Şimdi Ara

Adios kart ile Dünyayı Keşfe Çıkıyos!-Kampanyalar!-Gezi İpuçları!- (1822. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
84.752
Cevap
1.076
Favori
5.538.499
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 18201821182218231824
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hotblastmain

Selam arkadaşlar,

Dubai'den dün sabah itibariyle döndük.
    Uçuş saatleri sebebiyle 3 gece 4 gün gibi bir süremiz vardı.
    Giderken 00:25 THY ile uçtuk.(550 tl WP) Uçak T1 terminaline iniyor. Traveljigsaw sitesinden kiraladığımız arabayı teslim aldık. Navigasyonumuzu kurup otele gittik.
    Otel Sofitel Jumeirah Beach Otel. 3 gece kahvaltı dahil yanlış hatırlamıyorsam 520-530 tl WP ile almıştık. Otel Dubai Marina'nın olduğu bölgede Dubai Walk denen yürüyüş yolu üzerinde. Dubai'ye gideceklere bu bölgeyi tavsiye ederim. Akşamüstü gezinmek için güzel bir yer. İstanbullular için şöyle tarif edeyim, Fenerbahçe'deki gibi bir yer. Bir tarafta oteller ve önlerinde kafeler. Önünde de paralı arapların lüks araçlarıyla piyasa yaptıkları tek yön bir yol. Yolun diğer tarafı da Jumeirah plajı. Bölge ünlü Palmiye Adası Palm Jumeirah'ın Batı tarafında kalıyor.

İlk gün biraz dinlendikten sonra Mall of the Emirates ve Dubai Mall'u gezdik. Gezdik lafı yanıltmasın öyle geze geze bitirilebilecek yerler değil. Bazı kısımlarını gezdik diyelim biz ona :)
    Carrefor'dan yarım litrelik pet şişelerde "Erikli" suyumuzu ve biraz meşrubat aldık ve arabanın bagajına attık. Erikli en ucuz sulardan biri orada.
    Ertesi gün Abu Dhabi'de yaşayan bir arkadaşımız bizi gezdirdi.
    Önce Souk Madinat'a gittik. Aslında yeni inşa edilmiş olan ancak eski tarzda bir mimaride daha çok bizim kapalıçarşı'yı andıran bir yer. Ortasında yapay bir göl-havuz bulunuyor. Burj Al Arab oteli pozunuz için ideal bir yer burası ayrıca. Sonrasında Palm Jumeirah'ta bulunan Atlantis Otel'in Akvaryumuna gittik. Güzeldi bence ama Antalya'daki akvaryum da gayet başarılı bu anlamda.
    Sonra Marina Mall içinde TGI Friday'sde yemek yedik. 2 kişi içeceklerle birlikte bizim paramızla yaklaşık 120 lira ödedik. O gün Deira bölgesinde telefoncuyu bulmaya çalıştık ama elde düzgün adres olmadan pek mümkün olmadı. Bu bölge şehrin eski kısmı ama öyle çok çok eski bir yer de beklemeyin. Tarz olarak Eminönü-Tahtakale kıvamında bir yer. Önünden geçen Deira Creek sebebiyle de fazlasıyla bu bölgeyi anımsattı bana. Haliç gibi çünkü bahsettiğim Creek.
    Pazar günü Safari turuna katıldık. Dubai'den Umman sınırına doğru çoğunluğu Toyota Land Cruiser araçlardan oluşan bir konvoyla ilerliyorsunuz. Turların büyük çoğunluğu aynı programı ve aynı hizmeti veriyor. O yüzden pahalı olan iyidir diye düşünmeyin. 1 ay önce giden arkadaşım kişi başı 150 Dirhem (75 lira) ödemişti. Biz kişibaşı 275 Dirhem ödedik ama birebir aynı firma çıktı gittiğimizde :) Çöl kum tepecikleri üzerinde deli gibi bir sürüş. Aranızda araba tutan varsa hiç gitmesin. Midesi bulananlar varış yerindeki yemeğin tadına bile bakamadılar. Çölde deli gibi gittikten sonra varış yerinde Bedevi yerleşimi gibi ama yapay bir yer var. Orta kısımda bir sahne, etrafında oturmak için yastıklar ve alçak masalar var. İsteyenlere hint kınasından dövme yapıyorlar. Barbekü'de kırmızı et ve tavuk ikram ediliyor. Alkolsüz içecekler ücretsiz, alkol ücretli.
    Akşam 9:30 gibi otele dönmüş oluyorsunuz. Devamına başka program yapmasanız iyi olur zira ciddi yoruluyorsunuz farkında olmadan.
    Ertesi gün son günümüzdü ve gece 02:35'te uçağımız kalkacaktı. Öğlen Deira bölgesine arkadaşların verdiği tariflere göre hem Cansans firmasını hem de bazı diğer firmaları bulduk. Asıl amacım HTC One almaktı ama hiçbiryerde yok. Gördüğümüz en uygun fiyat 2200 Dirhemlik Galaxy S4 fiyatıydı ki pasaport işletme sonrası yaklaşık maliyeti 1250 lira olacaktı bana. Türkiye'de yeniçarşım gibi bir yerden World kapmanyasıyla birkaç ay da bekleyerek neredeyse aynı maliyete alabilirim diye almadım. Resmi mağazalarda S4 2600 dirhem, iphone 5 2750 Dirhem, HTC One 2700 Dirhemdi. Ama HTC One ne Candans'ta ne de resmi mağazalarda stok yoktu. Olsaydı ona ciddi niyetlenmiştim yani :)

Gidilir mi derseniz, Adios ile heryere gidilir :) 3 gece ideal bence. Fazlasına gerek yok.

Benim gibi İstanbul dışından gelen biri için uçak THY yerine Pegasus daha iyi bir seçim olabilir. Pegasus'ta yemek yok, su bile paralı diye kızıp THY aldım ama zaten verdikleri bir kahvaltı, 4 saatlik yolda da su içmeseniz birşey olmaz yani. Dönüşte Atatürk Havalimanı'ndan sabah trafiğine girince yediklerinizi unutuyorsunuz zaten. Bir daha gitsem Pegasus ile Sabiha Gökçen'den uçardım.

Gezi yazısı konusunda pek tecrübeli sayılmam, aklınıza takılanları özel mesaj yoluyla sorabilirsiniz.
    Dubai gezim için öncelikle bu Adios konusuna tüm katkılarından dolayı sizlere ve tabi ki Adios'a çok teşekkür ederim. :)

Merhaba,

Dubai için sanırım vize gerekiyor. İşlemleri nasıl hallediyorsunuz çok sorun çıkartıyorlar mı internette dubaiye bakmadım ama dün avrupa ülkelerine baktığımda bir sürü evrak gözüküyor ( Yok çalıştıgın firmaya ait imza sirküleri, maaş bondrosu v.s) . Ben, eşim ve 2 çocuğumla beraber gitmek istiyorum tahmini vize maliyeti bize ne kadara malolur. Avrupa ya yakın zamanda gitmiş arkadaşlar var ise bu konudaki tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikizce -- 22 Mayıs 2013; 11:16:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: duduco

quote:

Orijinalden alıntı: xxlboy

quote:

Valla yasal olarak olmaz sadece iyi niyet göstergesi olarak o elemanın elinde herşey. Siz NY dan gelin THY ile İstanbul'a sonra İzmir'e aktarmayi pegasus veya başka şlirketle yapın çatır çatır alırlar parayı sizden
    Zaten en başta Seturdan alırken bile bunu size söylüyorlar. Ben İzmir İstanbul NY bileti alırken, İzmir İstanbul bağlantısını yarı fiyatına başka şirketten var diye söylediklerinde bagaj hakkımız nasıl diye sorduğumda tabi İstabul'a gidiş dönüşte o havayolunun kuralları geçerli diye belirtiyorlar. Yani yasal hakkımız neyse o, ama dediğim gibio anda check-in yapan elemanın iyiniyeti sadece

Sanırım siz bahsi geçen konuyu tam anlamamışınız.

Konuyu anlamak için tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Yanlışlar :

1. sizin örneğinizde siz iki ayrı bilet numarasından bahsediyorsunuz. ( konu ile bağlantısız)
    2. Şu an itibari ile Pegasus ile THY add-on denilen eklemeli bilet zaten kesmiyor. O yüzden tek bilet kesilmesi imkansız.
    3. IATA üyesi olduktan sonra şirketin ne olduğunun hiç bir önemi yok, o noktada önemli olan tek bir bilet numarası ile uçuş kuralı.
    4. Yukarıda yazan bagaj kuralının (IATA Baggage Resolution 302) aksini yapan bir havayolunu IATA ya şikayet ederek tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Bahsi geçen konu karışmış ama ben verilen soruya doğru cevabı verdim. Siz soruyu atlamışsınız, @castellani'nin sorusu şu:

Benim aklıma takılan konu "aynı bilet numarası" detayı. Örnek veriyorum yine. Ben THY İST-JFK uçtum, 5 gün orda kaldım. Sonra Deltadan JFK-Orlandı bileti aldım. Bu durumu kapsar mı söylediğiniz ? Esas konu bu.

Yoksa bağlantılı uçuş aldığımızda, ve bağlantının Amerika içi kısmı diğer bir havayolu ile olduğunda, bagaj ücreti talep edemeyeceklerini biliyorum. Tıpkı arkadaşın verdiği Ankara-İst-USA uçuşunda yurtiçi bagajlama kurallarının geçerliliğini yolcu lehine yitirmesi gibi.

1. Soru zaten iki ayrı bilet.
    2. Cevap burada gizli zaten.
    3. Aynı cevap
    4. Aynı cevap ..

2 ayrı bilet aynı havayolununsa sorun olmuyor, bağlantıyı yapıyorlar.. ABDden gelirken yurtiçi aktarmayı sonradan almıştım ama bağlantıyı NYda yapmışlardı, valizleri ankarada aldım..

• quote:

Orijinalden alıntı: mcksy

quote:

quote:

Valla yasal olarak olmaz sadece iyi niyet göstergesi olarak o elemanın elinde herşey. Siz NY dan gelin THY ile İstanbul'a sonra İzmir'e aktarmayi pegasus veya başka şlirketle yapın çatır çatır alırlar parayı sizden
    Zaten en başta Seturdan alırken bile bunu size söylüyorlar. Ben İzmir İstanbul NY bileti alırken, İzmir İstanbul bağlantısını yarı fiyatına başka şirketten var diye söylediklerinde bagaj hakkımız nasıl diye sorduğumda tabi İstabul'a gidiş dönüşte o havayolunun kuralları geçerli diye belirtiyorlar. Yani yasal hakkımız neyse o, ama dediğim gibio anda check-in yapan elemanın iyiniyeti sadece

Yanlışlar :

1. sizin örneğinizde siz iki ayrı bilet numarasından bahsediyorsunuz. ( konu ile bağlantısız)
    2. Şu an itibari ile Pegasus ile THY add-on denilen eklemeli bilet zaten kesmiyor. O yüzden tek bilet kesilmesi imkansız.
    3. IATA üyesi olduktan sonra şirketin ne olduğunun hiç bir önemi yok, o noktada önemli olan tek bir bilet numarası ile uçuş kuralı.
    4. Yukarıda yazan bagaj kuralının (IATA Baggage Resolution 302) aksini yapan bir havayolunu IATA ya şikayet ederek tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Tek bir bilette birden fazla firma ile uçuyorsanız, ana firmanın kurallatrı geçerldir. Örneğin ANK-İST-NY uçuşu THY olsun, devamında ABD içinde "aynı biletin devamı" ile United veya AA uçun, THY nin kuralları geçerlidir.

Hatta bildiğim kadarıyla : THY den ANK-IST-ANK bilet alın bagaj hakkınız 20 kilodur. Bu biletler İstanbula gittniz ve ordan peşinden de ayrı bir bilet olarak yine THY ile İST-NY uçun bagaj hakkınız 23 kilodur. yani aynı havayolu bile olsa, ayrı biletlerle (tek seferde kesilmemiş biletlerden bahsediyorum) uçtuğunuzda her bilete ait bagaj hakkı değişir..

raskolnikov77 hocamın dediği gibi ben şu anda ny-ist dönüşü biletimi aldım tr içi uçuşumu millerimle aldım.kilo sınırına takılmazsın dediler bu dediklerim thy için geçerli sadece.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Franchase

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nitro

29 haziran 7 gece kıbrıs kaya artemis planım var. Ustalardan veya Kıbrıs tecrübesi olanlardan tavsiye bekliyorum. 2300 puanım var katsayı ne olur acaba.

Kıbrıs'ta otellerin çarpanı (Adios premium ile) 3 civarı, uçak biletleri 1.5-2 arasında. kaya artemis fena değil ama ben Cratos u tavsiye ederim, Acapulco da fena değildir. Kıbrısla ilgili başka sorunuz varsa PM den yardımcı olurum.

Katsayıyla ilgili yanlışınız var. Kıbrıs uçak bileti için katsayı; kart adios ise oran 2.8, premium ise 3,1 civarı. Oteller konusunda da arkadaşa katılıyorum. Cratos 1 numaradır eğer imkanınız varsa orda kalın derim. Kaya artemis magosa bölgesinde olduğu için, girne ve lefkoşaya uzak bir otel, konum itibariyle tavsiye etmem. Şimdiden iyi tatiller...

Valla katsayı konusunda ben de şaşkınım. 3 kere Kıbrıs'a bilet aldım, Pegasus ve THY ile karışık uçtum, katsayım en iyi 2.0 geldi.. Hiç 3 görmedim ...

geçmiş sayfalarda kampanya harici kıbrısı 3,00 oran ile alan vardı sanırım

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: castellani

quote:

Orijinalden alıntı: bsonbahar

Arkadaslar, fransa icin vize alip tek girisli, o vizeyle fransaya degilde baska avrupa ulkelerine giris yapilabilirmi

Önce Fransaya giriş yaparsanız ordan diğer şengenlere geçebilirsiniz. Ama hiç Fransaya girş yapmazssanız her zaman riski var.

Fransa vizesiyle Fransaya girmeden başka ülkeye girdiğinizde nasıl bir risk var? bir daha Fransadan vize istediğinizde alamama? gittiğiniz diğer ülkeye girememe ??

Bende 3 yıllık Almanya Şengeni var, Almanyaya gitmek için almıştım ama durum değişti ve gidemedim. Bu temmuzda ispanyaya gideceğim, şirketimizin çalıştığı acentadaki vize işleriyle uğraşan kişi ile görüştüm "yanınızda yurtdışı sağlık sigortası dökümü" götürün bir sorun olmaz dedi.

Sıkıntı şu olur, pasaport polisi neden X ulkeden vize alip bize geldiniz diye sorar. Aklina ilk gelecek şey o ulkeden vize apmaniza engelmi var diye düşünür. Sizi iceri almayabilir. Kapida kendinizden emin ve seyahatinizin tum belgeleri saglamsa (otel,sigorta, dönüş bileti) sikinti olmaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ikizce

quote:

Orijinalden alıntı: hotblastmain

Selam arkadaşlar,

Dubai'den dün sabah itibariyle döndük.
    Uçuş saatleri sebebiyle 3 gece 4 gün gibi bir süremiz vardı.
    Giderken 00:25 THY ile uçtuk.(550 tl WP) Uçak T1 terminaline iniyor. Traveljigsaw sitesinden kiraladığımız arabayı teslim aldık. Navigasyonumuzu kurup otele gittik.
    Otel Sofitel Jumeirah Beach Otel. 3 gece kahvaltı dahil yanlış hatırlamıyorsam 520-530 tl WP ile almıştık. Otel Dubai Marina'nın olduğu bölgede Dubai Walk denen yürüyüş yolu üzerinde. Dubai'ye gideceklere bu bölgeyi tavsiye ederim. Akşamüstü gezinmek için güzel bir yer. İstanbullular için şöyle tarif edeyim, Fenerbahçe'deki gibi bir yer. Bir tarafta oteller ve önlerinde kafeler. Önünde de paralı arapların lüks araçlarıyla piyasa yaptıkları tek yön bir yol. Yolun diğer tarafı da Jumeirah plajı. Bölge ünlü Palmiye Adası Palm Jumeirah'ın Batı tarafında kalıyor.

İlk gün biraz dinlendikten sonra Mall of the Emirates ve Dubai Mall'u gezdik. Gezdik lafı yanıltmasın öyle geze geze bitirilebilecek yerler değil. Bazı kısımlarını gezdik diyelim biz ona :)
    Carrefor'dan yarım litrelik pet şişelerde "Erikli" suyumuzu ve biraz meşrubat aldık ve arabanın bagajına attık. Erikli en ucuz sulardan biri orada.
    Ertesi gün Abu Dhabi'de yaşayan bir arkadaşımız bizi gezdirdi.
    Önce Souk Madinat'a gittik. Aslında yeni inşa edilmiş olan ancak eski tarzda bir mimaride daha çok bizim kapalıçarşı'yı andıran bir yer. Ortasında yapay bir göl-havuz bulunuyor. Burj Al Arab oteli pozunuz için ideal bir yer burası ayrıca. Sonrasında Palm Jumeirah'ta bulunan Atlantis Otel'in Akvaryumuna gittik. Güzeldi bence ama Antalya'daki akvaryum da gayet başarılı bu anlamda.
    Sonra Marina Mall içinde TGI Friday'sde yemek yedik. 2 kişi içeceklerle birlikte bizim paramızla yaklaşık 120 lira ödedik. O gün Deira bölgesinde telefoncuyu bulmaya çalıştık ama elde düzgün adres olmadan pek mümkün olmadı. Bu bölge şehrin eski kısmı ama öyle çok çok eski bir yer de beklemeyin. Tarz olarak Eminönü-Tahtakale kıvamında bir yer. Önünden geçen Deira Creek sebebiyle de fazlasıyla bu bölgeyi anımsattı bana. Haliç gibi çünkü bahsettiğim Creek.
    Pazar günü Safari turuna katıldık. Dubai'den Umman sınırına doğru çoğunluğu Toyota Land Cruiser araçlardan oluşan bir konvoyla ilerliyorsunuz. Turların büyük çoğunluğu aynı programı ve aynı hizmeti veriyor. O yüzden pahalı olan iyidir diye düşünmeyin. 1 ay önce giden arkadaşım kişi başı 150 Dirhem (75 lira) ödemişti. Biz kişibaşı 275 Dirhem ödedik ama birebir aynı firma çıktı gittiğimizde :) Çöl kum tepecikleri üzerinde deli gibi bir sürüş. Aranızda araba tutan varsa hiç gitmesin. Midesi bulananlar varış yerindeki yemeğin tadına bile bakamadılar. Çölde deli gibi gittikten sonra varış yerinde Bedevi yerleşimi gibi ama yapay bir yer var. Orta kısımda bir sahne, etrafında oturmak için yastıklar ve alçak masalar var. İsteyenlere hint kınasından dövme yapıyorlar. Barbekü'de kırmızı et ve tavuk ikram ediliyor. Alkolsüz içecekler ücretsiz, alkol ücretli.
    Akşam 9:30 gibi otele dönmüş oluyorsunuz. Devamına başka program yapmasanız iyi olur zira ciddi yoruluyorsunuz farkında olmadan.
    Ertesi gün son günümüzdü ve gece 02:35'te uçağımız kalkacaktı. Öğlen Deira bölgesine arkadaşların verdiği tariflere göre hem Cansans firmasını hem de bazı diğer firmaları bulduk. Asıl amacım HTC One almaktı ama hiçbiryerde yok. Gördüğümüz en uygun fiyat 2200 Dirhemlik Galaxy S4 fiyatıydı ki pasaport işletme sonrası yaklaşık maliyeti 1250 lira olacaktı bana. Türkiye'de yeniçarşım gibi bir yerden World kapmanyasıyla birkaç ay da bekleyerek neredeyse aynı maliyete alabilirim diye almadım. Resmi mağazalarda S4 2600 dirhem, iphone 5 2750 Dirhem, HTC One 2700 Dirhemdi. Ama HTC One ne Candans'ta ne de resmi mağazalarda stok yoktu. Olsaydı ona ciddi niyetlenmiştim yani :)

Gidilir mi derseniz, Adios ile heryere gidilir :) 3 gece ideal bence. Fazlasına gerek yok.

Benim gibi İstanbul dışından gelen biri için uçak THY yerine Pegasus daha iyi bir seçim olabilir. Pegasus'ta yemek yok, su bile paralı diye kızıp THY aldım ama zaten verdikleri bir kahvaltı, 4 saatlik yolda da su içmeseniz birşey olmaz yani. Dönüşte Atatürk Havalimanı'ndan sabah trafiğine girince yediklerinizi unutuyorsunuz zaten. Bir daha gitsem Pegasus ile Sabiha Gökçen'den uçardım.

Gezi yazısı konusunda pek tecrübeli sayılmam, aklınıza takılanları özel mesaj yoluyla sorabilirsiniz.
    Dubai gezim için öncelikle bu Adios konusuna tüm katkılarından dolayı sizlere ve tabi ki Adios'a çok teşekkür ederim. :)

Merhaba,

Dubai için sanırım vize gerekiyor. İşlemleri nasıl hallediyorsunuz çok sorun çıkartıyorlar mı internette dubaiye bakmadım ama dün avrupa ülkelerine baktığımda bir sürü evrak gözüküyor ( Yok çalıştıgın firmaya ait imza sirküleri, maaş bondrosu v.s) . Ben, eşim ve 2 çocuğumla beraber gitmek istiyorum tahmini vize maliyeti bize ne kadara malolur. Avrupa ya yakın zamanda gitmiş arkadaşlar var ise bu konudaki tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

Dubaiye vize var. bileti özellikle emirates den alırsan daha kolay oluyor netten alıyorsun vizeyi.Zorluk çıkarmıyorlar internetten scan edip yolluyorsun belgeleri. vize 2 çeşit oluyor süre bakımından hepsi nette yazıyor. Sana mail olarak vize yolluyorlar o kadar.

DUBAİ YE GİDECEK ARKADAŞLARIN DİKKATİNE:

Dubai'de Havaalanına iner inmez pasaport kontrolüne geçmeyin yoksa geri dönersiniz. Öncelikle göz taraması yaptırmalısınız ardından pasaport kontrolüne geçeceksiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemtuna -- 22 Mayıs 2013; 11:51:26 >

• YKN seyahat hattı üzerinden THY yurtdışı comfort sınıf bilet alınca ceza karşılığı değiştirme mümkün mü acaba?Normalde oluyor ama puan alınca durum ne olur?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangeraus

quote:

quote:

quote:

Arkadaslar, fransa icin vize alip tek girisli, o vizeyle fransaya degilde baska avrupa ulkelerine giris yapilabilirmi

Önce Fransaya giriş yaparsanız ordan diğer şengenlere geçebilirsiniz. Ama hiç Fransaya girş yapmazssanız her zaman riski var.

Fransa vizesiyle Fransaya girmeden başka ülkeye girdiğinizde nasıl bir risk var? bir daha Fransadan vize istediğinizde alamama? gittiğiniz diğer ülkeye girememe ??

Bende 3 yıllık Almanya Şengeni var, Almanyaya gitmek için almıştım ama durum değişti ve gidemedim. Bu temmuzda ispanyaya gideceğim, şirketimizin çalıştığı acentadaki vize işleriyle uğraşan kişi ile görüştüm "yanınızda yurtdışı sağlık sigortası dökümü" götürün bir sorun olmaz dedi.

Sıkıntı şu olur, pasaport polisi neden X ulkeden vize alip bize geldiniz diye sorar. Aklina ilk gelecek şey o ulkeden vize apmaniza engelmi var diye düşünür. Sizi iceri almayabilir. Kapida kendinizden emin ve seyahatinizin tum belgeleri saglamsa (otel,sigorta, dönüş bileti) sikinti olmaz

Daha önce Finlandiya üzeriden Şengen alıp ilk seyahatimi Almanya'ya yapmıştım ve bir sorun olmamıştı. Ancak aynı şekilde yine Almanya'ya giden bir arkadaşa Türkiye'ye dönüşte neden Finlandiya'dan aldınız diye sormuşlar. Ama çıkışta olduğu sorun pek büyümemiş. Polisin kafaya takıp takmamasına bağlı sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: anil

quote:

quote:

quote:

Yanlışlar :

Tek bir bilette birden fazla firma ile uçuyorsanız, ana firmanın kurallatrı geçerldir. Örneğin ANK-İST-NY uçuşu THY olsun, devamında ABD içinde "aynı biletin devamı" ile United veya AA uçun, THY nin kuralları geçerlidir.

Hatta bildiğim kadarıyla : THY den ANK-IST-ANK bilet alın bagaj hakkınız 20 kilodur. Bu biletler İstanbula gittniz ve ordan peşinden de ayrı bir bilet olarak yine THY ile İST-NY uçun bagaj hakkınız 23 kilodur. yani aynı havayolu bile olsa, ayrı biletlerle (tek seferde kesilmemiş biletlerden bahsediyorum) uçtuğunuzda her bilete ait bagaj hakkı değişir..

raskolnikov77 hocamın dediği gibi ben şu anda ny-ist dönüşü biletimi aldım tr içi uçuşumu millerimle aldım.kilo sınırına takılmazsın dediler bu dediklerim thy için geçerli sadece.

Bazen laf anlamıyorlar, NYda sorun yaşamadım ama İngilterede sorun yaşadım.. Ama uçuş ertelenince türk eleman sorunsuz yaptı baglantımı..

• Değerli Adiosçular,

Forumda , bizlere özel bir bir forum oluşturulması için kampanya başlattık. Gidilecek yerler , kampanyalar , ülkeler hakkında detaylı bilgileri , kendine özel alt forumlarında paylaşabileceğiz ve bilgi kirliliğini önleyebileceğiz.

Sizler de ,http://forum.donanimhaber.com/m_75363663/tm.htm konu da bize destek çıkarsanız , Donanım Haber ' de Turizm için ayrı bir bölüm açılmasını sağlamış olursunuz , İlginize şimdiden teşekkür ederim. Lütfen bir mesajda siz atınız .
  • quote:

Orijinalden alıntı: fırtına333

quote:

quote:

quote:

quote:

Daha önce Finlandiya üzeriden Şengen alıp ilk seyahatimi Almanya'ya yapmıştım ve bir sorun olmamıştı. Ancak aynı şekilde yine Almanya'ya giden bir arkadaşa Türkiye'ye dönüşte neden Finlandiya'dan aldınız diye sormuşlar. Ama çıkışta olduğu sorun pek büyümemiş. Polisin kafaya takıp takmamasına bağlı sanırım.

yunanistan, ispanya gibi krizle boğuşan ülkeler turistik şengen vizelerini almanya'ya hollanda'ya oranla daha kolay vermeye başladılar.
    buda kişileri yunanistandan vizeyi alıp, amsterdam'a rahat rahat takılmaya giderim mantığına sürükledi.
    bugünlerde gümrükte şengeni aldığın ülkeye ilk olarak ayak basmanı istiyorlar, ondan sonra nereye gidersen git diyorlar.

keza ben bir arkadasımla finlandiyadan ticari şengen vize aldık, ben iş için finlandiyaya gittim ilk olarak problem yok. fakat arkadaşım finlandiya'ya değil paris'e gitmeye kalktı ve çok problem yaşadı. ülkeye giriş yaptı ama saatlerce tutmuşlar ve ticari vize davetiyesinin geldiği finlandiyalı şirketi felan aradılar, baya can sıkıcı durumlar yaşandı.

kısaca, vizeyi hangi ülkeden aldıysan ilk oraya ayak basılmalı bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

quote:

Orijinalden alıntı: fırtına333

quote:

quote:

quote:

quote:

yunanistan, ispanya gibi krizle boğuşan ülkeler turistik şengen vizelerini almanya'ya hollanda'ya oranla daha kolay vermeye başladılar.
    buda kişileri yunanistandan vizeyi alıp, amsterdam'a rahat rahat takılmaya giderim mantığına sürükledi.
    bugünlerde gümrükte şengeni aldığın ülkeye ilk olarak ayak basmanı istiyorlar, ondan sonra nereye gidersen git diyorlar.

keza ben bir arkadasımla finlandiyadan ticari şengen vize aldık, ben iş için finlandiyaya gittim ilk olarak problem yok. fakat arkadaşım finlandiya'ya değil paris'e gitmeye kalktı ve çok problem yaşadı. ülkeye giriş yaptı ama saatlerce tutmuşlar ve ticari vize davetiyesinin geldiği finlandiyalı şirketi felan aradılar, baya can sıkıcı durumlar yaşandı.

Valla ben almanya vizesi ile ispanyaya tatil için gideceğim için sorun olacağını sanmıyorum. gidiş dönüş biletim, otel rezervasyonum, sağlık sigorta belgem vs. hepsi var. + pasaportta geçmişten gelen n tane şengen vizesi (almanya, hollanda), ingiltere, 10 yıllık geçerli ABD vizesi ve bu ülkelere gidiş dönüşlerim de var ...

benzer bir durum 2005 te hollandaya girerken olmuştu. vizeyi almanyadan almıştım çünkü plana göre önce almanyaya ordan trenle hollandaya geçecektik ama son günlerde program değişti ve önce hollanda ordan uçakla almanya, ordan da uçakla türkiye oldu. hollandadan yeni vize alacak zamanım yoktu. neyse, hollandaya girerken polis sordu "almanya vizesi var, niye hollandaya geldin" diye ben de aynen yukardaki gibi anlattım. biletlerimi gösterdim "tamam" dedi, geçtim.

• Vizeyi almak bile ülkeye girilecegi anlamina gelmez. X ülkeden vize alipta X ülke gümrüğunden geri cevrilebilirsiniz. Durum böyleyken X ulkeden vize alip Y ülkesine girmek daha büyük risk. Vizeyi aldiginiz ülkeye ilk girişi yapmak her zaman icin iyidir. Daha sonra istediginiz yere rahatca girersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

Bende de almanya dan ticari vize var, ispanyaya girince yazarım :) - inşallah :)

• quote:

Vizeyi almak bile ülkeye girilecegi anlamina gelmez. X ülkeden vize alipta X ülke gümrüğunden geri cevrilebilirsiniz. Durum böyleyken X ulkeden vize alip Y ülkesine girmek daha büyük risk. Vizeyi aldiginiz ülkeye ilk girişi yapmak her zaman icin iyidir. Daha sonra istediginiz yere rahatca girersiniz.

Vize işiyle ilgilenen acentanın personelinden gelen maili aşağıya kopyaladım:

"ELİNİZDEKİ ALMANYA VİZENİZ SCHENGEN OLDUĞU İÇİN KULLANMANIZDA Bİ SAKINCA YOK AMA BAZEN GÜMRÜK POLİSİ SIKINTI YARATIYOR GİDERKEN YANINIZA SEYEHAT SİGORTANIZI,OTEL REZERVASYONUNUZU VE UÇAK BİLETİNİZ YANINIZDA OLURSA İYİ OLUR.

GEÇERLİ BİR SCHENGEN VİZENİZ OLDUĞUNDA BAŞKA KONSOLOSLUKLAR DOĞAL OLARAK VENİ BİR SCHENGEN VİZESİ VERMİYOR ZATEN."

• Merhaba Adioscu Dostlar Bir Sorum Olucak Ve Önerilerinize İhtiyacım Var!!! Bursada Yaşıyorum Sağlık Sorunlarımdan Dolayı Ankarada "Mediacana" Hastanesinde Ameliyat Olucam 1 Gece Kalıcam Hastanede Ama Yalnız Ankarada Ameliyattan Sonra 1 Hafta Kalmam Gerekiyormuş Doktorum Öyle Söyledi Adios kartımla Ankarada Ameliyat Sonrası Sıkıntı Çekmiyeceğim Bu Hastane Çevresinde Kalabileceğim Bir Otel Öneriniz Varmı Şimdiden Geçmiş Olsun Dilekleriniz İçin Teşekkürler......
  • Güzel insanlar 155 defa yazıldı söylendi şu alıntıları uzatmayın diye , geldim sayfayı okuyayım diyorum alıntı üstüne alıntı , artık içimden gelmiyor okumak mesajı yazıp kapatacağım bu şekildeki sayfa kullanımı yüzünden okuyamadığım sorular var ise ve eğer bildiğim bir konuda birisine verilecek cevabımıda veremememden dolayı üzgünüm. .
  • Arkadasim, vize işine bakan bwnim 2 mesaj önce söylediğimi yazmış. X ulkeden vize alip ilk olarak Y ye gireceksen, bazen sikinti yaşayabilirsin. Benden sonra ayni konuda yazanlarda oldu, girerken yaşamamış cikarken yaşamış. Giriste 2-3 saat bekletilmis. Burda olay tamamen pasaport polisine bağlı, hic sormadan damgayi basar yada ahiret sorulari sorar. Senin yapacagin kendinden emin davranmak, belgelerini tam sunmak ve vizeyi aldigim ulkeye gidecektim iptal oldu, buraya geldim yada acil bir sey oldu buraya gelmem gerekti dersin. Panik yaparsan işin zor.

• Adios puanlar ile Araba kiralayan varmı?
  • Haklısınız ...

1 saat önce eşim aradı, onun vizesi yok, VFS Globale gitti başvuru için. Başvuru esnasında eşinizin vizsei var mı, fotokopisini getirin demişlr. Almanya vizesini çektim götürdüm verdim, orda da sordum, sorun yok dediler.

Panik ısmına gelince, onda da haklısınız. Allahtan çok defa yurtdışına çıktığım ve ingilizcem iyi olduğu için sorun yaşamadım .. bunda birşey olmaz sanırım :)
  • 
Sayfa: önceki 18201821182218231824
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.