Şimdi Ara

akıllı oda projeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde şu anda sergilenmeye hazır bir proje olmadığı için proje veya sergiye değil de soru bölümüne açtım konuyu. Umarım doğrudur.

Odamın zeka düzeyini yavaş yavaş yükseltmeye çalışıyorum. Yavaş yavaş malzemeleri topluyorum. İlk olarak aklımda olanlar,

16 kanallı bir uzaktan kumanda ve Arduino bluetooth modülü ile istediğim şeyleri hem kumandadan, hem de bluetooth'a sahip herhangi bir aletten kontrol edebileceğim. Aklımda şunlar var,

1- Bir tane 200-250 wattlık avize yerine 6-7 tane toplamda 300 wattlık bir ışıklandırma sistemini tercih ediyorum ben. Böylece hem ihtiyaca göre daha az elektrik harcıyoruz, hem daha kullanışlı bir şey oluyor, hem de daha estetik. Masamın köşelerine monte edilmiş istendiği zaman vumetre istendiği zaman düz şerit olarak kullanılabilecek led şerit, yatağımın yanına çok küçük bir aydınlatma, (kitap ve ipod için) çalışma masamın üstüne duvara bir tane gibi.

2- Bilgisayarımı da bağlamayı düşünüyorum. Bir kanal kasa için, bir kanal monitörler için.

3- Samsung'un oda kilitlerinden alıp, bir kanalı da ona ayıracağım.

4- Bir adet de perde motoru alıp, onu da bağlamayı düşünüyorum. Onların çalışma prensibini bilmediğim için biraz zorlanabilirim bir şeyler eklemem gerekir ama zor olacağını düşünmüyorum.

5- Doğal olarak bunların hepsinden kablo çekmem lazım. Odamın köşesinde boş bir yere duvara küçük bir kutu asacağım. Röleleri, Arduino'yu, lazım olan her şeyi oraya koyacağım. Alıcı sistemi orası yani. O kutunun kapağında da 16 tane düğme olacak, oradan da aç kapa yapacağız.

6- Bir de bu kumandaya ses sisteminin volume ayarını eklemeye çalışacağım. Nasıl olduğunu bilmiyorum, hala araştırıyorum bu kesin değil o yüzden.

Sizin aklınıza gelen bir şey varsa duymak isterim, yapınca tam yapayım en son bittikten sonra birkaç şey eklemek uğraşlı olur. Ama 1-2 tane sorum var tabi.

1- Açıktan geçen kabloları (bilgisayardan, kapı kilidinden gelen) nasıl gizleyebilirim ?

2- Duvardan gelmeye biraz daha müsait kabloları (ışıklandırma sisteminin) nasıl gizleyebilirim ? 3 santim kalınlığında kablo saklayıcılar var, iğrenç olur onlar açıkçası, çok büyükler.

"Şunu da yapabilirsin." diyeceğiniz bir şey varsa, veya sorularıma bir cevap biliyorsanız duymak isterim. Çok teşekkürler.

• Kabloları Toplamak için kablo kanalları var sende zaten yazmışsın mesajında bunun en küçükleri var bu boyutta

akıllı oda projeleri

bunu Duvara vidalayıp veya yapışkanlı olanlar da var artık hangisini alırsan :) duvara monte edersin ve duvarın rengine boyarsın.

Bide O Kutu Olayı Çirkin Olabilir. Bende de Led Sistemi Var + Uzaktan Kumanda Sistemide . Bunların Hepsini Odada Şöyle bir çıkıntı varsa mesela alttaki benim odam Onun boyutuna uygun kablo kanalı alabilirsin (Gerçi Boru kanalı Gibi Ama :D) Ben HeElektrik Tesisatıda Ütünde Zaten Çok Rahat Karmaşa Yok. Boyanmadığı halde Çok İyi Duruyor. Boyansa dahada Uyumlu Olur.

akıllı oda projeleri

Ustunede Led Koyarsın Mesela Ben koydum oh mis :D

• mrbaba kullanıcısına yanıt
    Bunu döşeyeyim, küçüklerle de kanal çekeyim yani ? :)
  • Kablo çekme olayı büyük sıkıntı ama çaresiz de değil. Eğer tesisatı/cihazı kuracağın yer bir buata yakınsa elektriği buattan çekebilirsin. Ben de yakında oda için dekoratif bir proje yapacağım alçıpan levha kullanarak. Bilgisayarla ilgisi olmadığı için buraya koymayacaktım ama bu konuya ekleyebilirim çalışmayı. Belki işine yarar.
  • thunderwatcher kullanıcısına yanıt
    Buat dediğimiz şey yuvarlak kapaklı arkadaşlar mı ? Elektriği çekmek de bir sorun evet ama, bir sorunumuz daha var. Mecburen şöyle olacak sistem: Bahsettiğim kutu var ya, kısaca röle kutusu diyelim biz ona. Mecburen önce elektriğin bir ucu röle kutusuna girecek, kutudan bir kablo çıkıp çalışacak şeye (lamba, bilgisayar vs) gidecek. Ondan da bir kablo tekrar elektrik kaynağına gidecek. Hepsini birden saklamam lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrbaba

Kabloları Toplamak için kablo kanalları var sende zaten yazmışsın mesajında bunun en küçükleri var bu boyutta

akıllı oda projeleri

bunu Duvara vidalayıp veya yapışkanlı olanlar da var artık hangisini alırsan :) duvara monte edersin ve duvarın rengine boyarsın.

Bide O Kutu Olayı Çirkin Olabilir. Bende de Led Sistemi Var + Uzaktan Kumanda Sistemide . Bunların Hepsini Odada Şöyle bir çıkıntı varsa mesela alttaki benim odam Onun boyutuna uygun kablo kanalı alabilirsin (Gerçi Boru kanalı Gibi Ama :D) Ben HeElektrik Tesisatıda Ütünde Zaten Çok Rahat Karmaşa Yok. Boyanmadığı halde Çok İyi Duruyor. Boyansa dahada Uyumlu Olur.

akıllı oda projeleri

Ustunede Led Koyarsın Mesela Ben koydum oh mis :D

İsigin yanmis halini ss atar misin rica etsem nasil oluyor merak ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: kimyasalatik

Buat dediğimiz şey yuvarlak kapaklı arkadaşlar mı ? Elektriği çekmek de bir sorun evet ama, bir sorunumuz daha var. Mecburen şöyle olacak sistem: Bahsettiğim kutu var ya, kısaca röle kutusu diyelim biz ona. Mecburen önce elektriğin bir ucu röle kutusuna girecek, kutudan bir kablo çıkıp çalışacak şeye (lamba, bilgisayar vs) gidecek. Ondan da bir kablo tekrar elektrik kaynağına gidecek. Hepsini birden saklamam lazım.

Evet yuvarlak kapaklar. Röle kutusu dediğini prize yakın konumlandırabilirsin. Ya da en kolayı Alçıpan levhayı U profil ile birlikte takarak duvarla alçıpan arasında gizli bir bölme oluşturmak, alet edevatı da buraya gizlemek. Çok masraflı bir iş değil, yapması da kolay. Kablo kanalı takmaktan daha zor değil. Ayrıca ilgili duvarı bu şekilde yaptığında duvar apliğinden tut sonsuz aynaya, ısı/ses izolasyonundan tut hazır elin değmişken tüm kabloları saklamaya kadar pek çok şeyi sorunsuzca ve zahmetsizce yapabilirsin. 1 kez yaparsın, tam yaparsın, evladiyelik kullanırsın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.