Şimdi Ara

Açılmayan anakartı kol saati ile tamir ettim :) Açılmayan kart için çözüm önerisi içerir.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
34
Favori
11.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
347 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2012 yılında sıfır olarak satın aldığım Gigabyte 990fxa-ud3 anakartımın açılmama sorunundan dolayı derin bir üzüntü içindeydim.

Sorunum şöyleydi ;

Bilgisayar hiç açılmıyordu. Power tuşuna her basmadan sonra elektriği kesip tekrar bastım elektriği kestim tekrar bastım derken bu işlemi 15-20 defa tekrar ettim ve bilgisayar 1 kere açıldı ondada bios pili sökük olduğu için bios ekranı geldi baktım biostan işlemci , ram , hdd görünüyor demekki bu parçalar sağlam elektriği kestim pc geri açtım açılmıyor.

Yine sık sık power tuşuna basınca arada açılıyor sistem açılıyor ki bu çok nadir oldu , yada burası önemli "pc gücü alıyor ancak ekran siyah kalıyor sistem kendini açmıyor açıldığına dair klavyenin caps lock ışıkları yanmıyordu " (dikkat sorun ram değil yazının devamında anlatacağım) .

Açılmama sorunu için yüzeysel anlatımımı yapayım sizleri uzunca okutup baymamak için sonrasında biraz teknik kısmına gireceğim ama şimdi

Yüzeysel,

Anakarttın kuzey ve güney köprü soğutucunu söktüm bir yandan power tuşuna basarken bir yandan anakarttaki kapasitörlere ve anakarttaki bazen bölgelerin üstüne baskı yaparak belki açılır diye baskı yaparken güney köprüsü yanındaki teknik adı " saat kristali " olarak geçen parçaya dokununca pc açıldı :) dedim sorun burada bir yerde , Pc kapattım açtım saat kristali yerinden sallayınca pc açılıyor fanlar dönüyor sistem açılıyor , yada elektriği alıyor görüntü vermiyor. Yada pc sistemi açsa dahi kapat yapınca mönitör kapanıyor ancak fanlar dönüyor kasa ışıkları yanıyor yani sistem kendini kapatmıyor bu parça sorunlu ise.

Demek ki sorun bu saat kristalinden kaynaklı ,

Açılmayan anakartı kol saati ile tamir ettim  :) Açılmayan kart için çözüm önerisi içerir.

Sonrasında bu parçanın lehimlerini tazeledim 1 gün çalıştı pc 2. gün yine açılmadı dedim tamam parçanın değişmesi şart anakarttan bu parçayı söktüm saat kristalinin değeri yazıyordu benim anakarttaki parça 32.768 diye geçiyor üzerinde değeri yazıyordu , tabi dedim nereden bulacağım derken dijital kol saatlerinde daha önce bu parçayı gördüğümü hatırladım bir anda ve hemen nette biraz araştırma sonrası kol saatlerinde de 32768 saat kristali kullanıldığını ve aynı zaman bu parçanın da güney köprüsünün çalışma frekansını stabil olarak çalışmasını sağladığı bilgisini edindim.Mantıken aslında orada saat görevi yapıyor 1 saniyelik zaman değerini hesaplıyor.

Bende bu parçayı eski casio saatten söküp anakarttıma taktım ve artık pc sorunsuz çalışıyor ve 1 haftadır çalışmaya devam ediyor.

Açılmayan anakartı kol saati ile tamir ettim  :) Açılmayan kart için çözüm önerisi içerir.

saat kristali tedariği için ;https://www.google.com/search?q=saat+kristali&rlz=1C1OKWM_trTR911TR911&oq=saat+kristali&aqs=chrome..69i57j35i39j0l2.4494j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi kendim cep telefonu onarım işleriyle uğraşıyorum genel olarak elime ne geçerse onarmayı denemeyi seven bir yapım var.

Bir elektronik cihaza hemen kesin şu bozuktur demek her zaman çok doğru olmuyor.

Özellikle cep telefonları için sorunu çözmeyen çoğu kişinin anakartı bozuk demesi ne bilim komik geliyor :) hiç biz bunun sorununu çözemiyoruz bu sebepten ötürü ürünü fazla kurcalanmadan size iade ediyoruz diyen azdır belkide .

Şimdi konu pc işlerine gelince açılmayan bir anakartta direk chipset bozuk diyen bilgisayar tamircide çoktur diye tahmin ediyorum ki bu bozulan anakartı bir pc tamircisine götürdüm bunda güç yok fırınlama yapalım kopan lehimler yerine gelirse çalışır demesi bile beni gülmeye itti orada :) Adam sadece power supply tak dene dedim oda elimde sağlam power olmadığı içindi .

------------------------------------------------------

Öncelikle açılmayan bir pc için derinlemesine arıza tespit sıralaması için kendim şu adımları izledim.

1. Anakartta 12 v güç geliyor mu kontrol ettim.
    - Optik ses çıkışı olan kartlarda kırmızı ışık yanar buradan anlaşılabilir.
    - Usb ışığı yanan bir flash yada hdd takılıp bakılabilir.

2. Anakartta kısa devre var mı ?
    - Anakarta giren 24 pin güç girişleri ile kısa devre kontrolu ile ; bu yöntem için bize u şeklince iletken bir cisim gerekli

Yukarıda ki görselde sarı ile işaretli pinleri u şeklindeki iletken cisim ile birbirine temas ettirdiğinizde şayet pc'nin power tuşuna basmadan power supply çalışıyor ise anakartta her hangi bir kısa devam yok demektir.

3. Çalıştığı bilinen sisteminizin gereksinimlerini karşılayacak bir power supply.

4. Anakarttaki tüm donanımları sökmek sadece anakartta güç veren güç kabloları takılı kalması süretiyle pc açmaya çalışmak , üzerinde işlemci olmasa dahi pc en azında power supply çalışması gerekir şayet çalışmaz ise sorunun artık anakartta kaynaklı olduğuna emin olunur.

5. İyi bir gözlemci olmak ve fiziken yanmış , şişmiş yada yanık kokan parça var mı diye kontrol etmek. Özellikle eski pclerde işlemciyi besleyen cpu soketi çevresinde bulunan kapasitörlerin bozulması daha erken oluyur.

6. Kapasitörlerin multi metre ile ölçülmesi.

Bundan sonrası aşamalar artık şansa kalıyor desem yeridir.

Aklıma gelenler bu kadar , kendim elektronik mühendisi değilim yada çok bilgili olduğuma dair bir şey algılanmasın sadece birilerinin işine yarar diye boş vaktimde bu yazıyı hazırladım.

İyi forumlar ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bugra_5211 -- 4 Ağustos 2020; 22:40:31 >

• Güzel konu teşekkür ederim. Çok anakart brick etmiş biri olarak birkaç tavsiye de ben vereyim burada.

Anakart arızalarının %90'ı bios çipinden kaynaklanıyor benim gözlemlediğim kadarıyla. Bunun en büyük sebebi bende overclock ile zorlamaktan ötürü. Ram oc yaparsınız kaldırmaz, kitlenir ve cmos clear atar kendisi açılır pc normalde. Ancak 50 kere kitlenirse ve cmos clear olmazsa bir hata oluşursa biosunuz buga girerse vs anakart brick olur(taş olur bozulur yani). Buna bios corruption diyorlar.

Bunu çözmek için eprom programlayıcı cihaz lazım. Tabi bios çipini de karttan sökmek gerekiyor. Gerçi mandallı modeller var artık sökmeye de gerek yok mandalla tutturuyorsunuz bacaklarından temiz bios atıyorsunuz.
    Şöyle bişe
    https://www.amazon.com/Signstek-SOIC8-Socket-Adpter-Programmer/dp/B00V9QNAC4

Bu güney köprüsündeki diyot sanırım o kristal dediğin malzeme olayını ben bilmiyordum teşekkür ederim tekrar.

10 yaşından genç anakartlarda devre elemanı bozulması çok çok nadirdir. Hele güney köprüsü reballing/fırınlama falan imkanı yok düzelmez öyle.

Son bir düzeltme.
    Multimetre ile (sıradan olanlar) direnç volt amper ölçülür. Kondansatör ölçmek için kapasitemetre lazım. Transistör ve entegreler için de osiloskop gerekiyor. Bu aletler de herkeste olmaz malum. Sırf bu yüzden elektronikçilere gitmişliğim var.
  • Tebrikler
  • Özlediğimiz konulardan...
    Bir zamanlar buralar hep böyleydi.Gecmise götürdün

Emeğine sağlık dostum benim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Belki işine yarayan olur, öne çıkardım.

Teşekkürler paylaşım için.
  • Güzel konu teşekkür ederim. Çok anakart brick etmiş biri olarak birkaç tavsiye de ben vereyim burada.

Anakart arızalarının %90'ı bios çipinden kaynaklanıyor benim gözlemlediğim kadarıyla. Bunun en büyük sebebi bende overclock ile zorlamaktan ötürü. Ram oc yaparsınız kaldırmaz, kitlenir ve cmos clear atar kendisi açılır pc normalde. Ancak 50 kere kitlenirse ve cmos clear olmazsa bir hata oluşursa biosunuz buga girerse vs anakart brick olur(taş olur bozulur yani). Buna bios corruption diyorlar.

Bunu çözmek için eprom programlayıcı cihaz lazım. Tabi bios çipini de karttan sökmek gerekiyor. Gerçi mandallı modeller var artık sökmeye de gerek yok mandalla tutturuyorsunuz bacaklarından temiz bios atıyorsunuz.
    Şöyle bişe
    https://www.amazon.com/Signstek-SOIC8-Socket-Adpter-Programmer/dp/B00V9QNAC4

Bu güney köprüsündeki diyot sanırım o kristal dediğin malzeme olayını ben bilmiyordum teşekkür ederim tekrar.

10 yaşından genç anakartlarda devre elemanı bozulması çok çok nadirdir. Hele güney köprüsü reballing/fırınlama falan imkanı yok düzelmez öyle.

Son bir düzeltme.
    Multimetre ile (sıradan olanlar) direnç volt amper ölçülür. Kondansatör ölçmek için kapasitemetre lazım. Transistör ve entegreler için de osiloskop gerekiyor. Bu aletler de herkeste olmaz malum. Sırf bu yüzden elektronikçilere gitmişliğim var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 3 Ağustos 2020; 11:31:47 >

• Saat kristalinin bu kadar kritik rol oynaması çok ilginç, hiç beklemezdim. Güney köprüsünün frekansını stabil yaptığı olayı tam doğru mu? Çünkü bunun frekansı çok çok düşük. Mutlaka başka bir clock/saat frekansı kaynağı vardır. O durumda da 2. bir kaynağa ihtiyaç duyması enteresan olur. Bilgi için teşekkürler.
  • çok güzel bir tecrübe olmuş. ben sorunu çözmeyi bırak, kaynağını bile bulamazdım muhtenmelen.
  • Konu icin tesekurler dh ozune doner umarim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlaç gibi konu elimde bir Acer gaming laptop var. Sizdeki sorunun aynısı var 15-20 kez çalıştır kapat yapınca arada açılıp işletim sistemi geliyor. Açılınca her şey çalışıyor, açılmazsa siyah ekran stabil klavye ledi, caps vs basarsam onun aktif olduğunu gösteren ışıklar vs çalışıyor. Fan vs dönüyor ama makine ölü gibi...

Ben tekniğine hakim değilim ama sözde usta kişiler servis vs sadece anakart değişim yazıp geçiyor. Bende biliyorum değiştirmeyi 5 bin tl lik makine için 12 bin tl kart almak ne kadar mantıklı , tamir edebilmek önemli olan makine çalıştımı hiç sorun yok , arıza tespit programları hata bulamıyor. Ram hdd cpu gpu çalışıyor.

Bayramdan sonra dediklerini bir deneyeceğim. Bu kadar basitse bir yolla çözebilirsem ne güzel olur. Bir lehim sorunu var gibi kullanmazsan soğursa otomatik kapanmakta bazen...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gayet güzel bir konu olmuş tecrübenizi paylaşmışsınız teşekkürler.. Sizin gibi insanları takdir ediyorum, kendimde öyleyimdir birşeyi sonuna kadar denemeden uğraşıp çözmeden bu çalışmıyor demem tüm duruma bakarım araştırırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Storm Raider

İlaç gibi konu elimde bir Acer gaming laptop var. Sizdeki sorunun aynısı var 15-20 kez çalıştır kapat yapınca arada açılıp işletim sistemi geliyor. Açılınca her şey çalışıyor, açılmazsa siyah ekran stabil klavye ledi, caps vs basarsam onun aktif olduğunu gösteren ışıklar vs çalışıyor. Fan vs dönüyor ama makine ölü gibi...

Ben tekniğine hakim değilim ama sözde usta kişiler servis vs sadece anakart değişim yazıp geçiyor. Bende biliyorum değiştirmeyi 5 bin tl lik makine için 12 bin tl kart almak ne kadar mantıklı , tamir edebilmek önemli olan makine çalıştımı hiç sorun yok , arıza tespit programları hata bulamıyor. Ram hdd cpu gpu çalışıyor.

Bayramdan sonra dediklerini bir deneyeceğim. Bu kadar basitse bir yolla çözebilirsem ne güzel olur. Bir lehim sorunu var gibi kullanmazsan soğursa otomatik kapanmakta bazen...
    merhaba hocam
    benim makinede bu parça arızalanmaya yakın ara sıra pc tam windows yukleme ekranına geçerken bir an da elektrik kesilmiş gibi pat kapanıyordu power tuşuna basınca normalce çalışıyordu , ayrıca pc kullanırken bir anda elektrik kesilmiş gibi kapanmalar yapıyordu ,

ancak sizin pc nin siyah ekran olduğu zaman caps lock ışıkları yanıyormuş bende yanmıyordu gerçi arıza septomları anakarttan anakartta değişir ancak , parçanın maliyeti kargo dahil 10 tl ye maal oluyor denemesi bedava diyebiliriz bu ufak mebla için

Şayet olurda denerseniz sonucu iletirseniz çok sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Şahinn2255 Ş kullanıcısına yanıt
    Merhabalar ,

Yardımlaşmayı ve bir şeyleri onarıp stabil çalıştığını görmek ve bu bilgileri paylaşmak bana zevk veriyor. Aslında bu şekilde bir çok değişik şeyleri onardığım oluyor ancak forumda işe yarar konuları yeni yeni paylaşmaya başladım. Umarım devamı gelir.

• Analitik düşünme herhalde böyle bir şey. Problem çözmek böyle bir şey. Zevkle okudum

• Okurken zevk aldığım konular.bunları biriktirip kitap haline getirecen canın sıkıldımı,boş vaktin oldumu açıp okuyacan.
    bende tamir işiyle uğraşıyorum boş vakitlerimde işim olmadığında canım sıkılınca letgodan yapabileceğim bozuk telefon bilgisayar alıp tamir edip satıyorum.

• vaybe eskiden böyle konular açanlar olurdu insan yapmasa bile olsada bizimde başımıza gelirse bulunsun diye alır yazıları bir kenara saklardık ne günlerdi :D
  • Sorununu çok iyi irdeleyip, sabırla çözmüşsün. Bir de geri durmayıp bunu paylaşmışsın. Tebrik ederim
  • Huhuhu süperrrrr 👍

• Helal olsun, senin adına sorununu çözmene sevindim.

• şu güzelim konuya da aptalın biri gelip siyasi bir mesaj yazar mı acaba?

tebrik ederim hocam. bu şekilde detaylarla uğraşarak inatla çözüm bulmanız takdire şayan. anakartta bir sorun olursa size mesaj atarız artık :D
  • Çok güzel ve faydalı bilgi, emeğine sağlık.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.