Şimdi Ara

Akaryakit Fiyatlarinin Son 10 Yila Gore Baya Ucuz Olmasi... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
1
Favori
1.822
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2021 yılını baz alman yanlış. 2018'den beri söylüyor faiz sebep enflasyon sonuçtur diye. O zamanlardan beri merkez bankasına müdahale ediyor. 2008-2018 arasını alırsan daha doğru bir rakam çıkar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @astegon @Vanished Man @baranel

Hesapta kullanilan datalari ilk mesajin sonuna ekledim. -LINK-

@astegon Hocam benim yaklasimim basit, neticede istatistik bilimi okumadim, muhendisligin altinda ders olarak aldik o kadar. Baska baska parametrelerde eklenebilir, hatta petrol rezervi olan ulkelerin 10 yillik akaryakit pompa fiyatlari uzerinden yaklasilabilinir. Bilemiyorum, varsayimlarin siniri yok.

Brent Petrolun negatife dustugu donemlerde oldu, dogrudur. Bu yuzden dunyadaki savas-ambargo=ekonomik kriz vs. politik ve ekonomik dalgalanmalarin yaklasima minimum etki etmesi acisindan 10 yillik bir zaman araligi belirledim.

Son 10 yila bakinca Brent 4-5 donemde dibi gormus;

Bu tarihlere bakarsak pandemin disinda da dunyada baska baska donemlerde petrol fiyatlarinin dustugu olmus.

Hatta son 25 yila bakildiginda en yuksek 2008'deki global krizde 140 $ seviyesine gelmis. 2010-2022 arasinda nispeten dusuk seyretmis.

Su anda tekrar yukseliyor, malum Ukrayna-Rusya gerilimi ve Rusya'ya uygulanan Global Ekonomik Yaptirimlar ve baska baska sebeplerden dolayi.

Iste bu yuzden benim firkrime gore yakinda 30-40 TL'lerin de uzerinde akaryakit fiyatlariyla karsilasmamiz cok normal.

Ve yine benim fikrime gore, hicbir geliri olmayan Turkiye ekonomisinde, Doviz kuruna karsi hicbir savunmasi olmayan Turkiye ekonomisinde akaryakit fiyatlarinin cok daha fazla artmamasi icin hicbir sebep yok.

Ve yine benim fikrime gore, su anda akaryakit fiyatlari olmasi gerekenden cok daha ucuz...

Belki hatali olabilirim, saygi duyarim. Ama benim mantigim bu yonde.

Bu fiyatlarin insanlara astronomik gelmesinin tek sebebi var; Turkiye Cumhuriyeti Vatandaslarinin, iscisinden, memuruna, ozel sektorunden, kamudaki personeline kadar, hickimsenin maasi HAK ETTIKLERI SEVIYEDE DEGIL. Enflasyona karsi, 10 yildir yukselen fiyatlara karsi MAASLAR OLMASI GEREKTIGI KADAR YUKSELMEDI...

Akaryakit Fiyatlarinin Son 10 Yila Gore Baya Ucuz Olmasi...

• Şu an ki fiyatlar mantık dışında, asgari ücret 10bin tl olsa bile 20tl lik litrelik benzin çok pahalı, ben 12bin tl eşim 14bin tl kadar maaş alıyor, biz arabaya mecbur olmadıkça artık benzin almıyoruz, bu resmen enayilik.. kimse tablo yaparak kendini kasmasın.

• focusrite kullanıcısına yanıt

Bu fiyatlar gayet normal hatta olmasi gerekenden cok daha az. Sizin ve esinizin maasi 10 yilda olmasi gerektigi kadar artmadi, olay bundan ibaret. Akaryakit Fiyatlarinin Son 10 Yila Gore Baya Ucuz Olmasi... 

• Leipold kullanıcısına yanıt

Siz beni anlamadınız, benim maaşım 50bintl de olsa bu para çok benzin litresi için.. orta sınıfı geçti, üst sınıf bile artık homurdanıyor..

• Bir ara varil fiyatı 149 dolara kadar çıktığında, tabii ki bize de aynı şekilde yansıtılmıştı ama sonrasında 19 dolara kadar (düşünün ki, nerdeyse 8 kat) düştü ama zamlanan fiyatlar, sadece 1/4 oranında geri çekilmişti. Zamanın behrinde...

Siz bilgisayarda bulun tarihleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 7 Mart 2022; 19:32:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • madem sadece petrol ve kura göre hesap yaptınız, ötv etkisini çıkarmanız lazım. Ondan sonra tekrar bakmak lazım. bir dönem ötv bile alınmadı, rasyolar değişecektir.Sonuçta petrol üretmiyoruz, 3-4 aşağı 5 yukarı zaten fiyatlar aynı olmalı. BU durumda bizim fakirleşmemiz tabi ki ortaya çıkacaktır.

• Yalnız bu bret petrol bu seviyede 1 ay kalırsa ağlarız

• Taraflar rusya ukrayna anlaşma sağlanırsa. Bret petrol başta olmak üzere düşüşler gelecektir.

Benim tahminim brent 80-90 bandına
    Dolar 13-13.50 bandına
    Gram altın 800-830 bandında dolanacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Dataların var ama vergi oranları değişken. Önceki gibi ötv alamıyorlar. Ötv oranı çok daha yüksekti.

• Küfür etmeye gelmiştim ama adam haklı. Sorun TL'nin değerinin ve maaşların düşük olması..

Almanya'da bir vatandaş market market dolaşıp çiçek yağı aramıyor veya benzin kuyruğuna girmiyor, böyle bir dertleri yok sadece bizde var onun da sebebini biliyoruz..

2015 te 120 dolar demişsin petrol günümüz dünyasında 2015 teki 120 dolar şimdi 220 dolara eşittir..

millet fakirleştiği için, gerçek enflasyon oranında maaşlar artırılmadığı için bu fiyatlar pahalı geliyor..kesinlikle çok doğru bir tespit...%750 artan bir zam furyası ama memura çalışana gelmeyen zamlar....tespit budur...

• Tamam.

• baranel B kullanıcısına yanıt
    Bizde bindirim hemen, indirim ise "Düşürmediler" denmesin diye formaliteden ecücük yapılır.

• zamlar için ağlamayın, gelirinizin düşüklüğü için ağlayın.

ben de her fırsatta dile getiriyorum ama anlamayanlar çok fazla.

• Cevap çok basit.

İtibari paraların hepsi emtialar ve diğer varlıklar karşısında değer kaybediyor. Bizim alım gücümüzü temsil edende itibari paralar olduğu için fiyatlar emtialar karşısında ucuz olmasına rağmen alım gücümüz her yıl düşüyor.

10 yıl öncesine kadar dolaşımda ekstradan 8 trilyon dolar fazla para var. Dolayısıyla bu paranın bir yerlerde fiyatlanması gerekir. Sizin bahsettiğiniz rasyoda bu 8 trilyonun etkisi çok büyüktür. Bu 8 trilyon bize sanal bir ucuzluk hissi veriyor.

• “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

09/03/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Benzinde 1,07
    Motorinde 1,59 TL/LT

Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Vanished Man V kullanıcısına yanıt

Oranlari cok fazla degistirebilecegini sanmiyorum. Internette hangi tarihte % kac Esel Mobil Sistemine gore OTV alindigina dair bir veri aradim bulamadim. Eger bulabilen varsa bilgilendirsin, OTV den arindirilmis halini yapmak 2 dk surer-surmez. Ama dedigim gibi arindirilmis dahi olsa 4'ten 2 ye inmeyecektir Rasyolar. Akaryakit Fiyatlarinin Son 10 Yila Gore Baya Ucuz Olmasi... 

• Akaryakıt ürünlerine bu gece yarısından geçerli olmak üzere yapılan zam iptal edildi.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Eşel mobil yoktu ki. Ben sana şöyle söyleyeyim 11 sene önce arabayla antalya-izmir giderdim 4 liraya benzin aldığımı hatırlıyorum. Çoğu ötv idi. Dolar belli o zamanlar brent belli.

18 sene önce ehliyet aldığımda 1,8'di benzin.

Benzinde ötv geliri şu an çok düşük önceden çok çok fazlaydı.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.