ve çamaşır makinesinin olduğu bir mutfakta
    ne kadar işe yarar acaba bilgisi olan var mı ?
  • Babama bir LED Tv göndereceğim. Bulunduğu yerde çok yağış oluyor ve her sene çok yakınlarına yıldırım düşüyor. Bir kaç kere evdeki elektrikli ev aletleri bu nedenle kullanılamaz hale geldi. Bu durumda akım korumalı prizler bir işe yarar mı?

Ayrıca bunların üzerinde bir ışıklı düğme oluyor. Bunu kapadığımızda priz akım koruması devreden çıkar mı yoksa açık yada kapalı olması akım korumları prizin görev yapmasına mani değil midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Babama bir LED Tv göndereceğim. Bulunduğu yerde çok yağış oluyor ve her sene çok yakınlarına yıldırım düşüyor. Bir kaç kere evdeki elektrikli ev aletleri bu nedenle kullanılamaz hale geldi. Bu durumda akım korumalı prizler bir işe yarar mı?

Ayrıca bunların üzerinde bir ışıklı düğme oluyor. Bunu kapadığımızda priz akım koruması devreden çıkar mı yoksa açık yada kapalı olması akım korumları prizin görev yapmasına mani değil midir?

Aynı sorunun cevabını bende merak ediyorum. Özellikle yıldırım nedeniyle geçen sene 2 psu yandı. Asıl bundan korurmu merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeTeN

quote:

Orijinalden alıntı: celebic

Babama bir LED Tv göndereceğim. Bulunduğu yerde çok yağış oluyor ve her sene çok yakınlarına yıldırım düşüyor. Bir kaç kere evdeki elektrikli ev aletleri bu nedenle kullanılamaz hale geldi. Bu durumda akım korumalı prizler bir işe yarar mı?

Aynı sorunun cevabını bende merak ediyorum. Özellikle yıldırım nedeniyle geçen sene 2 psu yandı. Asıl bundan korurmu merak ediyorum.

Akım korumalı priz iç görünümünü bir arkadaş yayımlamış teşekkürler doğrusu. Daha önceki yazımda belirttiğim gibi içinde varistör var ve varistör adı verilen (MOV) eleman tasarlanmış olduğu voltaj geriliminden yüksek bir voltaj geçmeye çalıştığında iki ucu kısa devre olur ve üzerindeki sigortayı yakar devreyi korur. İş yıldırıma geldiğinde işin boyutu değişebilir. Çok kısa bir zaman dilimi içinde yüksek bir akım geçişi olduğundan varistör buna zamanında tepki veremeyebilir. Çok emin olmadığım bir konu ancak varistör eğer binada harici toprak hattı varsa ve buna kısa devre yapacak şekilde yerleştirilirse elektrikli cihazlarınız zarar görmekten kurtulabilir.

PSU konusuna gelince; PSU içinde de hem sigorta hem de varistörler vardır. Evinizde harici toprak hattı varsa topraklı prizde kullanmanız PSU yu koruyacaktır. Varistör toprak hattına kısa devre yapacak şekilde PSU içinde yerleştirilmiş olmalı sizin de harici toprak hattınız yoksa cihaz yanabilir.

• Bugün bim de gördüm 4500 amperlik mi ne ? işe yararmı acep?
  • Tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xiamen

Teknoloji marketlerinde satılan akım koruyucu prizler tam olarak ne işe yarar. Kimi ürünlerin üzerinde garanti ibareleri var elektronik aletleriniz bozulursa 25.000 Euroya kadar öderiz diye. Gerçi Türkçe yazılmamış Türkiyede gerçerlide olmayabilir ama bu kadar iddialı bir ürün tam olarak ne işe yarar. İstanbulda Voltaj sükekli değişiyor elektronik eşyalarım bozulacak diye korkuyorum bu prizlerden alsam işe yarar mı? Voltaj regülatörleri hem pahalı hem de çok hantal aletler o yüzden bu prizlerden alsam ne kadar işe yarar acaba?

voltaj dalgalanmalarından dolayı kullanmış olduğun elektronik cihazlar bozulabilir. bu cihazların görevi ise bu dalgalanmaları önleyerek minimum hatta tam koruma sağlayarak kullanmış olduğun cihazların ömrünü uzatmış ve korumuş olur

• beyler konuyu hortlatıyorum ama başka konu açmak istemedim

bulunduğum yerde devamlı elektrikler kesiliyor genelde uzun süreli değil 2-3 saniyelik ama aşaği yukarı iki günde bir elektrikler kesiliyor belki de daha sık geçen gün gün içinde 5 defa elektrikler bu şekilde kesildi biraz araştırma yaptım ama net bir cevap alamadım acaba akım koruyucu prizler benim derdime derman olur mu forumda bir arkadaş bu yüksek akımın çok hızlı olarak geldiğinden bu prizlerin tepki veremeyeceğininden bahsetmiş doğru mudur? bugun bir laptop ve plazma siparişi verdim ve onlara bir şey olmasını istemem

bir de şu şekilde tekli olanlardan alıp düzenli çalışan prizlere takıp gerekrse bunlara normal çoklu priz taksam nasıl olur?
    http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SCHNEIDER-APC-Tekli-Ak%C4%B1m-Korumal%C4%B1-Grup-Priz,103452,504211,1332933.html?langId=-14

• quote:

Orijinalden alıntı: a339573

beyler konuyu hortlatıyorum ama başka konu açmak istemedim

bulunduğum yerde devamlı elektrikler kesiliyor genelde uzun süreli değil 2-3 saniyelik ama aşaği yukarı iki günde bir elektrikler kesiliyor belki de daha sık geçen gün gün içinde 5 defa elektrikler bu şekilde kesildi biraz araştırma yaptım ama net bir cevap alamadım acaba akım koruyucu prizler benim derdime derman olur mu forumda bir arkadaş bu yüksek akımın çok hızlı olarak geldiğinden bu prizlerin tepki veremeyeceğininden bahsetmiş doğru mudur? bugun bir laptop ve plazma siparişi verdim ve onlara bir şey olmasını istemem

bir de şu şekilde tekli olanlardan alıp düzenli çalışan prizlere takıp gerekrse bunlara normal çoklu priz taksam nasıl olur?
    http://www.mediamarkt.com.tr/mcs/product/SCHNEIDER-APC-Tekli-Ak%C4%B1m-Korumal%C4%B1-Grup-Priz,103452,504211,1332933.html?langId=-14

Merhaba,

Elektriklerde kısa bir süre olsun bir kesilme yaşanıyorsa UPS (Kesintisiz güç kaynağı) almanız gerekir.
    Konuyu okusaydınız akım koruyucu prizlerin sadece aşırı gerilim yükselmesi durumunda iki ucu kısa devre yaptırıp sigortayı attırması ve bağlı olan cihazların arızalanmasını önlediğini anlayabilirdiniz.

UPS konusunda detaylı bilgiler bulabileceğiniz konu da mevcuttur. Kullanacağınız cihazlara uygun bir model seçilmelidir.

Bu arada elektriklerin bahsettiğiniz gibi 2- 3 sn kesintisi normal bir durum değil. Binaya bağlı olan elektrik bağlantısında, ya da genel olarak bulunduğunuz yerdeki trafoda veya iş yeri gibi bir yerde iseniz yüksek güç çeken cihazlar çalışmasına bağlı olarak uygun tesisatın yapılmamış olmasından kaynaklıdır.

• SeYYaH-1 S kullanıcısına yanıt
    öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

yanlış anlaşılmasın bu konuyu da bir diğer konu daha var onu da baştan sona kadar okudum.Aslında zaten laptobun kendi bataryası olmasından dolayı ve ups lerin biraz hantal olmasından dolayı alet kapansa dahi yüksek voltajdan zarar görmemesini hedeflemekteyim

tecrübenize güveniyorum upslerle ilgili de araştırma yapıcam
  • quote:

Orijinalden alıntı: a339573

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

yanlış anlaşılmasın bu konuyu da bir diğer konu daha var onu da baştan sona kadar okudum.Aslında zaten laptobun kendi bataryası olmasından dolayı ve ups lerin biraz hantal olmasından dolayı alet kapansa dahi yüksek voltajdan zarar görmemesini hedeflemekteyim

tecrübenize güveniyorum upslerle ilgili de araştırma yapıcam

Rica ederim.

Sorun sadece voltaj dengesizlikleri olsaydı size akım koruyucu priz değil ama regülatör tavsiye ederdim. Kısa bir süre için bile olsa çok fazla kesinti olması durumunda cihazlarınız zarar görebilir, bu durumda voltaj regülasyonunu zaten içerisinde barındıran bir UPS seçilmesi daha uygun olacaktır.
  • Akım koruma prizi alırken paranıza kıyın arkadaşlar çünkü piyasada bir sürü çeşidi var amper voltaj güç olarak değişkenlik gösterebilir ve stabil çalışmaz. evdeki prizimize 220 v / 50-60 HZ güç gelmektedir. Genelde elektrik gidip geldiği zaman anlık çekim kuvvetiyle bu prizlere 320V ' a kadar enerji gelecektir. 220 V ile beslenen bir cihaz için oldukça yüksek bu da cihaza büyük zarar verecektir. Aynı durum akım korumalı prizde de geçer bir anda çekilen 320 v gibi yüksek değer prizdeki devreye zarar vererek devreyi kullanılmaz hale getirir ve hem priz bozulur hemde taktığınız cihaz. İnternette alışveriş yapıyoruz çoğumuz 20 tl ye olanı var 70 tl ye olanı var alırken yorumlara dikkat edin.

Saygılarımla...
  • Trimbox diye küçücük bi cihaz var, evdeki tüm aygıtları voltaj dalgalanma zararlarından koruyor, alın bi tane kurtulun bütün bu dertlerden...
  • Arkadaşlar 3060 joule belkin akım koruyucu priz yıldırım düşmesi sonucu yandı ve hatta 1 m. havaya zıpladı. Ayrıca tv ve çanak antene bağlı kablo, lnb, dayzek, telefon kabloları, siplittır vs, hepsi patladı.
    Böyle bir durumda hiç aklımıza gelmeyecek başka bir durumdan bahsetmek istiyorum. Yüksek akım tv ye anten kablo girişinden girdiği durumu ben yaşadım. Bu husus da göz önüne almanızı tavsiye ederim. Bunun sonucunda tunçmatik ikili akım koruyucu ve çanak anten giriş ve çıkışı olan priz gördüm ve aldım. Tabi ne kadar koruma yapar tv yi ne kadar korur bilemiyorum. Yaşadığım zararı tekrar yaşamamak için arayışa girdim. Söylemek istediğim şu ki tek taraflı korumaların işe yaramadığını gördüğüm için paylaşmak gereği duydum. Bir defa evinizin topraklaması çok iyi olmalıdır. İkincisi pahalı ve hassas olan elektronik cihazlarınızı bulunduğunuz bölgenin durumunu da dikkate alarak uygun olan koruma yöntemlerinin hepsini uygulamanız gerekir. Özellikle yıldırım konusu oldukça tehlike yaratır. Belki milyonda bir olasılıktır ama ben bunu yaşadığım için Teknik öğretmen olarak bu konuları az çok bilmeme rağmen inanın çaresiz kaldığımıda belirtmem gerekir. Benim tavsiyem yıldırım düşmesiyle ilgil basit bir tavsiye olarak kabul ediniz. Bütün fişlerinizi prizden çekin olacaktır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.