Şimdi Ara

AKILLI ELEKTRİK SAYACI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
85
Cevap
4
Favori
110.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Orijinalden alıntı: pdr42

tekli tarifede yahut uclu tarifede oldugumuzu nasıl anlarız acaba

Elektrik faturanızdan anlayabilirsiniz. Gündüz, puant ve gece kısımlarında ayrı ayrı değerler yazıyorsa üçlü tarifedesinizdir.

akıllı sayaçların tasarruf ettirdiği doğrumudur
  • yaklaşık 1 senedir yeni aldığım evde oturuyorum elektrik faturası 70 tl nin altına düşmüyor önceden iskan olmadığı için şantiye tarifesinden kullanıyorduk o yüzden bu kadar geliyor diyordum iskan alıp mesken tarifesine geçtik fakat faturada bir düşme olmadı her ay yaklaşık 75 tl fatura geliyor sabit tarifedeyken eskiden oturduğum evde mekanik sayaç vardı nadiren 50 tl fatura gelirdi üstelik 2500 watlık şofben nerdeyse herakşam çalışırdı şimdiki faturaya bakıyorum 47,5 tl kullanım bedeli 73 tl fatura yüzde 50 den fazla ıvır zıvır bu dijital sayaçlar bence fazla yazıyor
  • akıllı sayaçlar yanlış yazmıyor daha doğru yazdığı için eski tip sayaçlara göre fazla geliyor :)

insanları kandırdılar tasarruf felan diye ama eskiye göre ortalama fatura ödemesi arttığı kesindir.

bu arada tarife değişikliği nasıl oluyor ?yaptıran varmı ? saat felan sökülüyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: acemix

akıllı sayaçlar yanlış yazmıyor daha doğru yazdığı için eski tip sayaçlara göre fazla geliyor :)

insanları kandırdılar tasarruf felan diye ama eskiye göre ortalama fatura ödemesi arttığı kesindir.

bu arada tarife değişikliği nasıl oluyor ?yaptıran varmı ? saat felan sökülüyormu?

bedaşa gidip dilekçe vermen lazım
  • Faturada gündüz-puant-gecede farklı değerler yazıyor. Bu şimdi indirimli tarifenin uygulandığı anlamına mı geliyor?
  • Ankara ve çevre iller(Enerjisa) için yazıyorum. Eğer faturanızın üzerindeki tarife kısmında 'Dağıtım sistemi kullanıcısı, Mesken, Tek Terim, Tek Zaman' yazıyorsa kullandığınız sayaç akıllı(elektronik) bile olsa 24 saat için de aynı ücretlendirme yapılıyordur. Yani sayacınız akıllı ama tarifeniz standart tarifedir... Faturanızda 'Dağıtım sistemi kullanıcısı, Mesken, Tek Terim, ÇOK Zaman' yazıyorsa saatinizi akıllı olarak kullanıyorsunuz demektir. Yani belirtilen saatlerde indirimli, belirtilen saatlerde pahalı kullanıyorsun demektir. Pahalı olan saatlere dikkat etmenizi öneririm...

Aklıma gelmişken söyleyim şu an bildiğiniz gibi 10 yılını dolduran saatler değiştiriliyor. Değişen kanun ile nisan 2014 itibari ile değişen saatlerden artık ücret alınmıyor yani ücretsiz olarak değişiyor ve faturanıza herhangi bir ücret yansımıyor... Değişen eski saatler de size bırakılıyor ve o eski saatleri 1 ay kadar saklayıp daha sonra atabilirsiniz..

Sormak istediğin sorular varsa elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım....
  • Biz burada gece tarifesi, gündüz tarifesi, puantaj hesabı yapaduralım, el alem malı götürsün, ondan sonra ceremesini namuslu vatandaş çeksin.
    Faturaların neden kabarık geldiğini anlamak için aşağıdaki listeye bakmak yeterli.

2012 KAYIP - KAÇAK ORANLARI

2012 yılı verilerine göre, bazı illerdeki kayıp kaçak oranları ve miktarları şöyle:

İller Kayıp-Kaçak Oranı

(yüzde) Kayıp Kaçak Miktarı

(megavat saat)
    Şırnak 78,6 1.114.311
    Mardin 76 3.414.732
    Diyarbakır 73,3 3.618.663
    Hakkari 70,9 423.987
    Batman 69,6 1.142.398
    Şanlıurfa 63,6 4.129.511
    Ağrı 62 474.654
    Muş 54,1 352.711
    Van 49,8 1.040.187
    Bitlis 45,7 222.090
    Siirt 41,4 257.110
    Iğdır 35,7 71.566
    Kars 21,7 77.801
    Hatay 15,4 468.227
    Bayburt 14,1 11.658
    Gaziantep 13,2 345.666
    Mersin 11,8 434.687
    Erzurum 11,4 111.464
    Adana 11,2 491.224
    İstanbul Avrupa Yakası 10,6 2.537.156
    Antalya 10,4 666.496
    Osmaniye 9,1 50.406
    Manisa 8,8 265.332
    Burdur 8,1 41.188
    Ardahan 7,9 8.463
    İzmir 7,8 840.727
    Kilis 7,2 12.757
    Erzincan 6,9 23.201
    İstanbul Anadolu Yakası 6,7 701.967
    Isparta 6 47.662

http://www.haberler.com/elektrikci-kapiyi-52-milyon-kere-caldi-5318042-haberi/
  • mehmet0637 kullanıcısına yanıt
    Ben elektrik faturasını üzerime alırken bunu enerjisaya belirtmiştim ama atlamışlar herhalde. Bende tek zaman yazıyor. Ben bunu çok zamanlı hale nasıl geçirebilirim?

cevap için teşekkür ederim.
  • Çok zamanli tarifeye geçmek için size en yakin müsteri hizmetlerine gidip dilekçe doldurmaniz yeterli olacaktir...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi günler arkadaşlar, Ailemin yanında uzun süredir olmadığım için elektrik faturalarını inceleyemiyordum , geçen sene T1 T2 T3 hepsinin ayrı ayrı kw'sı ve ücretleri yazıyordu ve 3 zamanda hesaplanıyordu. Şimdi faturalara baktığımda T2 ve T3 yaklaşık 11 aydır sabit değerde kalmış (0 değil ama dikkat ) T1 yazılmış ve fiyat ona göre hesaplanmış. Bir şeyden anlamayan elektrik sayacını okuyanlarda farketmemişler yazmışlar faturayı. İnsan bi düşünür bu insanlar hiçmi elektrik kullanmıyor saat 17den 6 ya kadar diye ama düşünmemiş tabi. Şimdi saat bozukmu ? Yoksa tedaş saate bi ayar yapıp bunu yapabiliyormu ? Bu arada abone grubundada mesken puant yazıyor bu 3 zamanlı tarife demek galiba değilmi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fukasaku -- 9 Aralık 2013; 13:39:05 >
  • Merhabalar,

Yeni konu açıp dağıtmaktansa buradan devam edip konuyu hortlatayım dedim. Tarih eskide kalmış bayaa

Bugün işten döndüğümde evin kapısında emektar sayacımızın sökülmüş ve boynu bükük şekilde yerde yattığını gördüm. Dijital sayaçla değişim yapmışlar

Tarife durumunun sıkıntılı olduğunu bir çok kişiden duyuyordum. Artık onlara dahil oldum anlaşılan. İşten gelipte evde pc başına oturduğum zamanlar tam pahalı zamanlara denk geliyor. Arkadaşlar başlıkta tedaş'a başvurarak -ankara için farklı olabilir belki- tekli tarifeye geçilebileceğini söylemişler. Ay sonuna az kaldı. Gelecek faturaya göre davranmanacağım.

Tedaş'ın son tarife fiyatlarını paylaşayım istedim. Asıl olarak yazmamın sebebi budur:

AKILLI ELEKTRİK SAYACI
  • Arkadaşlar Lütfen yardım edin benim için çok önemli bir mevzu, bilmiyorsanız bile bilen bir tanıdığınız varsa yönlendirin çok teşekkür ederim.

Şimdi benim oturduğum daire 2 katlı alt katta toplam sayaç var alt ve üst kat için , üst katta ise elektronik sayaç var sadece üst kat için.

Değerler şu şekilde ; toplam daire sayacı (elektronik sayaç değil) 931,001 m3 yazıyor.

fakat üst kattaki sayaç
    T 3102,022
    T1 1274,686
    T2 832,923
    T3 994,413

Şimdi tarifeli olduğundan T yi baz almam gerekiyor değil mi ? Ama sadece üst kata bağlı olan sayaçtaki değer toplam değerden daha büyük ve ben üst ve alt katın kullanımını hesaplayamıyorum.

Yani alt kattaki sayaç tüm daireyi toplarken 931,001 oluyor ise sadece üst katı toplayan sayaçta ki T nasıl 3102,022 olabiliyor ?

Bana yardımcı olabilecek var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: rickhy

Arkadaşlar Lütfen yardım edin benim için çok önemli bir mevzu, bilmiyorsanız bile bilen bir tanıdığınız varsa yönlendirin çok teşekkür ederim.

Şimdi benim oturduğum daire 2 katlı alt katta toplam sayaç var alt ve üst kat için , üst katta ise elektronik sayaç var sadece üst kat için.

Değerler şu şekilde ; toplam daire sayacı (elektronik sayaç değil) 931,001 m3 yazıyor.

fakat üst kattaki sayaç
    T 3102,022
    T1 1274,686
    T2 832,923
    T3 994,413

Şimdi tarifeli olduğundan T yi baz almam gerekiyor değil mi ? Ama sadece üst kata bağlı olan sayaçtaki değer toplam değerden daha büyük ve ben üst ve alt katın kullanımını hesaplayamıyorum.

Yani alt kattaki sayaç tüm daireyi toplarken 931,001 oluyor ise sadece üst katı toplayan sayaçta ki T nasıl 3102,022 olabiliyor ?

Bana yardımcı olabilecek var mı ?

Sanırım sayaç eski başka yerden sökülüp getirildi, ilk değerleri bilmeden hesap yapmak çok zor
  • elektrnik sayaçlarda tek tip tarife varmıdır ? Bende şuan analog sayaç var , elektronik akıllı alırsam bir kaybım olurmu fatuRam kabarırmı ?
  • bende yıllardır kaan marka akıllı sayaç vardı ve bu sayaçta o an kullandığım kw yi gösteriyordu. 1 ay önce luna marka sayaç taktılar bu sayaçta anlık kullanımı göremiyorum çok saçma değil mi...
  • Arkadaslar konuyu hortlatiyor kusura bakmayin .agustos ayina kadar t1 basarak son endeksi tespit edip bir onceki ay endeksinden cikarip hesapliyordum.yada izmir gediz elektrik web sitesinden hrsapliyordum.ancak en son sayactan yazdigim endekse gore hesaplama yapamadim.gediz elektrige telefonla sordugunda t1. T2. T3 seklimde sayaci okuyacaksin dedi.zaten gediz elektrik web sitesi artik sadece t1 e gore hedaplama yapmiyor.

Soru şu. T1 .T2.T3 zaman araliklari kwh birim mikyarini nasil bulacagiz. Bulduk diyelim.bu T1.T2.T3 birim degeri yani kwh fiyati hiç degismiyor mu.ayrica daha once t1 hesaplamasinda yaptigimiz gibi. Son 3 degeri onceki 3 degerden cikarip oylemi hesapliyacagiz. Ayrica forumlardan anladigim T1 toplam son degeri ifade ediyor deniliyor.bunu tam anladim

.yardimlarini rica edicegim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • DEMİRCİEFE kullanıcısına yanıt
    merhaba

sayaçta 4 adet kw gösteren ekran vardır.
    t1 = 1. zaman diliminde tüketilen kw ( 06:00 / 17:00 arası )
    t2 = 2. zaman diliminde tüketilen kw ( 17:00 / 22:00 arası )
    t3 = 3. zaman diliminde tüketilen kw ( 22:00 / 06:00 arası )
    t = t1+t2+t3 ( üçünün toplamıdır.

cevap : t1 - t2 - t3 zamanlara ait tüketilen kw bulabilmek için önceki ay okuma rakamını bilmelisiniz.
    ( örneğin 28.01.2017 t1=2200 28.02.2017 t1=2350 ... 2350-2200 = 150 kw gibi )
    t1-t2-t3 zaman dilimlerini ancak 3 zamanlı tarifeye abone olursanız farklı fiyatlar ile kullanabilirsiniz.
    tek zamanlı tarife de hepsinin birim fiyatı aynıdır.

saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: arsiseko

merhaba

sayaçta 4 adet kw gösteren ekran vardır.
    t1 = 1. zaman diliminde tüketilen kw ( 06:00 / 17:00 arası )
    t2 = 2. zaman diliminde tüketilen kw ( 17:00 / 22:00 arası )
    t3 = 3. zaman diliminde tüketilen kw ( 22:00 / 06:00 arası )
    t = t1+t2+t3 ( üçünün toplamıdır.

cevap : t1 - t2 - t3 zamanlara ait tüketilen kw bulabilmek için önceki ay okuma rakamını bilmelisiniz.
    ( örneğin 28.01.2017 t1=2200 28.02.2017 t1=2350 ... 2350-2200 = 150 kw gibi )
    t1-t2-t3 zaman dilimlerini ancak 3 zamanlı tarifeye abone olursanız farklı fiyatlar ile kullanabilirsiniz.
    tek zamanlı tarife de hepsinin birim fiyatı aynıdır.

saygılar

BİGİYE TEŞEKKURLER.EGER T TÜMÜNÜN TOPLAMI İSE,BİR ÖNCEKİ DÖNEM T DEN ŞU ANKİ DÖNEM
    MİKTARINI ÇIKARICA KULLANILAN TOPLAM KWH MİKTARI BULUNMUŞ OLMUYOR MU,
    AYRICA GEDİZ ELEKTRIK WEB SİTESİ ONLİNE TAHAKKUK YAPMAK İÇİN NİÇİN T1,T2,T3, DEGERLERİNİ AYRI AYARI GİRMEMİZİ İSTİYOR.
    HALBUKİ DAHA ÖNCE SAYAÇTAKİ TOPLAM KWH ÜZERİNDEN KENDİMİZ TAHAKKUK YAPIYORDUK.3 AYRI DEGER İSTENMİYOR DU...
  • DEMİRCİEFE kullanıcısına yanıt
    slm

t diğerlerinin toplamını gösterir saatte. doğrudur.
    şuanki t değerinden önceki ay t değerini düşeceksiniz :)
    hocam akıllı saatlerin ( sayaçların ) hepsinde t1-t2-t3 ve t değerleri vardır. yazdığım gibi belirtilen saat aralıklarındaki kw tüketimini gösterir. yani saat sabah 08:03 de iken t1 değeri artar ki saat 17:00 ye kadar. saat 17:01 geçerken t1 değeri artmaz t2 değeri artmaya başlar.. bu saatler böyledir yapabileceğiniz birşey yok bu konuda :))

3 zamanlı tarife de her bir zaman dilimine ayrı ayrı birim fiyat uygulanır.

bilmem anlatabildim mi?

siz bu şekilde 3 zamanlı tarife diye tabir edilen abone olmasanız bile gediz elektrik firması web sayfasında bu ayırımı ( tek zamanlı - 3 zamanlı ) yapamadığı için t1-t2-t3 değerlerini girmenizi istiyor olabilir.

saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: arsiseko

slm

t diğerlerinin toplamını gösterir saatte. doğrudur.
    şuanki t değerinden önceki ay t değerini düşeceksiniz :)
    hocam akıllı saatlerin ( sayaçların ) hepsinde t1-t2-t3 ve t değerleri vardır. yazdığım gibi belirtilen saat aralıklarındaki kw tüketimini gösterir. yani saat sabah 08:03 de iken t1 değeri artar ki saat 17:00 ye kadar. saat 17:01 geçerken t1 değeri artmaz t2 değeri artmaya başlar.. bu saatler böyledir yapabileceğiniz birşey yok bu konuda :))

3 zamanlı tarife de her bir zaman dilimine ayrı ayrı birim fiyat uygulanır.

bilmem anlatabildim mi?

siz bu şekilde 3 zamanlı tarife diye tabir edilen abone olmasanız bile gediz elektrik firması web sayfasında bu ayırımı ( tek zamanlı - 3 zamanlı ) yapamadığı için t1-t2-t3 değerlerini girmenizi istiyor olabilir.

saygılar

TEŞEKKURLER.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.