Şimdi Ara

Açlık sınırı 6 bin 779 liraya çıktı, yoksulluk sınırı 20 bin lirayı geçti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

metni:
    Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın araştırmasına göre; haziran ayında açlık sınırı bir önceki aya göre 314 lira arttı. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 420 lira artarak 13 bin 361 liraya yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 736 lira daha artarak 20 bin 140 liraya çıktı.

www.cumhuriyet.com.tr
    Birleşik Kamu-İş açıkladı: 'Açlık sınırı 6 bin 779 liraya çıktı, yoksulluk sınırı 20 bin lirayı geçti'
    https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/birlesik-kamu-is-acikladi-aclik-siniri-6-bin-779-liraya-cikti-yoksulluk-siniri-20-bin-lirayi-gecti-1950829

Aranızda 20 bin lira kazanan var mı?

• farukccccyoutube
    Yalan onlar inanma hiçbir şeye inanma
    https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=VSrjGej9WcE
  • Ben de açlık sınırına doğru baya yaklaşmışım. Artık eskisi gibi eve ne et ne de balık sokabiliyorum zaten. Hissettim yani.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ülkenin yarısından fazlası açlık sınırının altında. ama halen %30+5 , mazoşizm seviyor.

not: çalışanların yarısı asgari ücretli, emeklilerin çoğu sınırın altında.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aramızda 20 bin kazanan varmı ? REZ

• lokkatto kullanıcısına yanıt
    Var, karşı komşum.

Emekli maaşı 6.200 lira. %40 zamla 8680 lira olacak. Çalışıyor. 12.500 lirada maaşı var. Temmuzda 21.180 lira maaş alacak.

Ocakta emeklisine ve normal maaşına %40'ar zam alsa. Yaklaşık 28 bin.

Güzel para.
    Yoksulluk sınırı baya üzerinde.

Karısında Polo, kendisinde Kuga.
    Fıstık gibi hayat.

• Ne biçim bir kriz varsa, 1000 euro maaşın olsa yoksulsun ne demektir ya. Avrupadan pahalı olmayı beceren tek ülkeyiz.

• 1234Rambo kullanıcısına yanıt

Bu dünyada ne kadar çekersen. (Çile)

Öbür çekmeden bahsetmiyorum.

Öbürkünde cehennemliksin.  

Diğer tarafta ödüllendiriliyorsun.

Kesin bilgi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 26 Haziran 2022; 11:13:1 >
  • Bunada şükür

• 10 K yetiyor... hiç de aç kalmadık şükür... algı algı algı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Eskiden asgari ücret açlık sınırının üstünde olurdu. Bazen sene sonunda falan çok az altına düşerdi sınırın. Şimdi sene ortasında neredeyse sınırın yarısına inmiş.

Ama müstehak. Hala asgari ücret alıp, üç kuruş emekli aylığı alıp bunları destekleyen var. Ya açlığınızdan öleceksiniz yada bir mucize olup gözünüz açılacak.

• Cloud Nine kullanıcısına yanıt
    Türkiye'nin çoğu bu durumda..o yüzden mazot benzin satışları arttı..ama bir kaç kesim 1000/1 lik kesim üzerinden algı yapmaya çalışıyor. Gidiyorsun her yer dolu cafe AVM parklar hafta sonu oteller , hafta içi trafik gene sıkışık pert... hafta sonu halk plajları ful artı full.. Bim Migros kasaları hep kuyruk.. çocukların elinde son model telefonlar... neyse

• emekli , maaş 3200 lira. %40 zam alsa, 4.480 olacak maaşı. 1500 tl kira verirken, 4000 tl isteniyor, çıksa 5000 den aşağı bulamaz. daha bu insan kışın yakıt, elektrik vb. vb. vb. ödeyecek.

not: gıda almadan , fotosentez ile yaşamayı öğrendiği varsayımı ile hesap edilmiştir.

bunlardan o kadar çok var ki. asgari ücretli ile de aynı hesap yapılabilir.

kısaca yemek yemeyin, fotosentez öğrenin. zaten ampul ve yandaşına oy verdiyseniz, bitki gibi , var olmayı çoktan öğrenmiş olmanız gerekiyordu.

• Rambo sen kime verdin dostum... bizimle paylaşır mısın. Hadi engin tecrübelerini bizim ile paylaş. Kime vermiş idin neden. Şimdi kime vereceksin hangi icraatleri için ve neden. Hadi burada insanları küçük düşüreceğine anlat örnek ver kim neden?

• Emekliler bu durumda aç bile değiller...

YOKLAR ....  

• Emeklilerin çoğunun umurunda bile değil..
    Adam 2500 emekli maaşı alıyor, tabii yetmediği için üstüne günde 12 saat çalışarak geçinmeye çalışıyor.. E, neden böyle bir hayat yaşıyorsun, sen emekli değil misin, niye hâlâ çalışıyorsun diye sorduğunda.....

• hiç kimse de sokağa çıkıp yeter lan yeter ülkeyi din diye yiyip bitirdiniz hazineyi boşalttınız milletin içinden geçip üstüne alay ettiniz demiyor

hala oy oranı %30 civarında ben böyle bir millet görmedim hayatımda. Birşeye zam geldiğinde sokağa dökülüp isyan edip zammı geri aldırtmıyorlar

zam gelmeden haberleri olup hemen marketlere koşup yağlamıyorlar. Aldıklarını eve getirip koyup ohh ucuza aldık deyip kendi egolarını tatmin ediyorlar. Rezillik isyan eden yok. İran halkı bizden daha şerefli yemin ediyorum

• Akp ile hepimiz artık yoksuluz.

• lokkatto kullanıcısına yanıt

Ben varım hocam, aylık 30 bin dolaylarında eşimle birlikte kazanıyoruz. Kendisi öğretmen, ben teknik servis sahibiyim. Ancak para yetmiyor, şimdi şükür et vs diyenler olur demesinler. Herkes asgari ücretli gariban hayatı yaşamak zorunda değil, benim sabahlara kadar çalıştığım çok zaman oluyor. Aracım 1.2 albea ve Aylık 150 litre den fazla benzin yakıyoruz, haftanın 4 günü dışarıda yiyoruz ve her öğün süt ve et ürünleri tüketiyoruz. Eşim ve ben kaliteli kıyafetler giymeyi seviyoruz. Her market alışverişi minimum 700 lira tutuyor ver ayda 10 kere en az market alışverişimiz oluyor. Faturalar, üyelikler derken geriye 5-6k para kalıyor onu da bütün yıl biriktirsen 60k yapıyor. Ne alabilirsin? Hiçbir şey. Adamların 15 bin dolara aldığı rolex saati bile 5 sene sonra, tabi para enflasyona yenik düşmezse sürekli dolar ya da eşdeğer birimlerde tutarsan alabiliyorsun. Düzgün kaliteli bir araba alsan, vergisi, kaskosu ve sigortası direk 10 binlik oluyorsun, büyük motorun yaktığı yakıt ta cabası...

• L.Croft kullanıcısına yanıt
    Haklısınız hocam ne deseniz haklısınız gelir ne kadar artarsa gider o kadar fazla oluyor gelir artmasa da gider gene artıyor sonumuz ne olur bu şekilde bilemiyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.