Şimdi Ara

ADSL ve NAT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İş yerimde ADSL ile internete bağlanıyoruz. Bir ağımız var. Kullandığımız ADSL modem Alcatel Speedtouch Pro-Firewall. Modemin ayarlarında NAT diye bir kısım var. Bu NAT demektir? ne işe yarar?

Birde MSN messenger ile video konferans yapamıyordum. MSN 6.0 ı yükledikten sonra ayarlarından proxy kullan ve port 80 ayarı yaptım. Şimdi görüntüyü alıyorum, gönderiyorum ama ses yok. Ne yapmam gerekiyor?

• ya nefes o modemi nerden aldin ben ariyorum bulamiyorum ! bide kaca aldin !...
  • Mecidiyeköy'deki bilgisaycıların çogunda var.
  • Network Address Translation şu işe yarar:
    diyelim ki işyerinde 5 bilgisayar var ve bunların hepsinin internete çıkmasını istiyorsun.Normalde ADSL hattın ile sana sadece tek bir ip adresi geldiği için sadece tek bir bilgisayar ile internete çıkabilirsin. NAT kullanacaksan içerdeki 5 bilgisayara sanal ip'ler verirsin.(172.16.10.x gibi)default gateway olarak da modemin sanal ip'sini verirsin.Bu bilgisayarlar Lan'dayken bu sanal ip'leri kullanarak birbiriyle haberleşir, internete çıkması gerekince hepsi ADSL hattın ile gelen ip ile internete çıkarlar.
    Yani kısacası NAT,sanal ip'leri gerçek bir ip'ye/ip'lere dönüştürmeye yarar.
  • Ben Ankara'dan Kilim Net'ten aldım 2 sene evvel o zaman 380 dolardı. Ama şimdi çok ucuzlamıştır. İstanbulda vardır herhalde her firmada.
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by boynuz</i>
    <br />Network Address Translation şu işe yarar:
    diyelim ki işyerinde 5 bilgisayar var ve bunların hepsinin internete çıkmasını istiyorsun.Normalde ADSL hattın ile sana sadece tek bir ip adresi geldiği için sadece tek bir bilgisayar ile internete çıkabilirsin. NAT kullanacaksan içerdeki 5 bilgisayara sanal ip'ler verirsin.(172.16.10.x gibi)default gateway olarak da modemin sanal ip'sini verirsin.Bu bilgisayarlar Lan'dayken bu sanal ip'leri kullanarak birbiriyle haberleşir, internete çıkması gerekince hepsi ADSL hattın ile gelen ip ile internete çıkarlar.
    Yani kısacası NAT,sanal ip'leri gerçek bir ip'ye/ip'lere dönüştürmeye yarar.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>kablonet içinde durum aynımı?
  • evet tabiki aynı,kullanılan WAN teknolojisinin bir önemi yok.
  • anladım xp sanırım bu nat olayını default hallediyo en azından iki bilgisayar için..
  • O zaman şöyle bir soru sorayım.
    Şirketimizde zaten ISDN hattı bağlı 1 hub ve 3 switch den oluşan bir network var.
    Benim şimdi yeni alacağım ADSL modem ille NAT destekli olmalı mı..?
    Yoksa Normal bir ADSL modem alsam bu hub ve switchler ile interneti paylaştırabilir miyim ??
  • Evet, olur. Zaten bu yeni bir teknoloji olduğu uiçin (Türkiye için) NAT standart olarak geliyor.
  • Ney "evet olur" emre ?
    NAT destekli olan bir modem 170+kdv iken
    tek bilgisayar için yeterli olan modem 100+kdv civarı..
  • bak şöyle bir şey olmak zorunda:
    sanırım senin şirkette bir şekilde internet paylaştırılmış.yeni alacağın modemi bağlayacağın bilgisayara da internei paylaştırma ayarlarını yaparsan ve o bilgisayarı kapamassan bir sorun çıkmaz ama bilgisayarlarının, alacağın modem(doğru adı koyalım adsl router)dışında herhangi bir cihaza muhtaç olmadan internete çıkmasını istiyorsan NAT'lı sını almalısın.
  • <b>Normal bir ADSL modem alsam bu hub ve switchler ile interneti paylaştırabilir miyim ??</b>
    Evet, olur.
  • çok teşekkürler arkadaşlar..bunu öğrendiğim iyi oldu.yoksa NAT'lı bir modeme daha fazla
    para sayacaktım.

Peki bu modemlerin en iyisi hangisidir..?? Parası filan hiç önemli değil
  • ZyXEL Prestige 630 işini fazlasıyla görür sanırım.http://www.zyxel.com.tr/new/product/dsl/p630.htm adresinden gerekli bilgiyi alabilirsin.bayisi olduğum için zyxel modem almaya karar verirsen sana normal satış fiyatından %7 daha ucuza verebilirim.
  • Bu modeli sormuştum firmaya. Kaç para dediklerini hatırlamıyorum.
    Zaten önemli de değil. Başımı ağrıtmasın yeter.Biraz daha araştırıcam.
    En geç yarın kesin almammız lazım. boynuz pm ini beklerim.
  • boynuz..elini çabuk tut bugün siparişi vericem çünkü :)
    bu arada benim yerim istanbul/karaköy
  • topic te MSN in video konferanstaki ses problemini sormuştum. ADSL ile internet paylaşımı olupta MSN Messenger'dan video konferans yapabilen var mı? Varsa nasıl bir ayar yapmam gerekiyor.
  • simdi ilerde bartin ilinede ADSL geldiginde ki insallah gelir, portlart dagitilmaya baslandiginda. internet cafe icin hangi ADSL modemi almamiz gerekiyor ve modemin NAT destegi olmak zorunda anladigim kadariyla..
  • olsa iyi olur da interneti paylaştırarak da yapabilirsin.ama inan vereceğin fiyat farkına değiyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.