Şimdi Ara

Adam akıllı multimetre tavsiyesi !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
23.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar sürekli multimetre bozuyorum !!! iki tane tttecnic multimetre aldım birisi 10tl birisi 20tl di şimdi adam akıllı... Yanlış bişey yaptığımda bozulmayacak bir multimetre arayışındayım... 50tl civarı...

• Nasıl hatalı kullanıyorsunuz ? mesela ohm kısmında elektrik mi veriyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerem

Nasıl hatalı kullanıyorsunuz ? mesela ohm kısmında elektrik mi veriyorsunuz.

Hocam diyot kısmında yanlışlıkla 10v ac verdim o yuvarlak şeyi çevirirken diyot kısmında takılı kaldı 2 sn kadar dııııııııııııııt diye ses geldi ve duman çıktı... çok dandik yapıyorlar..
  • 5 liralıkta alet kullansanız 50 liralıkta alet kullansanız bu şekilde kullanırsanız bozarsınız.
    daima önce kademeyi seçip, sonra ölçüm yapın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet artık nasihatlardan sonra tavsiye alabilir iyim ?
  • Tavsiyeleri dinlemeyecekseniz yine ucuz olanı alın demek isteniyor bence.
  • bildiğim kadarıyla hani dc kademesinde ac veya ac kademesinde dc verilince bozulmayan ve akım kademesinde volt veya volt kademesinde akım ölçerken bozulmayan ölçü aletleri var ancak diyot direnç veya başka bir konumda elektrik verilince bozulmayan ölçü aleti yok...
    o dandik dediğiniz ölçü aletlerini 3-5 yıldır kullananlar var ve hala bozulmamış şekilde.kısacası ölçü aletine suç aramaktansa biraz dikkatli olun
  • quote:

Orijinalden alıntı: EasyBell

çok dandik yapıyorlar..

komedi yahu
  • Sen 1000 liralık telefonuda suya düşürsen bozulur 10liralik 3310unuda adam dogru kullan diye uretiyor.daha doğru ölçüm yapamayan dalgın bir elektronikçite cok yasamaz zaten yuksek gerilime ısınız düştügünde de bunlari öğrenmenize artik pek gerek kalmaz.
    10-20liralik diyerek cihaz seçilmez fiyat aralığım su.aklimda su modeller var genelde sunu sunu sonu ölçüyorum.diye sorulur.
    Standart olarakvben unit ut 33D kullaniyorum hem ucuz hemde oldukca. Kalitelidir.
    Ayrıca 4senedir 5liralik ölçü aleti kullaniyorum her türlü sakat devreye.halada bozulmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atakan123123 -- 21 Nisan 2013; 0:18:06 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende 2 scope 1 adet fluke 1 adet ttech my62 bir 3.5 liraya aldıgım analog avometre 3 tane de 5 amperlik 3 liraya aldıgım analog ampermetre var.
    ögrenciliğimin ilk yıllarında arkadaşımdan ödünc aldıgım analog avometre ile ölcüm yapıyordum . hocanın takdir etmesinden sonraki heyecanla sanırım avometrenin kademesini kontrol etmeden ohm kademesinde 220 ye bagladım. pat diye ses geldi. korkumun şaşkınlıgından arkadaşıma attım avometreyi.

neyi nerde nasıl hangi amacla kullanacagın tercihlerinde etken olmalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Sen 1000 liralık telefonuda suya düşürsen bozulur 10liralik 3310unuda adam dogru kullan diye uretiyor.daha doğru ölçüm yapamayan dalgın bir elektronikçite cok yasamaz zaten yuksek gerilime ısınız düştügünde de bunlari öğrenmenize artik pek gerek kalmaz.
    10-20liralik diyerek cihaz seçilmez fiyat aralığım su.aklimda su modeller var genelde sunu sunu sonu ölçüyorum.diye sorulur.
    Standart olarakvben unit ut 33D kullaniyorum hem ucuz hemde oldukca. Kalitelidir.
    Ayrıca 4senedir 5liralik ölçü aleti kullaniyorum her türlü sakat devreye.halada bozulmadı.

Hocam kulladığım multimetrenin probları bile dandikti bozulmadan önce prob ölçüm yaparken ek yerinden çıktı iletken elime deydi bu da mı benim suçum ? Ya yüksek gerilim ile ölçüm yapıyo olsaydım ne olcaktı ? Şimdi sizden 40-50 lira civarlarında malzemesi kaliteli olan bir multimetre tavsiyesi istiyorum ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Sen 1000 liralık telefonuda suya düşürsen bozulur 10liralik 3310unuda adam dogru kullan diye uretiyor.daha doğru ölçüm yapamayan dalgın bir elektronikçite cok yasamaz zaten yuksek gerilime ısınız düştügünde de bunlari öğrenmenize artik pek gerek kalmaz.

Hocam kulladığım multimetrenin probları bile dandikti bozulmadan önce prob ölçüm yaparken ek yerinden çıktı iletken elime deydi bu da mı benim suçum ? Ya yüksek gerilim ile ölçüm yapıyo olsaydım ne olcaktı ? Şimdi sizden 40-50 lira civarlarında malzemesi kaliteli olan bir multimetre tavsiyesi istiyorum ?

Problarının dandik olması, ölçü aletinin ucuz olması... Bunların hiçbiri geçerli bir neden değil. Ben de hala 1994 yılında aldığım dijital multimetre halen çalışır durumda. Problarının kablosu koptu gittim yeni prob aldım ve kullandım yıllarca. Ama hiç yanlış kademede ölçüm yapmadım ve halen çalışır durumda. Tüm problem probdaysa çözümü kolay. Önemli olan dikkatli kullanmak. Yoksa UNIT veya TT Technic'in belirlediğiniz üst limitteki cihazlarına bakın. Zaten özelliklerinden anlaşılır hangi modeli istediğiniz.

• Şaka gibi 10-20 liralık multimetrenin yanında profesyonel cihazların problarını vermelerini beklemiyorsun heralde,kaldı ki profesyonel (marka ) cihazların sadece probu bile 50lira civarı (belki de üzerindedir)
    Alınacak olan multimetrenin modeli kullanıcının ihtiyaçları dogrultusunda belirlenir,alacagın cihazda aradıgın özellikleri yazarsan daha saglıklı yardımcı olunacaktır
    40-50lira civarı alınacak cihazlar tt technicten öteye gitmez, miktarı arttırarak unit modellerini inceleyebilirsin.Bir kere alayım ömürlük olsun dersen fluke-brymen gibi marka cihazların muhtelif modelleri mevcut

Videoyu incelemeni tavsiye ederim ..
    http://www.youtube.com/watch?v=3-_dUB8vy8U

• quote:

Orijinalden alıntı: wert95

bildiğim kadarıyla hani dc kademesinde ac veya ac kademesinde dc verilince bozulmayan ve akım kademesinde volt veya volt kademesinde akım ölçerken bozulmayan ölçü aletleri var ancak diyot direnç veya başka bir konumda elektrik verilince bozulmayan ölçü aleti yok...

Profesyonel multimetreler ve koruması gerçekten iyi olan modeller ohm ölçüm kademesinde gerilim ölçümü yapmaya kalkarsan bile bozulmazlar cihaz kendini korumaya alır kapatır

Certy buralarda ise bu konu hakkındaki deneyimini özet geçsin (omajda 300v dc uygulanınca yanmayan cihazı)

• quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

Şaka gibi 10-20 liralık multimetrenin yanında profesyonel cihazların problarını vermelerini beklemiyorsun heralde,kaldı ki profesyonel (marka ) cihazların sadece probu bile 50lira civarı (belki de üzerindedir)
    Alınacak olan multimetrenin modeli kullanıcının ihtiyaçları dogrultusunda belirlenir,alacagın cihazda aradıgın özellikleri yazarsan daha saglıklı yardımcı olunacaktır
    40-50lira civarı alınacak cihazlar tt technicten öteye gitmez, miktarı arttırarak unit modellerini inceleyebilirsin.Bir kere alayım ömürlük olsun dersen fluke-brymen gibi marka cihazların muhtelif modelleri mevcut

Videoyu incelemeni tavsiye ederim ..
    http://www.youtube.com/watch?v=3-_dUB8vy8U

Sık sık ac ve dc gerilim ölçümü yapıcam... Amper ölçücem... Direnç ölçücem... Kodansatör diyot sağlamlık testi yapıcam... 1000volt üzeri gerilim ölçmeyeceğim... Cihaz benim için risk oluşturmayacak... Yalıtımı iyi olacak...

• quote:

Orijinalden alıntı: why_living

quote:

çok dandik yapıyorlar..

komedi yahu

hala gülüyorum :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: berke2011

quote:

Orijinalden alıntı: wert95

bildiğim kadarıyla hani dc kademesinde ac veya ac kademesinde dc verilince bozulmayan ve akım kademesinde volt veya volt kademesinde akım ölçerken bozulmayan ölçü aletleri var ancak diyot direnç veya başka bir konumda elektrik verilince bozulmayan ölçü aleti yok...

Profesyonel multimetreler ve koruması gerçekten iyi olan modeller ohm ölçüm kademesinde gerilim ölçümü yapmaya kalkarsan bile bozulmazlar cihaz kendini korumaya alır kapatır

Certy buralarda ise bu konu hakkındaki deneyimini özet geçsin (omajda 300v dc uygulanınca yanmayan cihazı)

yani ben öyle bir cihazı görmediğimden birşey diyemem ve uzun bir sürede göremem sanırım çünkü özellikleriyle fiyatları doğru orantılı

• Ya tamam arkadaşlar ya çok cıvıdınız bi tavsiye istedik..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.