Şimdi Ara

Acil Yardım Ekran Çizgi Çizgi Oldu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
18.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Pc de 'video cart stability test' programıyla test yaparken birden 3d clean up falan gibi birşeyler yazan bir hata çıktı tam olarak ne yazdığını hatırlayamıyorum.Sonrada ekranda resimdeki çizgiler belirdi.
    Driverini kaldırıp yeniden kurdum,kartı slottan çıkarıp taktım,vga girişini kontrol ettim,biosu sıfırladım ama aynı değişen birşey olmadı.İlk açılırkenden çıkıyor bu çizgiler.Ve çok merak ettiğim noktada bu sorunun donanımsal olma ihtimali nedir.Çünkü önceden böyle bir şey olmamıştı.Sadece test yaparken bi hata yüzünden böle oldu.Çok acil yardımlarınızı bekliyorum.Sistemi eklemeyi unutmuşum arkadaşlar:

asus p5nd2 se
    p4 3.0
    sapphire radeon x1950 gt 256 mb pci. ex
    2 gb kingston ddr2 667
    glacial power real 550 watt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_88 -- 14 Nisan 2009; 1:12:49 >

• istersen birde güvenli kipte admin olarak açıp sürücüleri birde bu şekilde kaldırıp dene
    olmazsa birde windowsu tekrar kur
    eğer windows kurmaylada düzelmezse donanımsal bir sorun oluşmuş olabilir
  • Sürücüyü kaldırıp sistemi açtığımda resimdeki yeşil çizgiler sadece ekranın sağ tarafında ikişerli dört tane olarak aralıklı çıkıyor.Yani o zaman yazılımsal olabilir mi ?

• Ekran kartının DVI çıkışında da aynı sorun var mı
  • cd den çalıştıtılabilir bir knoppix pardus vs benzeri cd bulabilirsen format atmadan bir de onlarla dene. eğer orada da aynı hatayı alıyorsan donanımsaldır.

kartını başka bir pc de deneme şansın varsa onu da deneyebilirsin.

açıkçası kötü haber vermek gibi olmasın ama sorunun büyük ihtimalle donanımsal. en azından hasar yoksa bile programın donnaımda yaptığı bir hız aşırtması veya düürmesi nedenile kaynaklanıyor da olabilir. umarım hasar yoktur da değerlerini normal değerlere getirince sorun çözülür.

bakalım diğer arkadaşlar ne diyecekler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: by_OriON

Ekran kartının DVI çıkışında da aynı sorun var mı

Ekran kartında zaten 2 adet dvi çıkışı bulunmakta.dvi-vga dönüştürücü ile kullanıyorum ama bunun sorun olcağını sanmıyorum.Şu sürücüyü kaldırdıktan sonra çizgilerin sağ tarafta 4 tane olması yazılımsal olma ihtimali midir ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: teyology

cd den çalıştıtılabilir bir knoppix pardus vs benzeri cd bulabilirsen format atmadan bir de onlarla dene. eğer orada da aynı hatayı alıyorsan donanımsaldır.

kartını başka bir pc de deneme şansın varsa onu da deneyebilirsin.

açıkçası kötü haber vermek gibi olmasın ama sorunun büyük ihtimalle donanımsal. en azından hasar yoksa bile programın donnaımda yaptığı bir hız aşırtması veya düürmesi nedenile kaynaklanıyor da olabilir. umarım hasar yoktur da değerlerini normal değerlere getirince sorun çözülür.

bakalım diğer arkadaşlar ne diyecekler.

Riva tuner ile 500/600(1200) olan gpu/bellek hızlarını 621/745(1490) yapmıştım ve arada test ediyordum ama bir kaç gündür problem yoktu şu an ayarları sıfırladım ancak sorun devam etmekte.Ve de sürücüyü kaldırınca çizgilerin azalması sürücü sorunu yada bir çakışmaya işaretmi acaba ?

• sanki senkron sorunu gibi görünüyor. acaba boot işlemi sırasında görüntü nasıl, yeşillikler var mı? belki basit gelebilir ama çözünürlük ve tazaleme hızını (refresh rate) değiştirmeyi bir dene istersen sonuca göre değerlendirelim.
  • Evet sistem açılıştan itibaren oluyor bu çizgiler.Senkron sorunu nedir acaba biraz açabilirmisiniz.Yenileme hızınıda değiştirdim sonuç aynı
  • sistem açılışında da varsa kötü. çünkü ilk açılışta sistem ekran kartını standart vga moddan açar. yani herhangi bir sürücü kullanmadan.

sana tavsiyem eğer garantisi varsa hiç uğraşma gönder garantiye. garanti bitmişse yapacak tek bişey var bios u güncellemek.
    aklıma başka birşey gelmiyor açıkçası.

istersen umutsuzca eski sürücüleri yükleyip deneyebilirsin
  • quote:

sistem açılışında da varsa kötü. çünkü ilk açılışta sistem ekran kartını standart vga moddan açar. yani herhangi bir sürücü kullanmadan.

Bende öyle düşünmüştüm ama emin olmak istedim.

Garanti falan kalmadı.Bios derken ekran kartının biosumu.Sürücüyle olacağını sanmıyorum çünkü boot esnasın da da böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_88 -- 14 Nisan 2009; 2:57:12 >
  • orionun da dediği gibi boot esnasında da varsa kötü. garantisi yoksa o zaman çok kötü. hız aşırtmasını biraz yüksek tutmuşsun bu arada. ısınma sorunu yaşamış olman ve bir şeyleri yakmış olman muhtemel.

geçmiş olsun arkadaşım. :(
  • quote:

Orjinalden alıntı: teyology

orionun da dediği gibi boot esnasında da varsa kötü. garantisi yoksa o zaman çok kötü. hız aşırtmasını biraz yüksek tutmuşsun bu arada. ısınma sorunu yaşamış olman ve bir şeyleri yakmış olman muhtemel.

geçmiş olsun arkadaşım. :(

Dostum gece pc yi açık bırakmıştım bios update için windows 98 indiriyordu.Kalktığımda hala sağ tarafta 4 tane çizgiler aynı duruyordu. Ancak sonradan kahvaltı yapmak için ayrılmıştım geldiğimde de ilk başta farketmedim ama çizgiler yoktu
    Bu durumda gerçekten yanmış olsa o çizgiler hiç kaybolmazdı değil mi ?
  • Hayır, çizgiler kaybolmuş olabilir ancak bu donanımsal bir sorun olmadığı anlamına gelmez ne yazık ki. Muhtemelen aynı sorunu tekrarlayacaktır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orjinalden alıntı: musAKka

Hayır, çizgiler kaybolmuş olabilir ancak bu donanımsal bir sorun olmadığı anlamına gelmez ne yazık ki. Muhtemelen aynı sorunu tekrarlayacaktır.

Bu mesajı yazarken çizgiler azar azar belirmeye başladı.teyology hız aşırtmasını fazla tutmuşsun demişti bende ta ki bu mesajı yazana kadar overclock yapmamıştım.Mesajı yazmadan önce hızaşırtmayı az yaptım fazla kaçmadım 594/729.Ancak gördüm ki overclocku az yapmama rağmen yine oldu.Bu durumda haklısınız ancak hızaşırtma yapıncamı oluyor emin olamadım.Çünkü şu anda default ayarlarda ve deminkinden çok daha az olmak üzere görev çubuğunda yeşil noktalar görünüyor.
    Birde ekran kartının bios update olayına gireyimmi yoksa alakası yokmudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_88 -- 14 Nisan 2009; 13:06:28 >
  • Arkadaşlar sonradan çizgilerin belirmesi olayında acaba ısınıncamı oluyor diye pc yi kapattım yaklaşık 1 saat bekledi.Sonra açınca çizgiler önceki kapatmadan daha çok oluşmuş

Birde herhangi bir 3d uygulaması veya oyun gibi uygulama açmaya kalktığımda kitlenip kalıyor.Bu durumda belleklerde hasarmı oluşmuş olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_88 -- 14 Nisan 2009; 13:47:33 >
  • yok benim onu yazarkenki kastım şuydu. hız aşırtmasını yüksek değerlerle yaparsan ve uygun soğutma ortamı sağlamazsan sıcaklık artarak bir şeyleri yakar. sonradan istersen default ayarlara göeri dönder. ama yanan yanmış zarar gören görmüştür.

ya bir de hiç birimizin aklına gelmedi. monitör kablosunu bir kontrol eder misin? tam ve düzgün oturuyor mu? lcd monştör ise farklı ara kablo ile denemen mümkün mü? değilse farklı monitör ile.
  • Dostum ilk olarak geceden beri ilgin için çok teşekkür ederim.Monitörün kablosunu kontrol ettim onla alakalı değil.Sanırım belleklerde bir sorun oluşmuş çünkü bu mesajı yazabilmek için 3 defa reset atmak zorunda kaldım explorer açınca kitleniyordu.Oyun falan hele hiç açılmıyor
    Galiba kartı uçurduk

Birde bi ara pc kitleniyor diye konu açmıştım ve ekran kartını slottan çkarıp takmadan windows ekranında kalıyordu demiştim galiba arada bağlantı kurunca yollar ekran kartına çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali_88 -- 14 Nisan 2009; 14:00:47 >

• emanet ekran kartı deneme şansın var mı? (rica ederim bu arada)
  • Emanet kart alacak biri yok malesef.Daha da kötüsü anakartta onboard grafikte yok

Zatende mayıs 25 te askere gidecem o zamana kadar sağ taraftaki yeşil çizgilerle müzik felan dinlerim anca idare eder

Bi bakımada vesile oldu zaten ekran kartı araştırıyordum.Askerden sonra alıcaz bişiler nasipse.O zaman gelince size mutlaka dönecem ekran kartı almadan merak etmeyin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.