Şimdi Ara

Açık Parfümde Orijinal Notalar.. [Tutaste] (Maximum Kalite.!) (2510. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
69.704
Cevap
2.049
Favori
8.317.202
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
608 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 25082509251025112512
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Viw listedeki en iyi yaz parfümü bence. Limon ve hindistan cevizi o kadar doğal kullanılmışki çok beğendim ben..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Erolfa ve aqva amara için yorumlarınız nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EserKozmetik kullanıcısına yanıt
    Hem çok güzel bir tavsiye hemde daha önce benim gibi parfümü sadece sıkıp geçenler için üzücü :) kendimi çok cahil hissettim :) ( zaten öyleyim parfüm konusunda ) . Ama bu niş parfümlerin hangileri olduğunu siz veya bilgili/ilgili bir arkadaş yazabilirse çok minnettar oluruz :)

• badboy166 kullanıcısına yanıt
    Erolfada limon ve kavun üzerine kurulu fresh temiz bir yaz kokusu diğerini denemedim ancak bu alanda viw bence en iyisi.Denemenizi tavsiye ederim

• Teşekkürler hocam

• badboy166 kullanıcısına yanıt
    Yaz için tek geçerim. Nitekim bal de afriqa refo,Tiziana gumin,givency ultramarine,ysl nuit,aventus,boss vanilyalı,nautica denemiş biri olarak ben tek geçerim.Sana şunu söyleyeyim.Sitede kahve var.Bi akşam okey oynamaya çıktım.Masa da 50li yaşlarda parfümle alakası olmayan adamlar bile benden kokuyu isteyip kendilerine sipariş ettirdiler.O derece😂

• MrHawkTr M kullanıcısına yanıt
    Niş parfümler heryerde satılmayan,fiyatları oldukça yüksek ve genel beğeniye hitap etmeyen ,koklayan 10 kişinin 9 tanesinin bu nedir kardeşim hacı yağı gibi benzetmesini yaptığı parfümler genellikle..Listede xerjoff,kilian,amouage gibi markaların parfümleri.Özel seride bulunan parfümlerin hemen hemen tamamı niş..Tecrübesiz burunların anlamakta zorlanacağı derinlikte ,beğenen kişiler içinde oldukça farklı ve kaliteli duran riskli parfümlerdir.

Eser hocam sizinle ilgili bir sıkıntı yok burada biz burada kullandığımız parfümlerden bahsediyoruz , çevremizdeki 100 kişiden 98 i sevmedi genel beğeniye uzak parfümler bunu yeni alacak insanlara karşı uyarıyorum.
    Parfümün aynısını yapıyorsanız sizlik bir durum değil eğer orjinal kokusu da bu kadar kötü ise parfümü yaratanlarla alaka bir sorun.
    Sizin yapacağınız durum parfümlerin yanına niş yazabilir ve açıklama yapabilirsiniz nişin anlamını.
    Emeğinize sağlık Teşekkür ediyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Yorumlayın hocam sorun o değil ama koku bakarken güzel bulduklarımızı bile ayırıyoruz 'foruma gitmez rezil olur koku' diye. Alıp zorlanana da üzülüyorum, güzel kokuların kayıbına da. Bu yüzden belli bir parfüm kültürüne sahip olmayanların Niş kokuları tercih etmesini istemiyorum. Çok kişiye demişimdir 'övme şu kokuyu, dikkat çekmesin' almasınlar diye..
  • “Niche” kelimesi sanat dalları için oldukça sıklıkla kullanılan bir terim. “nadir bulunan “ anlamına gelir.

Bir parfümü “niche” yapan nedir?Nadir olması yeterli midir?Genel beğeniden illa uzak olmasi mı gerekir?Mutlaka yüksek fiyattan mi satılmalı,Üretici firma ya da daha doğrusu parfüm evi sadece parfüm işi ile mi iştigal etmelidir?

Parfümde niche kavramı üzerinde,hangi marka ve kokuların bu katagoride değerlendirileceği konusunda uzlaşmazlık devam ediyor.

Öncelikle şu yanlış önermeyi bi kafamızdan atalım.”Niche parfümler zor parfumlerdir ve genel beğeniye uzaktır “.Bunun aksini ispatlayan yüzlerce niche ve designer parfüm var.Yani farklı yapıları sebebiyle bir çok niche parfümün kullanımı ve sevilmesi zordur,ancak genel beğeniye hitap etme konusunda Creed,Parfums de Marley gibi maharetli firmalar da bolca vardır.Ya da Amouage’ı örnek alırsak Interlude Man genel beğeniye ne kadar uzaksa Reflection Man o kadar yakındır.Yani aynı firmanın parfümleri arasında bile tarz olarak farklılıklar olması doğaldır.

Peki Parfumevi sadece parfüm işiyle mi uğraşmalıdır?En çok tartışmanın yürüdüğü husus budur.Dior,Chanel,Armani,Guerlain,Hermes ve özellikle Tom Ford ‘un pahalı özel serileri kafa karışıklığı yaratmakta,hem zor bulundukları ve pahalı içerikleriyle Niche özellikleri taşımakta hem de bu firmaların parfüm dışındaki faaliyetleri nedeniyle designer katagorisine yakın durmaktadırlar.Benim bu konuda kanaatim özel serileri niche,normal serilerin designer olarak sınıflandırılmasıdır.Örnek verirsek;Tom Ford Black Orchid ‘i hemen her parfümcüde bulabiliyorken,Tobacco Vanille ‘ı sadece Beymen ‘lerde bulabilirsiniz.Bu yüzden listeler hazırlarken bu kriteri göze alarak örneğin Ombre Leather ‘ı designer,Tuscan Leather ‘ı niche olarak değerlendiririm.Bunun aksini düşünen de benimle aynı fikirde olan da çok parfumsever var.

Gelelim fiyatlandırma hususuna.Niche firmalar genelde daha doğal ve kaliteli içerik kullandıkları için fiyatları da oldukça pahalıdır.Yine piyasada designer fiyatları ile rekabet eden Montale,Mancera gibi firmalar da vardır.

Peki illa ki bir niche parfüm çok sıradışı mı olmalıdır?Hem evet hem hayır.Bazen tarzının sıradışılığı bazen de alışılmış bir tarzın çok doğal ve kaliteli işlenmesidir güzel olan.

Niche meselesi uzar gider ancak istisnalar harici niche parfümleri Nuri Bilge Ceylan sinemasına daha önce de benzetmiştim.Recep İvedik ‘ten,Maskeli Beşler ‘den buraya adapte olmak kolay değildir.Ya da başka bir örnek vereyim.Designer parfümlerin hatırı sayılır bir kısmı pop ise nicheler jazz’dır.Kulağınız aşina değil ise sevmezsiniz.Peki ne yapalım?Ya hiç bulaşmayın ya da bulaşmak istiyorsanız kendinizi sevmeye alıştırın.Almadan önce imkanınız varsa önce deneyin.Ve en büyük tavsiye bu kokular hakkında tez kanıya varmayın!

Ve son olarak bu parfümlerin bazıları smokinle katılınılan,çift zeytinli Martini’lerin içildiği,şampanyaların patlatıldığı özel davetler için tasarlanmış durumda.Tabii ki ben dahil birçoğumuzun böyle bir yaşantısı yok.Ama dediğimi anlamışsınızdır umarım.Yani bu arkadaşları sıkıp kankalarla kahvede batak’a,nargile kafede Elmalı ‘ya akıyorsanız örselenmeniz çok olası.Yani gireceğiniz senaryoyu iyi analiz etmeniz de önemli:)Yani takım elbiseyle kumsalda dolaşmak istemezsiniz değil mi??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bonobo643 -- 29 Ocak 2020; 0:5:12 >
    Normal satış fiyatları civarı hocam, ilgilendiğiniz olursa pm atarsınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: KRAMER25

Yaz için tek geçerim. Nitekim bal de afriqa refo,Tiziana gumin,givency ultramarine,ysl nuit,aventus,boss vanilyalı,nautica denemiş biri olarak ben tek geçerim.Sana şunu söyleyeyim.Sitede kahve var.Bi akşam okey oynamaya çıktım.Masa da 50li yaşlarda parfümle alakası olmayan adamlar bile benden kokuyu isteyip kendilerine sipariş ettirdiler.O derece😂
    Hangi koku hocam o :)

Hocam işte dediğim gibi bir yerde hata yapmıştım.Xerjoff Mefisto almakla nedeni ise forumda ve facebook'ta yok çok iyi süper bomba gibi yorumlar alınca parfümün içeriğine baktım deneyeyim dedim 1 gün üzerime sıktım çok beğenen olmadı açıkçası kenarda tarihi eser olarak duruyor belki çevremde birine veririm.Sonrasında aldığım tüm parfümlerden memnunum açıkçası biraz daha dikkat etmeye çalıştım insanların yorumlarını değilde kendim bulamaya başladım mesela layton aynı hugo bosa vanilyalı gibi çok güzel parfümlerden birisi kullanırımda.
    Saygılarımla.

Hocam kendimden örnek vereyim.Siz ne kadar olumsuz tepki aldıysanız ben tam tersi muazzam olumlu tepkiler aldım Mefisto ‘dan.Hoş beni bilen bilir.Pek insanların tepkilerini önemsemem parfüm konusunda:)Bir de söyle bir durum oluştu ;ben eğer bir parfümü seviyorsam,çevrem “bir bildiği vardır “ şeklinde bakıyor duruma:)Hatta ve hatta eşim bayılıyor ve kendi de kullanıyor bu parfümü.Yani benim size haddim olmayarak tavsiyem şu olur;kimselere vermeyin ve ara ara şans verin kokuya.Yine de sevmeyebilrisiz tabi.Ama ayda 40-50 koku deneyimlenen bir abiniz ,bir kardeşiniz olarak kendi tecrübelerimden yola çıkarak,sizlere yardımcı olabilmek yegane amacimdir ve varlık nedenimdir bu forumda.Yani koku koklaya koklaya şekilleniyor parfüm tecrübemiz ve zevkimiz.Örnegin Oud Wood koklayana dek en sevilebilir ve güzel kokan oud’un Black Afgano ‘da olduğunu düşünürdüm hep.Çunku insanın fikirleri tecrübeleri ile sınırlıdır.Daha sonra çok keyifli oudlar koklamaya ve keşfetmeye devam ettim.Bir de baktım ki harika kokan daha nice oud parfümü daha var.Umarım anlatabilmişimdir.

İyi Geceler dilerim

• Hocam yukarıda sizi etiketlemiştim ama cevap yazmamışsınız

• VIKINGS kullanıcısına yanıt
    Hocam içinden çıkalack gibi değil mesajınız malesef:)Yani YouTube ya da Netflix gibi “bunu beğenen bunu da beğendi “ şeklinde bir algoritma geliştirmem lazım işin içinden çıkabilmem için:))

Yani listede sadeleştirme yaparsanız seve seve yardımcı olurum:))

HALA KÖTÜ DİYOR KNK BİR SAL ARTIK DA FORUM OKUYALIM
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bonobo643

Hocam içinden çıkalack gibi değil mesajınız malesef:)Yani YouTube ya da Netflix gibi “bunu beğenen bunu da beğendi “ şeklinde bir algoritma geliştirmem lazım işin içinden çıkabilmem için:))

Yani listede sadeleştirme yaparsanız seve seve yardımcı olurum:))
    Amacım parfümleri deneyip orijinallerini almaktı ama onu da ekle bunu da ekle derken liste kabardı

Dior - sauvage ile bleu the chanel’in kokuları yakın diyorlar. Sizce sauvage de almalı mı? Creed erolfa hakkında ne düşünüyorsunuz bunu da almamışım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VIKINGS -- 29 Ocak 2020; 2:10:31 >
  • VIKINGS kullanıcısına yanıt
    Koku olarak pek benzerlikleri olduğunu düşünmüyorum ama ikisi de mavi parfüm akımının temsilcileri.İkisi de versatil ve alışılmış ferah parfümlere göre daha katmanlı ve kalın ve bu özellikleri sayesinde mevsim farklarına öncüllerine göre daha iyi uyum sağlayabilen parfumlerdir.Bleu de Chanel ‘de başat narenciye greyfurt iken Savauge ‘da bergamottur.Bleu de Chanel’in alamet-i farikası pembe biber ve tütsü ikilisi iken Savauge ‘ın karabiber ve Ambroxan iklisidir.Yani benzerlik kısmidir.”Birine sahibim diğeri olmasa da olur” denebilecek bir benzerlik göremiyorum.

Erolfa ‘ya gelecek olursak.Deniz temalı parfümlerin en güzel örneklerinden biridir.Millesime Imperial kadar kaliteli ve güzel bulmamakla birlikte severek kullandığım bir yazlıktır.

• Bonobo643 kullanıcısına yanıt
    Tabiki de sizin düşüncenize katılıyorum ama parfümün bendeki kullanım amacı insanlara karşı güzel kokmak ve kendimi kokladıkça mutlu olmak yegane amacım mesela issey bana hacı kokusu gelmişti ama zaman geçtikçe enfes bir kokuya dönüşmüştü çevremdekiler de beğenmişti hani tamam koku konusunda ustalar mutlaka vardır ama benim için insanları rahatsız etmeden güzel kokmak.İlkten keskin olan lacoste white bugün sıktım git gide ylang ylang kokusu aşina oldum çevremdeki herkes parfümün adını soruyor servise bindiğimde insanlar malesef bunalıyor bende en arkaya oturmak zorunda kalıyorum rahatsız etmemek için gün boyu kokmak için biraz fazla sıkıyorum ki eser hocamın kalıcık ve orjinallik konusunda hakkını yemeyelim herkes orjinal parfümün ne kadara aldın diyor bende rakam sallıyorum ama bu niş kokular da malesef eser hocamlık bir durum yok kenarda dursun 3 ay sonra tekrar şans verebilirim.şu ana kadar en az 60 çeşit parfüm koklamış ve kullanmışımdır.Niş parfümlere dikkat etmeye gene de çalışacağım benim sevdiğim türler belli odunsu,meyvemsi,baharatlı fresh kokular da olabilir mesela vanilyaya aşığım sağolsun eser hocam eau de nuit göndermiş tester olarak tonka fasulyesi muazzam ben sculpture orjinali kullanırken koku içerisinde bir nota beni benden alıyordu bulamıyordum sanırsam tonka fasulyesiydi.Bir sonraki siparişte listeye eklediğim parfümlerden.dg one olsun terre d hermes olsun bunları beğendiğim parfümlerin genel beğeniye açık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 29 Ocak 2020; 2:52:13 >
  • 
Sayfa: önceki 25082509251025112512
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.