Şimdi Ara

Ⓐ☛ Akıl Oyunları Topluluğu ☚Ⓐ (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.141
Cevap
38
Favori
62.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: wandy

quote:

Orjinalden alıntı: CatSK

quote:

aslında bi aşırtmaca var, o yüzden ynlış

Aşırtmaca?

Şaşırtmaca

Allah iyiliğini versin .

Cuma olmaz ya?Kadın dün yalan söylediyse perşembe yalan söylemiş olmak zorunda değil mi?Bence perşembe olacak...

• quote:

quote:

quote:

quote:

aslında bi aşırtmaca var, o yüzden ynlış

Aşırtmaca?

Şaşırtmaca

Allah iyiliğini versin .

Cuma olmaz ya?Kadın dün yalan söylediyse perşembe yalan söylemiş olmak zorunda değil mi?Bence perşembe olacak...

neden olmasın

• Bence pazartesi veya perşembe.Perşembe kadınların doğru söyleme günlerindne biri.Kadın demek ki perşembe doğru söylemiş.Ama yalan söyledim diyor..Kadın doğru söylemek zorunda. :/
  • Bence şaşırtmaca soru cümlesinde. "Bugün günlerden nedir" diyor. Kadının ve adamın konuşmayı yaptıkları günü değil sorunun sorulduğu günü soruyor. Yani soruyu 00:15'te sorduğu için cevap cuma'dır diyorum.
  • doğrugüzel çözdün helal
  • benim test arada kaynadı kolaya kaçıonuz
  • quote:

Orjinalden alıntı: feath
    benim test arada kaynadı kolaya kaçıonuz

Unutmadım o soruyu canım, unutulurmu heç

Fazla vakit bulamıyorum, bulduğum zamanlar uğraşıyorum.
    Finişe çok az kaldı...

Ayrıca güzel (ve çıldırtıcı) soru için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 25 Temmuz 2008; 21:48:00 >
  • Çıtır bi soruda benden.
    2 Çinli varmış ,biri diğerinin babası imiş ama diğeri onun oğlu değilmiş.Neyiymiş?
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

Orjinalden alıntı: yuceeren

benim de bildiğim güzel bir soru vardır ısı transferi dersinde (yanılmıyorsam ısı transferi 2 ) genc makine mühendisi adaylarının kafalarını biraz zorlamak için sorulur soru şöyle;

bir ortama dikdörtgen prizması şeklinde bir cisim yatay ve dikey olarak koyuluyor her iki durumda da de şartlar aynı (ısı transferi sabiti, ortam sıcaklıgı cisim sıcaklıgı vs.) hangisi daha cabuk sogur neden ?
    cevabı bir süre sonra acıklamaya calısacagım.

bence hangi durumda daha çok yüzey havayla temas ediyorsa o daha çabuk soğur yüzeyin havayla daha çok temas ettiği dikey durum olur herhalde

doğrum mu ?
  • [Deleted by Admins]
  • ucakta 80 kişi var. 80 yolcu binecek ucağa hepsi biletli numaralı yolcu. sırayla biniyorlar.

1. yani ilk binen yolcu dalgınlıkla numaralı olduğunu unutuyor ve rasgele bir yere orutuyor. Diğer yolcularda sırayla kendi yerleri boşsa oraya değilse rasgele bir yere oturuyor.

bu durumda 80. yani ucaga en son giren yolcunun kendi yerine oturma olsalığı kaçtır?
  • [Deleted by Admins]
  • [Deleted by Admins]
  • quote:

üzerinde cok düşünmedim ama sanırım birinci kişi yanlış oturdugundan ikincini için dogru olma olasılıgı 1/79 ücüncü için 1/78*1/79 diye gittiğinden 80. kişide 1/79! faktöryel olmalı

bi kere 1. kişi yanlış oturacak diye bir şey yok. 1/80 ihtimalle kendi yerine de oturabilir.

yani 1/80 ihtimalle herkes kendi yerine oturabilir.

herkes kendi yerine oturmasa da yine de 80. kişinin kendi yerine oturabilme ihtimali var. cevap o yüzden kesinlikle 1/80'den daha büyük olacak. cevabı ben de bilmiyorum.

aslında bir çözüm ürettim ama seriler diziler konusunu çok iyi bilmediğim için kesin bir sayıya ulaşamadım. biraz daha derliyim fotoğrafını çekip yollucam buraya. tabi daha kısa bir yolunu bulan olmazsa.

• quote:

Orjinalden alıntı: neuro

quote:

üzerinde cok düşünmedim ama sanırım birinci kişi yanlış oturdugundan ikincini için dogru olma olasılıgı 1/79 ücüncü için 1/78*1/79 diye gittiğinden 80. kişide 1/79! faktöryel olmalı

bi kere 1. kişi yanlış oturacak diye bir şey yok. 1/80 ihtimalle kendi yerine de oturabilir.

yani 1/80 ihtimalle herkes kendi yerine oturabilir.

herkes kendi yerine oturmasa da yine de 80. kişinin kendi yerine oturabilme ihtimali var. cevap o yüzden kesinlikle 1/80'den daha büyük olacak. cevabı ben de bilmiyorum.

aslında bir çözüm ürettim ama seriler diziler konusunu çok iyi bilmediğim için kesin bir sayıya ulaşamadım. biraz daha derliyim fotoğrafını çekip yollucam buraya. tabi daha kısa bir yolunu bulan olmazsa.

arkadaşlar iyi diyosunuz da sizinki bana herkesin kendi yerine oturma olasılığı gibi geldi.
    1.nin kendi yerine oturma olasılığı 1/80 2.nin 1/79 bunları çarparsak ikisi de kendi yerine oturmuş olur.
    ama soruda sadece 80. adamın kendi yerine oturma olasılığını soruyor.
    onu da bence şöyle bulabiliriz.
    1. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 79/80
    2. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 78/79

79. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 1/2

çarparsak 1/80 çıkar gibi geldi ama sonuç yanlışmış gibi de geliyo neden bilmiyorum

• 1. soru elli 50 -6++15+15+12=2
  • benden de bır soru :

(30+25) in karesi kaçtır .
    5 sn içinde cevaplayın
    hadi bakalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi micro77 -- 27 Temmuz 2008; 1:11:19 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: moordillo

Çıtır bi soruda benden.
    2 Çinli varmış ,biri diğerinin babası imiş ama diğeri onun oğlu değilmiş.Neyiymiş?

Kızıymış.

@micro77

900 + 1500 + 625 = 3025

5 sn olmadı ama olsun.Yine de kısa sürdü =))
  • quote:

Orjinalden alıntı: Sovalye1991

arkadaşlar iyi diyosunuz da sizinki bana herkesin kendi yerine oturma olasılığı gibi geldi.
    1.nin kendi yerine oturma olasılığı 1/80 2.nin 1/79 bunları çarparsak ikisi de kendi yerine oturmuş olur.
    ama soruda sadece 80. adamın kendi yerine oturma olasılığını soruyor.
    onu da bence şöyle bulabiliriz.
    1. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 79/80
    2. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 78/79

79. adamın 80.nin yerine oturmama olasılığı 1/2

çarparsak 1/80 çıkar gibi geldi ama sonuç yanlışmış gibi de geliyo neden bilmiyorum

2.nin kendi yerine oturma olasılığı 1/79 değil ki.

1. kendi yerine otursa zaten herkes kendi yerine oturacak. Soruyu dikkatli oku göreceksin. O yüzden vevap kesinlikle 1/80 den büyük.
    Yani son giren adamın kendi yerine oturma olasılığı 1/80 + herkesin kendi yerinde olmadığı durumlardaki olasılıklar. Zaten + dan sonraki kısmı bulabilmek zor.

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.