Şimdi Ara

Ⓐ☛ Akıl Oyunları Topluluğu ☚Ⓐ (55. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.141
Cevap
38
Favori
62.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: alikuşcu

quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

quote:

quote:

quote:

quote:

az önce belgeselde gördüm, 50bin arıyı bi sandığa toplamışlar taşıyordu elemanın biri, sizce sandığın ağırlığı ne olur ?

Yaklaşık 10bin arı 1 kilo geliyormuş.

tuzak soruydu, tuzağa ilk sen geldin
    ya bütün arılar uçuyorsa sandık içinde, hiç bir yere bağlı kalmadan, farz-ı misal ??

Bence tuzağa sen gelmiş olabilirsin.

nasıl
    xfiles dizisi çevirmiyoruz burada, gizem dolu cevapları bırakıp daha açıklayici olsak sayın kuşçuali

Arılar kutu içinde uçunca ağırlık değişir mi.

evet, bütün arılar uçsa ağırlık olmaz, sandığın kendi ağırlığı dışında, uçan bir arı avucumun üstünde uçsa bana bi ağırlığı olmaz, yoksa olur mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

az önce belgeselde gördüm, 50bin arıyı bi sandığa toplamışlar taşıyordu elemanın biri, sizce sandığın ağırlığı ne olur ?

Yaklaşık 10bin arı 1 kilo geliyormuş.

tuzak soruydu, tuzağa ilk sen geldin
    ya bütün arılar uçuyorsa sandık içinde, hiç bir yere bağlı kalmadan, farz-ı misal ??

Bence tuzağa sen gelmiş olabilirsin.

nasıl
    xfiles dizisi çevirmiyoruz burada, gizem dolu cevapları bırakıp daha açıklayici olsak sayın kuşçuali

Arılar kutu içinde uçunca ağırlık değişir mi.

evet, bütün arılar uçsa ağırlık olmaz, sandığın kendi ağırlığı dışında, uçan bir arı avucumun üstünde uçsa bana bi ağırlığı olmaz, yoksa olur mu

Kutu kapalı mı açık mı.

• kapalı, 50bin arıyı nasıl tutacaksın içeride başka türlü

• quote:

kapalı, 50bin arıyı nasıl tutacaksın içeride başka türlü

Ben de öyle düşündüm o yüzden değişmez gerçi hava aldığı için düşebilir biraz.

• quote:

kapalı, 50bin arıyı nasıl tutacaksın içeride başka türlü

Soruyu fizik problemine çevirirseniz işin içinden çıkamazsınız. Bu konu bilmece bulmaca konusu olduğuna göre sandığın ağırlığı dara ile dara + 50 bin arı arasında değişir.
  • Önemli olan 50bin arının ağırlığımı kutunun içindeki görecelikler ve gizeemlermi

Elbette 50bin arının ağırlığı. felsefeye gerek yok nokta o kadar.....
  • quote:

Düz bir yolda Adan Bye gideceğiz. A noktasında istediğimiz kadar araba ve şoförü var. Arabaların depoları ab/2 gidecek kadar alıyor. Yedek benzin alma şansımız yok. Ama arabalar arası transfer mümkün. Yolda araba kalmayacak şekilde Adan Bye geçebilirmiyiz. Nasıl.

8 araba ile oluyor sanırım.

şimdi yolu 4 parçaya ayırıyoruz. yani her arabada 2 birim benzin var.

yolun 1/4'ü geçildiğinde 8'er arabada 1'er birim benzin kalıyor. 4 araba benzinini diğer 4 arabaya devrediyor. böylece 4 arabada benzin kalmıyor, diğer 4 araba 2'şer birim benzinle yoluna devam ediyor.

yolun 2/4'üne gelindiğinde 4 arabada 1'er birim benzin kalıyor. yine aynı işlem uygulanıyor ve 2 arabada 1'er birim benzin kalıyor. 2 araba devam ediyor.

yolun 3/4'üne gelindiğinde 2 arabada da 1'er birim benzin kaldı. 1 araba diğerine benzinini akratıyor, geriye 2 birim benzine sahip 1 araba kalıyor.

bu araba da kalan 1 birimlik yolu geçiyor ve 1 birim benzinle B'ye ulaşıyor.

edit: 6 araba ile de oluyor sanırım, boşa yazdım yukarıdakileri

A-B arasını 3 parçaya ayıralım. her arabada 1,5 birim benzin olacak.

A'dan 6 araba yola çıksın, 1/3'lük mesafeye varılınca 6 arabada 0,5 br benzin kalacak. 2 araba diğerine, 2 araba da bir diğerine benzinini aktaracak, elimizde 1,5 br benzinli 2 araba kalacak.

bu iki araba 2/3'lük mesafeye gelince 0,5 br benzinleri kalacak. bir araba diğerine benzinini aktaracak, böylece 1 arabada 1 br benzin kalacak.
    bu araba da kala 1 birimi 1 birimlik benzinle geçecek, 0 br benzinle hedefe varacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elin oğlu -- 17 Temmuz 2012; 23:54:24 >

• bi soruyu çözdüysem ne olayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: asal sayı

quote:

Düz bir yolda Adan Bye gideceğiz. A noktasında istediğimiz kadar araba ve şoförü var. Arabaların depoları ab/2 gidecek kadar alıyor. Yedek benzin alma şansımız yok. Ama arabalar arası transfer mümkün. Yolda araba kalmayacak şekilde Adan Bye geçebilirmiyiz. Nasıl.

8 araba ile oluyor sanırım.

şimdi yolu 4 parçaya ayırıyoruz. yani her arabada 2 birim benzin var.

yolun 1/4'ü geçildiğinde 8'er arabada 1'er birim benzin kalıyor. 4 araba benzinini diğer 4 arabaya devrediyor. böylece 4 arabada benzin kalmıyor, diğer 4 araba 2'şer birim benzinle yoluna devam ediyor.

yolun 2/4'üne gelindiğinde 4 arabada 1'er birim benzin kalıyor. yine aynı işlem uygulanıyor ve 2 arabada 1'er birim benzin kalıyor. 2 araba devam ediyor.

yolun 3/4'üne gelindiğinde 2 arabada da 1'er birim benzin kaldı. 1 araba diğerine benzinini akratıyor, geriye 2 birim benzine sahip 1 araba kalıyor.

bu araba da kalan 1 birimlik yolu geçiyor ve 1 birim benzinle B'ye ulaşıyor.

edit: 6 araba ile de oluyor sanırım, boşa yazdım yukarıdakileri

A-B arasını 3 parçaya ayıralım. her arabada 1,5 birim benzin olacak.

A'dan 6 araba yola çıksın, 1/3'lük mesafeye varılınca 6 arabada 0,5 br benzin kalacak. 2 araba diğerine, 2 araba da bir diğerine benzinini aktaracak, elimizde 1,5 br benzinli 2 araba kalacak.

bu iki araba 2/3'lük mesafeye gelince 0,5 br benzinleri kalacak. bir araba diğerine benzinini aktaracak, böylece 1 arabada 1 br benzin kalacak.
    bu araba da kala 1 birimi 1 birimlik benzinle geçecek, 0 br benzinle hedefe varacak.

Yolda araba kalmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: aaa42

bi soruyu çözdüysem ne olayım

Çözmene gerek yok. Sırf çözümleri anlamak bile akıl egzersizidir.
    Saksıyı arada bir sulamak lazım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

quote:

güzel söyledin +1
  • Başkan? Bu konuyu ilk defa gördüm ve ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti. Henüz çözülmemiş soruları ve yeni gelen soruları ilk mesajda toplarsan sevinirim.
  • Soruları ilk başlarda topluyordum ama o iş sürekli takip isteyen zahmetli bir iş.
    Zaten amaç arşivden ziyade saksıyı çalışır vaziyette tutmak.

Ama şayet konuyu baştan takip eden biri soruları topar ve yanına çözüldü-çözülmedi diye not düşerse yada çözümleri ile beraber topalarsa ilk mesaja memnuniyetle eklerim :)
  • Konumuz içersinde sorulan çoğu soru öncesinde benzeri olmayan sorular. Bazılarının mantığı aynı olsa bile hikayesi, kurgusu farklı olur yada tamamen farklı olur. En başından beri buna dikkat etmeye çalıştık. (İstisnalar hariç)

Şimdi ise dikkat ediyorum sorduğumuz nerdeyse bütün farklı sorular nette yayılmış, onlarca siteye kopyalanmış.

Bu sevindirici, olumlu bir şey olsa gerek
  • quote:

John Nash İstanbul'da...

İstanbul'da 22-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek GAMES 2012 açılışını, John Nash yapacak.

Ⓐ☛ Akıl Oyunları Topluluğu ☚Ⓐ

GAMES 2012, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) platin sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

İMKB'den yapılan açıklamaya göre, 1999 yılında kurulan Oyun Teorisi Cemiyeti (Game Theory Society) tarafından dört yılda bir düzenlenen kongre, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Santral İstanbul'da bugün gerçekleştirilecek.

Açılışını dünyaca ünlü matematikçi John Nash'in yapacağı ve dünyadan bin, Türkiye'den 100 civarında bilim adamının katılımının beklendiği kongrede, 650'ye yakın sunum ve başta Nobel Paneli olmak üzere genel katılımlı çok sayıda oturum yapılacak.

"Oyun Teorisi Cemiyeti 4. Dünya Kongresi" kapsamında, 25 Temmuz Çarşamba günü, İMKB Konferans Salonu'nda, İMKB Başkanı İbrahim Turhan'ın yapacağı ayrı bir konferans düzenlenecek. 2007 yılında Nobel Ekonomi Ödülü'nü birlikte alan Eric Maskın (Harvard Üniversitesi) ve Roger Myerson (Chicago Üniversitesi) ile Prof. Bernhard Von Stengel'in (London School of Economics) konuşmacı olarak katılacağı konferansta, Oyun Teorisi ile İMKB'nin faaliyet alanları arasındaki ilişkiler ele alınacak.

• quote:

quote:

Mantık sorularına biraz basıyor kafam ama iş matematiğe girdi mi ofsaytı anlamaya çalışan kadın gibi oluyorum.
  • 3+3=30
    1+1=2
    2+2=10
    4+4=?
  • 60 mı?
  • quote:

3+3=30
    1+1=2
    2+2=10
    4+4=?

her sayının küpünü alıp kendisiyle topluyoruz:

3^3 +3 = 30
    1^3 +1 = 2
    2^3 + 2 = 10
    4^3 + 4 = 68

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elin oğlu -- 24 Temmuz 2012; 17:37:12 >
  • Bende 68 olarak çözüm buldum.
    Fakat farklı bir kaç mantık daha bulunabileceğini düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.