Şimdi Ara

ahirete inanmayanlar bu durumu nasil acikliyor? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
2
Favori
4.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Liberte von Skepticus gayet güzel açıklamış. Nereye giderseniz gidin konuştuğunuz bütün inançlı insanlar (öteki bir dünya olduğuna) bu dünyaya önem vermezler. Evet, inançlarına göre öteki dünya da ödüllendirileceklerdir, ancak bu bireyseldir. Önemsememek burada devreye giriyor zaten. Kişi eğer istediği ödülü almak için yapılması gerekenleri yapıyorsa bu sadece kendisini düşündüğündendir. Ve dünyadaki diğer insanların yaptıklarını önemsemiyecektir. Çünkü bireysel olarak onlar zaten cezasını yine öteki dünyada alacağını belirtir. Yani burada ki sorunları düzeltmek için herhangi bir çaba harcamaz. Olan tabiki inançsız kötü olmayan insanlara olur.

Eğer yaşamın amacı hayatta kalmak ve üremek ise, bunu en uygun şekilde uygulamamız lazımdır. İnsan ihtiyaçlarını bireysel olarak gideremeyeceğinden diğer insanlar ile iş birliği yapmaya mahkumdur.

Peki insanlar bireysel düşünerek hareket ederse sorunlar biter mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kırarım Boynuzunu İblis -- 12 Haziran 2017; 23:0:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• boşuna tartışmayın bazıları görmeden inanmayacak
    adamlar dünya hayatına göre ahireti kıyaslayıp ,bununla da yetinmeyip birde eleştiriyor ?
    üstelik eleştirdim derken komik duruma düşüyor

misal yaratıcı varsa o zaman neden bazı insanlar sakat doğuyor ,bazıları niye zengin ,dünyada niye adalet yok gibisinden
    yahu yaratıcı olmasa ve bunlar oluyorsa o zaman her şey çok güzel mükemmel mi diyeceksiniz ?
    sınav için diyoruz onu da kabul etmiyorlar
    hele ki kaderi anlatmak bunlara mümkün olmuyor ,Allah önceden biliyor ,sen bilmiyorsun ama onları sana Allah yaptırmıyor diyoruz ,yok yine başka mazeret ,biliyorsa o zaman niye bizi sınava sokuyor diyor

sen bir insan olarak yaratıcıyı kendin gibi zannediyorsan ,bir şey anlamazsın yada anlatılamazsın
    oh ne ala değil mi bu dünyada her türlü haksızlığı yap ,ondan sonra ölüp kurtul
    yok öyle yağma ,inansan da inanmasan da hesabını ahirette vereceksin ,üstelik ben zaten inançsızdım deyip kurtulamayacaksın

adam ben dini iyi biliyorum diyor ve sonra dünyada şu niye şöyle ,niye böyle deyip duruyor
    hem yaratıcı yok diyor ,hemde dünyada olan haksızlıkları ,kötülükleri yaratıcıya yükleyip hesap soruyor
    uyanıklığın böylesine pes doğrusu

diğer bir konu ise sanki inançsızlar bu dünyada kusursuzlar ve her kötülüğü inançlılar yapıyormuş gibi algı oluşturuyorlar ,adam sapıksa ve inançlıyım diyorsa bunun dinle ne ilgisi olur ,onun Allah katında imanı var mıdır ?
    inançlı insan kötü olamaz ,kötüyse inançlı değildir ,onun inancı lafta kalmıştır ,hele ki zalimlerin ahirette inançsızlardan çok farkı olmayacak

başka bir konu ise ,misal adam inançsız ama iyilik yapıyor öyleyse niye cehenneme gidiyor sorusu (gerçi klasik ateist sorusudur ve defalarca anlatılmıştır ama yine de her defasında sormadan edemez)
    ateistin melek olduğunu nereden çıkartıyorsunuz ,her suç işleyen karakolda yada mahkemede inancını mı söylüyor sanki ?
    zaten cennet ve cehennem bir tane olmayacak ,herkes dünyada işlediğine göre ceza yada mükafatını göreceği kata yerleştirilecek ,yani iyi ateist olursa zalimlerle aynı katta ve aynı cezayı görmeyecek

konuştuğumuz işlere bakın yahu :)
    cennetin iyi yerlerini nasıl kazanırım yerine ,inanmıyorum diyerek cehennemi garantileme peşinde olanlara Allah akıl fikir versin

• Perceptron kullanıcısına yanıt
    Allah herkesi farklı yaratmamış olsaydı, ''İşe bak herşeye güce yeten Allah herkesi aynı yaratmış..''diyerek söylenirdiniz.

Birde şöyle düşün hakimsin adamın 10 yıl sonra nerede ne suçu işleyeceğini biliyorsun,bu adamı suçu işlemeden adamı cezalandırsan adaletli olmaz.Ortada bir şey yok.Adama suçu işledikten sonra cezayı uygularsın.Bilmem anlatabildim mi ?
  • Kırarım Boynuzunu İblis kullanıcısına yanıt
    ''Liberte von Skepticus gayet güzel açıklamış. Nereye giderseniz gidin konuştuğunuz bütün inançlı insanlar (öteki bir dünya olduğuna) bu dünyaya önem vermezler. Evet, inançlarına göre öteki dünya da ödüllendirileceklerdir, ancak bu bireyseldir.''

Çoğu dinin iyilik,güzel ahlak,dayanışma vs önem verdiğini düşünerek bu inançlı insanların bu dünyada iyilik,ahlaklı olmaya önem vermezlerse vaadedilmiş'e nasıl ulaşacaklar ? Buda bu insanların bu dünyada birtakım şeylere önem verdiğini gösterir, haksız mıyım ?
    Devamını okumaya gerek duymadım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ryan Oreily

Ee bu yorum çok mu sağlıklı?

Şimdi diyelim yeni bir din çıktı.

Geldiler Ankaraya dayandılar.

Diyolar ki burası bizim kutsal mekanımız, dinimizi size yayacağız, bu din tek dindir sizin dininiz yalandır diyor.

Sende bunu tehdit görüp saldırıyorsun, gayet tabi adam topraklarını istiyor yahu.

Şimdi ne oldu, dinen saldırmakta sıkıntı yok adamlar için.

Onlar geldi anlattı sen de onlara saldırdın.

Kim yeni bir dini evet hadi topluca değişelim diye kabul eder.

Din her zaman kanla yayılır.

Tarihe bile dönüp bakmıyor insanlar.

İslam diğer dinlerden farklı değil.

Fetih denilen olgu o zaman ki sömürgeciliktir.

Din denilen olgu insanları bir arada tek bir amaç için, yaşamını yönlendirmek, kaybolduğunda ne için yaşadığını hatırlatmak içindir.

Zamanında bu savaş ağırlıklıydı

Şimdi dinler yumuşasada radikal diye tabir edilen gruplar var.

Siz ister beğenin ister beğenmeyin, bu radikal gruplar İslama inanıyor.

Radikal grupları bırak halen delicesine Sünni Şii çatışması sürüyor.

Ne için peki?

Açlık için mi? Çocuk hakları için mi? Hayvan hakları için mi? Cinsiyet ayrımcılığı için mi? Küresel ısınma için mi?

Ne için edilen kavga?

Sırf düşüncesini kabul ettiremediği için.

Sizene kardeşim, yok işte tanrıda yok ahirette yok.

Sana göre varsa var, bana 2kere okuduğum kitaptan örnekler gösterip bak şurada şunu kastediyor bak tuzlu su tatlı su karışmıyor(antik Yunanda bilinirdi) gibi ayetler gösterip, peygamberin evine girme ayetini gösterince ama o peygamber meşgul diyip, o ölünce Karılarıyla evlenemezsin gibi kişisel ayetler içeren bir kitabı son din kitabı olarak çıkaramazsın.

Sen varsa o yaratıcıya hakaret ediyorsun başka birşey yaptığın yok.

Ha git inan neye inanırsan inan, ama asıl insan olmak birşeye bağlı olmamakla başlar.

Bakalım ne kadar insansın değil mi?

Edit:imla

Hocam bu arada tuzlu-tatlı su karışıyor. Sadece uzaktan karışmıyormuş gibi görünüyor.

• İman nedir? Erdem nedir? Tecavüzcüler neden imansızdır? İman ve erdem arasındaki ilişki kuranda nasıl anlatılır? En önemli soru iman nedir sorusudur. Kuranı mantıklı ya da mantıksız kılacak en önemli sorudur. Birçok kişinin verdiği cevap Kuranı mantıksız kılmaktadır. Sizinde cevabınızı merak ediyorum.

• bu bölümde kişilere direk cevap vermeyeceğimi daha önce belirtmiştim ve bu kararımı devam ettiriyorum ,o nedenle arkadaşlar kusura bakmasınlar (bazı edep,adap bilmeden verilen cevaplar nedeniyle) ,ayrıca ne kadar tartışırsak tartışalım sonuç değişmiyor (bunu defalarca yaşadım) ,bu nedenle ben sadece okuyucuları bilgilendirmek adına mesaj yazmayı yeğliyorum

Kuran'ı mantıksız kılacak diye bir durum yoktur ,anlayamamak vardır
    dini öğrenmek için önce yaratıcıyı tanımak gerekiyor ,yoksa insan akıyla ,insan gibi düşünüldüğünde hataya düşmemek mümkün değildir

okudum anladım ve buna rağmen mantıksız buluyorum ve kabul etmiyorum diyen kendisi bilir ama bunun kimseye faydası olmaz (başta kendine)

dünya üzerinde milyarlarca insan yaşıyor ve hepsinin fikrinin aynı olması beklenemez
    birisi bir kitap okur ,bu kitaptan onlarca kitap çıkartacak fikre ulaşır
    bir başkası hiç anlamaz ve bu kitap beş para etmez deyip herkesin kendisi gibi düşünmesini bekler

Kuran tüm devirleri kapsadığı için çoğu kişi tüm ayetlerin herkesi kapsadığı gibi bir yanılgıya düşüyor
    bazı ayetler sadece peygamberin yaşadığı döneme ait ve sadece o zamana ait
    günümüzde bu ayetleri görenler ,geliş sebebini bilmeyenlere mantıksız gelebiliyor
    tabi birde Türkçeye çevirilerin çoğu hadisler ışığında çevrildiği için bazı anormal görülen durumlarda çıkabiliyor
    nasıl ki Türkçe de bir kelimenin bir sürü anlamı varsa ,Arapça da aynı durumlar var
    çeviren kişi yanlış anlamı seçmişse yine çok mantıksız görülen durumlar olabiliyor

misal darabtum kelimesinin tam karşılığı savaş yolculuğudur ama bizde sefer olarak çevrilmiştir
    ve bizde sefer kelimesi hem savaş ,hemde ziyaret ,gezi,ticaret için yapılan yolculuk olarak geçtiğinden bir karışıklık olduğu belli oluyor ama nedense çevrilirken savaş yolculuğu olarak değilde ,seferi olarak çevrilmesini anlamış değilim

işin ilginç yanı Kuran son dönemlerde çok incelenmeye başladı (başörtüsü konusu bunun baş nedeni oldu)
    daha önceleri ya hocalar zaten okuyor ,anlatıyor ,biz zaten tam bilemeyiz anlayışı vardı
    ileri düzey Kuran Arapçası bilenlerin ayetleri tek tek inceleyerek ,yapılan yanlışları düzeltmesi çok faydalı olurdu ama önceden şartlanmış kişilerin buna büyük tepki göstereceği kesin olduğundan ,bu tip şahıslar zındık ,dini bozmaya çalışan fitneci gözüyle bakılacağını söylemeye dahi gerek yok sanırım

her konuya ait kitap ,o ilim ile yapılır
    misal edebiyat kitabı okur gibi ,matematik kitabı okursan tam olarak öğrenmek mümkün mü ?

bu konularda yazacak çok şey var ama genelde bu bölüme gelenler ,ya ateist sitelerinden öğrendikleri ile yada bir tarikat de öğrendikleri ile geldiği için ,yazdıklarımız her zaman boşa gitmiştir

• Ölümü bilen hiç gelir mi Rabbini bilmezlikten
    Onlar evrim dediler bu yaptıklarımız devrim dediler
    Ah zekâsına kedi işeyesi nefer her şey kader
    Bu imtihan bir seferlik bedenin kâğıt kalemin amel
    Sana kâfi geleceğini sandığın iki bilekti oysa hayat tek biletti
    Hakkını veremezsen bilet yanardı biterdi
  • Bu gözler "Karikateist" sayfasında "Şehit Ömer Halisdemir" hakkında "bok yolunda öldü" diye yorumlar gördü.

O gün bu gündür ateist olan Türklere saygı duymuyorum. Gerçek ateist yurdışında arkadaş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jaggerjack_

Allah herkesi farklı yaratmamış olsaydı, ''İşe bak herşeye güce yeten Allah herkesi aynı yaratmış..''diyerek söylenirdiniz.

Birde şöyle düşün hakimsin adamın 10 yıl sonra nerede ne suçu işleyeceğini biliyorsun,bu adamı suçu işlemeden adamı cezalandırsan adaletli olmaz.Ortada bir şey yok.Adama suçu işledikten sonra cezayı uygularsın.Bilmem anlatabildim mi ?

Peki o sucu isleyecek kisiyi hic yaratmasa daha iyi olmazmiydi..Herkesin iyi oldugu bir dunya olmazmiydi..Kotuluk neden var ?

• Işığın olmadığı yer karanlıktır.Işığın olduğu yer de aydınlıktır.İyi kavramının var olması için kötü kavramının da var olması gerekir.Diğer sorunun yanıtını sadece yaratıcı bilir ve bu sorudaki düşüncem ''kelebek etkisi'' umarım izah edebilmişimdir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jaggerjack_

Işığın olmadığı yer karanlıktır.Işığın olduğu yer de aydınlıktır.İyi kavramının var olması için kötü kavramının da var olması gerekir.Diğer sorunun yanıtını sadece yaratıcı bilir ve bu sorudaki düşüncem ''kelebek etkisi'' umarım izah edebilmişimdir.

Eger karanlik olmasaydi ben karanligi bilmeyecektim. Yani hep aydinlik olsaydi ben karanlik bilmeyecek ve oyle yasayacaktim. Bir cesit icgudu..hayvanlara verilen bir takim icgudulerden..Misal insanin icinde kotuluk karakteri, Kotu dusunce, ve zarar verme duygusu olmasa idi dunya daha guzel bir yer olurdu.Ama Allah bizi sinav icin gonderilmis deniyor..Allah neden bir tur canli yaratip sonucunu gormek ister. Ve Sonucu bilindigi soyleniyor..Ben bize verilen duyularin bunlar icin yetersiz kaldigini dusunuyorum..

• İnsanı diğer canlılardan ayıran akıl,iradedir.Bunlar sayesinde düşünme,sorgulama,üretme vs eylemlere sahibiz.Açıkcası insanı insan yapan şey bu bahsettiklerim.

Diğerini de şöyle cevaplandırabilirim.Arkadaşınla bir tartışmaya giriyorsun,tartışma ise şu ''Platine kral suyu etki eder mi ?'' sen diyorsun ki : ''Arkadaşım platine kral suyu etki eder.'' o diyor, etki etmez.İkiniz de birbirinizden eminsiniz.Sen doğruyu biliyorsun ama o hala ısrarcı...Deneyi yapıyorsun ve ispatlıyorsun bak demek ki neymiş etki edermiş.

https://www.youtube.com/watch?v=caPIaXenIWE Bunu izle şimdi

Ne demek istediğimi şimdi anlamışssındır.Tabiki bunun islami olarak açıklaması değil benim kendi mantığımla bulduğum bir şey aslını Allah bilir.

• Iste dinler de bunlar icin uyduruldu .

• Müslümanım ama Müslüman olmasam deist olurdum

Çünkü her şekilde bana göre tanrı var ama adaleti de sağlamak zorunda değildir

• bu söylediğin şey direk deizm zaten
  • evet dun adapazarinda suriyeli bir kadin iki tane haysiyetsiz tarafindan tecavuz edildikten sonra karnindaki bebegi ve yanindaki on aylik cocuguyla beraber olduruldu. sucunu itiraf eden iki cani tutuklanarak ceza evine gonderildi. sakarya bsb baskani zanlilar hakettigi cezayi bulacak diye aciklama yapti. yani af cikmazsa hapis. ateist dusunce yapisina gore olayda adi gecen 5 kisi de oldukleri an hersey bitmis olacak. hadi oradan.

• hchinaski kullanıcısına yanıt
    Bana kalırsa insan bunu yediremiyor kendine ,ilahi bir adaletin gerçekleşeceğini düşünmek kalbini ferahlatıyor. Ordaki bahsettiğin olay 2 ruh hastasının işlediği insanlık dışı bir suç, bir de hitleri düşün yüzbinlerce masumun katledilmesine sebep olmuş bu da yetmemiş bir ırk üzerinde insanlık dışı işkenceler uygulamış bir psikopat bu adam kafasına sıktığı anda herşeyin bitecek olması ne kadar acı değil mi veya binlerce Kırım Tatarını yurtlarından sürgün eden trenlere doldurup yarıdan çoğunun açlık ve susuzluktan ölmesine sebep olan stalinin işte bunu kabul edemiyoruz.
    Belki senin dediğin gibidir belki benim bunu ancak öldüğümüz zaman öğrenebiliriz ancak yazdığım gibi bir ihtimalin olabileceği de yadsınamaz bir durum bence. Açık söyleyeyim keşke dediğin gibi olsa hatta inanç temelli değil ahlak temelli bir ödül-ceza işlemine tabi tutulsak öldükten sonra, elimden geldiği kadar iyi biri olmaya çalışan kimsenin malına canına karısına kızına göz dikmemiş elinden geldiğince çevresine yararlı bireyler olmaya çalışanlara bir ödül verilse

• hchinaski kullanıcısına yanıt
    İslam inancına göre de o adamlar cehennemde cezasını çektikten sonra cennete gidecekler eğer inançlılarsa, o kadar insan sonsuza kadar yanarken sırf inanmadıkları için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lawbreaker kullanıcısına yanıt
    zaten allah sonda saydigin seyleri istiyor seni mukafatlandirmak icin arti olarak sadece ona inanip kulluk etmek bu kadar mi zor? 5 vakit namaz gunluk yarim saatini anca alir mesela. ama inkar etmek icin ugrasanlar olaya hep tersten yaklastigi icin zor geliyor tabi.

@asosyalist

kimden ya da nerden ogrendiysen yanlis ogrenmissin islam inancina gore o ikisinin cehennemden cikma sansi yok.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.