Şimdi Ara

AGP ölmüş de ağlayanı yok...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar elimde 3-4 senelik bir AGP sistemim var... Sistem Şudur;

* Gigabyte P4Titan anakart
    * Pentium 4 3,2Ghz 775pin LGA HT işlemci
    * 1,5gb DDR400 kingston ram
    * 2*80gb WDD hdd
    * Radeon 9600XT 128bit 128mb ekran kartı
    vs... vs...

Şimdi durum bu arkadaşlar... Bu sisteme ekran kartı takviyesi yapmamız gerekiyor. "AGPye para yatırma artık" yorumlarını duyar gibiyim:D doğrudur, haklısınız ama ayrıca güncel bir sistem de toplayacağım zaten şu 1,5 ay içinde o ayrı ama yukarıda yazılı olan sisteme ekran kartı takviyesi yapmam lazım...

Şimdi bildiğiniz gibi artık AGP alınacaksa ATI alınacak bu açık... şöyle bir piyasa araştırması yaptım ve 2-3 kart arasında kaldım...

Sizce ; HD2600XT mi takmalı yoksa HD3850 mi?

HD3850------ 512mb gddr3 256bit 1660mhz-670mhz DX10.1 yaklaşık 220ytl
    HD2600XT--- 512mb gddr3 128bit 1400mhz-400mhz DX10 yaklaşık 150ytl
    (her iki kart da gddr3)

Şimdi bu ikisinden birini alasım var açıkçası... Başka öneriniz varsa da açığım pek tabii:D
    Şimdi bu kartların performanslarının farklı olduğu aşikar, zaten fiyat farkı da var hem de 2600ün yarısı kadar... Ben hangisi daha performanslı diye sormuyorum 3850nin 2600e göre gayet iyi olduğu açık, benim soracağım benim sistemimde ne değiştirir... Yani ben 3850aldığımda misal 3,2p4 dar boğaz yapacaksa, o kart 2600gibi çalışacaksa neden fazladan para vereyim ki...

İşin özü yukarıdaki AGP sisteme ekrankartı alıcaz, 3850 alırsam 2600den daha iyi çalışır mı benim sistemimde? Yani azda olsa farkedecekse veririm bi 70lira daha ama hiç değişmez performans derseniz 2600alıcam... ne dersiniz, nasıl yapsam daha mantıklı olur...

EKLER;
    * DX10 yada 10.1 meraklısı değilim zaten XP den vazgeçemeyenlerdenim, zaten benim bilgisayarda da dx10 performansı hayal biliyorum yani yorumlarımızı sürekli DX9 kullanacak bir sistem üzerinden yapalım lütfen. XP SP3 kullanıyorum.
    * öyle çözünürlük hastası da değilim, 1600e bilmemkaç çözünürlük vermesine gerek yok kartın zaten monitörüm 1280*1024 e kadar destekliyor... kart bana 1280de yada 1024te yüksek ayarda akıcı oyun oynatsın tamadır...
    * HD3650 nedense ezik geldi gözüme bilmiyorum nedendir, sizce o da uygun bir alternatif midir? 2600 yerine 3650 daha mı mantıklı olur?
    * HD3870 nerelerde arkadaşlar? bakındım göremedim bir türlü... AGPsi çıktı diye biliyorum onun da, ama piyasa da yok... Eğer 3870in AGPsi varsa sizce onu mu almalı? onun darboğaz meselesindeki durumu nedir. Uygundur derseniz fiyatı ne civarda ve nereden bulabilirim acaba?

EDİT: *2900ün agpsi de çıkmıştı. Onun hakkındaki düşünceleriniz neler? iş yapar mı bende?

Alakanız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.. Birşey unutmamışımdır umarım ;) Saygılar....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ManoMachine -- 11 Eylül 2008; 16:56:53 >

• bendede yakın bir sistem var bu sisteme bu kadar pahalı bir agp kartı alma bence ben x800xt almıştım 120 ytl,düşük ayarlarda crysis oyanayabiliyorsun yani fazlasına çok yzaık en fazla ati x1950 olabilir
  • arkadşaım ilk başta şöyle söleyeyim:D güç kaynagın gerçek se ona göre yorum yapıcam bir kere 2600xt hd3650 den iyidir sakın hd3850 alarak hata yapma pahalı+ yeni sistem toplayacagım diyorsun o yüzden gereksiz 1280*1024 te oyun oynuyamazsın oynasan bile low da oynarsın bence 2600xt al yeni sistem toplayıncaya kadar takıl sonra güzel bir sistme alırsın
  • 3870 ve 2900 ün agp sini hiç duymadım sanırım çıkmadılar ben öyle biliyorum yani.
    hd2600xt alman daha iyi olacaktır seninde dediğin gibi fazla para vermeye gerek yok
  • hd2600xt alman daha mantıklı arkadaşım.Dedikleri gibi low ayarlarda crysis bile oynarsın
  • Mano aynı sorunla bende karşı karşıyayım. kafam şimdi iyice karıştı. 3650 tavsiye edildi bana ve gold pc de şu an indirimli 145ytl ye var. naapsak yaw?
  • bu konulara bakmanızı tavsiye ediyorum:
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=25878413

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=21675639

crysis de dahil bir çok oyunu nasıl oynayacağınızı öğrenebilirsiniz. örneğin crysis'i yüksek ve orta karışımı oynayacağınız kesin. ikinci konuda göreceksiniz ki eskiden sürücü problemi vardı, yine de aşıyorduk. şimdi ise 8.73 sürücü yapıldı ve gayet güzel çalışıyor yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum.

• @Burak;
    çok teşekkürler arkadaşım, linkler gerçekten iyi oldu... tekrar sağol...

@guru68;
    Valla guru bilmiyorum ki benim 3650 alasım yok açıkçası, 3650nin 2600e tek avantajı DX10.1 olması ki benim umurumda da değil işin aslı, DX9 performansı lazım bana. ki bildiğim kadarıyla 2600ün performansı daha iyi. işin özü ben 3650den iyicene uzaklaştım. burağın link verdiği sürücü başlığıda var 2XXX serisi için...

@dodocan;
    dostum güç kaynağım kaldırmayacak muhtemelen o yüzden bi de güç kaynağı alacağım... zaten eski bilgisayarımın güç kaynağı arızalı, onun için bi tane alınacaktı şimdi bu p4teki güç kaynağını ona takıp p4'e yenisini alıcam, güç kaynağını yenilicez yani...

Arkadaşlar işin özü 3650den vazgeçtim kesin. 3870 ve 2900ün agpsi yok sanıyorum onlar da yattı... Şu an gündemimde sadece 2600xt ve 3850 var. hatta yapılan yorumlar beni 2600e daha yakınlaştırdı. yani şu an alıyor olsam 2600 alırdım sanırım... Herkes 2600 almanın daha mantıklı olacağı kanaatinde...

Peki 3850 alma gerek yok deyen arkadaşlara birşey daha sormak istiyorum,
    3850 iyi bir kart olmadığı için mi tercih etmediniz,
    yoksa benim sistemimde 2600den farklı çalışmayacağı için mi tercih etmediniz,
    yoksa 2600 ile 3850 arasındaki performans farkı 70liraya değmeyeceği için mi tercih etmediniz,
    yoksa bugün agp bir sisteme ne kadar az para yatırırsan o kadar iyi dediğiniz için mi tercih etmediniz?

Yani asıl öğrenmek istediğim şu arkadaşlar,
    3850, 2600den daha performanslı, daha iyi bir karttır değil mi? bu konuda yanılmıyorum...
    Derdim darboğaz... 3850 taksam BENİM SİSTEMİMDE 2600den daha performanslı çalışır mı? Çalışırsa 70liralık fiyat farkına değer mi?

Yeni bir sistem de toplayacağım önümüzdeki günlerde, hatta aşağı yukarı ikinci el bir araba parasına çıkacak gibi görünüyor ama güncel bir sistem topladığımda bu P4ü de tavan arasına kaldırmayacağım, bu da aktif olarak kullanılacak. E bu saatten sonra da agp kart çıkacağını tahmin etmiyorum, son tren yani o sebeple olduyken en iyi hale getirip o dosyayı kapatmak istiyorum amacım o. Yoksa uğraşmaya değmez zaten, kullanılmayacak olsa satarım bunu 200-300 ne verirlerse yenisine taksit olur ama bu da kullanılacak. o sebeple bu kadar ince elemek zorunda kalıyorum. Sistemime en uygun kartı seçmek istiyorum. Ama pahalısını aldığımda bana ucuzuna nazaran hiçbir avantaj sağlamayacaksa neden paramı sokağa atayım ki haksız mıyım.

Tekrar teşekkürler hepinize!

• hocam dediğin gibi sen teşhisi koymuşsun zaten evet 3850 daha iyi ama agp olduğu için değmez yani fazla gelir o işlemciye..(ben de p4 3.0 ve 2600xt kullanıyorum..) tercihini kesinlikle 2600 den yana kullan..
  • x1650 pro
  • x1650 pro al seni idare eder tüm güncel oyunları oynarsın
    zaten geçici olarak alıyorsun fazla para yatırmaya değmez üstelik o sistemde sana dx10 un bi getiriside yok(vistayı rahat kullanamazsın)
  • ya ne x1650 pro su allah allah

walla bende pcı ex 2600xt de vardı 3850 de var
    crysis te sagdaki ayarların hepsi cok yuksekte dx10da blur en cokta karartı kalitesi ortada fizik kalitesi en yusekte nesne kalitesi yuksekte golgede ortada 1280x1024 cozunurluk 35 30 fps cok catısmada 25 e fln bazen dusuyor oynuyorum 3850 ile

2600xt crysiste herseyi ortada overclockla 1024 de oynarsın hatta sagdakilerden bazılarını kastıra kastıra yuksek bile yaparsın

ama c2d 3.4ghz işlemci 2gb ddr950mhz ram ve clocklu kartlar

3850 ile 2600 u karıstırma

3850 9600gso ile aynı performans gibi 2600xt 8600gt ile aynı gibi

2 kartta tam performans veremiyecek ama az performans veren kart tam veremicek cok veren yarısını verse 2600xt nin 10 numara sistemle kullandıgından daha ii perf alablirsn
    70ytl sana koymassa 3850 al

• 2600xt al 3850yi tam hızında kullanamazsın nasılsa
  • bence 2.el den 7600gs sonic,7600gt,x1650pro ddr3 ,x1950gt,1950pro sırasıyla bakınız 0 a para vermeyin yazık olur
  • quote:

Orjinalden alıntı: lapry

hd2600xt alman daha mantıklı arkadaşım.Dedikleri gibi low ayarlarda crysis bile oynarsın

ne low u medium da bile oynatıyor

youtube ye hd2600xt yaz orda crysis videoları var izle onları
  • Çok fazla para yatırma bence 1.5 ay sonra yeni sistem toplayacağım diyorsan niye ekran kartını yeniliyorsun ki 1.5 ayda son çıkan oyunları oynamayıver yeni sistemde full detay da oynarsın daha çok zevk alırsın. Çok sıkıntı verici bir durum gerçekten ben HL2'yi eski sistemde düşük ayarlarla bitirdim ilk çıktığında 2 ay sonra yeni sistem aldım oyunu bitirdiğime pişman oldum açıkcası. Şimdi tekrar indirdim kaç sene önceki oyun içimde kaldığı için oynuyorum
  • vallahi tamam 3650 de 2600xt de çok iyi kartlar değildir belki şu an için ama herkeste de en iyi kart alınması gerektiği gibi bir anlayış var ben de bunu anlamıyorum. benim 9600xt kartım bile low da çalıştırıyordu crysis'i. 4850 almak şart sanki en iyisi ya, o olmadan oyunlar oynanmıyor. çoğu konudaki mesajlarda böyle bir inanç olduğunu görüyorum, ekran kartın en son model değilse oyun oynanmaz sanılıyor. yapmayın arkadaşlar 9600xt ile cod4 oynadım ben, eğer çok kötü olsa zaten oynamayıp bir kenara saklıyoruz biz de oyunları. tabi şöyle bir şey olabilir bazı arkadaşlar oyun atıyorum 45 fps nin altında çalışıyorsa o çalıştırmadan sayılmaz diye bakıyorlar herhalde. ben size söyleyeyim arkadaşım crysis bu oyunların en babasından değil mi tamam yüksekte çalıştırmıyor ama diğer oyunları da düşünmek lazım. tabi ben bunları ekonomik durumları veya boşa para verilmemesi gerektiği için yazıyorum, ha paranız çoktur en iyi karttan 10 tane alırsınız çoluğa çocuğa verirsniz o kendi bileceğiniz iştir.

ne zamandır yazacağım aklımda, artık bu ancak lowda oynarsın sözlerini görünce yazma ihtiyacı hissettim.

ManoMachine bu yazdıklarım sana karşı değil sakın yanlış anlama. ben bir kaç kez daha yazmıştım tekrarlayayım şu ana kadar juiced2 ve assassin's creed ve dirt oyunlarında sorun yaşadım, ass. creed ve dirt oyunu ekran ayarlarına bakmadan benim bilgisayarımda yavaş çalışıyor (p4 3 ghz). yani demek istediğim senin sistemin de benimkine yakın çok fazla para vermeni önermem. artık işlemci isteyen oyunlar çıkıyor. eğer sistemindeki psu da yetersiz ise zaten 100 ytl ye yakın ona da para vereceksin, bilmiyorum yani :) tabi ki 3850 daha iyi çalıştıracaktır o da kesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BuRAk- -- 12 Eylül 2008; 22:30:19 >

• quote:

Orjinalden alıntı: lapry

hd2600xt alman daha mantıklı arkadaşım.Dedikleri gibi low ayarlarda crysis bile oynarsın

ya neymiş bu crysis, 2600xt ve o sistem ile 1024x768 medium ayarlar ile 25 - 35 fps rahat oynarsın. AGP için en iyi seçim HIS HD2600XT ' dir.
  • hazır konuşmuşken gündüz güzel bir görüntü yakaladım ekleyeyim, 2600xt ile kore askerleri gayet rahatlar işte kanıtı hey Allah'ım sinirden ne yaptığımı şaşırıyorum

AGP ölmüş de ağlayanı yok...

bu arada tekrar baktım, his ve sapphire en son agp kart olarak 3850 çıkartmış, diğerlerini bilmiyorum ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BuRAk- -- 12 Eylül 2008; 22:59:41 >

• @-Burak-
    doğru dostum, haklısın...
    millet 1600*1200de 60fps veren makinalar topluyor, 1sene sonra da yeniliyor... Haa yanlış demiyorum, helal olsun yapsınlar tabii zevk de onların para da kendilerinin bileceği iş ;) Bende de radeon9600xt var ve hala daha güzel güzel çalışıyor... inan şu SM 2.0 3.0 falan olmasa almam yeni kart... çünkü konsol devşirmeleri hariç hala oyunu yüklüyorum ve çatır çatır da oynuyorum.. ha nooluyo 1600de olmuyo da 1024de oluyo, 800de oluyo ama oynuyorum... Benim kart almamın sebebi kartımın performansının yetmeyişi değil, teknolojisinin yetmeyişi.. dirt, vegas1-2 ve benzeri 3.0 4.0 lı oyunlar benim derdim...

@NOS-91
    Radeon9600xt ile 800*600 medium-high arası bitirmiştim crysisi... Eeee 2600 de 1024*768 low dan iyisini becerir yani bence de ;)

Sanırım 2600xt ye yolumuz göründü arkadaşlar... Çakalım bi sapphire2600 Şu an görüştüğüm ikinci el bir 3850satıcısı var, eğer fiyatta anlaşırsak onu da alabilirim ama aksi taktirde 2600 önümüzdeki senelerde kasamıza misafir olacak gibi görünüyor....

Yorum yapan ve yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler arkadaşlar...
    Elleriniz dert görmesin.
    Yine de farklı öneriniz olursa olay kapanmış deyip yazmamazlık etmeyin buyrun dinliyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.