Şimdi Ara

ahirete inanmayanlar bu durumu nasil acikliyor? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
2
Favori
4.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hchinaski

zaten allah sonda saydigin seyleri istiyor seni mukafatlandirmak icin arti olarak sadece ona inanip kulluk etmek bu kadar mi zor? 5 vakit namaz gunluk yarim saatini anca alir mesela. ama inkar etmek icin ugrasanlar olaya hep tersten yaklastigi icin zor geliyor tabi.

@asosyalist

kimden ya da nerden ogrendiysen yanlis ogrenmissin islam inancina gore o ikisinin cehennemden cikma sansi yok.

Bakış açında şöyle bir hata var dinlere inanmayanlar- yaratıcı kavramına inanmayanlar veya şüpheci olanlar bu düşünceye ibadet zorluğundan dolayı kapılmış değiller ki. düşünüyor sorguluyor ve doğru yada yanlış bir sonuç buluyorlar o kadar. Şimdi ben sana 100 m yi 5 sn de koşarım desem inanır mısın inanmazsın yahu inansan ne çıkar desem en fazla inanmış gibi görünürsün değil mi , ama içten inanmazsın.
    Kaldı ki bu coğrafyada doğmuş biri 40 yaşında olsun zaten en az 20-25 yıl ibadetlerini yapmış yani 25 yıl zor gelmemiş neden sonra gelsin yada hristiyanlar için belli günler belli yiyecekleri tüketmemmiş pazarları kiliseye gitmiş yıllarca ,40 yaşından sonra neden zor gelsin ki ?

• lawbreaker kullanıcısına yanıt
    ben de diyorum ki inanmayan adam en azindan bu forumdakiler olaya tersten yaklasiyor. mesela kuranda mumin erkekler mumin kadinlar ile baslayan ve tavsiye ve ogut veren ayetler ayni sayida. ama oyle bi algi olusmus ki kuran erkeklere hitap ediyor diyebiliyor adam. ya da meshur sozde saldirgan ayetler. ne icin soylenmis insani neye yonlendirmeyi amacliyor bakmadan elestirmek ne kadar kolay. ya da uydurmuslar gogsu tomurcuklanmis huri diye onun pesinden gidiyor muslumani cennette fantezi kurmaya giden tipler olarak kuruyor kafasinda. kisaca soylemek istedigim on yargi ve kibir olmadan, muslumanlarin yaptigi yanlislari ve uygulamalari sisteme mal etmeden dini arastirmak ve anlamaya calismak onemli olan. zor geliyor diye belirtmek istedigim de bu.

arastirmanin on kabulu inanmamak uzerine kurulu. allah ile el ilah kelimesinin kokeninden yola cikmis sayfalarca yazi yazmis. bu kadar basit mi yani bu isler? tatli su tuzlu su karismis fotograf koymus ayet yalanliyor adam. yapilan arastirma sonucu aralarinda set oldugu gercegini soyluyorsun ki arastirmanin sonucu kuranda yazanla birebir ayni yine bildigini okuyabiliyor. amacim kurandaki mucizeler filan degil hicbirzaman ilgilenmedim boyle seylerle sadece bakis acisini belrtmek icin veriyorum bu ornekleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hchinaski -- 8 Temmuz 2017; 18:42:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stallone12 -- 9 Temmuz 2017; 2:51:20 >
  • hchinaski kullanıcısına yanıt
    Pardon , ben şu cümleyi '' arti olarak sadece ona inanip kulluk etmek bu kadar mi zor? 5 vakit namaz gunluk yarim saatini anca alir mesela '' yazdığın için kolaylık zorluk kısmını bunlara bağlamıştım

Ön yargının her çeşidi yanlıştır bana göre, yalnız şöyle bir durum var inanma ön yargısıyla bakanda olabilir inanmama ön yargısıyla da . Bu şekilde düşünürsek bu coğrafyada doğan, çocukluktan beri bu inanca sahip insanlar içinde büyümüş birinde inanma ön yargısı bariz şekilde baskın olmaz mı sence ? yani norveçten yola çıksak oradaki insan için inanmama ön yargısının daha baskın olma durumu gibi.

Dünyada bizim yaşamamıza olanak sağlayacak hassas ayarlar var dünyanın dönüş hızından soluduğumuz havanın oranlarına vs kadar. Burdan yola çıkarsak 2 alternatif var, ya bu ayarlar bizim yaşamamıza elverişli olabilmesi için dizayn edilmiş olabilir ya da bu gezegenin koşulları bu olduğu için bizim türümüz hayatta kalmış olabilir. yaratıcı kavramına inanmayan biri 2. şıkkı seçer , dinlere inanan biri ilk şıkkı bu kadar net yani. Ancak 2sini de kesin olarak ispatlayamayız. Zira evrende ulaşamadığımız bilmediğimiz milyonlarca gezegen olabilir, bunlarda da atıyorum kükürt soluyarak (yada bizim periyodik tablomuzda olmayan bir element karışımını ) yaşamını sürdürebilen bizden daha zeki yaşam formları bulunabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Hiçliğe gitti, bilinç kapandı, doğmadan hatta oluşmadan önce neyse o oldu, hatırlamadığı şey oldu. Yaşamayı sever miydi bilmiyorum ama sevmiyorsa hayatın bütün zorluklarından, acılarından kestirme yoldan kurtulmuş oldu. Yaşamayı seviyorsa da bu sevinci elinden alınmış oldu. Aslında olan geride bıraktıklarına oldu. Annesi, babası, arkadaşları üzüldü.

Adaleti bu dünyada sağlamaya bakmak lazım. Toplumun huzuru ve sürdürülebilirlik için bu gerekli.

enteresan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hchinaski

ben de diyorum ki inanmayan adam en azindan bu forumdakiler olaya tersten yaklasiyor. mesela kuranda mumin erkekler mumin kadinlar ile baslayan ve tavsiye ve ogut veren ayetler ayni sayida. ama oyle bi algi olusmus ki kuran erkeklere hitap ediyor diyebiliyor adam. ya da meshur sozde saldirgan ayetler. ne icin soylenmis insani neye yonlendirmeyi amacliyor bakmadan elestirmek ne kadar kolay. ya da uydurmuslar gogsu tomurcuklanmis huri diye onun pesinden gidiyor muslumani cennette fantezi kurmaya giden tipler olarak kuruyor kafasinda. kisaca soylemek istedigim on yargi ve kibir olmadan, muslumanlarin yaptigi yanlislari ve uygulamalari sisteme mal etmeden dini arastirmak ve anlamaya calismak onemli olan. zor geliyor diye belirtmek istedigim de bu.

arastirmanin on kabulu inanmamak uzerine kurulu. allah ile el ilah kelimesinin kokeninden yola cikmis sayfalarca yazi yazmis. bu kadar basit mi yani bu isler? tatli su tuzlu su karismis fotograf koymus ayet yalanliyor adam. yapilan arastirma sonucu aralarinda set oldugu gercegini soyluyorsun ki arastirmanin sonucu kuranda yazanla birebir ayni yine bildigini okuyabiliyor. amacim kurandaki mucizeler filan degil hicbirzaman ilgilenmedim boyle seylerle sadece bakis acisini belrtmek icin veriyorum bu ornekleri.

yazdığının tamamını okumadım ama erkek ve kadına hitap eden ayetler aynı sayıda demişsin. bizzat saydın mı? bence say.

• sen hic bir ingilizin god himself teki him takisindan rahatsiz oldugunu gordun mu? dilin yapisiyla alakali erkek disi yaklasimlar olabilir. onun haricinde inanan erkekler inanan kadinlar, mumin erkekler mumin kadinlar diye ayetler mevcut genel olarak.

• lawbreaker kullanıcısına yanıt
    tabi norvecte dogan insan hic muslumanligi arastirma ihtiyaci duymayabilir. bunun sorumlusu da muslumanligi terorizm olarak gosteren somurgeci abd ingiltere gibi devletler ve icindeki hayvanligi muslumanliga mal eden sozde muslumanlar. belki de allah bundan dolayi o insanlara yani kalbinde ve davranislarinda sadece iyilik olan insanlara muamelesi farkli olacaktir bunu kimse bilemez. yani her daim dine saldiran asagilayan kibirlenen insanla kendi halinde yasayan insanin akibeti ayni olmaz elbette. ayrica allah dusunmekten arastirmaktan bahseder sirf ailesi musluman diye musluman olan birisinin ne kadar musluman oldugu da tartisilir.

diger meselede haklisin allahin varligini kesin olarak bilmek maddi evrende mumkun degil. bu yuzden adi inanc zaten. ama bana gore hersey onu gosteren bir ipucu. yani su zalimlerin olumuyle beraber hiclige kariasacak olmasi fikri bile tek basina beni allaha iman etmeye zorluyor. hani meshur laf varya cennet olmasa kimse musluman olmaz diye tam tersi cehennem olmasa ben bu dine inanmazdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Kimileri eroin morfin içki sigara vb. kullanır kimileride din kullanir zorluklar karşısında rahatlamak için.ikisini birden kullananlarda azimsanmayacak kadar çok

peki bir sorum olucak. din doğru değilse, tanrı yoksa, bu yaşadığın hayatın ne anlamı var? eminim ki anlam arayışına girmişsindir. maddi şeylerde mi buluyosun anlamı. eğer ki anlam yoksa, varlık amacımız yoksa ne için yaşayalım ki? ve en korkutanı ise tanrı yoksa bu çok korkutucu birşey. yokluk, yani ölümden sonra yokluk, ve dünyada sahipsiz olduğunu bilmek, tanrının olmadığını bilmek buna inanmak içinde bulunduğumuz herşeyi anlamsız kılıyo. evren ve evrenin içindeki herşeyi ve evrenin içinde olmuş, olan, olucak herşeyi anlamsız kılıyo. yani senin yaşamak için sarf etmenin bir anlamı yok çünkü anlam yok. ye iç, oku çalış, araba al ev al evlen çocuk yap, öl. ne oldu neydi bu yaşadığımız hayat? niçin yaşadık? bütün olanlar niçindi neydi? anlam olmadığını düşünen bir insan ne için yaşar?

• Redjohnn12 R kullanıcısına yanıt
    Bana sormamışsın ama , her türün üstün olduğu yönler var kimi doğal afetleri tahmin edebiliyor kimi bizim duyamadığımız frekansta sesleri duyuyor kokuları hissediyor kimi binlerce türdeşiyle iletişim kurabiliyor kimi hızlı vs insan türünün üstün yanı da zekasının daha gelişmiş olması hepsi bu. Zeka gelişmiş olunca hayatın amacı ne anlamı ne tarzı fikirlere kapılıyor bence. Bu fikirlerin üzerine istediğin binayı inşa edebilirsin ilahi adalet dersin ölüm sonrasına bırakırsın karma dersin burada karşılık beklersin cennet cehennem dersin tamamen farklı mekanlar hayal edersin reenkarnasyon dersin dünyada farklı zaman düşünürsün vsvs. Binlerce masum Kırım Türkünün ölümüne sebep olan stalin ve binlerce çocuğun hayatını kurtarmak için bulduğu çocuk felci aşısına paten çıkartmayıp herkesin ulaşabilmesini sağlayan j. salk ın aynı sonu paylaşacak olmasıhiç hoş bir durum değil açıkçası. Yukarda bahsettiğim binalar da insanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan şeyler olabilir bu açıdan bakarsan
    Yoksa tüm canlılarda olan temel yaşamın amacı içgüdülerimizde aynı , yaşamı devam ettirmek ve çoğalmak o kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Bana sormamışsın ama , her türün üstün olduğu yönler var kimi doğal afetleri tahmin edebiliyor kimi bizim duyamadığımız frekansta sesleri duyuyor kokuları hissediyor kimi binlerce türdeşiyle iletişim kurabiliyor kimi hızlı vs insan türünün üstün yanı da zekasının daha gelişmiş olması hepsi bu. Zeka gelişmiş olunca hayatın amacı ne anlamı ne tarzı fikirlere kapılıyor bence. Bu fikirlerin üzerine istediğin binayı inşa edebilirsin ilahi adalet dersin ölüm sonrasına bırakırsın karma dersin burada karşılık beklersin cennet cehennem dersin tamamen farklı mekanlar hayal edersin reenkarnasyon dersin dünyada farklı zaman düşünürsün vsvs. Binlerce masum Kırım Türkünün ölümüne sebep olan stalin ve binlerce çocuğun hayatını kurtarmak için bulduğu çocuk felci aşısına paten çıkartmayıp herkesin ulaşabilmesini sağlayan j. salk ın aynı sonu paylaşacak olmasıhiç hoş bir durum değil açıkçası. Yukarda bahsettiğim binalar da insanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan şeyler olabilir bu açıdan bakarsan
    Yoksa tüm canlılarda olan temel yaşamın amacı içgüdülerimizde aynı , yaşamı devam ettirmek ve çoğalmak o kadar.

Din sorgulanmamalı insanlar tanrılara inanmalı.Olmasada inanmalı.Neden biliyor musun ? Daha çok Stalin görmek ister misin ? Din ahlakı yoksa psikolojiyi rahatlatan genel geçer ahlak olacak.Fakat genel geçer ahlak yok ki,yani var da diyelim ki kabul etmiyorum beni bir tanrıda yargılamayacak bunun için.Stalin'e kötü diyebilir misin o zaman ? Diyemezsin.

Ben sana söyleyeyim din olmadan insanlar mutlu olmazdı.Din olmadan insanlar ahlakı kabul etmezdi.Din olmadan hayat yürümezdi.Hele ki şu zamanda.

Çok uzatmayayım dine inanan insanlar rahat yaşarlar.Dine inanan insanlar adalete inanırlar.Dine inanan insanlar Stalin gibi olamazlar.Çünkü yaptıklarını yargılayacak üstün bir güç vardır.

Bu dünyaya dine inananlardan çok inanmayanlar zarar verdi.Bunu tarafsızca söylüyorum.

Bu dini haklı çıkarmaz fakat olsa da olmasa da din insanlığın devamını sağlayan tek şey şu anda.

• hchinaski kullanıcısına yanıt
    Norveç örneğini verirken islamla bağ kurmamıştım zaten yazdığım hiç bir mesajda belli başlı bir inanca gönderme yapmış değilim açıkçası. Sen buradaki ateistlerdeki ön yargılı yaklaşımdan bahsettin ya, ben bunun coğrafi olarak nasıl olabileceğini düşündüğümü belirtmiştim. Daha açık yazayım o zaman istanbulda müslüman bir çevrede doğan biri veya moskova da ortodox bir çevrede doğan biri yaratıcı inancı anlamında bir ön yargıya sahipse bu ancak yaratıcı var anlamında olur çünkü doğduğundan beri bu sistemle yetişmiş bu sistemlerin ibadet ve ritüellerine katılmış olacaktır. Norveçte ateizmin yaygın olduğunu düşünürsek bir norveçlinin olası ön yargısı yaratıcı yok diye tezahür edebilir. Sonuç olarak burdaki ateist-deist-agnostik vs ön yargılı diye genellemek pek mantıklı değil bana göre
  • quote:

Orijinalden alıntı: Just Tarih

quote:

Din sorgulanmamalı insanlar tanrılara inanmalı.Olmasada inanmalı.Neden biliyor musun ? Daha çok Stalin görmek ister misin ? Din ahlakı yoksa psikolojiyi rahatlatan genel geçer ahlak olacak.Fakat genel geçer ahlak yok ki,yani var da diyelim ki kabul etmiyorum beni bir tanrıda yargılamayacak bunun için.Stalin'e kötü diyebilir misin o zaman ? Diyemezsin.

Ben sana söyleyeyim din olmadan insanlar mutlu olmazdı.Din olmadan insanlar ahlakı kabul etmezdi.Din olmadan hayat yürümezdi.Hele ki şu zamanda.

Çok uzatmayayım dine inanan insanlar rahat yaşarlar.Dine inanan insanlar adalete inanırlar.Dine inanan insanlar Stalin gibi olamazlar.Çünkü yaptıklarını yargılayacak üstün bir güç vardır.

Bu dünyaya dine inananlardan çok inanmayanlar zarar verdi.Bunu tarafsızca söylüyorum.

Bu dini haklı çıkarmaz fakat olsa da olmasa da din insanlığın devamını sağlayan tek şey şu anda.

Bakış açına göre haklısın ancak ben ahlak kavramını tam olarak dine bağlamayı doğru bulmuyorum açıkçası. sokaktaki yavru kediyi evine al besleme imkanın varsa besle diyen bir emir olduğunu görmedim ama kişinin vicdanı varsa yoğun trafik olan yerde yeni doğmuş kediyi bırakmaz. ateist de olsa bırakmaz dindar da olsa bırakmaz.toplu yaşama başlandığından beri belli kurallar koymak zaruri bir durum bence bunu dine bağlamak ne derece mantıklı yani dinler olmasa kargaşa olurdu söylemine katılmıyorum kendi adıma. Ayrıca inançlar adına yapılmış başta haçlı seferleri olmak üzere onca savaş varken onu geçtim temelde aynı olan inançların farklı mezhepleri bile birbiriyle savaşmışken inançsızlar zarar verdi söylemi ne derece mantıklı sence ?

Dinlerin insanları rahatlattığına mutlu ettiğine vs katılıyorum bunu da önceki mesajda ben de yazmıştım zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawbreaker -- 10 Temmuz 2017; 5:13:33 >

• quote:

quote:

quote:

Bakış açına göre haklısın ancak ben ahlak kavramını tam olarak dine bağlamayı doğru bulmuyorum açıkçası. sokaktaki yavru kediyi evine al besleme imkanın varsa besle diyen bir emir olduğunu görmedim ama kişinin vicdanı varsa yoğun trafik olan yerde yeni doğmuş kediyi bırakmaz. ateist de olsa bırakmaz dindar da olsa bırakmaz.toplu yaşama başlandığından beri belli kurallar koymak zaruri bir durum bence bunu dine bağlamak ne derece mantıklı yani dinler olmasa kargaşa olurdu söylemine katılmıyorum kendi adıma. Ayrıca inançlar adına yapılmış başta haçlı seferleri olmak üzere onca savaş varken onu geçtim temelde aynı olan inançların farklı mezhepleri bile birbiriyle savaşmışken inançsızlar zarar verdi söylemi ne derece mantıklı sence ?

Dinlerin insanları rahatlattığına mutlu ettiğine vs katılıyorum bunu da önceki mesajda ben de yazmıştım zaten

Haçlı seferleri ne kadar dini olarak geçsede dini amaçlar gütmediğini biliyorsundur umarım Dünyada ki tüm dini savaşlar kafasına din geçirilmiş toprak ve para uğruna yapılan savaşlardır.Kimse işte tanrım beni görüyorda hacı oluyorumda falan fistan diye bir yeri işgal etmeye canını koymaz.Fakat ahlak kavramı dinden gelmeyen adamlar hiçbirşeyi önemsemez ve elinden gelen kötülüğü yapar çünkü genel bir ahlak kavramınada inanmıyordur (Bu her ateist arkadaşta geçerli değildir).

Şimdi sana şöyle birşey söyleyeyim vicdan nedir ? Gereklimidir ?

Dindar insan kediyi imkanı varsa niye besler çünkü tanrısı görüyordur yarattıklarına sevgiyle bakar.Ateist adam kontrolsüz bir canavardır.Eğer hayatında bir travma ve elinde güç varsa dünyayı yakar.Trafik olan yerde ateist olan bi adam gayette bırakabilir neden alayım ki işte bunlar gerçekler hocam.

Sana şimdi can alıcı birşey söyleyeceğim "Ateist tanrının yokluğunu vurgular fakat onunla birlikte kendisini de yok eder." Tanrının olmadığını söyleyen bir hayat anlamsızdır,ahlak olarak da anlamsızdır.

• Just Tarih kullanıcısına yanıt
    Ahlaki kuralların temelini dine bağlarsan kesinlikle haklısın bir şey diyemem. Peki o zaman biraz realite konuşsak teoride gerçekleşmiş suç oranları açısından ateizmin daha yüksek oranda olduğu yerlerde suç oranlarının tavan yapması gerekmez mi peki durum öyle mi ?
    onu geçtim semavi dinlerin dışında kalan inanç sistemlerinde herkes genel ahlak kurallarına (senin dinlere bağladığın) uymadan mı yaşıyorlar japonyada hırsızlık cinayet tecavüz uçmuş gitmiş durumda mı ?
  • quote:

Ahlaki kuralların temelini dine bağlarsan kesinlikle haklısın bir şey diyemem. Peki o zaman biraz realite konuşsak teoride gerçekleşmiş suç oranları açısından ateizmin daha yüksek oranda olduğu yerlerde suç oranlarının tavan yapması gerekmez mi peki durum öyle mi ?
    onu geçtim semavi dinlerin dışında kalan inanç sistemlerinde herkes genel ahlak kurallarına (senin dinlere bağladığın) uymadan mı yaşıyorlar japonyada hırsızlık cinayet tecavüz uçmuş gitmiş durumda mı ?

Dediğin realitede ise Germen toplumlardan ve Latin toplumlardan gelen eski din gelenekleri ve Hristiyan gelenekleri bunu sağlıyor.Mesela helenik geleneğe sahip toplumlarda suç oranlarının tavan yapmasını bekleyemezsin.

Semavi falan diye bir şey yok Japonyada ise toplum ve İmparator tanrıdır.Toplum bir ahlaki düzen oluşturmuştur.Bakınız WW2.

Tanrıyı üstün bir varlık olarak algılamayın hocam her zaman.

Ortadoğu'da ise tarih boyunca bir kargaşa vardır hangi din olursa olsun adamlar rahat yaşamaz başkaldırı vardır her zaman.Buda bir gelenek işte.Bunun içinde Bknz. Romadaki Suriye ve Filistin eyaletindeki ayaklanmalara.

• quote:

quote:

Dediğin realitede ise Germen toplumlardan ve Latin toplumlardan gelen eski din gelenekleri ve Hristiyan gelenekleri bunu sağlıyor.Mesela helenik geleneğe sahip toplumlarda suç oranlarının tavan yapmasını bekleyemezsin.

Semavi falan diye bir şey yok Japonyada ise toplum ve İmparator tanrıdır.Toplum bir ahlaki düzen oluşturmuştur.Bakınız WW2.

Tanrıyı üstün bir varlık olarak algılamayın hocam her zaman.

Ortadoğu'da ise tarih boyunca bir kargaşa vardır hangi din olursa olsun adamlar rahat yaşamaz başkaldırı vardır her zaman.Buda bir gelenek işte.Bunun içinde Bknz. Romadaki Suriye ve Filistin eyaletindeki ayaklanmalara.

O zaman ilk söylediğinle çelişmiyor mu ? gelenekler (ben de şehirleşme ve ortak yaşamın başlangıcı ile demiştim) demişsin kaynağı ne olursa olsun artık. Kısacası norveçte ki suç oranı en koyu katolik ülkeden 3-5 kat fazla değilse bu bile bir veri sayılır bence

• Redjohnn12 R kullanıcısına yanıt
    Ispatlayamayacağım şeylere kılıf uyduramıyorum

Durumdan vazife çıkaranların savaşları yüzünden rahat yaşayamıyorum

• quote:

quote:

Dinler bence çok yararlı çünkü dünyayı katlanılabilir bir yer yapıyor gerçekten o yüzden diyorum ya,

Yaradılış olarak bilimin fikirlerini,saçmalarını dinleyip boşa acı çekmektense,

bir dine inanmak en iyi şey bence.

İnsanlar sonuç olarak ölecekler neden mutlu yaşamayalım ki yalanda olsa ?

ama böylesi daha güzel diye inanamazsın ki bir şeye

Aslında benim de anlamadığım nokta bu . Niye ? Niye ben çıkarcı düşünemez miyim ? Sonuçta somut olarak inanmış oluyorsun . Ben iyi niyetten değil de , ortada olan bir gerçekten dolayı iyilik yapamaz mıyım ? İyilik yaparsan cennete kötülük yaparsan cehenneme gidersin deniliyor .Ortadaa böyle bir gerçeğin var olduğu söyleniyor , ben iyi niyetimden değil de çıkarcı düşündüğümden iyilik yapıyorum . Sonuçta iyilik yaptığım kişi olumlu etkileniyor , ee bunun ötesini tartışmak niye önemli ? Ben ateist olursam hiçbir türlü haklı da çıksam etkilenmem haksız da çıksaam. Fakat haklı çıkınca olumlu etkilenebileceğim bir seçenek var diye düşünerek niye müslüman olamıyorum ? Bana göre bu 2yüzlülük değil , basit bir matematik.(Kafamda hep böyle sorular var , bunlar inanmamaya itiyor beni maalesef.) İslama göre niyet önemli fakat hiç anlam veremiyorum .

• quote:

Orijinalden alıntı: Liberte von Skepticus

Teist bakış açınız olayları yorumlama konusunda sıkıntı çıkartıyor.

Ölümün bir son olması hayatı değersizleştirmez ve anlamsızlaştırmazda. Tam tersine bir anlam ve değer ölüm bir sonsa katılabilir. Mantıklı düşünelim, insan bir sonu olmayan, sınır olmayan, kaybedemeyeceği şeylere değer vermez. Anlamda biçemez. Ölüm bir son değilse ve öldükten sonrada yaşamaya devam ediyorsak dünyanın hiçbir anlamı kalmaz. Hayat değersizleşir. Ölüm varolduğu için insanlar hayatlarını olabilecek en iyi şekilde yaşamaya çalışıyorlar. Ölüm bir son olmasaydı dünyada pasif kalmaya zorlanırdık. Zaten ötedünya inancı dünyayı küçümseyip ötedünyayı kutsallaştırır ve hayata değil, ölüme anlam katar.

Adalet insanların uydurduğu bir kavram. Adalet sağlanacaksa bunu insanlar sağlar, ne idüğü belirsiz mistik güçler değil.

Çok çocukça bir hata yapıyorsunuz. Bir çocuk nasıl ki olmasını istediği bir şeyi olan olarak kabul ediyorsa sizde öyle yapmaya çalışıyorsunuz. Yapmayın şunu. Elimizde olan tek gerçek bu dünyanım varolduğu ve bu dünyadan başkasının olmadığı. Ötesini bilemezsin. Ötesi hakkında konuşmak olsa olsa kendi kurguların içinde yüzmek ve dolayısıyla kendini kandırmak olur.

Diger yazdiklarinizi okudum ve degerli buldum. Arkadasa verdiginiz bu cevaba ithafen bir iki sey soylemek istiyorum.

Bir yaraticinin veya yaraticilarin olmasi bizim sonsuz bir varolus icerisinde olacagimiz manasina gelmiyor. Bu sadece ilahi dinlerin savidir. Hatta bu yaraticilar varsa bile insanin farkinda olmayabilecekleri olasiligini da goz ardi etmemek gerekir. Insanin dogasi odur ki , aslinda kendi tanri olmak ister. Sonsuz yasamak istemesi de , evrenin kendi icin yaratildigini duslemesi de ondandir. Butun bunlar egosuna yenik dusmus olmasinin yansimalari dahi olsa bu yine yaratici veya yaraticilarin olabilecegini degistirmeyecektir. Eger ki birgun zamanin,mekanin otesine gecebilecek uygarlik seviyesine gelirsek (ki gelebilecegimize inaniyorum) paralel ve ust evrenleri kanitlayabilir hatta yaraticilarimizla karsilasabiliriz dahi diye de umuyorum. Ama gunumuzde bu bir realite degil sadece dusunce olabilir. Lakin sizin paragrafinizda soylediginiz gibi kendini kandirmak olarak addedmek bana dogru gelmiyor. Bunlar dusuncenin bir urunudur. Onemli olan bu dusunceler ile varolan realite arasinda bagi koparmadan ilerlemek olsa gerek.

Bence suphe etmeye devam etmek kacinilmaz olarak gelisimin habercisidir. Suphe etmeye ozgurluk.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.