Şimdi Ara

Age of Empires 2: The Conquerors 1920x1080 Çözünürlükte Çalıştırma [Adım-Adım Çözüm]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
7
Favori
55.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Age of Empires 2: The Conquerors 1920x1080 Çözünürlükte Çalıştırma [Adım-Adım Çözüm]

Aslında başlık şu şekilde olmalıydı; oyunu kendi sistem çözünürlüğünüzle tamamen uyumlu olarak çalıştırma ve Vista/Win7 sistemlerde renk bozulmasını temelden çözme. (Bildiğiniz gibi bu sorunu her defasında oyundan çıkıp görev yöneticisinden "explorer.exe" işlemini iptal (delete-kill) edip tekrar oyuna dönerek veya temalardan "Windows Klasik" teması seçilerek geçici olarak giderilebiliyorduk.) Bu yöntemle artık bunlara da gerek yok.

Bilenler zaten şimdi anlatacağım bu çözünürlük değiştirme işlemini uygulamıştır ama konu hakkında ayrıntılı bilgisi olmayan hayranların da olduğunu fark ettim ve bu konuyu açarak işlemleri adım adım net bir biçimde anlatmak istedim. Oyun eski olması dolayısıyla kafalarda bir takım soru işaretleri oluşmuş olabilir örneğin 1920x1080/1600x900/1366x768 gibi çözünürlüklerde görüntüde bozulma olup olmayacağı vs. hakkında. Fakat kesinlikle böyle bir sorun yaşamayacağız çünkü bir başka AoE 2 hayranı olan "Bart de Boer" isimli Hollandalı şahsın geliştirdiği bu programcık oyunun tüm alt metnindeki çözünürlük bilgilerini değiştirerek oyun çözünürlüğünü ekran çözünürlüğünüze tamamen uyumlu bir şekle sokuyor ve çözünürlüğü artırarak size daha geniş bir bakış açısı kazandırırken aynı zamanda mevcut ekran oranını koruyarak herhangi bir bozulma olmasını engelliyor. Örnek olması açısından kendi ekran görüntümü sizlerle paylaşayım (1920x1080 ekran çözünürlüğünde alınmıştır);

Age of Empires 2: The Conquerors 1920x1080 Çözünürlükte Çalıştırma [Adım-Adım Çözüm]

Resimlerde sağ alt kısmın boşaltılmış olmasının nedeni yüksek çözünürlükle birlikte uzayan alt menüde, küçük haritayla diğer seçenekler arasında oluşan uzun mesafenin azaltılmak istenmiş olması. Bu şekilde bir köşeden diğerine fazladan fare mesafesi kat etmeden belirli alanda rahatlıkla kontrol sağlayabiliyoruz.

Öncelikle The Age of Kings ve The Conquerors yamalarını tamamlayalım. Peki neden ilk adım olarak bunu yapıyoruz? Bunlar oyundaki eksiklikleri düzelten ve çeşitli iyileştirmeler sağlayan Microsoft tarafından yayınlanmış küçük onarım paketleri. Asıl işlemimizde aksaklık yaşamamak ve oyunun en kararlı sürümünü çalıştırmak için öncelikle bu işlemi yapıyoruz. Bunları verdiğim sıra ile kurunuz. Bağlantılar Microsoft'un kendi sunucularındandır ve dosyaların orijinal halleridir.

Age of Empires II: The Age of Kings için olanlar;

http://download.microsoft.com/download/aoeaok/Update/1.0/W9XNT4/EN-US/age2cpfix.exe (Age of Empires II: The Age of Kings Update 2.0a güncellemesi - Genel hatalar düzeltilmiştir)

http://download.microsoft.com/download/aoeaok/Update/2.0a/W9XNT4/EN-US/Age2upA.exe (Age of Empires II: The Age of Kings için küçük bir hata düzeltmesi - Multiplayer oyunlarda oyunu kaybeden bir oyuncunun üzerinin geç çizilmesiyle ilgili sorun kaldırılmıştır)

Age of Empires 2: The Conquerors için olanlar;

http://download.microsoft.com/download/ageIIConquerers/Update/1.0c/W982KMe/EN-US/Age2XPatch.exe (Age of Empires 2: The Conquerors 1.0c yaması - Genel hatalar düzeltilmiş ve çeşitli iyileştirmeler yapılmıştır)

http://www.empires2.net/download_modulos/files/Patch_1.0E.zip (Age of Empires 2: The Conquerors 1.0e yaması - Bu yama bizzat oyun severler tarafından geliştirilmiştir ve Microsoft'un gözden kaçırdığı ve kullanıcıları rahatsız eden bazı hataları giderir - Bu dosyanın indirme bağlantısını Polonya'daki bir AoE 2 fan boy sitesinden veriyorum. Direkt link ve hızlı.)

Yamaları bu sırayla kurarsanız bir sonraki işlemimizde hata meydana gelme olasılığını oldukça düşürmüş oluruz. Evet, düzeltme paketlerimizi kurduktan sonra artık çözünürlük paketini kuralım;

http://www.boekabart.net/aoe2wide/latestpatcher/AoE2WideSetup.msi (Programı geliştiren kişinin kendi sitesinden dosyamızı indiriyoruz.)

İndirdiğimiz kurulum dosyasını Age of Empires 2 ana klasörünün içerisinde, "AoE2Wide" adlı bir klasöre gelecek şekilde kuruyoruz. Oyun bilgisayarınızda Program Files klasöründe ise otomatik olarak yükleme adresi zaten burası olacak şekilde girilmiş olacak.(Yükleme aşamasında yüklenecek yer seçilirken buna dikkat edin) Yani sizin bir şey değiştirmenize gerek kalmayacak. Fakat oyunun kurulumunu farklı bir dizine veya diske yaptıysanız yükleme sırasında oyunun kurulu olduğu dizine giderek "AoE2Wide" adlı bir klasör oluşturun ve yükleme aşamasında da bu klasörü hedef olarak gösterin. Oyunu normal ayarlarda yüklemiş oyuncular için ise büyük ihtimal şu iki satırdan biri veya benzer bir konumda dosyalar ikamet ediyor olacak ve bu otomatik olarak adres satırına girilmiş bir şekilde gelecek;

C:\Program Files (x86)\Microsoft Games\Age of Empires II\AoE2Wide

veya

C:\Program Files (x86)\Microsoft Games\Age Of Empires 2 & The Conquerors Expansion\AoE2Wide

Ya da benzer bir konumda. Burada önemli olan "AoE2Wide" adlı klasörün Age of Empires II: The Age of Kings klasörünün içinde olması. Bildiğiniz gibi The Conquerors dosyaları da The Age of Kings klasörünün içinde bulunmaktadır. Yani asıl hedef ana Age of Empires 2 klasörü olacak. Fazla kafa karıştırmaya gerek yok zaten anlaşıldı sanıyorum. Resimdeki şekilde bir AoE 2 ana klasörü olmalı;

Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstünde "AoE2Wide" adında bir dosya oluşacak. Bu dosyaya tıkladığınızda o anki mevcut ekran çözünürlüğüyle uyumlu bir .bat klasörü oluşturulacak ve bu dosyayı açarak oyuna mevcut ekran çözünürlüğünüzle uyumlu bir şekilde girebileceksiniz. Normalde en fazla 1280x1024 ekran çözünürlüğünü destekleyen oyunu artık büyük monitörlerde de rahatlıkla oynayabilirsiniz. Herkese keyifli oyunlar.

zzs.galactus

***NOT (Beklenmedik bir sorunla karşılaşırsanız)***

".bat" dosyasını oluştururken ve oluşturduğunuz ".bat" dosyasına açarken sağ tık yapıp yönetici olarak çalıştır seçeneğiyle tekrar deneyebilirsiniz. XP uyumluluk modlarını seçerek tekrar uyumlu bir biçimde açmayı deneyebilirsiniz. Yine de işlemlerde sıkıntı yaşarsanız oyunun ana yüklü sürümünde veya sistemle uyumluluğunda problemler olabilir ve yine pek çok farklı sebebi olabilir, sorunun kaynağından emin olamam o yüzden ayrıntıya girmeyeceğim. 9 Nisan'da Age of Empires II: HD Edition geliyor bu arada haberiniz olsun;

http://www.gamespot.com/age-of-empires-ii-hd-edition/

Bu patch dışında yine hayranların oluşturduğu forgotten empires ve userpatch1.2 gibi farklı geliştirme paketleri de var bunlarla da çözünürlüğü iyileştirebilirsiniz ve farkı özellikler katabilirsiniz. Siteleri ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

http://www.forgottenempires.net/install/
    http://userpatch.aiscripters.net/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zzs.galactus -- 31 Mart 2013; 8:57:18 >

• Hala bu oyun için çaba harcanması gözlerimi yaşarttı :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALAK_

Hala bu oyun için çaba harcanması gözlerimi yaşarttı :)
    Microsoft Age of serisini bıraktı heralde? Çoktandır yeni oyunu yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Madao -- 16 Aralık 2012; 9:30:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Madao

Microsoft Age of serisini bıraktı heralde? Çoktandır yeni oyunu yok.

bir nevi bıraktı. http://ageofempiresonline.com/en/
  • quote:

DÜNYA GENELİNDE VOOBLY ÜZERİNDEN 2000 RM 1800 SC OLARAK ORTALAMA 3000 ~ 4000 ARASI KULLANICI BUNU ONLİNE OLARAK OYNUYOR.
    GAMERANGERDEN ORTALAMA 600 KİŞİ OYNUYOR.
    HAMACHİDEN (TÜRKİYE) : OKULLARIN TATİL OLDUĞU ZAMAN ORTALAMA 50 100 ARASI ONLİNE OLUYOR .

BU OYUN ÖLMEZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: vedud43

quote:

DÜNYA GENELİNDE VOOBLY ÜZERİNDEN 2000 RM 1800 SC OLARAK ORTALAMA 3000 ~ 4000 ARASI KULLANICI BUNU ONLİNE OLARAK OYNUYOR.
    HAMACHİDEN (TÜRKİYE) : OKULLARIN TATİL OLDUĞU ZAMAN ORTALAMA 50 100 ARASI ONLİNE OLUYOR .

BU OYUN ÖLMEZ

Valla haklısın. 6-7 sene ara vermiş olmasam ben de başlayacağım ama benim için sıfırdan başlamak gibi olur.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: vedud43

quote:

BU OYUN ÖLMEZ

Valla haklısın. 6-7 sene ara vermiş olmasam ben de başlayacağım ama benim için sıfırdan başlamak gibi olur.

Alıntıları Göster
    windows 8 işletim sisteminde çalışmıyor çalışır hale getirmek mümkün müdür acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: svetlovidov

windows 8 işletim sisteminde çalışmıyor çalışır hale getirmek mümkün müdür acaba?

Alıntıları Göster
    age of 2 bitermi be usta saçmalamayın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karlito Yalaréz

age of 2 bitermi be usta saçmalamayın

Alıntıları Göster
    Yıllardan sonra efsaneye başlıyorum yeniden
  • quote:

Yıllardan sonra efsaneye başlıyorum yeniden

Alıntıları Göster
    Win 8 işletim sisteminde çalıştıramadım
  • Bizim yurtta her gece bir ageof /maci yapilir bazen 5 kisi bazen 30
  • quote:

Orijinalden alıntı: napolyon94

Bizim yurtta her gece bir ageof /maci yapilir bazen 5 kisi bazen 30
    Ben bu oyunu ilk gördüğümde şok olmuştum.Hayatım boyunca sıkılmam demiştim oynarken. Ne günlerd. Özellikle age of dan sonra age of 2 e başlayanlar daha iyi anlayacaktır.

Age of empires 4 çıkarsa umarım tekrar başa dönülür ve ilk çağ medeniyetleri yansıtılır.O grafiklerle oynamak müthiş haz verir insana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mega Therion

Ben bu oyunu ilk gördüğümde şok olmuştum.Hayatım boyunca sıkılmam demiştim oynarken. Ne günlerd. Özellikle age of dan sonra age of 2 e başlayanlar daha iyi anlayacaktır.

Age of empires 4 çıkarsa umarım tekrar başa dönülür ve ilk çağ medeniyetleri yansıtılır.O grafiklerle oynamak müthiş haz verir insana.

Alıntıları Göster
    verdiğin wide screen yaması no original exe hatası veriyor

http://userpatch.aiscripters.net/ buradaki yamayı kurdum çözünürlük 1366x768 oldu ve renk sorunu düzeldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kahve®engi

verdiğin wide screen yaması no original exe hatası veriyor

http://userpatch.aiscripters.net/ buradaki yamayı kurdum çözünürlük 1366x768 oldu ve renk sorunu düzeldi

Alıntıları Göster
    Her şeyi yaptım eksiksiz ancak dosyayı çalıştırmak isteyince "Age of Empires II Expansion çalışmayı durdurdu" hatası alıyorum. Sizde de oldu mu? Nasıl çözeceğim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-124FBB0EB

Her şeyi yaptım eksiksiz ancak dosyayı çalıştırmak isteyince "Age of Empires II Expansion çalışmayı durdurdu" hatası alıyorum. Sizde de oldu mu? Nasıl çözeceğim?

Alıntıları Göster
    Oyun içi çözünürlük değişti güzel oldu ancak menüde ve oyun içinde fare kasıyor neden acaba? Nasıl düzeltebilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ASMD

çözümü yokmu bunun acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4EverManiac

quote:

Dostum mesaj atmışsın sanırım konuyla ilgili bana ama mesajları ne okuyabiliyorum ne yanıtlayabiliyorum burdan alıntı yaparak yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SERIM

quote:

quote:

Dostum mesaj atmışsın sanırım konuyla ilgili bana ama mesajları ne okuyabiliyorum ne yanıtlayabiliyorum burdan alıntı yaparak yazarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Oyun normal olarak düşük çözünürlükte çalışıyor. Hatta oyunun forgetten empire diye yaması var biliyorsunzudur belli yeni çıktı onda 1920*1080 seçeneği çıkıyor onda oyanayabiliyorum ama the conquerors moduna ''AoE2WideSetup'' kurduğumda masaüstünde .bat falan geliyor ama tıkladığımda açılırken "Age of Empires II Expansion çalışmayı durdurdu diyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SERIM

quote:

quote:

Oyun normal olarak düşük çözünürlükte çalışıyor. Hatta oyunun forgetten empire diye yaması var biliyorsunzudur belli yeni çıktı onda 1920*1080 seçeneği çıkıyor onda oyanayabiliyorum ama the conquerors moduna ''AoE2WideSetup'' kurduğumda masaüstünde .bat falan geliyor ama tıkladığımda açılırken "Age of Empires II Expansion çalışmayı durdurdu diyor.

Alıntıları Göster
    Yani nasıl 1920*1080 modudna oyanabilirim.
  • quote:

Yani nasıl 1920*1080 modudna oyanabilirim.

Alıntıları Göster
    oyunun kurulu olduğu klasöre bakın eğer patc başarılı olduysa orda sizin masaüstü çözünürlük ne ise o ölçüde bir exe dosyası oluşturmuş olmalı , o exe dosyasını blun ve sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın diyerek oyunu direk o exeden açmaya çalışın, ayrıca bu yöntemi bu patchi kullanan herkes kullanmalı, mouse takılması oluyor diyen bir arkadaşımız vardı oda bu şekilde çalıştırsın oyunu, bat dosyasından çalıştırmak explorer exe yi sonlandırmakla aynı işlevi görüyor bir nevi. oyundan tamamen çıkmadıkça masaüstü yapamıyorsunuz ama söylediğim yolu izlersen sorunsuz oyun çalışıyorken msaüstü yapabilrsiniz . patch hata veriyorsa başka cracklerle deneyin voobly nin 1.0c cragi sorunsuz çalışıyor 1.0 için crack boekabart ın sitesinde olacaktı halen duruyormu bilmiyorum ben de var ihtiyacı olan için bir yere yüklemeye çalışırım.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.