Şimdi Ara

AIRTIES WUS200 MESAFE ARTTIRIMI OKUYUN (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
3
Favori
19.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • siteye üyeliğim yoktu sadece okuyucu olarak sürekli takip ediyordum ama bu tartışmaya bir şeyler yazma ihtiyacı hissedip üye oldum,yaw arkadaşlar burada bir takım çözümler arıyorlar ve bunu birbirleriyle paylaşıyorlar oldukçada güzel bir davranış, ne gibi bir amaç içerdiğinide çok önemsemiyorum açıkçası ama ahlak bekçiliği yapan kardeşim, film ve mp3 paylaşımı yaptığını söylüyorsun, emek hırsızlığı sadece izinsiz internet kullanımı ile sınırlı değil önce kendi kapının önünü süpür istersen sonra insanlara ahlak dersi ver... burada gerçekten çok değerli bilgiler var paylaşılan bunun kıymetini bilin...
  • Bu forumu (Network, İnternet ve Güvenlik) takip etmiş olsaydın gerçekten sürekli, kimin ne yazdığını ve nerelerde neler konuştuğunu bilirdin. DH'da başka forumda yazmam. Görmüş olduğun mesaj sayısının belki 200 tanesi farklı bölümlerde yazılmıştır. Gerisi burada. Üye profilime girip geçmiş mesajlarımı da oku, paylaşımlarımı gör; sonra yargıla.

Bu forum warez forumu değil. Başkasının haklarına tecavüzü özendirme forumu da değil. Maliyeti kuruş seviyesindeki şeylerin üstüne vergiler ve % binlerce karlar içeren medyaları download etmekle bireysel, bir kişiyi mağdur etmeyi karıştırmayın birbirine.

Bir çok şarkıcı kabul etmiştir ki internetten indirilen mp3leri olmasa bu kadar meşhur olmayacağını. Ben download yapıyorum, evet. 1024 ile 200 GB'ı geçeceğim bu ay. Ama hırsızlık yapmıyorum. Neden mi? Herkesin kullandığı eMule'ü kullanıyorum ve izin verilen şekilde downloadımı gerçekleştiriyorum. Bu arkadaşlar gibi ağlara sızmak için bin türlü çakallığa başvurmuyorum.

3 GB kotalı birinin ağına girip sömürürseniz, kota aşım ücretine neden olursunuz. Ancak ben eMule'dan download yapsam da yapmasam da bir şey değişmez, pastanın büyük dilimi ben değilim çünkü.

Elime geçen parayla bu multimedyaya erişmem mümkün değil, zira internet olmasaydı ben Paul McCartney ile, Frank sinatrayla, Nat King Cole ile tanışamayacaktım. Bunlara erişmem kime zarar veriyor? Başkasının internetini sömürüp Youtube'da gereksiz videolara gülmek, forumlarda konu dışında takılmak vs. ile kişinin kotasını doldurup 29 ytlden daha fazla para ödemesine izinsiz neden olmakla karıştırmayın. Üye olup cevap verecek kadar kendinizi haklı görüyorsanız bunu da bir düşünün. Demagojiye gerek yok kanımca.

Bu arada, burada verilen bilgilerin önemli olduğunu yukarıdaki mesajımda belirttim. Benim de bu konuda denemelerim var. Yani mesafe artırımında. Başkasının internetini sömürmek, zararlı bir insan olmak için değil, kendi ağımı paylaşmak için access pointime uygulayacağım şeyi söyledim.

Son sözüm sevgili yargıç kardeşim, bir konu tartışılacak ve paylaşılacaksa, Donanım Haber gibi büyük bir forumda, kurallarıyla belirlenmiş çizgiler de bunu gösterdiği için "etik" kurallar dahilinde yapılmalıdır. Kimse bu forumda bir başkasına zarar verecek bir bilgiyi edinmemelidir. Kotalı ADSL'in kotasız şifreyle kullanımı konusunda yapılan açıklamalardan sonra bir sürü gerizekalı modemlerden çaldıkları şifrelere kotalı kotasız bakmaksızın kullanıp millete yüz milyonlarca kota aşım soktular. Bu da burada yapılan o güzel paylaşım içindi. Sadece mümkün olduğu, kotası zora girenlerin kotasız arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri için yazılan yazı, milletin şifresinin çalıınmasına, hatta şerefsizce değiştirilmesine ve faturalarının kabartılmasına neden oldu. Bu bilgi de buna neden olabilecek seviyede. O yüzden mesafe artırımı anlatılacaksa başka ağlara izinsiz girilmesi belirtilerek değil, teknolojik olarak nelere yararı dokunulacağına değinilerek anlatılmalıdır.

Bilmem anlatabildim mi?

• http://forum.donanimhaber.com/m_9532778/tm.htm

Bu topici inceleyin. Bakın gelen cevaplardan birini size alıntı yapayım bakma zahmetine giremem diyorsanız...

quote:

Orjinalden alıntı: gudikcik

kaz olmasaymış o da şifreleme sistemlerini modemlere boşuna entegre etmiyorlar.

süs ve görünüş ve karizma olsun diye üretmiyor onları modem firmalar

ondan sonra kullanana kızıyorsunuz. açanınkini kullanırım valla.

Bir alıntı daha...

quote:

Orjinalden alıntı: SysEdit

quote:

Orjinalden alıntı: salpyilmaz
    modemin markasını öğrenme şansınız olmamasından izinsiz kullandığınızı çıkarıyorum. lütfen sahibinden habersiz kullanmayın.

Bir arkadaşımın wireless hattına girerek 20 Gb download yaptılar geçen ay ve 180 milyon fatura ödedi. Bu hırsızlık değil de nedir? Bu yolu seçenleri şiddetle kınıyorum...

Umarım açıklayıcı olmuştur...

• bence kimse kendisini savunmasın çünkü iki şeyin de savunulur bi yanı yok..ne başkasının internetini kullanmanın ne de mp3lerin filmlerin programların korsanını kullanmanın..sonuçta ikiside hırsızlık...salpyilmaz arkadaşım öyle değil mi?senin yaptığın bence vicdanını rahatlatmak..sen de biliyorsunki korsan her türlü korsandır..
    ve tabi diğer arkadaşlar ve ben..biz de biliyoruzki başkasının internetini kullanmak da her türlü hırsızlıktır..bunun başka bi açıklaması yok..hiçkimse kendini kandırmasın bence..
  • @cellman'a katılıyorum. Yaptığımın özenilir tarafı yok. En azından bireysel zarardan kaçının.

Maddi çıkar elde etmiyorum. Bu durumda korsan mı oluyorum dersiniz?

Milyon dolarlar kazananların ikinci jiplerini almalarına engel oluyorum. Saçacak parası olmayan gari8anın internetine goz dikmiyorum. Yapılacak aksızlığın da 8ir derecesi var değil mi?

Teraziye koyun, ağır 8asan kefeyi değerlendirin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serdar -- 12 Ekim 2006; 16:05:24 >
  • düşünün ki siz bir markete yada bir mağazaya giriyorsunuz. ve etrafta ne bir görevli ne de bir güvenlik kamerası vs gördünüz. bunu farkedince de hemen çaktırmadan alabileceğiniz kadar ürünü yanınıza alıp kasada ödeme yapmadan çıkıp gidiyorsunuz. yada esnaf bir dükkana girdiniz. dükkan sahibi yaşlı, size yetecek gücü olmayan, sizi durduramayacak biri. siz de adamın gözünün içine baka baka bir ürünü alıp parasını ödemeden çıkıp gidiyorsunuz. sonrada kendinizi savunmak için diyorsunuz ki, "bana ne kardeşim, ben öğrenciyim. bunlara verecek param yok" yada "alsalarmış mağazalarına güvenlik görevlisi, kamera-güvenlik sistemi vs" yada "napiyim bey amca sahip çıksaydın malına, hem ben öğrenciyim. beceremiyorsan yapma bu işleri, işletme bu dükkanı" vs vs...

inanın başkasının hattını izinsiz kullanmanın bunlardan hiç bir farkı yok. eğer siz bunları savunuyorsanız yarın öbür gün varoşlarda yaşayan, gelir durumu düşük, hayatın gülümsemediği bütün insanlar da sizin evlerinize, arabalarınıza girip hırsızlık yapmayı peki ala deneyebilir. eğer yakalayabilirseniz de size göre çok haklı sebepler sıralarlar: "çaldırmasaydın kardeşim", "güvenlik sistemi kursaydın kardeşim", "sende var bende yok ne yapayım kardeşim" gibi...

sonuçta bu yaptığınız şey birşeyin izinsiz kulanımı değildir. eğer öyle düşünenler varsa yanılıyorlar. birşeyi izinsiz kullandığınızda tabiki yapılmaması gereken birşey ancak, onun gerçek sahibini zarara sokmuş olmazsınız. fakat burda eğer kullandığınız kişinin adsl'i kotalı ise direkt olarak cebinden para çalmış oluyorsunuz. "ben harcayım faturasını o ödesin" oluyor.

eğer "ben hırsızlık yaparım, yakalanmadığım sürece bu benim için gayette meşru birşey" diyorsanız tabiki sizin için diyecek başka birşey kalmıyor. ama bunu demek ağır geliyorsa tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

saygılarımla

• quote:

Orjinalden alıntı: melrock

düşünün ki siz bir markete yada bir mağazaya giriyorsunuz. ve etrafta ne bir görevli ne de bir güvenlik kamerası vs gördünüz. bunu farkedince de hemen çaktırmadan alabileceğiniz kadar ürünü yanınıza alıp kasada ödeme yapmadan çıkıp gidiyorsunuz. yada esnaf bir dükkana girdiniz. dükkan sahibi yaşlı, size yetecek gücü olmayan, sizi durduramayacak biri. siz de adamın gözünün içine baka baka bir ürünü alıp parasını ödemeden çıkıp gidiyorsunuz. sonrada kendinizi savunmak için diyorsunuz ki, "bana ne kardeşim, ben öğrenciyim. bunlara verecek param yok" yada "alsalarmış mağazalarına güvenlik görevlisi, kamera-güvenlik sistemi vs" yada "napiyim bey amca sahip çıksaydın malına, hem ben öğrenciyim. beceremiyorsan yapma bu işleri, işletme bu dükkanı" vs vs...

inanın başkasının hattını izinsiz kullanmanın bunlardan hiç bir farkı yok. eğer siz bunları savunuyorsanız yarın öbür gün varoşlarda yaşayan, gelir durumu düşük, hayatın gülümsemediği bütün insanlar da sizin evlerinize, arabalarınıza girip hırsızlık yapmayı peki ala deneyebilir. eğer yakalayabilirseniz de size göre çok haklı sebepler sıralarlar: "çaldırmasaydın kardeşim", "güvenlik sistemi kursaydın kardeşim", "sende var bende yok ne yapayım kardeşim" gibi...

sonuçta bu yaptığınız şey birşeyin izinsiz kulanımı değildir. eğer öyle düşünenler varsa yanılıyorlar. birşeyi izinsiz kullandığınızda tabiki yapılmaması gereken birşey ancak, onun gerçek sahibini zarara sokmuş olmazsınız. fakat burda eğer kullandığınız kişinin adsl'i kotalı ise direkt olarak cebinden para çalmış oluyorsunuz. "ben harcayım faturasını o ödesin" oluyor.

eğer "ben hırsızlık yaparım, yakalanmadığım sürece bu benim için gayette meşru birşey" diyorsanız tabiki sizin için diyecek başka birşey kalmıyor. ama bunu demek ağır geliyorsa tekrar düşünmenizi tavsiye ederim.

saygılarımla

Anlatmak istediğim işte tam olarak 8u. her 8ir kelimesinin altına imzamı atarım...

• up
  • arkadaslar ben wus200 kullanıyorum.. kendi yaptığım anten sayesinde mesafeyi arttırdım.. gelen sinyali % 29 dan % 56 ya yükselttim. tabi ince ayar gerekiyor.. ben tripoda monte ettim.. ayar daha kolay oluyor.. basit bir anten.. resimi ekliyorum. kolay gelsin..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ozgüge

arkadaslar ben wus200 kullanıyorum.. kendi yaptığım anten sayesinde mesafeyi arttırdım.. gelen sinyali % 29 dan % 56 ya yükselttim. tabi ince ayar gerekiyor.. ben tripoda monte ettim.. ayar daha kolay oluyor.. basit bir anten.. resimi ekliyorum. kolay gelsin..

Herhalde resmi eklemyi unuttunuz....
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dumanyack

quote:

Orjinalden alıntı: optimarax

*
    Interneti bedavaya getirmek icin gerekli malzemeler.

1 adet wireless pci adapter
    1 adet yuksek dbi li anten (directional olmasi tercih sebebi)
    5 metre RG-316 anten uzatma kablosu (uclarinda konnektor takili olanlardan)
    Bolca sifresiz ag (tabii sansiniz varsa).

AP kullanarak pci yada usb adapterlerin yaptigi gibi alan taramasi yapamazsin.AP ler ancak onceden tanimlanmis aglarin kapsama alanini arttirir.

Birde modemlerin mac adresleri 00 ile baslar.Yani senin buldugun mac adresleri modemlere ait degil.

otimarax yani benim wus 200 u canakın ortasına yerlestirsem sifresiz ag bulamaz mı diyorsun?

ARKADASIM BENDE WUS 200 KULLANIYORUM.. İLK BASTA % 29 YAKALADIĞIM SİNYALİ KENDİ YAPTIĞIM ANTENLE % 74 E CIKARDIM.. İLGİLENİRSEN BU SAYFAYI İNCELE..

http://forum.donanimhaber.com/m_10082612/tm.htm

• ozgüge Sende guzel calismalar yapmıssin.İşe yaradıgına sevindim benim biraz sansızlıgıma denk geldi olmadı.Bununla birlilkte bu yaptıklarımız diger arkadaslarımıza ısık tutacagına eminim..
  • up
  • merhaba arkadaşlar.
    Forumda wireless yayın alımını güçlendirme ile ilgili yazılarınızı okudum gayet güzel çalışmalarda yapmışsınız hepinizin eline saglık. Bende sizler gibi uzun zamandan beridir laptopumun wireless yayınlarına baglanabilmesi için çalışıyorum. Bu ugurda pek çok wireless adaptor denedim. airties linksys usrobotics bunlardan bazıları. Tabi hiçbirinden istediğim verimi alamadım sonra wireless adaptoru çanak antene takma calışmaları yaptım ve tabi pringles kutusu deneyleri. Hepsi fasa fiso aslında. Evet kısmen bir güç artışı yapıyor ama benim gibi çetinceviz bir mahellede ve etrafınız binalarla çevrili bir yerde oturuyorsanız ne çanak antenle ne pringles kutusuyla hiçbir verim alamazsınız. Arkadaşımızın başarılı wireless anten çalışmasıda aslında benimkisi gibi bir mahallede işe yaramaz çünkü ancak 50 metre kadar daha yani 2 veya 3 desibel yayını artıracaktır. Bu işin tam çözümünü ve formülünü yaklaşık olarak keşfettim. Öncelikle anteninizi ne olursa olsun önemli olan antenden gelen sinyali receive edecek adamakıllı bir wireless lan usb adaptorunuz olması gerekiyor yoksa balkona 10 metrelik çanakta kursanız anlamı yok. Ve wireless lan adaptorunuzun anten giriş yuvalı olması şart. Peki böyle wireless lanı nerden bulcaz diyeceksiniz. Doğru piyasada bu şartları tasıyan sadece bikaç ürün var ve heryerde bulunmuyorşar. benim tavsiyem iki marka olacaktır sayet yüz dolar harcamayı göze almışsanız size ladox ld 2605 adlı cihazı tavsiye edecegim. Ama yok o kadar para veremem diyorsanız edimax ın wireless lanını alın o da takriben 40 ytl falan piyasada. Lakin ben ladoxu tavsiye ederim. Profesyonel bir alet receive yeteneği muhteşem. Evet birinci aşamada bu cihazlardan birini aldınız gecelim ikinci aşamaya. Eger bulunduğunuz yerde zaten wirelesse günün belli saatlerinde baglanabiliyorsanız ve sadece küçük bir güç artışına ihtiyacınız varsa o zaman piyasada satılan 5 desibel 7 desibel veya 9 desibellik(ihtiyacınıza göre siz secin çünkü desibel arttıkça fiyat artıyor ama 9 desibeli 15 ytl ye alırsınız9 bir wireless anten alın ve ladoxun veya edimaxın anten giriş yuvasına vidalayın. Wireless yayını alım gücünüz en az 4 kat artacaktır. şayet gerek görürseniz usb uzatma kablosoyla wireless lanı balkonada cıkartabilirsiniz o zaman cok daha iyi yayın gelecektir. Şayet evinizin bulunduğu yer berbat bir konumda ise ve 1 km civarınızda hiçbir wireless yayını yoksa bu anlattığım sisteme yüksek desibelli outdoor anten ve ara kablo eklemek gerekir. Ancak o takdirde açık alanda 10 km ye kadar binalar arasında 3 km ye kadar wireless aglarını bulma baglanma sansınız olacaktır. İsteyen arkadaşlar önce küçük desibelli antenlerle bir denesin sorunu aha büyük olan ve bir kilometre yakınlarında hiçbir wireless yayın bulamayan arkadaşlar varsa onlar bana yazsın ne yapmaları gerektiğini ayrıca söylerim. Öte yandan boşyere access pointe para vermeyin mac adresleri cihaza tanıtılmadığı süreceWireless anten çeşitleri ve kullanım alanları:
    Sevgili arkadaşlar. Wireless anten alanında dünyada kabul görmüş antenleri üç grupta toplayabiliriz.
    1- PANEL ANTEN: Biçimi kare bir kutuya benzer ve üzeri genellikle beyaz bir plastik ile kapatılmıştır. Piyasada bolca görebileceginiz bir anten tipidir. 11 dbi, 15 dbi, 17 dbi. 21 dbi gibi çeşitleri vardır. Desibel gücü arttıkça fiyatı artar. Bu antenler noktasal yayın için oldukça elverişlidir. Yani diyelimki wireless yayınını alacagınız modemin nerede olduğunu biliyorsunuz mesela karsı sokaktaki bir kafe veya market, okul vs vs. ve dahada önemlisi o yayını alacagınız yeri gözünüzle görebiliyorsunuz bir başka deyişle arada başkaca bir bina engel yok. İşte bu durumda panel anten kullanmanız hem pratik hemde ucuz olacaktır. Panel anteni wireless yayını gelen yere doğru çevirir en yüksek sinyyal seviyesini aldığınız noktada sabitlersiniz. Şayet aradaki mesafe diyelimki 300 metre ise size 11 dbi lik bir anten yeter ama yok mesafe 5 km ise o zaman 17 dbi lik anten kullanmanız gerekecektir. Ancak burada unutmayınki önemli olan husus wireless yayınının geldiği yeri 5 km uzakta bile olsanız arada engel olmadan görebilmeniz gerektiğidir. Şayet araya bina engel vs vs birşey girerse panel anten hiçbir işe yaramaz.
    2- YAGİ ANTEN: Yagi antenler görünüm olarak dikdörtgen bir boru biçimindedir. Panel antenden daha uzun boyludur. Takriben 154 derecelik bir açıdan wireless yayını alabilmenizi saglar. Bir başka deyişle panel anten tek bir noktadan doğrudan yayın alırken Yagi antenlerin gördüğü açı biraz daha geniştir. Mesela balkonuzda iki kolunuz yana doğru açtığınız zaman önünüzde kalan kısım iki kolunuzu kapsayacak şekilde düşünüldüğünde 180 derecedir. dolayısyla 154 derecenin ne kadar bir alanı kapsayacagını hesap edebilirsiniz. Yagi antenlerin kötü yani arkanızdan gelen yayınları almaz yani açısı 360 derece değildir fakat yinede panel antene göre daha geniş bir alandan yayın alabilir. Sayet birkaç yerden wirelees yayını alma ihtimaliniz varsa yagi anteni öneririm. Burada yine dikkat edilmesi gereken husus wireless yayınını veren yer ile aranızda bina engel olmaması gerektiğidir. Bina olması durumunda yagi antenin kapsadığı mesafe cok düşer. Örneğin 16 dbi lik bir yagi anten arada engel yokken yaklaşık 5 km mesafeden wirelesss yayını alabilirlken araya binaler girerse bu mesafe 50 metreye kadar düşebilir. Benim yaptığım deneysel çalışmalarda yagi antenden çok umutlu olduğum halde her zaman beni hayal kırıklığına ugrattığını gördüm şehir içinde oldukça verimsiz bir anten olduğunu belirtmeliyim. Daha çok şehirden uzak şantiyelerde veya denizilikte karadan denize yayın almak için uygun bir secenek.
    3- OMNİ DİRECTİONAL ANTEN: Piyasada buna kızaca omni antende denir. ince uzun silindir boru biçimindedir. Yani bildiğimiz tipik anten şeklidir. Yalnız diyelimki radyo antenine benzer ama daha kalın bir silindir şeklindedir. Ve desibel gücünün artması boyunun uzamasına baglıdır. Örneğin 8 dbi lik omni anten yaklaşık 45 cm uzunluğunda iken 15 dbi lik omni antenin boyu 165 cm dir. Bir başka deyişle 15 dbi lik anteni balkonunuza kurduğunuz zaman çamaşır direği gibi hatta daha da uzun duracaktır. Omni antenlerin wireless yayını alma acısı 360 derecedir. yani önden arkadan her taraftan frekansı secerler. Şehir içinde wireless yayınlarını yakalamaya calışıyorsanız en ideal anten budur. Diyelimki wireless yayını yapan yerlerin nereler olduğunu bilmiyorsunuz ama mahallede ne kadar wireless yayını varsa hepsini toplamak istiyorsunuz işte bu durumda size en uygun anten omni antendir. Çünkü omni anten havaya sacılmış binaların arasından kıyısından bucagından fırlayıp gelen serpinti yayınların hepsini toplar. Hatta karsı binaya carpıp gelen yayınıda alır bünyesine bu sebepten siz mesela yayının karsı binadan geldiğini sanırsınız oysa yayının asıl kaynagı o binanında karsısındaki binadır ve yansıyordur. Tabi omni anten seceneğindede araya giren binaların sayısının artması sinyal gücünü hızla düşürür. İdeali arada engel olmamasıdır fakat engellere ragmen sinyal alımında en başarılı anten tipi omni antenlerdir. Kendi yaptığım deneylerden örnek verisem ben binaların iç içe girdiği wireless yayını açısından berbat bir mahallede oturmaktayım. Önce 8 dbi omni outdoor anten denedim balkonumda engellere ragmen 400 metre caplı bir alandaki tüm yayını topladığını tecrübe ettim. Daha sonra 15 dbi lik omni outdoor anten denedim aynı balkonda ve bu defa takriben 1 km çaplı bir alandan tüm engelleer ragmen wireless yayınlarını toplayabildiğini gördüm. Arkadaşlar şehir içinde diyelimki 5 kilometre çaplı bir alandan yayınları toplamanız hayal. Ama eger eviniz çok yüksek bir katta ise ve tüm şehir ayagınızın altında ise tabiki daha geniş alandan wirelesss sinyallerini toplayabilirsiniz.
    Bu anlattıklarım ışığında sizin kendi bulunduğunuz evin konumuna göre wireless yayını aldığınız yere göre yukarıdaki antenlerden birini tercih edebilirsiniz. Omni antenler diğerlerine göre biraz daha pahalıdır. Örneğin 16 dbi lik panel anten 70 ytl iken 16 dbi yagi anten 85 ytl 15 dbi omni anten 150 ytl civarındadır. Tercih sizin ama yinede üç dört ayda kendini amorti etmiş olduğu düşünülürse bence çok pahalıda sayılmaz.
    Bu bahsettiğim antenleri daha önceki yazımda bahsettiğim anten giriş yuvası olan (Laptoplar için) bir usb wireless lan adabtöre (örneğin ladox ld 2605 veya edimax) veya kasalı bilgisayarlar için pci wireless kartına uygun bir ara kablo ile vidalamanız gerekir. Uygun ara kablo ise Sinyal kaybı düşük olan rg 316 rg 178 veya lmr 240 tipi bir kablodur. Rg 58 kablolarda cok ciddi sinyal kaybı olduğunu tespit ettim. Dilim döndüğünce konuyu anlatmaya calıştım.
    Soruları olan arkadaşlara yardımcı olmaya calışırım.

balkona kuracagınız access point hiçbir işe yaramaz.

• "ceyhunabi" o yazan ellerine sağlık.Çok güzel bilgiler vermişsin. Aslında bu konu çok eskidiği için resimleri kaldırmıştım keşke kaldırmasaydım.Önerdiğin aletlerle ilgili resimlerde koyabilirsen çok iyi olur..
  • Ceyhunabi bilgiler için sağolasın
  • Arkdaşlar yazımda bahsettiğim anten tipleri hakkında resimli bilgiler vermeye calışacagım.
    Antenleri öncelikle indoor(odaiçi) ve Outdoor(dış ortam) olarak ikiye ayırmalıyız. İndoor antenler doğrudanm vireless lan adaptore vidalanır ve taşıması kullanımı kolay pratiktir bilgisayarınızın yanına bırakırsınız veya laptopu alıp kafeye parka gittiğinizde beraberinizde götürebilirsiniz ancak wireless yayını açısından sorunlu bir evde iseniz sizin işinizi görmeyebilir. İndoor antenlerin piyasada epeyce çeşidi var ve ben hemen hepsini test ettim diyebilirim en mükemmel çalışanlar ladox marka 8 dbi indoor anten ve planet marka 8 dibi indoor anten olduğunu gördüm gercekten laptopun normal gücünü en az ikiye üçe çıkartıyorlar. Şekilleri aşagıdaki gibi:[simage][/simage][simage][/simage]
    Gelelim outdoor antenlere. Öncede söylediğim gibi wireless yayını alacagınız yeri biliyorsanız ve orayı gözünüzle görebiliyorsanız yani arada bina engeli yoksa- ki burada wireless yayını veren yerin size uzaklığı 5 km bile olabilir- işte bu takdirde ucuz olan panel antenleri tercih edin. Uzaklığa göre 11 dbi den 21 dbi ye kadar secenekler olabilir. Öyleki 21 dbi panel anten arada bina engeli yoksa yaklaşık 10 km mesafeden yayını secer. Ama arada engel varsa bu mesafe birkaç yüz metreye düşer. Şayet böyle belli bir wireless yayını alacagınız yer yok ve siz işi garantiye alıp mahallede ne kadar wireless modem varsa toplayayım diyorsanız o zaman evinizin pozisyonuna göre ya 8 dbi omni outdoor anten alacaksınız yada 15 dbi omni outdoor anten alacaksınız. Bence önce 8 dbi ile bir deneyin. Çünkü wireless yayını meselesinde önemli olan internete baglanmak. Yani baglanabileceginiz 5 hat olması ile 1 hat olması arasında fark yok olay baglanmak yada baglanamamakta. Yinede kimi arkadaşlar seceneğim çok olsun birinin modemindeki fişi çekerlerse gece vakti internetsiz kalmayayım ötekine baglanırım diye düşünebilirler. O zaman 15 dbi lik omni anteni alacaklar mahallede bina engellerine ragmen ne kadar yayın varsa toplarlar. omni outdoor antenler aşagıdaki gibidir.

AIRTIES WUS200 MESAFE ARTTIRIMI OKUYUN

• birinci şekil omni anten indoor ikinci şekil omni anten outdoor son şekil ise yagi antene aittir.

• Arkadaşlar yazımda bahsettiğim ve benimde su an evimde kullandığım ladox ld 2605 adlı usb wireless lan adaptorun şeklinide aşağıya koydum. Piyasadaki pek çok wireless adaptoru denedim ama bu alet gibisi kesinlikle yok. Hiç anten takmadan bile normalin iki katı yayın alma gücü garanti. üzerinde gördüğünüz 2 dbi lik anten cihazla birlikte geliyor kimi evlerde o anten bile işinizi görür ve sizi internete baglar eskstra anten bile almazsınız ama benim gibi binaların birbiri içine girdiği problemli ve wireless yayını pek bulunmyan bir mahallede yasıyorsanız o zaman üzerindeki o gördüğünüz 2 dbi lik küçük anteni çıkartıp onun yerine diğer şekillerde resimleri bulunan oda içi veya dış ortam yani balkon antenlerinden birini vidalayabilirsiniz. tabi anteni balkona kurarsanız süper yayın alırsınız ama o zaman balkondan içeriye kablo çekmeniz gerekir bu kablonun cinsi önemlidir. önceki yazımda söylediğim gibi rg 316 veya lmr 240 gibi bir kablo kullanmanız icab eder. Ayrıca tüm bu bahsettiklerimin maliyeti 5 aylık adsl faturaında kendini amorti eder. Bence deger yıllarca limitsiz internetiniz olur.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.