Şimdi Ara

* Akıllıca Oyun Sistemi Toplama Rehberi & En iyi seçimler. / Satın alma rehberi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
126
Cevap
9
Favori
32.633
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 gün
  • Cevaplayan Üyeler 38
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 90
  • Ortalama Mesaj Aralığı 10 gün 21 saat 18 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 25
  • Favoriye Eklediklerim 14
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Münebbih (90 mesaj) alivebomb (7 mesaj) nkvelioglu (4 mesaj) Michael Townley (4 mesaj) liaratsoni (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (119 mesaj) Mobil (19 mesaj) Tablet (6 mesaj) Mini (5 mesaj) Uygulama (8 mesaj)
  • @
7 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Sistem Tavsiyeleri >> * Akıllıca Oyun Sistemi Toplama Rehberi & En iyi seçimler. / Satın alma rehberi.
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    18750 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    7/24 GÜNCEL

Akıllıca Oyun Sistemi Toplama Rehberi & En iyi seçimler. / Satın alma rehberi.
    Dengeli oyun sistemleri için en iyi ekran kartı ile işlemci eşleştirmeleri (fiyata göre)
    Her fiyat noktası için en iyi oyun bilgisayar sistemlerini öneriyoruz.

Kaliteli oyun oynamanın yolu ekran kartından geçer. Sisteme ayırdığınız bütçeden işlemci kısıntısından sonra artırdığınız parayı ekran kartına yatırın.
    Oyunlarda işlemcilerin saat (frekans) hızı çekirdek/thread sayısından daha önemlidir.
    İşlemci fiyatı ekran kartının yarı fiyatından, sistem fiyatının 1/5 (beşte bir) inden fazla olmasın.

---

En güncel özellikli donanımlarla oyun sistemleri

Markalar tesadüfen seçilmiştir, önemli olan donanım özellikleridir. aynı özelliklerde beğendiğiniz markaların donanımlarını seçebilirsiniz.

---

01 - FHD çözünürlüklü (75Hz) monitörde 1080p oyun için sistemler;

01 : GTX 1650 super
    02 : RX 5500 XT 8GB
    03 : RTX 1660 Super
    04 : RX 5600 XT (14Gbps) / RTX 2060

L İ N K : 1080p (FHD) oyun için sistemler (4.500 - 7.500 TL arası).

02 - 144Hz ve üzeri monitörde 1080p+ oyuncu için sistemler;

İşlemci : AMD Ryzen 5 3600 ya da Ryzen 5 3500 (~ 1.350 tl)
    Anakart : Asus Prime B550M-K 4600mhz(OC) AM4 mATX . (4 adet bellek soketli)

İşlemci : INTEL Core İ5-10400F
    Anakart : MSI B460M PRO-VDH 2933mhz(OC) M.2 Wi-Fi 1200p mATX . (4 adet bellek soketli)

Bellek : 3200mhz 2X8GB=16GB DUAL (çift modül)
    SSD sabitdisk : Kingston 500GB A2000 2200MB / 2000MB M.2 PCIe (NVMe)

04 -
    Kasa + PSU : 600W 80+ PSU'lu Mid Tower
    Ekran Kartı : 5600 XT (14Gbps) / RTX 2060

8.000 TL civarı

Bu (02.) kategoride mümkün olan en iyi kare (FPS) hızlarını istiyorsanız;
    AMD sistemde Ryzen 5 5600X, İntel sistemde (hız aşırtma ile ilgileniyorsanız) Core İ5-10600KF işlemci (Z490 yongalı anakart ile) alabilirsiniz.

---

Çözünürlükler (2K, 4K gibi) ve görüntü (yüksek, en yüksek gibi) ayarları yükseldikçe ekran kartına daha fazla yük biner.

02 - FHD çözünürlüklü 144Hz ve üzeri monitörde 1080p+ oyuncu için sistemler;
    03 - 2K (QHD) çözünürlüklü (75Hz) monitörde 1440p (ultra ayarlarda) oyun için sistemler;

05 -
    Kasa + PSU : 700W 80+ PSU'lu Mid Tower
    Ekran Kartı : RX 5700 XT

9.000 TL civarı

04 - 2K (QHD) çözünürlüklü 144Hz ve üzeri monitörde 1440p+ oyuncu için sistemler;

06 -
    Kasa + PSU : 750W 80+ PSU'lu Mid Tower
    Ekran Kartı : RTX 3070

13.000 TL civarı

04 - 144Hz ve üzeri 2K (QHD) çözünürlüklü monitörde 1440p+ oyuncu için sistemler;
    05 - 4K (UHD) çözünürlüklü monitörde 2160p (ultra ayarlarda) oyun için sistemler;

07 -
    Kasa + PSU : 850W 80+ PSU'lu Mid Tower
    Ekran Kartı : RTX 3080

15.000 TL civarı

---

ATX boyutlu anakartların genişleme yuvaları fazladır.
    Micro-ATX (mATX) boyutlu anakartlar 2,4 inç daha kısadır, genişleme yuvaları (ekran, ses, ağ, tv gibi kartların takıldığı slotlar) daha azdır.

4 adet bellek soketli anakartlara ileride ihtiyaç olduğunda, 2 adet 8GB bellek daha ekleyebilirsiniz.

Az sayıda bellek modülü nedeniyle performansı yavaşlama eğiliminde olan, ayrıca işletim sistemi (windows) ve birkaç oyun oynadıktan sonra kapasitesi çabuk dolan düşük kapasiteli SSD almayınız. En az 480GB SSD önerilir.

---

En iyi oyun işlemcileri:

01 : Pentium Gold G6400
    02 : Ryzen 3 3100 / Core i3-10100F
    03 : Ryzen 5 3500 / Ryzen 5 2600
    04 : Ryzen 5 3600 / Core i5-10400F
    05 : Ryzen 5 5600X / Core i5-10600KF (+ sıvı soğutucu + Z490 anakart)

En iyi ekran kartları:

01 : GTX 1650 super
    02 : RX 5500 XT 8GB
    03 : RTX 1660 Super
    04 : RX 5600 XT (14Gbps) / RTX 2060
    05 : RX 5700 XT
    06 : RTX 3070
    07 : RTX 3080

---

En iyi ekran kartları ve oyun işlemcileri seçilmiştir. F/P olmayan donanımlar (işlemci ve ekran kartları) seçilmemiştir.
    Donanımlar marka gözetilmeksizin (en güncel donanımlar ve özellikleri dikkate alınarak) örnek olarak seçilmiştir, aynı özelliklerde beğendiğiniz markaların donanımlarını beğendiğiniz /istediğiniz firmadan alabilirsiniz.

L İ N K : Kısaca Oyun için işlemci ve ekran kartı seçimi (Beş Oyun Kategorisine göre)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 22 Kasım 2020; 17:50:0 >

|
    |

• Ben gıcıklık olsun diye yapmıyorum bunu. Yanlış bilgiler verdiğine inanıyorum. O yüzden fikirlerime karşı bir savunman yoksa konu açmayı bırakman daha mantıklı olur. Ya da ben böyle yanlış olan yerleri fikrimce belirtmeye devam ederim. Sonuçta burası forum. İnsanların saygı çerçevesinde fikirlerini belirttiği bir mecra. Saygı kısmı biraz muallak bu forumda ama olsun. Bir gün genel sistem tavsiyesi amaçlı konu açmak istersem açabilirim. Ama pek sanmıyorum yapacağımı. Çünkü her türlü bütçeye uygun sistem bulmak az araştırmayla mümkün. Pek gerekli olduğuna inanmıyorum böyle konuların. Ki zaten birkaç haftada bir yeni bir donanım çıkıyor parçaların değişmesi gerekiyor.
    Battlefield 1

Watch dogs 2

Crysis 3

Witcher 3

Mafia 3

Civilizations V/VI

Total war serisi

CS-GO (ve aslinda coğu düşük grafikli oyun... özellikle MMO olanları. Lol de buraya girer.)

GTA V (aslında çoğu açık dünya oyununda işlemci sömürme en azindan biraz var)

Arma 3 (bu yoğun tek çekirdek gucü istiyor. Çok da i7 aramiyor diğerleri gibi)

Cities Skylines (ve bunun gibi strateji oyunları. Yani içinde yoğun yapay zeka barindirabilecek oyunlar. Mesela ekranda 200 askerin hareketini izlediğiniz zaman herhangi bir strateji oyunu zorlar.)

Minecraft da işlemciye gereksiz yüklenebilen bir oyun.

Batman Arkham Knight

Hitman 2016

Çoğu açık dünya oyunları diye konuyu kapattım aslında ama bunlar eklenebilir

Just Cause 3

Son çıkan Assasins Creed oyunları

Son çıkan Far Cry oyunları

The Division

Ark

Metro Last Light Redux

Rise of The Tomb Raider

Bu arada i3 7100 le G4560 arasında sadece %10 fark var. İlla i3 7100 le rx 470/480 beslemek istiyorsanız veya herhangi bir şekilde i3 alacaksanız... Almayın. %10 daha iyi diye 2 katı para vermek her halukarda saçmalık.
    İkinci bir hatırlatma. Darboğaz olacak diye oyunu komple %70 gpu kullanımında oynayacaksınız anlamına gelmiyor. Bu oyunların sadece bir kısmında öyle olur. Oyunların işlemci kullanımları sahneden sahneye çok değişkendir. İşlemciler sizin daha görmediğiniz ama görme ihtimaliniz olacak ya da sizi ilgilendirme ihtimali olabilecek nesnelerin de matematiksel hesaplamalarını yaparlar. Bazıları gerekli bazıları gereksiz. Oyunun optimizasyonuna kalmış bir durum. Bazı oyunlarda koşarsanız cpu kullanımı artar mesela durdugunuz zamana göre. Kısacası darboğazı yer yer yaşayacaksınız. Zaten işlemci kıyaslamalarında en büyük fark alınan minimum fps değerlerinde olur. Ortalama fps değerleri az çok yakın çıkabilir. Çünkü işlemcinin zorlandığı o anlarda çıkan fps değeridir minimum. Bu anlar işlemcinin dandikliğine göre bazen dakkada bir olur bazen hep oluyordur. Bazen yarım saatte bir olur. Belli olmaz. Oyuna göre de değişir.
  • Yüzbaşı
    262 Mesaj
    i5 7400 + gtx1060 + ssd > i5 7500 + gtx 1060 + hdd?
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: MstfAlkan

i5 7400 + gtx1060 + ssd > i5 7500 + gtx 1060 + hdd?

güzel mantık
    |
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    G4560 varken herhangi bir i3 ün fp adi altinda eslestirilmesi komedi. 860k la gtx 1050ti besleneceine inanman ayri komedi. 7500 le 1060 birlestiriyosun. 1060 la 1070 arasinda bir ucurum var. Ama sen diyorsun ki 7500 ikisini de besler. Bu fp bir sistemse mantıken zaten 7500 biri için fp olabilir digeri için gereksiz gucludur. Bana kalsa i5 6400 le rx 480 veya gtx 1060 yazarim. Bu seviyede pc alacak bir adamin zaten 60 hz monitoru olur. 60 fps in altina da indirmez i5 6400 darbogaz ara sira yapacak olsa bile. Cikan parayla da ssd alinir. 7500 le 1070 de eğer monitör 2k değilse tam bir fiyasko olur. i5 7600k + z270 + sogutucuya verilecek parayla da i7 7700 + b150 ana kart alinir. Stok sogutucu kullanilir. Sogutucu da butce birikince ilerde alinir. Yani 7600k da fp degil. Tamamen yanlisliklardan ibaret bir liste.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 1 Mart 2017; 18:29:46 >
    // Dark N10 Kasa // Seasonic M12II-850 EVO Güç Kaynağı // Asus ROG Strix X370-F Gaming Anakart // AMD Ryzen 5 2600 @4.1GHz İşlemci // Lepa Aquachanger 120 İşlemci Soğutucusu // Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) @2933MHz @CL14 Bellek // Asus ROG Strix GTX 1070 O8G Ekran Kartı // Corsair Force GT 120GB SSD // Western Digital Caviar Blue 1TB 7200 RPM HDD // Western Digital Elements Portable 2TB HDD // Windows 10 Single Language 64 Bit İşletim Sistemi // Asus VG248QE Monitör // Logitech G105 Klavye // Thermaltake Tt eSports Black Mouse // Steelseries Qck Mousepad // Logitech F710 Gamepad // Gamesir G4S Gamepad // Sony PlayStation Vita Slim v3.65 Henkaku // Samsung Galaxy S7 Edge // Sennheiser Momentum 2.0 Over-Ear Kulaklık // Dzat DF-10 In-Ear Kulaklık //
  • Yarbay
    18750 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: kaganiskowf42

G4560 varken herhangi bir i3 ün fp adi altinda eslestirilmesi komedi. 860k la gtx 1050ti besleneceine inanman ayri komedi. 7500 le 1060 birlestiriyosun. 1060 la 1070 arasinda bir ucurum var. Ama sen diyorsun ki 7500 ikisini de besler. Bu fp bir sistemse mantıken zaten 7500 biri için fp olabilir digeri için gereksiz gucludur. Bana kalsa i5 6400 le rx 480 veya gtx 1060 yazarim. Bu seviyede pc alacak bir adamin zaten 60 hz monitoru olur. 60 fps in altina da indirmez i5 6400 darbogaz ara sira yapacak olsa bile. Cikan parayla da ssd alinir. 7500 le 1070 de eğer monitör 2k değilse tam bir fiyasko olur. i5 7600k + z270 + sogutucuya verilecek parayla da i7 7700 + b150 ana kart alinir. Stok sogutucu kullanilir. Sogutucu da butce birikince ilerde alinir. Yani 7600k da fp degil. Tamamen yanlisliklardan ibaret bir liste.

benzer bir konu açsan olmazmı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yarbay
    4818 Mesaj

Ben gıcıklık olsun diye yapmıyorum bunu. Yanlış bilgiler verdiğine inanıyorum. O yüzden fikirlerime karşı bir savunman yoksa konu açmayı bırakman daha mantıklı olur. Ya da ben böyle yanlış olan yerleri fikrimce belirtmeye devam ederim. Sonuçta burası forum. İnsanların saygı çerçevesinde fikirlerini belirttiği bir mecra. Saygı kısmı biraz muallak bu forumda ama olsun. Bir gün genel sistem tavsiyesi amaçlı konu açmak istersem açabilirim. Ama pek sanmıyorum yapacağımı. Çünkü her türlü bütçeye uygun sistem bulmak az araştırmayla mümkün. Pek gerekli olduğuna inanmıyorum böyle konuların. Ki zaten birkaç haftada bir yeni bir donanım çıkıyor parçaların değişmesi gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 1 Mart 2017; 19:14:3 >
    Atik Abi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    // Dark N10 Kasa // Seasonic M12II-850 EVO Güç Kaynağı // Asus ROG Strix X370-F Gaming Anakart // AMD Ryzen 5 2600 @4.1GHz İşlemci // Lepa Aquachanger 120 İşlemci Soğutucusu // Kingston HyperX Fury 16GB (2x8GB) @2933MHz @CL14 Bellek // Asus ROG Strix GTX 1070 O8G Ekran Kartı // Corsair Force GT 120GB SSD // Western Digital Caviar Blue 1TB 7200 RPM HDD // Western Digital Elements Portable 2TB HDD // Windows 10 Single Language 64 Bit İşletim Sistemi // Asus VG248QE Monitör // Logitech G105 Klavye // Thermaltake Tt eSports Black Mouse // Steelseries Qck Mousepad // Logitech F710 Gamepad // Gamesir G4S Gamepad // Sony PlayStation Vita Slim v3.65 Henkaku // Samsung Galaxy S7 Edge // Sennheiser Momentum 2.0 Over-Ear Kulaklık // Dzat DF-10 In-Ear Kulaklık //
  • Yarbay
    18750 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Ben gıcıklık olsun diye yapmıyorum bunu. Yanlış bilgiler verdiğine inanıyorum. O yüzden fikirlerime karşı bir savunman yoksa konu açmayı bırakman daha mantıklı olur. Ya da ben böyle yanlış olan yerleri fikrimce belirtmeye devam ederim. Sonuçta burası forum. İnsanların saygı çerçevesinde fikirlerini belirttiği bir mecra. Saygı kısmı biraz muallak bu forumda ama olsun. Bir gün genel sistem tavsiyesi amaçlı konu açmak istersem açabilirim. Ama pek sanmıyorum yapacağımı. Çünkü her türlü bütçeye uygun sistem bulmak az araştırmayla mümkün. Pek gerekli olduğuna inanmıyorum böyle konuların. Ki zaten birkaç haftada bir yeni bir donanım çıkıyor parçaların değişmesi gerekiyor.

saçmalıklara savunmamı yapayım

|
    |

• Yarbay
    7094 Mesaj
    i3 7100 ile rx 480 ve 1060 sıkıntı çıkarmasın.

Çıkarır zaten. İşlemciye yüklenen oyunlarda 60 fps alamazsınız.
    |
    |
    ydagli42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    18750 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Çıkarır zaten. İşlemciye yüklenen oyunlarda 60 fps alamazsınız.

işlemciye yüklenen kaç oyun var

|
    |

Battlefield 1

Watch dogs 2

Crysis 3

Witcher 3

Mafia 3

Civilizations V/VI

Total war serisi

CS-GO (ve aslinda coğu düşük grafikli oyun... özellikle MMO olanları. Lol de buraya girer.)

GTA V (aslında çoğu açık dünya oyununda işlemci sömürme en azindan biraz var)

Arma 3 (bu yoğun tek çekirdek gucü istiyor. Çok da i7 aramiyor diğerleri gibi)

Cities Skylines (ve bunun gibi strateji oyunları. Yani içinde yoğun yapay zeka barindirabilecek oyunlar. Mesela ekranda 200 askerin hareketini izlediğiniz zaman herhangi bir strateji oyunu zorlar.)

Minecraft da işlemciye gereksiz yüklenebilen bir oyun.

Batman Arkham Knight

Hitman 2016

Çoğu açık dünya oyunları diye konuyu kapattım aslında ama bunlar eklenebilir

Just Cause 3

Son çıkan Assasins Creed oyunları

Son çıkan Far Cry oyunları

The Division

Ark

Metro Last Light Redux

Rise of The Tomb Raider

Bu arada i3 7100 le G4560 arasında sadece %10 fark var. İlla i3 7100 le rx 470/480 beslemek istiyorsanız veya herhangi bir şekilde i3 alacaksanız... Almayın. %10 daha iyi diye 2 katı para vermek her halukarda saçmalık.
    İkinci bir hatırlatma. Darboğaz olacak diye oyunu komple %70 gpu kullanımında oynayacaksınız anlamına gelmiyor. Bu oyunların sadece bir kısmında öyle olur. Oyunların işlemci kullanımları sahneden sahneye çok değişkendir. İşlemciler sizin daha görmediğiniz ama görme ihtimaliniz olacak ya da sizi ilgilendirme ihtimali olabilecek nesnelerin de matematiksel hesaplamalarını yaparlar. Bazıları gerekli bazıları gereksiz. Oyunun optimizasyonuna kalmış bir durum. Bazı oyunlarda koşarsanız cpu kullanımı artar mesela durdugunuz zamana göre. Kısacası darboğazı yer yer yaşayacaksınız. Zaten işlemci kıyaslamalarında en büyük fark alınan minimum fps değerlerinde olur. Ortalama fps değerleri az çok yakın çıkabilir. Çünkü işlemcinin zorlandığı o anlarda çıkan fps değeridir minimum. Bu anlar işlemcinin dandikliğine göre bazen dakkada bir olur bazen hep oluyordur. Bazen yarım saatte bir olur. Belli olmaz. Oyuna göre de değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 2 Mart 2017; 3:35:8 >
    |
    |

• Yarbay
    18750 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

güzel bir çalışma yapmışsın işlemciye yüklenen oyunlar diye bir konu açman iyi olur diyorum
    |
    |
    kaganiskowf42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    güncel
    |
    |

eş zamanlı çalışma ile ilgili

bu sebeple freesync ve gsync teknolojileri geliştirilmiştir

|
    |
    tr.duman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Başka çaresi yok o zaman cevap için sağ ol

|
    |

Orijinalden alıntı: Atik Abi

güncel

msi gtx 1070 + ryzen 1700 işlemciye bu monitör nasıl ?http://www.hepsiburada.com/viewsonic-vx2475smhl-4k-23-6-2ms-2xhdmi-mhl-display-4k-ultra-hd-pls-oyuncu-monitor-p-BD804443
Radyo Dinle
Masal Oku
Ekonomi
Web Tasarım
Webtures SEO;SEO Nedir?
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
1,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.