Şimdi Ara

[AMD DRIVER ANA KONU] AMD Adrenalin Edition 24.3.1 (FSR-RSR-AFMF) (534. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
16.556
Cevap
189
Favori
1.251.922
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 532533534535536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-51C189DEA

Hocam bilgisayarı kapattıktan sonra güç kaynağından anahtarı sıfıra getiriyorum. Ertesi gün kaynağı açıp Power butona bastığımda her zaman olmasa da çoğu zaman Windows yükleniyor yazısı gelmeden kasada ki tüm elektrik gidiyor, fanlar ve ışıklar tamamen kapanıyor ardından 2-3 Saniye sonra kendi kendine tekrar açılıp sorunsuzca masaüstüne kadar geliyor ve o gün boyunca sorun çıkarmadan kullanıyorum.
    sistemin ryzense o dediğin coold boot yani ram oc stabil değilse açılış öyle olur ve mavi ekran da olabilir bunun kartla ilgisi yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 20 Aralık 2019; 19:17:54 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Ah yine RAM belası mı çıktı başıma. Şüphem de vardı gerçi
    Sistem : Ryzen 2600X
    G.Skill Ripjaws V 2X8 3200 Mhz CL16 ( Ramin kodu : F4-3200C16D-16GVKB )
    Asus TUF B450 Anakart.

Yukarıda ki sistemi kullanıyorum ve bu Ramler DOCP ile stabil olmuyorlardı. Oyunlarda donmaya, mavi ekrana vs. sebep oluyorlardı.
    Ben Manuel Olarak 16-18-18-18-38-56 şeklinde DRAM Timingleri girdim( Aşağıda fotoğrafını bıraktım ). Bunu da Cpu-Z de SPD bölümünde ki değerlere bakarak yaptım. Ramin sitesinde de aynı değerler vardı.
    SOC Voltage 1.20V olarak ayarladım. ( Önceden 1.10 standart idi )
    DRAM Voltage 1.35V.

Bu ayarları yaptığımda daha önceden DOCP ile sorun çıkaran hiçbir oyunda sıkıntı çekmedim hiçbir zaman oyun içinde crash yemedim. Hatalar sadece normal kullanım sırasında çıktı ya da bilgisayar ilk açılırken.

Sorun Ramlerse nasıl çözeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

• fişi çekip takınca dediğin gibi açılıyorsa oc stabil değil demektir şayet biosun güncelse yeni çıkacak bios belki sorunu çözer ki bizde çok çektik ilk seride docp da çalışmazdı ramler kendi hızında zamanla bios güncellemeleriyle çözüldü şuan 4 ram toplam 32 gb docp da 3200mhz c14 sorunsuz valla sen docp da çalıştıramıyorsan tek çare auto yapman ramleri ben sorun çözülene kadar öyle kullandım yani 2133mhz de cas lar 17 civarıydı autoda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 20 Aralık 2019; 20:23:40 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Hocam ben anakartı ilk aldığımda 1201 sürümündeydi. Üzerine 8 tane farklı sürüm çıktı en son 2008. Ben 1201'den 4 sonra ki sürüme kadar DOCP ile barışmaya çalıştım fakat olmadı
    Yeni Sürümlerde hiç denemedim. Bir ara deneyeyim bari
  • şimdi ryzen sistem varsa ve sorun varsa mecbur her çıkan biosu deneyeceksin bundan kaçış yok denemen gerek son biosu ayrıca bizim sorun 1 yılda çözüldü bilgine

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 20 Aralık 2019; 21:52:54 >
  • https://community.amd.com/thread/217871 bu listeye göre ramlerin hynix m-die (F4-3200C16D-16GVKB)

stabilite için daha farklı metodlarda var ama ben sana pratik ve etkili olanını önereceğim. bu konuda sana benden daha fazla yardımcı olanlarda çıkabilir.

öncelikle ramlerinden biri slot 2 de biri slot 4 te takılı olacak. yani soldan sağa ilk slot boş diğeri dolu diğeri boş ve yanındaki dolu olacak. bunu yapmadıysan yap.

bios defaultsa al ve en son biosu yükle. ardından windowsa geç.
    https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

ondan sonra bu programı kullan. r-xmp ile xmp değerlerini okut. memory type kısmına hynix m-die gir. processor ryzen+ gen olsun. ram hızı 3200 seçili olsun. ondan sonra tavsiye edilen voltaj kısmından en yüksek olan max. voltaj kısmındaki voltajı al. termination block kısmındaki değerleri al. cad bus block kısmındaki değerleri al. biosa girdikten sonra d.o.c.p 3200 seçtikten sonra al dediğim değerleri biosa giriyorsun. başka ince ayarlarda var ama başta stabilite için yapılanlar bunlar. olmadı mı biostan ram hızını düşürüyorsun olmadı mı tekrar. tabi buna gerek kalmayabilir... stabili bi tuttur ondan sonra ince ayarada geçilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 20 Aralık 2019; 23:43:20 >

• arkadaş yazınca aklıma geldi ramler A2 B2 ye takılmalı yani 2 ve 4. slota

• Hocalarım Ramler doğru yerlerinde takılı orada sıkıntı yok.

@eskibirkurt Hocam sizin linkini bıraktığınız programı vakit bulduğum zaman deneyeceğim. Gelişmeleri yazarım, teşekkür ederim.
  • Hocam bende de RX 570 var. Aynı sorunu bende yaşıyorum. Masaüstü geldikten bir süre sonra pc donuyor ve bir kaç sn sonra ekran kararıyor. Reset atıyorum bazen tekrar oluyor bazen sorun çıkarmadan çalışıyor. Ben ekran kartının driverindan şüpheleniyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • RX5700XT için stabil bir sürücü önerebilir misiniz teşekkür ederim.
  • 19.12.2 yi yükledim youtubede reklam geç dediğimde normal kullanımda vs chrome çöküyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: naak98

RX5700XT için stabil bir sürücü önerebilir misiniz teşekkür ederim.
    19.12.1 kullanıyorum gayet güzel ama kartım HD 7790. DDU ile silip dönerseniz daha sağlıklı olur.
  • Aynı ram leri kullanıyorum, 8x2=16Gb kit, (Z390 anakart) o timingler'le XMP bile açmadan anakartın standart voltage'ı olan 1.36mv ile 3800mhz de bile sistem açılıyor, ama şu an şöyle 2 aydır fln kullanıyorum.

Ama belki sana bozuk modül fln denk gelmiş olabilir bilemem, çünkü mavi ekran ağırlıklı olrk bellek arızası veya sürücü çakışması yada HDD kaynaklı çıkar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conar-XP -- 21 Aralık 2019; 23:12:14 >

• Rx 590 da uygulaması üzerinden netflix izlerken önce garip sesler geldi ve siyah ekrana düştü. İkinci defa oluyor bu ama önceki masaüstünde olmuştu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oyuna girerken ekranda çıkan bildirimleri nasıl kapatacağım acaba ?
  • son sürümde kernel power hatası alan var mdırı acaba ?
  • arkadaşlar cs go oynayıp vac oturum doğrulayamadı hatası alan var mı acaba bu son sürücüden mi oldu ben oyuna giremiyorum
  • Beyler merhaba Hd7950 kullanıyorum, Son zamanlarda oyun oynarken veya normal gezinirken ekran'da garip bir bozulma oluyor tamamı gri oluyor yada büyük büyük yırtılmalar oluyor ekranda bir iki kere komple sistem kilitlendi bu şekilde sebep ne olabilir sizce driver uyumsuzluğu olabilirmi baktım kendi otomatik olarak bir güncelleme yapmış sanırım bende son sürümden bir öncekini kurdum geçen günlerde bir iki gündür olmuyordu biraz önce tekrar oldu ve sistem kendini kapatıp açtı hata uyarısı verip, Fikri veya önerisi olan varmıdır
  • 19.12.1 e döndüm
    dünya varmış dedim
  • Glorfindel1907 kullanıcısına yanıt
    pc donuyorsa anakartın chipseti yüklü değilse onu yükleyin
  • 
Sayfa: önceki 532533534535536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.