Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

ACİL Yardım edin lütfen????

1
Cevap
0
Favori
48
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Sağlıklı Yaşam >> ACİL Yardım edin lütfen????
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Er
  0 Mesaj
  Arkadaşlar son 1 aydır kontrol etme takıntısı başladı örnek sanal dünya olsun ister gerçek hayatta birşey leri yanlış yaptım veya bir şeyi sildim diyelim geri getirme takıntısı oluşuyor buda yapmak istemiyorum ama bu sefer ateş basması felan oluyor ne yapmam lazım bilen ler lütfen boş bırakmasın  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2554 Mesaj
  Kontrol takıntısı başlamış sende. OKB Obsesif takıntılar yani.

  Bu linke bir bak:

  http://www.milliyet.com.tr/-kontrol-takintilari-bekar-ve-pembenar-detay-ruhsagligi-2026417/


  “Kontrol takıntıları” kişiyi mutsuz eder

  Dr. Semra Baripoğlu, kişinin yaptığı işi doğru yapıp yapmadığını defalarca ve saatlerce kontrol etmesi anlamına gelen “kontrol kompulsiyonları”nın kişinin hayatını yaşamasına engel olabileceğini söyledi. Dr. Baripoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

  “Obsesif kompulsif bozuklukta sıkça görülen bir takıntı türü de kişinin yaptığı bir işi yapıp yapmadığından ya da doğru yapıp yapmadığından emin olamamasıdır. Böyle olunca da hasta emin olmak için tekrarlayıcı biçimde ''kontrol etme davranışı'' gösterir. Kapıyı kilitlediği halde dakikalarca kontrol eder, kapıdan ayrılıp yola çıkamaz.Bazen kontrollerle geçen süre saatleri bulabilir, hasta ancak yakınlarının zorlamasıyla kapıdan ayrılabilir ya da kapıyı yakınının kapatmasını isteyebilir. Elektrik ya da doğalgazı kapattığından, ütüyü, kurutma makinesini vb prizden çektiğinden emin olmadığı için tekrar tekrar, bazen çıktığı yoldan eve geri dönüp kontrol etme ihtiyacı duyar.

  Acaba birine mi çarptım?

  İşyerinde yaptığı bir işi tekrar tekrar kontrol etmekten ilgili kişiye teslim edemez, bir sonraki adıma geçemez ve işlerini geciktirdiği için zor durumda kalırlar. Araba kullanırken ‘Acaba birine mi çarptım' kuşkusuyla geçtiği yollara geri dönüp defalarca kontrol eden hastalar vardır. Orada yaralı kimseyi görmedikleri halde bir türlü ikna olmaz, defalarca kontrol ederler.

  Bazı hastalar okuduklarından emin olamazlar. Okuduğu yazıyı tam anlamamış, bazı kısımları kaçırmış olabileceği kuşkusuyla tekrar tekrar aynı sayfayı okurlar.

  Bu durumdaki hastalar kuşkularıyla kişiler arası iletişimde de sorunlar yaşayabilir, ailesini, arkadaşlarını tekrar tekrar arayarak işlerin tam olup olmadığıyla ilgili kafasındaki sorulara yanıt arar. Ne yazık ki kolayca ikna olmaz, her yanıt başka yeni soruları doğurur ve bu süreç uzayıp gider.”

  Bekar ve eğitimli erkeklerde daha çok görülüyor

  Yapılan araştırmaların kontrol kompulsiyonlarının çoğunlukla bekar, eğitimli erkeklerde görüldüğünü ortaya koyduğunu belirten Dr. Semra Baripoğlu, “Bu hastalarda obsesif kompulsif bozukluğun erken yaşlarda başlamış olduğu da bir diğer bulgudur. Çocuklarda anne-babasının ya da kendisinin güvenliğine ilişkin obsesif endişeler de yaygındır. Bu nedenle de kontrol kompulsiyonları çocuklarda da sıkça görülen bir OKB belirtisidir. Yapılan araştırmalar kontrol kompulsiyonlarının çoğunlukla bekar, eğitimli erkeklerde görüldüğünü ortaya konmuştur.” dedi.
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
sohbet
e-ticaret
üniversite
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Lastik Fiyatları
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,163
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.