Şimdi Ara

Airbag Tamiri | Airbag hakkinda merak ettikleriniz. (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
455
Cevap
25
Favori
118.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, hocam benimde 2003 skoda octavia aracımda airbag arıza ışığı yanıyor. Servise sorduğumuzda airbag'lerin patladığı ve macunla kapatıldığı söylendi. Ama değişme olmamış heralde. Ben Ankarada'yım bunu yapan bir firma var mı yönlendirebileceğiniz veya fiyat olarak ne kadar olur aşağı yukarı? Benim bildiğim 2 ön ve 2 yan 4 airbag var. Ama sadece önler açılmış heralde. Değişmiş olsa bile arıza ışığı yandığı için patlamaz diyorlar. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.
  • Calisma mekanizmasini merak ediyorum anlatabilecek varmi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: scaner123

Merhabalar bu konuyu okuduktan sonra dikkat edince farkettim benim aracımda kontağı çevirince Airbag ışığı bazen yanıyor bazen de yanmıyor. Bu bir sorun teşkil eder mi? Araç 2005 model ve 5 ay önce alırken baktırdığımız servisten boyasız onayı aldı. Yardımcı olursanız sevinirim.

kontaği ilk çevirdiğinizde mutlaka yanmalı. Bazen yanıp bazen yanmamazlık yapmaz. Eğer ilk kontağı açtığınızda yanmıyorsa ışığında sorun vardır elektir arızasıdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: latsbell

Merhabalar, hocam benimde 2003 skoda octavia aracımda airbag arıza ışığı yanıyor. Servise sorduğumuzda airbag'lerin patladığı ve macunla kapatıldığı söylendi. Ama değişme olmamış heralde. Ben Ankarada'yım bunu yapan bir firma var mı yönlendirebileceğiniz veya fiyat olarak ne kadar olur aşağı yukarı? Benim bildiğim 2 ön ve 2 yan 4 airbag var. Ama sadece önler açılmış heralde. Değişmiş olsa bile arıza ışığı yandığı için patlamaz diyorlar. Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Size şu şekilde yardımcı olabilirim. Torpido , direksiyon airbaği ve airbag beynini söküp size en yakın Adana şubemize kargo ile gönderirseniz airbagleri tekrar çalışır duruma getirip tekrar kargoyla adresinize yollayabiliriz. Maliyeti 800 lira olur..
  • Çalışma Prensibi

hava-yastigi-calisma-prensibi1. Araba bir yere çarptığı zaman süratle hız kaybetmeye (ani yavaşlama) başlar.

2. Bu esnada ivme ölçer ( ivmeyi veya kuvveti ölçen elektronik sensör) hızdaki değişimi tespit eder.

3. Eğer yavaşlama sistemin çalışmasını gerektirecek kadar fazla ise ivme ölçer hava yastığı devresini tetikler. Normal fren yapma bunu yapmak için yeterli kuvveti sağlamaz.

4. Sensörden uyarıyı alan hava yastığı devresi bir ısıtma elemanı üzerinden akım geçirir.

5. Isıtma elemanı kimyasal bir patlayıcıyı ateşler (Kazadan yaklaşık 20 milisaniye sonra hava yastığı tetiklenmiş olur). Eski hava yastıklarında sodyum azid kullanılırken yeni tip hava yastıklarında farklı patlayıcılar kullanılmaktadır.

6. Patlayıcı yandığı zaman, direksiyonun arkasında sıkıştırılmış vaziyette bulunan naylon bir yastığa dolan büyük miktarda zararsız bir gaz oluşturur. (Genellikle nitrojen veya argon)

7. Gaz genişlediği zaman direksiyonun üzerinde bulunan plastik kapağı yırtar ve sürücünün önünde çok hızlı şişer. (Kazadan 30-40 milisaniye sonra hava yastığı tamamen açılmış olur) Hava yastığı talk pudrasına benzer tebeşirli bir malzemeyle kaplanmıştır. Bu kaplama hava yastığının düzgünce açılmasına yardımcı olur.

8. Sürücü (çarpmanın etkisiyle ileriye doğru gider) hava yastığına çarpar. Bu hava yastığının muhafaza ettiği gazı kenarlarda bulunan küçük deliklerden tahliye etmesini sağlar. Araba durana kadar hava yastığının tamamı boşalmış olur.

Hava yastığı göz kırpmanız için gereken 100-200 milisaniyenin bile yarısı gibi bir zamanda şişer ve hayatlarımızı kurtarır. Unutmayalım ki emniyet kemeri en önemli pasif güvenlik sistemlerinin başında gelmektedir.

Bu alıntı ama yardımcı olacaktır size..
  • pardon birşey sormayı unuttum,sizin yeriniz adanada mı??
  • zaferdurukan kullanıcısına yanıt
    Adana'da da yerimiz var. Oradaki iş yerimizde Abim var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atlihans

Adana'da da yerimiz var. Oradaki iş yerimizde Abim var

Yok ben istanbuldayim

• zaferdurukan kullanıcısına yanıt
    Ne diyeyim hocam. Kargo yoluyla en fazla yardımcı olabilirim
  • Kaza anında patlayan airbaglerin kaza sonrası durumu ilk mesaja eklediğim resimdeki gibidir.
  • Üstad selamlar, bir soru sormak istiyorum.

Airbag tamiri yaparken, emniyet kemerleri de bozuluyor, öndeki ve yandaki darbe sensorleri de. sizler bunun tamirini de yapıyor musunuz?

Ozellikle kazali araba toplayan kisiler icin baya bilgiye ihtiyac var bu konuda. Çünkü önden agir kazali bir arac toplatilmaya kalkildiginda yukarida bahsettigim aksamlar da bir nevi bozulmuş oluyor.

Teşekkürler.

• Peki diyelim daha önce airbag açmış ama yetkili serviste veya herhangi bir yerde onarılmış araç aldık.
    Satıcı airbagler yaptırıldı desede insanın içinde şüphe olur.
    Bunun direnç atılarak mı yapıldığı yoksa orjinaliyle mi değiştirildiğini nasıl anlarız?
    Bence ikinci el araç almak başlı başına risk, ortalık üçkağıtçı dolu.

• panthera52 kullanıcısına yanıt
    Hocam darbe sensörleri kırılmadıkça ya da su temas etmedikçe bozulmaz.
    Emniyet kemerleri bozulur ve onun yapılması çok kolay ve maliyetsizdir.
    Hasarlı araba alıyorsanız masraf ve yapılışı konusunda içinizde en az şüphe olması gereken iş patlamış olan airbag olmalıdır. İlk sayfada paylaştığım resimlerde dikkat ederseniz orjinalinden farksız oluyor.
  • Bu çok önemli bir soru. Airbagler daha önce onarılmışsa, aracı almadan önce mutlaka bir airbagci ya da oto elektrikçiye aracı götürerek içiinde airbag mi direnç mi var bunu kontrol ettirmelisiniz.
    Daha dün bir jetta geldi bana torpido kaplanacak. Torpidoyu sökünce alt tarafta direnç gördüm. Araca airbag onarımı adı altında yapılan işlemler sonucu airbag yerine direnç atılmış..
  • Dacia sandero stepway 2013 direksiyon ve yandaki hava yastigi acik nasil yaptirabilirim ve maliyeti nekadar olur..

• 10 sene boyunca patlamamis airbag sikinti cikarir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: blackbird83

Dacia sandero stepway 2013 direksiyon ve yandaki hava yastigi acik nasil yaptirabilirim ve maliyeti nekadar olur..

Hangi sehirdesiniz ?
    maliyeti 900 lira olur

• quote:

Orijinalden alıntı: Glp107Oa

10 sene boyunca patlamamis airbag sikinti cikarir mi?

Hayir cikartmaz hocam

• Istanbuldayim

• quote:

Orijinalden alıntı: blackbird83

Istanbuldayim

İki telli sanayi sitesinde bu işi çok iyi yapan bir yer var. Eğer yaptırmayı düşünürseniz yönlendirebilirim. Tabi fiyat çok yüksek olursa buraya söküp gönderirseniz kargoyla o şekilde de yardımcı olabilirim.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.