Şimdi Ara

* Oyun Sistemi Oluştururken, Hızlı Alışveriş İpuçları (Satın Alma Rehberi). (54. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.265
Cevap
122
Favori
192.721
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
228 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1660ti 4790k işlemci de darboğaz yapmaz dimi hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hocam size ve konu sahibi arkadaşa zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. benim şuanda kullandığım sistem i5 2500k stok o.c vs yok anlamıyorum, z68a gd55 g3 anakart (sli yaparım diye almıştım, kartım gtx 570 ti. şimdi istesem sli da yapamam 2. elleri pert olmuştur zaten bendeki aldığım 2. el kartta bozuldu, forumdan almıştım) ve gskill 133mhz 4gb ram. zamanında vatan'dan sıfır almıştım bu 3 parçayı (2013). değişiklik olsun yeni çıkan oyunları oynayayım dedim fakat ram sıkıntısı oldu. ddr3 1333mhz eş zamanlı olsun diye aradım sıfırları çok pahalıydı 2. el yoktu aynı marka modelin. bende gittim soğutucusuz 1333mhz kingston aldım (2018). şunu demek istiyorum, benden artık geçti gibi. upgrade olayını yapayım desem bilgisayar teknolojileri resmen çağ atlıyor. bu almak istediğim sistemi kardeşime alacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sp1tze

1660ti 4790k işlemci de darboğaz yapmaz dimi hocam
    144hz gibi monitörde
    Düşük çözünürlükte ve yüksek FPS de oyun oynuyorsanız işlemci yapar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 3 Ağustos 2019; 23:51:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ileri dönük uzun süre yüksek ayarlarda idare edecek bir sistem düşünüyorum. Fakat monitörüm 1080p/ 144 hz /24 inç. Niyetim rtx 2080 ve ryzen 3800 alıp geçmekti ancak bu parçalar 1080 p de darboğaz yapar diyorlar. Sizce böyle bir sorun yaşarmıyım? Uzun vadeli düşündüğüm için 2060 serisi ilerisi için bana yüksek ayarlarda sorun çıkarır gibime geliyor o yüzden niyetim rtx 2080 olmadı alternatif olarak rtx 2070 düşünüyorum. Bütçem bunları karşılayacak durumda ancak monitörümden memnunum ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Aslında alternatif olarak 4k düşündüm 2000 bandında uygun monitörler var ancak monitörü yakından kullanan birisi olarak 27/28 inç monitörler bana pek uygun gelmedi. Sizlerden ricam bilen arkadaşların beni bu konuda aydınlatıp kafamdaki soruları cevaplaması.
  • alex59 kullanıcısına yanıt
    gaming yapıcaksan 2080 gereksiz
    1080 ti zaten günümüzün tüm oyunlarını oynatıyor ilerdekileride lowda/mediumda oynatır.
    2060 iyi olabilir illa alıcam diyorsan darboğaz fazla olmasa bile o kartlar rahat etmez 1080pde gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 4 Ağustos 2019; 9:51:3 >
    RX 5700 XT + 9600K lı
    sistem toplayabilirsin maksimum

paran çoksa
    RX 5700 XT + 9700K
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

RX 5700 XT + 9600K lı
    sistem toplayabilirsin maksimum

paran çoksa
    RX 5700 XT + 9700K
    Hocam bende ilk başta ryzen 3800 yanına yeni çıkan RX 5700 XT düşündüm ancak takip ettiğim kadarıyla referans model olduğu için ısınma sorunu çokmuş o yüzden onu eleyip RTX 2080 almaya karar verdim. İşlemciye gelirsek İlk başta 9900k düşünüyordum ancak 3800x yeni nesil olduğu için tercihim oldu.

Sırf şu 1080p çıkmazı yüzünden 2 haftadır yerimde sayıyorum desem yalan olmaz. 4K monitörler içinde 24 inç boyutlu olanlar olsa şimdiye çoktan alıp sistemi güncellemiştim ama 27/ 28 boyutlar bana çok rahatsız edici geldi.

Niyetim 3800x olmadı 9900k ve rtx 2080 almak ve şimdilik (belki ilerde kafama yatan bir model olursa 4K alabilirim) 1080p 144 Hz ile devam etmek.

Benim bu konuda bilgisi olanlardan, bu işlemcilerden biri ve 2080 ekran kartıyla 1080p de ben oyun bazında tam olarak ne gibi sıkıntılar yaşarım örneğin artları ne? eksileri ne?

@JuliusStrasser: 2080 neye göre gereksiz bunu açarsanız bana daha çok yardımcı olursunuz. Ayrıca şu an bende 970 kartımla günümüz oyunlarının hemen hepsini full ayarda oynuyor olsamda örneğin:Resident Evil 2 Remake ve Yeni Metro oyunlarında sorun yaşadığımdan sistemi güncellemeye karar verdim. Zaten yukarda yazdım 2060 tercih etmememin sebebi tamda senin dediğin gibi ilerde low/ medium oynamamak için.

aralarında 2000 TL fark var
    performans farkı % 5 i geçmez
    oyunlarda (özellikle 1080p d)e intel hala önde
    Gereksiz derken boşa para harcamak gibi gözüküyor hocam 1080p için ama ileri zamanlı düşünüyorsanız mantıklıda olabilir.
    Araştırdığıma göre 2060-70-80 için en ideal 2k-4k 'mış 1080pde sorun çıkaran tek kart 2080 ti'mış gerisinde problem yok.
    Çoğu kişi parana yazık olduğunu söyler çünkü kartı full potansiyeline kullanmıcaksın %60-70 oranında gpu kullanımı olucak ve güçlü bir işlemci gerekicek ryzen 7 3700x yada intel i7 9700k gibi
    Biraz ekmek almaya bugatti'yle gitmeye benzer bir durum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-39A3D5E9A -- 4 Ağustos 2019; 12:52:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münebbih

aralarında 2000 TL fark var
    performans farkı % 5 i geçmez
    oyunlarda (özellikle 1080p d)e intel hala önde
    Yani anladığım tercihim 9900k ve Rtx 2080 olmalı sanırım. Aralarında fiyat farkı var bu doğru fakat uzun vadede sistem ihtiyaçları arttıkça bu kendini amorti edip kâra bile geçiriyor. Mesela ben zamanında yorumlara bakmayıp 970 yerine kafamdaki 980 hatta 980ti alsaydım şimdi oyunlarda çok sorun yaşamaz ve bir ekran kartı değişimi için bunca harici masrafa girmezdim.

Bir başka örnek bana zamanında ram için danıştıklarım 8 gb yeterli gerisi masraf dediler ama çok geçmeden 8 gb alt seviye kaldı ben bu arada 32 gb ram aldığım için o konuda hiç sıkıntı duymadım.

Toplarsak 9900k ve Rtx 2080 bana 1080p de sadece örneğin 100 fps yerine 90 mı verir eğer buysa 10 20 fps farka takılmam. Diğer yandan bu parçalar bana oyunlarda takılma, atma, sisteme zarar vermek gibi ciddi sorunlar yaşatmayacaksa (bunun harici siz bilen arkadaşların bana yaşatabileceği bilmediğim ciddi sorunlar yoksa) bu parçaları alıp sistemi güncellemeyi düşünüyorum.

@JuliusStrasser: hocam yukarda örnekler verdim sanırım uzun vadede bana çok zararı olmayacaktır bütçe bazında. Sizin yorumunuzdan anladığım kadarıyla 9900k bana ilk etapta dar boğaz sıkıntısı yapmadan biraz fps kaybıyla ciddi bir sıkıntı yaşamadan işimi görecek.

Eğer böyle olursa benim için sorun olmaz dediğim gibi belki ilerde kafama yatarsa 4k monitör alabilirim ancak şimdilik boyut olarak benim zevkime uymuyor.

• şöyle bi göz ucuyla baktım biraz işkembeden sallama bir rehber olmuş

özelikle Plus dediğin 144-240fps aralığı olmamış hiç. bu arada 144 nere 240 nere ? neyse

Şöyle anlatayım sana. Oyun diyelim ki Apex:

1080P'de ortalama 144 fps gibi değer yakalamak istiyorsan i7 9700K + RTX 2080Ti gerekli maalesef

bende i5 9600K ve RTX 2080 var yine ortalam 120'nin altındadır diye tahmin ediyorum. 144-240 falan yazmışın bir de
    hepsini okuyamadım da sakın 9900K falan alma intelin şişirme bir i7 işlemcisi o. 5ghz ye çıkmak için anakart destekliyorsa 95 den 140 TDP'ye alıyor tüketimi. neredeyse bi işlemci parası da sıvı soğutma için domalttırıyor. sonuç ne dersen i7 8700K'nın bile gerisinde. çünkü oyunların 16 HT falan salladığı yok. bazı oyunlar anca 8 çekirdeğe geçebiliyor Forza 4 falan tek tük var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADF35784A -- 4 Ağustos 2019; 13:53:24 >
  • 1440p 144-165 hz oyun sistemi toplamayı planlıyorum. Ryzen 5 3600 işlemci aldım, custom RX 5700XT de bekliyorum. Ama şu yukarıda yazılanları okuyunca 1080p 144hz ancak kurtarır gibime geliyor. Siz ne dersiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: hitokiri_johndoesai

1440p 144-165 hz oyun sistemi toplamayı planlıyorum. Ryzen 5 3600 işlemci aldım, custom RX 5700XT de bekliyorum. Ama şu yukarıda yazılanları okuyunca 1080p 144hz ancak kurtarır gibime geliyor. Siz ne dersiniz?
    grafik ayarları çok fark ediyor. Mesele BFV de RTX açarsan 100 fpsler falan hayal biraz

1440p de 144 fps yi kolay kolay göremezsin çoğu oyunda.

Bu arada ortalam 100+ fps aslında yeterli bi değer illa 144 görecem diye kasmanın bi anlamı yok.
  • Hocam ben o işlemciyi i9 serisi olarak biliyorum ayrıca oyun bazında en iyi işlemci diyorlar. Soğutma kısmına gelirsek corsair H100İ GTX sıvı soğutucuya sahibim ve sanırım bu bana soğutma konusunda sorun yaşatmaz diye düşünüyorum.

Benim asıl merak ettiğim bu parçaların bana 1080p de yaşatacağı ciddi sıkıntı olup olmaması kısaca ne kazanırım ne kaybederim bu sorulara yanıt almak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alex59 -- 4 Ağustos 2019; 14:41:25 >
  • Zaten her oyunda ortalama 144 fps alırım diye bir beklentim yok. Multiplayerda Ultra açmam mesela, kendimi dezavantaja sokarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: alex59

Hocam ben o işlemciyi i9 serisi olarak biliyorum ayrıca oyun bazında en iyi işlemci diyorlar. Soğutma kısmına gelirsek corsair H100İ GTX sıvı soğutucuya sahibim ve sanırım bu bana soğutma konusunda sorun yaşatmaz diye düşünüyorum.

Benim asıl merak ettiğim bu parçaların bana 1080p de yaşatacağı ciddi sıkıntı olup olmaması kısaca ne kazanırım ne kaybederim bu sorulara yanıt almak.
    bırak sen onları onlar çok şey diyorlar f/p diye bişey icat etmişler şu 3 site iyi bir de amatör site koydum bonus

Önce Bonus:https://www.youtube.com/watch?v=GavruxewA4w

Hardware Unboxedhttps://www.youtube.com/watch?v=_I--zROoRws

Linus efendihttps://www.youtube.com/watch?v=_1Cb_dYx_Lo

Gamers Nexushttps://www.youtube.com/watch?v=6RDL7h7Vczo

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-ADF35784A

bırak sen onları onlar çok şey diyorlar f/p diye bişey icat etmişler şu 3 site iyi bir de amatör site koydum bonus

Önce Bonus:https://www.youtube.com/watch?v=GavruxewA4w

Hardware Unboxedhttps://www.youtube.com/watch?v=_I--zROoRws

Linus efendihttps://www.youtube.com/watch?v=_1Cb_dYx_Lo

Gamers Nexushttps://www.youtube.com/watch?v=6RDL7h7Vczo

Alıntıları Göster
    İzledim ekran kartı konusunda kararım Rtx 2080 ancak işlemci konusunda ryzen 3800x mi yoksa intel 9900k mı bu konuda bir karar veremedim 3800x yeni nesil olması açısından bana daha cazip gelsede birde sizin görüşlerinizi duymak isterim.

3700x alin geçin ilerde 16 cekirdek 4950x e kadar guncelleme şansınız var düşünmeye bile gerek yok. (Kesinlikle)

• Arkadaşlar merhabalar. Normal şartlarda i3 9100f + rx 570 bir sistem düşünüyordum fakat geçen gün teknobiyotik güzel bir indirim yaptı. Ben de 838 liraya ryzen 5 2600 ve 416 liraya Asrock B450M-HDV R4.0 sahibi olmuş oldum. Bütçemiz biraz daraldı fakat çok ileriye dönük bir sistem oldu. Ekran kartı konusunda kararsız kaldım. Rx 570 4 gb sapphire pulse itx yeterli midir ? Tek fanlı çok güven vermedi ama kötü de durmuyor . Bir de vatanda 925 lira msi rx 570 çift fanlı oc veriyon var. Sizce ne yapmalıyım ? Zaten 2 parçayı satın aldım diğer parçaların düşmesini beklemeyi düşünüyorum. 770-800 liralara iner mi sizce bu cihazlar ? Kasa tercihini hala yapamadım. Baktıkça kafam karışıyor en sonunda kasa almadan anakart üstünden devam edeceğim Yardımınıza ihtiyacım var.

• 
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.