Şimdi Ara

Akıllı Priz Tavsiyesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
5.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Umarım herkes ve sevdikleri sağlıklı ve iyidir.

Wi-fi bağlantısıyla uzaktan kontrol edebileceğim 2 tane akıllı priz almayı düşünüyorum. Bu prizlerin yüksek güç değerlerini desteklemesi benim için çok önemli (bu prizlere takılacak uzatmalar toplamda 1600-1800 watt güç tüketen aletlere bağlı olacak). Şu anda özellikle karantina durumundan ötürü ulaşmakta zorluk çektiğim bir yerdeki prizleri kontrol etmek istiyorum.

Hem performans, hem de kullanım kolaylığı açısından önereceğiniz akıllı prizler varsa önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

• Piyasadaki Wi-Fi akıllı prizler genelde 10A (2200W) akım destekleyen ürünlerdir. Ancak ısıtıcı,termosifon vb gibi yüksek akım gerektiren durumlar için özellikli ürünler de bulabilmeniz mümkündür; mesela 15A (3500W) Sonoff POWR2 gibi. Ancak bu direk priz görünmünde olmadığı için biraz kablolama gerektirir. POW (Eski mdodeli) modelini uzun süredir evde su termosifonu ile kullanıyorum.

Eğer çoklu priz kullanacaksanız, Broadlink MP1 mantıklı olabilir. Buun tek kötü yanı duvardaki prize giren tarafı çin tipi fiş olduğu için ya çevirici kullanacaksınız ya da kabloyu kesip Avrupa tipi fiş monte edeceksiniz.

Isıtıcı ya da 2000W üstü akım çeken bir alet kullanmam diyorsanız herhangi bir wifi priz işinizi görür. Ancak uzatma kablosu ile kullanacaksanız, prizi kapattığınızda uzatmanın tüm prizleri kapanır ona dikkat edin. Aliexpressten veya banggood'dan alacaksanız EU tipi fiş (Avrupa tipi) seçmeye dikkat edin.

Sonoff, Blitzwolf, Tuya, Broadlink, Xiaomi güvenilir ürünlerdir (Nispeten...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Febz11 -- 1 Mayıs 2020; 13:11:26 >

• Aslında TP-link HS100 aklımı çeldi fakat onun da Wi-fi'a 2.4 GHz üzerinden bağlanabilmesi biraz canımı sıktı. Ofisteki modemim Turk.net tarafından sağlanan bir modem ve özelliklerini bilmiyorum ne yazık ki. Özellikle bu tarz kısıtlamalar olmayan ürünler daha iyi olur. Çevirici kullanmak istemiyorum, direkt Avrupa tipi prizde olursa daha iyi olur.
  • Açıkçası 5 GHz üzerinden wifi'a bağlanan skıllı priz zaten yok bildiğim kadarıyla, hepsi de standart olan 2.4 GHz kullanır ve tüm router-modemlerin 2.4 GHz'is vardır. Kısacası sizde modemin tipine bile bakmadan bu rahatlıkla çalışır (Tabii ki router-modemde WiFi olduğunu varsayıyorum).

16 A olması da büyük avantaj, bence gözü kapalı alabilirsiniz bunu...

HS110 modeli aynı anda ne kadar elektrik harcandığını da gösteriyor, çok büyük bir fiyat farkı yoksa bunu tercih edin.

Son olarak, ulaşamayacağım kadar uzak bir nokta derken, biliyorsunuz prizin kullanabilmesi için o noktada da wifi olmak zorunda...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Febz11 -- 1 Mayıs 2020; 15:26:52 >
  • Febz11 F kullanıcısına yanıt
    Hahah ulaşamayacağım uzak bir noktada olmasının sebebi sokağa çıkma yasağı yüzünden gidemememdi. Yoksa prizi kullanacağım yerde Wi-fi mevcut.

Yardımlarınız için teşekkür ederim, HS-110 Modeline de bakayım; eğer fiyat olarak dediğiniz gibiyse o daha mantıklı tabii ki.
  • Merhaba, daha uyguna getirmek icin soyle bi onerim var;

Sonoff rf bridge alirsiniz, ihtiyaciniz kadarda kumandali rf priz alirsiniz. Prizlerin kumandasini sonoff rf bridge e tanitip uzaktan kontrol edersiniz.

Ben ayni sistemi sonoff ile degilde broadlink rm pro ile yapiyorum. Broadlink hem daha pahali hemde su an TR de hic bir yerde satilmiyor arastirdigim kadariyla.
    Sonoff ile ayrica baska rf kumandali cihazlariniz varsa onlarida kontrol edersiniz. Hemde fiyat olarak daha uyguna bitirmis olursunuz.

İlk buldugum urun linklerini koyuyorum, arastirip daha uygun fiyata satilanlari bulabilirsiniz belki:

Sonoff bridge
    https://urun.n11.com/otomasyon-ve-kontrol-urunleri/sonoff-rf-bridge-kopru-433-mhz-alarm-P256567684

3680w priz
    https://urun.n11.com/prizler/axis-ikili-uzaktan-kumandali-priz-set-3680-w-P296322997

1150w priz
    https://urun.n11.com/prizler/axis-ikili-uzaktan-kumandali-priz-set-1150-w-P295867941

Bu arada broadlink ile bu prizide kontrol etmeyi anlatan bir video hazirlamistim, izleyebilirsiniz fikir vermesi acisindan
    https://www.youtube.com/watch?v=yYpXbOtahb0&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdurmus -- 4 Mayıs 2020; 11:19:12 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• TP-Link HS110 u aktif bir şekilde 7/24 yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Ne wifi çekimi ( modem ile farklı katta ) ne de çalışmasında bir problem yaşamadım.
    Solar panellerden yapılan üretimi ölçtüğüm için sürekli mobil uygulamasını da kullanıyorum. Eleştiri olarak local wifi ağında sorun yokken internetten uzak erişimde zaman zaman aksamalar ve yavaşlıklar oluyor,ayrıca yazılımda günlük raporda max amperi göremiyorsunuz.

Ne elektrik kesilmesinde yeniden aktif olurken, ne de internetimin gidip gelmelerinde hiç aspirin kullandırmadı. Bundan önce no name bir ürün kullanıyordum, sinir bozucu bir şekilde birkaç haftada bir reset atıp yeniden tanıtmadan kullanamıyordum.

Yeniden ilave ihtiyacım olsa, kesinlikle bir başka macera aramam, mutlaka daha iyisi vardır ama ben eski kafalıyım, bir sistem çalışıyorsa, kurcalamayacaksın mottosuna inanıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: savascantek

TP-Link HS110 u aktif bir şekilde 7/24 yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Ne wifi çekimi ( modem ile farklı katta ) ne de çalışmasında bir problem yaşamadım.
    Solar panellerden yapılan üretimi ölçtüğüm için sürekli mobil uygulamasını da kullanıyorum. Eleştiri olarak local wifi ağında sorun yokken internetten uzak erişimde zaman zaman aksamalar ve yavaşlıklar oluyor,ayrıca yazılımda günlük raporda max amperi göremiyorsunuz.

Ne elektrik kesilmesinde yeniden aktif olurken, ne de internetimin gidip gelmelerinde hiç aspirin kullandırmadı. Bundan önce no name bir ürün kullanıyordum, sinir bozucu bir şekilde birkaç haftada bir reset atıp yeniden tanıtmadan kullanamıyordum.

Yeniden ilave ihtiyacım olsa, kesinlikle bir başka macera aramam, mutlaka daha iyisi vardır ama ben eski kafalıyım, bir sistem çalışıyorsa, kurcalamayacaksın mottosuna inanıyorum
    HS110 ların enerji tüketimine girdiğimde sabit bir rakam görüyorum, çıkış yapıp yine giriyorum değişiyor. Yani ekranda tüketim değerine bakarken anlık bir değişim olmuyor. Ben girerken ölçüyor sonra duruyor. Sizde de bu şekilde midir? Sanki eskiden böyle değildi, güncellemeler geldi ondan sonra mı böyle oldu bilmiyorum..

• sky__walker kullanıcısına yanıt
    Hayır, anlık tüketim değişimini görebiliyorum. Bir sıkıntı yok bende
  • quote:

Orijinalden alıntı: savascantek

Hayır, anlık tüketim değişimini görebiliyorum. Bir sıkıntı yok bende
    iOS mu android mi cihaz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sky__walker kullanıcısına yanıt
    Android
  • HS110 firmware ve akıllı telefon uygulamasını update edin. Sorun devam ediyorsa HS110'u resetleyip tekrar uygulamaya tanıtın. Yine olmuyorsa arızalı bir ürün olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Febz11

HS110 firmware ve akıllı telefon uygulamasını update edin. Sorun devam ediyorsa HS110'u resetleyip tekrar uygulamaya tanıtın. Yine olmuyorsa arızalı bir ürün olabilir.
    Dostum bende 7 tane var bu prizlerden. Hepsi mi arızalı? Android de bendede anlık tüketim gözüküyordu iOS ta gözükmüyor. Başka iphone kullanıp bu prizden olan varsa onun yorumu da bekleyeceğim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar, konuyu hortlatmış olacağım da :) şuanki piyasada fiyat performans ürünü olacak şekilde tavsiye verebilir misiniz?
    Tapo p100
    Cata 4010
    Sonoff s26
    Xiaomi
    ???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @Funk Wizard konuyu bir posta da ben hortlatayım. Üç aşağı beş yukarı hepsinin fiyat aralığı benzer. xiaomi daha pahalı diğerlerine göre. Ben Fonri Wi-Fi diye bir markanın akıllı prizini kullanıyorum. Birini bilgisayar için, birini akvaryum için kullanıyorum, tavsiye ederim. Sıfır sorun. Bir kere müşteri desteğine bağlanmıştım, bir sorun yaşarsan yenisini biz göndericez sana demişlerdi. İnsanı fazla uğraştırmıyorlar.

• dadada dada D kullanıcısına yanıt

Tuya temelli prizler bunlar değil mi?

Şuan her şey gitgide pahalılaşıyor. İhtiyacı olan Aliexpress'ten Haozee vs. markalarda Tuya temelli prizler alması faydasına. Ha bunu istemiyorsa da Xiaomi, TP Link vs. ne alacaksa bir an önce alsın, onlar da pahalılanacak.

• Yüksek akım çeken ütü ve fırına bağladığım tıya'ların 2side bozuldu. Alacağınız akıllı prizi bu ihtimali göz önünde bulundurarak amazondan almanızı tavsiye ederim. En azıdnan iade alırlar.

• dropby23 D kullanıcısına yanıt

Bozuk derken nesi çalışmıyor? Kargosu benden olarak bana gönderebilir misiniz bozuk prizleri?

Bende S Link Swapp, Haozee, Aubess ve markasız prizler var. Daha bozulan olmadı. Elektrikli ısıtıcı aç kapa yapıyorlar. 16 amper destekli prizler 3 KW civarı yükte ısınıyorlar. Bu işler için 20 amper prizler kullanacağım artık.

• Hocam çöpe attım bir kaç ay oldu. Firma da almadı geriye. Prizler eridi yandı hatta biri yangın çıkaracaktı. Sizin önerebileceğiniz kaliteli varmı ütü filan baglanabilecek

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • dropby23 D kullanıcısına yanıt

S Link'in prizi ile elektrikli ısıtıcı açıp kapattım ben 2 KW çekiyordu ısıtıcı sabit. Saatlerce çalıştırdım ama ölmedi priz. Sonrasında da biraz koruyayım diye otomasyon yazdım, arada kapatıp soğumasına izin veriyordu. Sonradan Haozee zigbee prizler aldım Aliexpress'ten. Onlar o kadar ısınma yapmıyordu. En son da bu ay 20 amper Haozee zigbee aldım ama henüz yüklü bir test yapmadım.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.