Şimdi Ara

ADSL fiyatları dünyada yüzde 20 geriledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
2.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünya çapında ADSL fiyatları yüzde 20 geriledi. Fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

ADSL fiyatları dünyada yüzde 20 geriledi

Point Topic isimli araştırma kuruluşu verilerine göre genişbant interrnet erişimi gittikçe ucuzluyor. Yılın ilk üç çeyreğinde dünya çapında ADSL fiyatları yüzde 20 geriledi. Bu fiyat düşüşünün daha da devam etmesi bekleniyor.

ADSL fiyatları bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Ortadoğu ve Afrika bölgesinde kullanıcılar ADSL erişimi için her bir megabit bant genişliği için ortalama 46 dolar ücret öderken bu rakam AB üyesi Batı Avrupa ülkelerinde megabit başına 6.23 dolar. Kuzey Amerika'da kullanıcıların ödedikleri rakam ortalama 16.19 dolarken 3G hizmetlerinin en geniş kabul gördüğü Asya Pasifik ülkelerinde ise bu rakam aylık 3.80 dolar.

Türkiye'de ise tüm vergiler dahil 1 Megabit erişim için kullanıcılar sınırsız kullanımda 49 YTL (30 dolar) kotalı erişimde ise 29 YTL (20 dolar) ödüyorlar.

Sınırsız kullanımda Avrupa'dan 5 kat Uzakdoğu'dan neredeyse 10 kat pahalı olan ADSL ücretleri Ortadoğu bölgesinde ise yüzde 40 daha ucuz.

Türkiye'de yaklaşık 18 aydır ADSL ücretleri konusunda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

BT Gündem

• Biz uzayda yaşıyoruz paşam..
  • Bizde özel tekel devam ettiği sürece gerilemez .Sömürü devam eder neden ucuzlasınki rakip mi var belki 3g işiyle bişeyler olur.
  • Sadece 49 ödense iyi bir de sabit tlf ücreti dayatması var,vergiler çok...vs.Biz senelerce geriden geliyoruz.Gelişmesi gereken bir ülke bu alanda ortadoğu ile aynı sınıftaysa vay halimize.Gelişmiş ve gelişen tüm ülkelerde fiyatlar gittikçe ucuzlarken bizde hiçbir değişiklik yok.Senelerdir yerimizde sayıyoruz.Sonra da utanmadan hala "ucuzuz" diye sağda solda boş boş konuşmalar.Şimdi yine bazıları çıkıp diyecek o ülkelerle kendimizi karşılaştırmayalım.Ozaman kimle karşılaştıracağız.Muz cumhuriyeti ile beraber mi ilerleyeceğiz?
    Geçenlerde bir kanalda "bir yerli bir yabancı"(adı yanlış olabilir) adlı programda Türkiye de yaşayan bir ingiliz vardı ve bu konuya değindi."Burda en yüksek hız 4mbit ve pahalı ama ingiltere de 20mbit oldukça uygun fiyatta dedi.Bu alanda gelişmesi gerek,avrupa standartlarına gelmesi gerek" tarzında birşey dedi ve utandım resmen.Halimiz budur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Midgardian -- 11 Aralık 2008; 18:26:29 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigdede

Dünya çapında ADSL fiyatları yüzde 20 geriledi. Fiyatlar bölgelere göre değişiklik gösteriyor.

Evet özellikle bizim buralarda acayip bir değişiklik gösteriyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: BrooklynZU

Sadece 49 ödense iyi bir de sabit tlf ücreti dayatması var,vergiler çok...vs.Biz senelerce geriden geliyoruz.Gelişmesi gereken bir ülke bu alanda ortadoğu ile aynı sınıftaysa vay halimize.Gelişmiş ve gelişen tüm ülkelerde fiyatlar gittikçe ucuzlarken bizde hiçbir değişiklik yok.Senelerdir yerimizde sayıyoruz.Sonra da utanmadan hala "ucuzuz" diye sağda solda boş boş konuşmalar.Şimdi yine bazıları çıkıp diyecek o ülkelerle kendimizi karşılaştırmayalım.Ozaman kimle karşılaştıracağız.Muz cumhuriyeti ile beraber mi ilerleyeceğiz?
    Geçenlerde bir kanalda "bir yerli bir yabancı"(adı yanlış olabilir) adlı programda Türkiye de yaşayan bir ingiliz vardı ve bu konuya değindi."Burda en yüksek hız 4mbit ve pahalı ama ingiltere de 20mbit oldukça uygun fiyatta dedi.Bu alanda gelişmesi gerek,avrupa standartlarına gelmesi gerek" tarzında birşey dedi ve utandım resmen.Halimiz budur.

İyi bir noktaya değinmişsin.

Gelişmekte olan bir ülke olarak Ortadoğu ülkeleri ile fiyat bakımından aynı düzeydeysek vay halimize.

Avrupa,Amerika vs. ile karşılaştırdığımızda suçlu oluyoruz, aynı şartlar deil vs deniyor.

Hangi sektörde aynı şartlar içindeyiz Amerika veya Avrupa ile kıyaslandığımız zaman?

4Mbit'i geçtim daha 1Mbit'i doğru dürüst veremiyorlar.

Müşterilerin yarısından çoğu bağlantı kopmalarından şikayetçiler.

'' Gelişmekte Olan Ülkeler '' sekmesinde biz daha çok kalırız.Hatta daimi üyesiyiz bu bakımdan..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EhrimeN -- 11 Aralık 2008; 18:51:04 >

• zaten her konuda tek rakibimiz afrika ülkeleri.. onlar sayesinde sonunculuk kürsüsüne rahat rahat çıkamıyoruz
  • halk suçlu halk başka birşey demiyorum, halk hakketiğini alıyor, gün yakındır bu ülkeden gitmeme...
  • Sen niye gidiyorsun.Gitmesi gerekenleri göndersin halk yeter(tabi bu şekilde giderse zor).GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER...
  • Yazıklar olsun...
  • Dünyadaki rakiplerine göre telekom hayvanlar gibi kar ediyor. Hiçbir telekom şirketi bizim telekom kadar kar etmiyodur dünyada...

Peki bu karın karşılığında biz muasır medeniyet seviyesinde internet kullanabiliyormuyuz? Hayır.

Kesinlikle ortalama hızlaın hep altında hizmet veriyor telekom bize... Utanmalıyız millet olarak bu telekomdan...
  • Önceden 1mbit sınırsız kampanya kullanıyordum şimdi ise 2mbit için kampanya'dan çıkamadığımdan 70ytl ödüyorum şu anda sınırsız olarak fiyatlandırma en fazla 1mbit 30ytl, 2mbit 50ytl, 4mbit 70ytl olmalı vdsl2 ve tellcom yaygınlaştıkça fiyatlar inicektir mutlaka ama 2009'un başında bir indirim mutlaka olmalı çünkü diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında ödediğimiz para fazla yine tepki göstermek gerek kabaca bir hesap yaparsak gerçek değil örnek olarak veriyorum telekom sadece 1 aylık sınırsız 5 milyon 1mbit kullanıcıdan elde ettiği internet geliri 250.000.000ytl'dir artık gerisini düşünün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 11 Aralık 2008; 22:01:42 >
  • internet düsescek diye bir soylenti vardı ne oldu acaba
  • Avrupa kaliteli hizmeti bizden daha ucuza kullanıyor.Fakat Türkiye'de verdiğimiz paranın karşılığını tam anlamıyla hiç bir zaman alamadık...
  • 2009'da bişeyler olucak gibi ama arkadslar ben hissediyorum
    en azindan şu 3G bi piyasaya girse belki bişeyler olucakta hayirlisi diyelim
  • quote:

Orjinalden alıntı: McCarty

2009'da bişeyler olucak gibi ama arkadslar ben hissediyorum
    en azindan şu 3G bi piyasaya girse belki bişeyler olucakta hayirlisi diyelim

Daha VDSL girecek piyasaya.

Aslında hayali olarak 2008'de girdi, harbiden girmesi 2010'u bulur.
  • Ülkemizde ne ucuz ki internet ucuz olsun? Giyim pahalı, gıda pahalı, yakıt pahalı, vergiler çok, gelir az. İnsanlar 3 kuruş için dolandırıcılık yapmaya, sokaklarda yan kesicilik yapıp adam öldürecek hale geldi. Bakın Yunanistanda 16 yaşındaki bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesi yüzünden 6 gündür isyanlar bastırılamadı. Halk ayaklandı, hükümetin istifasını istiyor. Biz ise meee lemeye devam ediyoruz. Buna herkes dahil. Ben de dahilim. Sesimizi çıkartamıyoruz. Koyunuz biz koyun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İstanbul Beyefendisi -- 12 Aralık 2008; 2:05:31 >
  • gelişmekte olan bir ülkemiyiz biz,kim demişse iyi sallamış
  • Olaya siyasi boyuttan bakmayın.
  • tt yi elin gavuruna satarsak indirim hayal olur
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.