Şimdi Ara

ACİL YARDIM) Aküyü fazla şarj ettim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
154
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir güneş paneli sistemi toplayayım dedim ve balkona kurdum test amaçlı. Akü kontrol cihazı 12V aküyü 24V algıladı ve boş olduğunu düşündüğümden kendi haline 12V’a kadar biraz olsun, sorun çözülene kadar sökerim dedim.

Fakat kabloları söküp taktığımda 24V ibaresi 12V olarak değişti ve şu an %100 dolu gösteriyor, Voltaj ise 15.2V civarında. İnverter kullanıp boşaltsam, elimde şu an inverter yok.

1) 12V aküyü 15.7V’a çıkarttığım için patlama ihtimali var mı? Varsa ne yapmalıyım?

2) İnverter olmadan aküyü boşaltma şansım var mı? USB ile boşaltmaya kalksam işim çok zor çünkü fabrika çıkışı 105Ah olan 2 aküyü paralel bağladım.

Durum biraz acil arkadaşlar, yanma ve patlama tehlikesinden korkuyorum açıkçası. Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 12v ile çalışan motor falan bağlayın.

Ama 15v çok yüksek sayılmaz, tabi akü sağlığı açısından tehlikeli seviye, ama patlama yapacağını sanmıyorum. Şarjda olsa durum farklı olurdu tabi.

Sizi üzmek gibi olmasın ama aküye büyük zarar vermiş olabilirsiniz. Hemde 100 amper akülerden bahsediyorsunuz.

Tahminimce şu mavi şarj kontrol cihazlarından kullandınız.

• Oto far llambası ve ya uygun uzunlukta rezistans teli bağlayabilirsiniz. Ama çok endişelenmeyin. Muhakkak suyuna vb müdahale ile tedirginlik kaldırılabilr ama şimdi girmeyelim oralara. BU arada sıkışmışsa kapakları açıp boşaltabiilirsiniz basınçlı gazı, hatta kapakları açık da bırakabilirsiniz basınçtan patlamasına karşı.

Eğer elinizde hiçbirşey yoksa, zil teli ve ya daha ince bir teli uygun uzunlukta ayarlayıp akülere bağlayın. BU teller ılık ya da biraz sıcak olarrak aküyü boşaltır. Mesela 0.5ohm olsa tel direnci, 288 Watt elektrik çeker ki çok, 1 ohm olsa 144Watt çeker. 50Watt çekmesi için; 3ohma takın olmalı. 3 ohmda 4 amper akım çekecektir, 1 saatte de 4Ah, 6 saatte 24Ah enerji demektir. Ölçü aleti ile direnci kontrol edersiniiz ve kontrollü uygularsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 10 Nisan 2022; 17:29:2 >
  • karafetva K kullanıcısına yanıt

Mesajınızı görmeden tel taktiğinizi uyguladım hocam işe yaradı. Yarın test edeceğim bakalım son durumunu. Jel akü bu arada kapak yok üstünde, varsa da ben fark etmedim hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Guardian -- 11 Nisan 2022; 21:12:31 >
  • -OFLU- kullanıcısına yanıt

Cana geleceğine mala gelsin yerine yenisi konur hocam, yarın akşam test edeceğim kaç Amper var içinde bakacağım.

Keşke mavi olanlardan kullansaydım dedim kendime. Sonradan baktım manuel müdahale ediliyormuş. aşağıdaki modeli kullanıyorum:

trendyol.com
    Apex Hp-2430 Pwm Şarj Kontrol Cihazı Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
    https://www.trendyol.com/apex/hp-2430-pwm-sarj-kontrol-cihazi-p-51474040

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Silent Guardian -- 11 Nisan 2022; 21:14:28 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.