Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

AELF ($ELF) Blockchain (Ana Konu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ZaFLooBrect Daha Az
1 Kayıtlı Üye
151
Cevap
2
Favori
2.074
Tıklama
Cevapla
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   03 Haziran 2019 14:13:41 Konu Sahibi
   AELF Haftalık Gelişim İlerleme Raporu (27 Mayıs - 2 Haziran)

   Özet: Senkronizasyon mantığı iyileştirmesi tamamlandı ve yavaş düğüm senkronizasyonu problemi düzeltildi.   Geçen haftanın ilerleme güncellemesi (27 Mayıs 2019)

   Fonksiyon:

   - [Tamamlanan] Sözleşme güvenlik kuralları: dizi boyutu doğrulama / SafeDateTime / double tipi / float tipi
   - [Tamamlanan] Senkronizasyon mantığı geliştirme
   - [Devam eden] Ana zincir ve yan zincir stabilite probleminin düzeltilmesi:
   · [Tamamlanan] Yavaş düğüm senkronizasyon problemi bulundu ve düzeltildi
   · [Tamamlanan] Bölgeler arası ağ stabilite problemi bulundu ve düzeltildi
   · [Devam eden] Ağ LIB sorununun düzeltilmesi
   - [Devam eden] Konsensüs stabilite probleminin düzeltilmesi
   - [Devam eden] Çapraz zincir işlem gönderici onay mekanizması, yan zincir sözleşme dağıtım mekanizması entegrasyon testi, kodların incelenmesi
   - [Devam eden] Çoklu düğüm (10+) durumunda çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - [Devam eden] Yürütme modülünde yerel paralel yürütme, kod Tamamlanan, test
   - [Devam eden] Ekonomik Sistem temettüleri/maliyet optimizasyonu
   - [Tamamlanan] Ağ maksimum link sınırlaması miktarı ve beyaz liste (whitelist) mekanizması
   - [Tamamlanan] TODO: uygulama ayarları yapılandırma optimizasyonu/Blockextra emir optimizasyonu vs.

   Test:

   - [Tamamlanan] Oylama birim testi (biraz daha temel fonksiyonel test maddeleri eklendi)
   - [Devam eden] Büyük miktarda işlem için stabilite testi
   - [Devam eden] Paralel yürütme testi
   - [Devam eden] Depolama Değerlendirmesi:
   · [Tamamlanan] Çok sayıda işlem için ÇokluToken (MultiToken) sözleşme durum büyüme analizi
   · [Başlanmayan] Ekonomik Sistemdeki diğer sözleşme büyümelerinin analizi
   - [Devam eden] Ağ bölme değerlendirmesi (blok sorunu giderilecek ve gelecek hafta yeniden değerlendirilecek)
   - [Devam eden] Düğüm dışı değerlendirmesi (blok sorunu giderilecek ve gelecek hafta yeniden değerlendirilecek)

   Bu Hafta için Plan:

   - Çoklu düğüm (10+) çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - Yürütme modülü probleminde yerel paralel yürütmenin test edilmesi ve düzeltilmesi
   - [Yinelenen] TODO uygulanması ve sorunlardaki hataların düzeltilmesi

   KAYNAK:https://medium.com/aelfblockchain/aelf-development-progress-report-may-27th-june-2nd-d7566caae589   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KursatAelf -- 4 Haziran 2019; 18:56:33 >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   04 Haziran 2019 01:41:40 Konu Sahibi
   Batı'ya Yolculuk

   Bu makale, Aelf COO’su ve kurucu ortağı olan Zhuling Chen tarafından yazılmıştır.   16. Yüzyılda Çin Edebiyatının Dört Büyük Klasik Romanından biri oluşturuldu. Bu özel parça, Buda tarafından yazılmış tüm kitapları almak için Hindistan'a seyahat eden birkaç keşişle yolculuk etti.

   Daha batıda olan Orta Doğu, eski zamanlardan beri ipek yolunda her zaman çok aktif bir iş merkezi olmuştur. Kaç tüccarın ticaret yapmak için binlerce km yol aldığına hala şaşırıyorum ve bu muhtemelen tarihteki ilk büyük ölçekli serbest ticaret ortamıdır. Bundan yüzlerce yıl sonra Dubai'ye ya da İpek Yolu’na ilk ziyaretimde orada Blockchain’in nasıl geliştiğine dair gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

   Bir Ekonomi Değişimi

   Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Orta Doğu, ezici ekonomisi için aktif olarak yeni teknolojiler aramaktadır. Mevcut petrol bazlı ekonomiden çeşitlenme için güçlü bir baskı vardır. Şeyh Maktoun bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, BAE Blockchain Stratejisi 2021'in lansmanı sırasında Blockchain teknolojisine desteğini açıkça gösterdi. Şeyh Mohammed, “Bu teknolojinin benimsenmesi BAE'deki yaşam kalitesine yansıyacaktır ve vatandaşların mutluluk seviyelerini artıracaktır. Federal düzeyde hükümet işlemlerinin yüzde 50'si 2021 yılına kadar blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilecek. Bu teknoloji zamandan, emekten ve kaynaklardan tasarruf sağlayacak ve bireylerin işlemlerinin çoğunu yaşam tarzlarına ve çalışmalarına uygun bir zamanda gerçekleştirmelerini sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

   Bu değişim; bu stratejinin 11 milyar AED (Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi), yıllık olarak 398 milyon basılı belge ve yılda 77 milyon çalışma saati tasarruf edeceğine inandıkları teknolojiye çok güçlü bir şekilde odaklandı. Aslında, BAE Hükümeti bu hamleye o kadar odaklandı ki Blockchain'in önemli bir bileşen olduğu bir tam akıllı şehir 2020 vizyonunu duyurdular.

   Dubai

   Dubai bana Singapur'u, yapıyı; modern, verimli ve son derece organize bir şehri hatırlatıyor. Özel bir deneyim olarak Dubai’yi tüm şehirde nüfuz eden zengin kültürü deneyimlememi sağlayan Ramazan ayında ziyaret ettim. İftarı arkadaşlarımla kutlayabildim, bu kültürün dostluk ve aileye verdiği güçlü değeri daha da güçlendirdim. Yoğun bir iş merkezli dünyada heyecanlandırıcı bir deneyimiydi.

   Ortak şirketimiz CGS’den ve Enterprise Singapore'dan Jason'ın yardımıyla, Abu Dhabi Akıllı Çözümler Kurumu ve Dubai Kobi de dahil olmak üzere birçok devlet kurumunu ziyaret ettik. Kripto para birimlerinin uygulanmasının ötesinde Blockchain teknolojisinin güçlü bir anlayışına sahip oldukları çok hızlı bir şekilde anlaşıldı. Bu, halklarını değiştirecek bir çözüm için vizyonlarını tartıştıklarında ortaya çıktı. Ek olarak, Roland Berger'deki eski meslektaşlarım da büyük şirketlere Blockchain ile ilgili konularda tavsiyelerde bulunuyor. Onlarla konuştuktan sonra, deneyimlerinin Blockchain’in benimsenmesi için çok yüksek bir talebe işaret ettiği çok açıktı ve ben Aelf'in izleyebileceği yeni ve heyecan verici fırsatlara kapı açabildim.

   Aelf Blockchain'in işletmeler ve Blockchain benimsenmesi üzerinde büyük bir etkisi olacağına fazlasıyla inanıyoruz. Bizim yardımımızla bir işletme; kolay, modüler özelleştirme ile 5 dakikada kendi Aelf Blockchainler’ini başlatabilir. Ekosistemimiz, benzersiz paralel işleme yeteneğiyle yüksek verimlilikte çalışacaktır. "Tek çekirdekli CPU" Blockchain’i, "çok çekirdekli CPU" çoklu zincir sistemine dönüştürüyoruz. Bunu destekleyici araçlarıyla birleştirin, Aelf’de bir Dapp oluşturmak daha kolay olamazdı!

   Mevcut zihniyet ve altyapı ile BAE'nin Blockchain benimsenmesini geliştirmek için harika bir bölge olduğuna inanıyoruz. İş gelişimimizi burada yürütmeye devam edeceğiz ve Jason King'i Aelf için Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Direktörü olarak atamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu bölgedeki Aelf ekibinin tam desteğiyle hükümetlerle ve işletmelerle kapıları açmamızda bize yardımcı olacaktır. Ek olarak, müşterilerimizin uygulamalarını Aelf Blockchain’de Dapp’lerini uygulamalarına yardımcı olmak için bazı teknik çözüm sağlayıcılarını da güvence altına aldık.

   Her harika yolculuk, küçük ama anıtsal bir adımla başlar. Aelf için bu adımı attık ve şimdi BAE'ye Blockchain’i getiren heyecan verici bir yolculuktayız. Tekerlekleri harekete geçirdik ve başarı potansiyelimizi en üst seviyeye çıkarmak için tüm parçaları hizaladık. Yalnızca Birleşik Arap Emirlikleri'nde değil, tüm dünyada işletmeler ve hükümetler ile daha birçok fırsatı duyurmayı dört gözle bekliyoruz.

   KAYNAK:https://medium.com/aelfblockchain/journey-to-the-west-ca975d178d91
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   04 Haziran 2019 10:58:13 Konu Sahibi
   &#128073; Zhuling Chen: Bu hafta Aelf... &#128071;

   Teknik: Geliştirici dokümantasyonları tamamlanacak

   İş Geliştirme: Lider bir küresel bulut servis sağlayıcısı ve iş birliği için lider bir proje ile buluşulacak

   Pazarlama: Heyecan verici geliştirici etkinlik duyurusu yakında geliyor!

   https://twitter.com/czhuling/status/1135810902366642177?s=19   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   04 Haziran 2019 19:25:16 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   05 Haziran 2019 10:42:03 Konu Sahibi   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KursatAelf -- 5 Haziran 2019; 11:16:24 >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   05 Haziran 2019 14:18:51 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   06 Haziran 2019 08:20:33 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   06 Haziran 2019 09:25:57 Konu Sahibi
   &#128214; Aelf geliştirici dokümantasyonları hazır!
   ✅ Yeni içerikler ve daha fazlasını keşfetmek içinhttps://docs.aelf.io adresini ziyaret edin!

   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   10 Haziran 2019 11:23:48 Konu Sahibi
   AELF - Kendi Blok Zincirinizi Oluşturun! (BUIDL Your Own Blockchain - BYOB)   1 Mayıs 2019'da Aelf geliştirme ekibi, herhangi bir kullanıcının kendi Blockchain'ini birkaç dakika içinde dağıtmasına izin veren AELF Enterprise Blockchain sürümünü gururla duyurdu. Ekip, sizlere daha fazla geliştirici ve topluluk üyesinin kendi Blockchain'lerini oluşturmayı deneyecekleri umuduyla Aelf BYOB'u getirmekten heyecan duyuyor! Aelf Boilerplate'i kurarak ve Aelf'de kendi bilgisayarınızla birkaç demo çalıştırarak, Aelf'e olan aşinalığınızı ve heyecanınızı geliştireceğinizi umuyoruz.

   1. BYOB Görevleri

   Etkinlik, geliştiricilerin ve topluluk üyelerinin katılabileceği 4 görevden oluşuyor. Her görevi tamamladıkça ELF ile ödüllendirileceksiniz. Görevler arasında ilerledikçe, aşağıdaki linkleri doldurduğunuzda ilk katılanlardan biri olduğunuzu bileceğiz! Her bir Google hesabı için bir form doldurabilirsiniz ve istediğiniz gibi formu gönderebilir ve düzenleyebilirsiniz.
   Formu doldurduğunuzdan emin olunuz! Aksi halde, etkinliğe katıldığınızı ve görevi tamamladığınızı bilemeyiz.

   Görev 0: AELF BYOB formunu açın

   https://forms.gle/yU9f6bBVEo9xLtyPA

   Formu istediğiniz zaman gönderebilir, geri dönüp önceki bir gönderimi düzenleyebilirsiniz. Formunuzu ne zaman düzenliyorsanız, formun sonuna kadar devam ettiğinizden ve 'SUBMIT (GÖNDER)' mavi butona tıkladığınızdan emin olunuz!

   Görev 1: Demoların kurulması ve denenmesi

   Denemek için Aelf-boilerplate ve 4 demo deneyimleyin! Tam talimatlar aşağıdaki adreste bulunabilir:

   https://github.com/samjia12/aelfDeveloperCommunity/blob/master/AELF%20BOILERPLATE%20INTRODUCTION%20JUN%205.pdf

   Görev 2: Kelimenin Twitter'da yayılmasına yardımcı olma

   Aelf-boilerplate ve Demo'ları denedikten sonra geliştiriciler, ya AELF BYOB duyurusunu Twitter'da retweet (RT) edebilir ya da deneyimleri hakkında kendi tweetlerini atabilirler.
   Tüm Tweet'ler şunları içermelidir: "@aelfblockchain" ve "#aelfBYOB"

   Görev 3: Deneyiminizi paylaşın

   Tweet atmadan bir adım daha ileri giderek, genel olarak Aelf boilerplate deneyimi veya Aelf hakkında makaleler veya blog yazıları yazabilirsiniz. Önerilen bazı makale konuları:
   - Blockchain ve/veya Aelf Blockchain teknolojisi anlayışınız hakkındaki görüşleriniz
   - Demo ve öğretici deneyimi, sonraki beklentiler ve geri bildirimler
   (Aelf, en aktif C# Blockchain projesi olarak GITHUB'ta ilk sırada yer almaktadır. Eğer bir C# geliştiricisiyseniz, Aelf ve C# hakkında yorum yapabilirsiniz.)
   Makaleler veya blog yazıları; Reddit, medium, vb. gibi teknolojiyle ilgili platformlarda yayınlanabilir.
   Teknik makaleler, kopyalanmamalı veya intihal edilmemelidir.

   Görev 4: Bize geri bildirimde bulunun

   Aelf geliştiriciler topluluğu, https://t.me/aelfdeveloper adresiyle Telegram'dadır. Demoları tamamladıktan sonra lütfen topluluğa katılın ve geçerli soruları yayınlayarak, çözümler önererek veya diğer üyelerin sorularına cevap bulmalarına yardımcı olarak düşüncenizi bizimle paylaşın.

   2. Ödül kuralları

   Görev 1: Tüm katılımcılar, katılımcı adları ya da takma adlarının yazdığı bir not defteri/Word ekranı ile her bir demonun ekran görüntüsünü (screenshot) yüklemelidir.
   İlk 100, 188 ELF kazanacaktır
   101~120: 128 ELF
   121~150: 108 ELF
   151~200: 88 ELF

   Görev 2: @aelfblockchain tarafından yapılan duyurunun Retweet'i veya katılımcının Aelf BYOB etkinliği hakkında kendi Tweet'ini atması gerekir.

   20 ELF kazanmak için 10 beğeni (like) veya daha fazlası
   60 ELF kazanmak için 20 beğeni (like) veya daha fazlası

   Lütfen takip kolaylığı için @aelfblockchain ve #aelfboilerplate kullanın

   Görev 3: 188 ELF kazanmak için teknik makaleler yazın ve teknik blogda/BBS'de yayınlayın. Ek 100 ELF kazanmak için onları birden fazla blogda/ BBS'de yayınlayın (ilk 25 ile sınırlı)

   Görev 4: Ek ELF kazanmak için Telegram grubunda geçerli soruların ve önerilen çözümlerin paylaşılması, Aelf geliştirici topluluğu içinde aktif teknik katılım.

   Ödül, ilk 200 geliştiriciyle sınırlıdır. Lütfen şimdi kaydolun.

   3. Etkinlik dönemi

   Kayıtlar, 10 Haziran 2019'da başlıyor.
   Etkinlik bitiş tarihi: 24 Haziran 2019

   4. Tahmini Süre

   Çevreyi (Environment) yapılandırma: 15–20 dakika
   Demoları Çalıştırmak: 10–15 dakika
   Tam deneyimin yaklaşık 30 dakika sürmesi bekleniyor

   Öğreticiler ve Yardım

   1. Aelf-boilerplate nedir?

   Aelf Boilerplate, yerleşik geliştirme iskeleleri ve basit demoları ile Aelf Blockchain sistemine dayanan bir geliştirme şablonudur.

   2. Aelf-boilerplate ne yapabilir?

   Dapp geliştiricileri için:

   Bu şablona dayanılarak, akıllı sözleşmeler ve Dapp'ler AELF Blockchain protokolüne dayanarak hızlıca dağıtılabilir

   Blockchain geliştiricileri:

   Kendi Blockchain sistemlerini hızlıca kurabilirler

   Hızlıca başlayabilmeniz için AELF BYOB etkinliği için ilgili öğreticileri hazırladık:

   Video öğreticileri:

   https://youtu.be/TggXCAHPP1w

   Grafik öğreticileri:

   https://github.com/AElfProject/aelf-boilerplate/tree/hello-world/docs

   Geliştirici dokümantasyonlarını görüntüleyin:

   https://docs.AELF.io/main

   Windows sorun giderme:

   Windows'ta Aelf-boilerplate çalıştırıyorsanız ve Blockchain'i çalıştırırken sorun yaşıyorsanız, lütfen Blockchain'i VS.'de başarıyla oluşturmak ve çalıştırmak için aşağıdaki talimatları inceleyin.

   https://github.com/samjia12/aelfDeveloperCommunity/blob/master/FAQ%20when%20using%20protobuf%20and%20executing%20dotnet%20build%20in%20Windows%20system.md

   KAYNAK: https://medium.com/aelfblockchain/aelf-buidl-your-own-blockchain-byob-is-here-3c4436f69bd8   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KursatAelf -- 10 Haziran 2019; 17:13:12 >
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   10 Haziran 2019 12:30:14 Konu Sahibi
   AELF Haftalık Gelişim İlerleme Raporu (3 Haziran — 9 Haziran)

   Özet: Konsensüs stabilite problemi ve çapraz zincir işlem gönderici onay mekanizması düzeltildi.   Geçen haftanın ilerleme güncellemesi (9 Haziran 2019)

   Fonksiyon:

   - [Tamamlanan] Konsensüs stabilite problemi düzeltildi.
   - [Tamamlanan] Çapraz zincir işlem gönderici onay mekanizması, yan zincir sözleşme dağıtım mekanizması entegrasyon testi
   - [Tamamlanan] Rastgele sayı sağlayıcı sözleşmesi standardı
   - [Devam eden] Çoklu düğüm (10+) durumunda çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - [Devam eden] Yürütme modülünde yerel paralel yürütme, %70
   - [Devam eden] Ağ LIB sorununun düzeltilmesi
   - [Devam eden] Ekonomik sistem temettüleri / maliyet optimizasyonu, %30
   - [Devam eden] Stabilite optimizasyonu:
   • [Devam eden] CPU kullanımı çok yüksek

   Test:

   - [Devam eden] Büyük miktarda işlem için stabilite testi
   - [Devam eden] Yerel makine paralel işleme gerçekleştirir:
   • [Devam eden] Birim test durumlarının iyileştirilmesi
   • [Devam eden] Performans testi
   - [Başlanmayan] Depolama Değerlendirmesi, Ekonomik Sistemdeki diğer sözleşme büyümelerinin analizi
   - [Devam eden] Ağ bölme değerlendirmesi
   - [Devam eden] Düğüm dışı değerlendirmesi (ekonomik sistem otomasyon betiği, uzun süre çalışma ve sorun çözme)

   Bu Hafta için Plan:

   - Çoklu düğüm (10+) çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - Çoklu düğüm paralel işlem testi ve problem çözme
   - [Yinelenen] TODO uygulanması ve sorunlardaki hataların düzeltilmesi

   KAYNAK:https://medium.com/aelfblockchain/aelf-development-progress-report-june-3rd-june-9th-6851996a14ff
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   14 Haziran 2019 14:46:38 Konu Sahibi   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   15 Haziran 2019 07:40:35 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   17 Haziran 2019 17:59:32 Konu Sahibi
   AELF Haftalık Gelişim İlerleme Raporu (10 Haziran - 16 Haziran)

   Özet: Yerel makine paralel işleme performans testi tamamlandı   Geçen haftanın ilerleme güncellemesi (16 Haziran 2019)

   Fonksiyon:

   - [Devam eden] Çoklu düğüm (10+) durumunda çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - [Devam eden] LIB probleminin araştırılması ve düzeltilmesi
   - [Devam eden] Ekonomik Sistem temettüleri / maliyet optimizasyonu, %40
   - [Devam eden] Konsensüs LIB çift onay, kod tamamlama, test etme
   - [Devam eden] Stabilite optimizasyonu:
   • [Tamamlanan] Son blok üretildikten sonra her bir blok üreticisinin kolayca çatallaşması sorunu düzeltildi
   • [Tamamlanan] Yürütme blok hatası nadir problem düzeltildi
   • [Devam eden] CPU kullanımı çok yüksek
   - [Devam eden] Yerel makinenin ilk sürümünün paralel işlemeyi gerçekleştirmesi, inceleme için bekliyor
   - [Devam eden] Merkel Ağacının optimize edilmesi, inceleme için bekliyor
   - [Devam eden] Bayt kodunun doğrulanabilir olduğunun sağlanması (ILVerify kullanarak)
   - [Devam eden] Senkronizasyon durumunun artırılması, kod tamamlama, inceleme için bekliyor

   Test:

   - [Tamamlanan] Çoklu imza sözleşme birim testi geliştirildi
   - [Tamamlanan] Paralel Benchmark testi
   - [Tamamlanan] Yerel makine paralel işlemi:
   • [Tamamlanan] Birim test durumları iyileştirildi
   • [Tamamlanan] Performans testi
   - [Devam eden] Çok sayıda işlemin stabilite testi (uzun süreli çalışma)
   - [Devam eden] Düğüm dışı değerlendirmesi (ekonomik sistem otomasyon betiği, uzun süre çalışma ve sorun çözme)

   Bu Hafta için Plan:

   - Çoklu düğüm (10+) çapraz zincir stabilite probleminin düzeltilmesi
   - Ekonomik Sistem temettüleri / maliyet optimizasyonu
   - [Yinelenen] TODO uygulanması ve sorunlardaki hataların düzeltilmesi

   KAYNAK:https://medium.com/aelfblockchain/aelf-development-progress-report-june-10th-june-16th-92934b845c90
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   18 Haziran 2019 16:11:49 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
  • Yüzbaşı
   319 Mesaj
   20 Haziran 2019 12:09:19 Konu Sahibi
   |
   |
   _____________________________
Reklamlar
sohbet
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Ankara Web Tasarım
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,362
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.