Şimdi Ara

Acer Swift 3 SF315 52G Kullanıcıları Kulübü | MX150, Hafif , 8. Nesil İşlemci (107. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.634
Cevap
66
Favori
186.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 105106107108109
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evde el yapımı bir notebook soğutucu yaptım. 3 tane 8cm fan tam olarak bilgisayarın ızgara bölümüne üflüyor. Aşağıdaki fotoda solda soğutucu açıkken, sağda ise soğutucu kapalıyken. Görselde yok ama GPU ısısı da 70'ten 65'e indi. Test yöntemim GTA 4 FPS bariz olarak arttı, oyun hep ilk açıldığı anki gibi akıcı gidiyor.

Stres testlerinin hiçbiri bu kadar ısıtamadı işlemciyi. Hatta 3 tane testi aynı anda çalıştırdım. Aida64 + prime95 + heavyload. Soğutucu yokken 65-66 derece oldu, soğutucuyu açında 55-55 derecelere kadar geriledi. Ayrıca şunu da söyleyeyim soğutucu yokken işlemci frekansını izledim en fazla 1.9 ghzde çalışıyordu. Soğutma etkisiyle birlikte 2.4 ghze kadar çıkabildi. Yani soğutma doğrudan performans artışı getirdi.

Diğer fotoda yaptığım soğutucu dizaynı.

Acer Swift 3 SF315 52G Kullanıcıları Kulübü | MX150, Hafif , 8. Nesil İşlemci

Acer Swift 3 SF315 52G Kullanıcıları Kulübü | MX150, Hafif , 8. Nesil İşlemci

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hftblgc

Hocam Acer Quick Acces programında fan sesiyle ilgili sessiz mod diye bir secenek var onu aktiflestirmeyi deneyin, faydası olur mu bilmiyorum.
    Merhaba

Sizin cihaz swift 3 serisi mi ? Eğer öyleyse bende problem var çünkü fan ayarıyla ilgili herhangi bir seçenek çıkmadı.

• EKE58 kullanıcısına yanıt
    Fotodaki değerler maksimum sıcaklık değerleri sanırım
    Peki 97 derece normalmi veya 90 üstü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ümit Güzel Ü kullanıcısına yanıt
    Sadece resimdeki sessiz modu aktif pasif hale getirme var baska bir secenek yok, soru işareti üzerine gelince de " bu secenegi aktiflestirmek düşük yük altındayken fan sesini azaltır" yazıyor. Cihaz swift 3 Ryzen 5 3500u, Vega8, 8gb ram olan model.
  • Trust.Me T kullanıcısına yanıt
    Normal değil bence. Yani olmaması gereken bir ısı. Ama laptoplarda böyle ısılar görülebiliyor. Bir de şunun altını çizmek gerek oyun hem cpu hem gpu zorluyor. Ve ikisini soğutmaya çalışan tek bir heatsink var. Haliyle aşırı yüksek sıcaklıklara ulaşılıyor. Ancak dediğim gibi sadece cpu yüklenmesinde 55-60 derece maksimum daha çıkmıyor o da gayet normal.

• EKE58 kullanıcısına yanıt
    Hocam eline sağlık pratik bir çözüm olmuş
  • https://forum.donanimhaber.com/acer-swift-ssd-hdd-ffc-kablo--143297226

Ssd ve hdd takmak için sıfır kablo ve kızak seti.ali den aldığım fiyattan veriyorum.gümrük vergisini uzerine koymadım.

• Acer Aspire A514-52G laptopum var. Özellikleri Sf315 e çok benziyor, i5 8265u mx250 ekran kartı 4gb 2400mhz ram.

Windows update ile v1.06 olan bios sürümü v1.12 ye güncellendi. Daha sonra laptop açılınca fan sesi baya bi yüksekti, cpu kullanımına baktığımda %100 olduğunu gördüm. Sorunun BIOS güncellemesindem olduğunu düşünüyorum, Acer'in sitesinden v1.06yı buldum ama nasıl yüklerim bilmiyorum. Bios sürüm düşürme nasıl yapılır?

Acer laptoplarsa BIOS'a nasıl girilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: alpereNN7

Acer Aspire A514-52G laptopum var. Özellikleri Sf315 e çok benziyor, i5 8265u mx250 ekran kartı 4gb 2400mhz ram.

Windows update ile v1.06 olan bios sürümü v1.12 ye güncellendi. Daha sonra laptop açılınca fan sesi baya bi yüksekti, cpu kullanımına baktığımda %100 olduğunu gördüm. Sorunun BIOS güncellemesindem olduğunu düşünüyorum, Acer'in sitesinden v1.06yı buldum ama nasıl yüklerim bilmiyorum. Bios sürüm düşürme nasıl yapılır?

Acer laptoplarsa BIOS'a nasıl girilir? Yardımcı olursanız sevinirim.
    Açılışta acer logosunu görmeden f2 ye bikaç kez bas.
    Downgrade yapılamadığı yazıyordu acer sitesinde ama bildiğim kadarıyla anakart üzerinde bazı müdahalelerle bios fabrika ayarlarına dönebiliyor, örneğin bios pilini çıkarmak gibi fiziksel bir müdahaleydi ama tam hatırlamıyorum.

• Arkadaşlar ssd takacağım birkaç sorum var:
    Bi arkadaş önerilen kabloların hdd için olduğunu falan yazmıştı, sata ssd sorunsuz takan var mı, bios tan bi ayar yapmak gerekir mi taktıktan sonra?
    Kızağa gerek var mı ssd için, önerdiğiniz uyumlu parça var mı, son olarak servis takıyor mu bunu da?
    takıp deneyenler yazarsa sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: uzgrmstf

Arkadaşlar ssd takacağım birkaç sorum var:
    Bi arkadaş önerilen kabloların hdd için olduğunu falan yazmıştı, sata ssd sorunsuz takan var mı, bios tan bi ayar yapmak gerekir mi taktıktan sonra?
    Kızağa gerek var mı ssd için, önerdiğiniz uyumlu parça var mı, son olarak servis takıyor mu bunu da?
    takıp deneyenler yazarsa sevinirim.
    Ben takmıştım ve ssd çalışmamıştı.sahibindende birisinden almistım.hala satiyor ve fiyatı 130 tl civarı.sonra aliexpress den kendim siparis ettim 75 tl lik olandan kızak ve ssd ye göre plastik koruyucusu var .ve sorunsuz sandisk 240gb ultra2 ssd taktım kendim

• uzgrmstf kullanıcısına yanıt
    Ben 1 yıl önce yaklaşık bu kablodan aldım, herhangi bir ayar yapmadım sshd taktım kullanıyorum. Sata ssd denemedim o konuda net bilgi veremem. Kızak olmadan da kullanmak mümkün. İki parça çift tarafla bant diski sabit tutuyor zaten arka kapağı takınca sünger takozlar diski sıkıştırıyor. Böyle yaptım ve problemsiz kullanıyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/32857259752.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EKE58 -- 7 Mayıs 2020; 17:10:37 >
  • Teşekkürler arkadaşlar.
  • Merhabalar arkadaşlar, laptopu açınca boşta hiçbir şey yapmazken cpu kullanımınız yüzde kaç oluyor?
    Kaç mHz hızda çalışıyor?
    Fan sürekli çalışıyor mu yoksa arada kapandığı da oluyr mu? (ses yapmamak için ve sıcak değilse tabii)
  • arkadaşlar yaklaşık 5 aydır bu laptop'u kullanıyorum bilgisayardaki fps drop sorununu ne yaptıysam çözemedim bunun için garantiye göndermek istiyorum.Garantide bunu çözerlermi ? yada daha önceden bunun için garantiye gönderen varmı ? bilgi verirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proeka -- 8 Mayıs 2020; 1:57:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: proeka

arkadaşlar yaklaşık 5 aydır bu laptop'u kullanıyorum bilgisayardaki fps drop sorununu ne yaptıysam çözemedim bunun için garantiye göndermek istiyorum.Garantide bunu çözerlermi ? yada daha önceden bunun için garantiye gönderen varmı ? bilgi verirseniz sevinirim.
    Garantinin bu konuda birşey yapacağını sanmıyorum U işlemcilerde görülebilen bir durum pil tasarrufu için üretiliyor temelde. Ama içinde bir ofis laptopu için fena olmayan bir grafik kartı olduğundan dolayı insanın oyun da oynayası geliyor elbette. Şahsen bendeki kendi kendine 70 dereceleri görünce frekans düşürüyor ama keskin şekilde değil 2.5-3.0 dolaylarında geziyor ve drop yapmıyor serin serin de oynatıyor. İlk 5 dakika ufak droplar oluyor o da geçiyor 5 dakika sonra. Dört şey önereceğim:
    1. PC 4 çekirdek zaten çok yeni bir oyun oynamıyorsan temel frekansa sabitle 1.6ghz*4=6.4ghz yeterli olacaktır çoğu düşük ayar için ama online oyunlarda yeterli olur mu emin değilim. 1.6ghz de bile sıcaklık sorunu yaşıyorsan kesinlikle fanlarda ya da termal macunda bir sorun vardır.
    2. Undervolt denen voltaj düşürme işlemini uygula yaklaşık -.080 dolaylarında düşürüp stres testi yap, sıcaklıkları kontrol et (Bu undervolt bende işe yaramıyor kendi kendine 70 dereceden sonra throttle oluyor).
    3. Orta ayar bir soğutucu 5-6 derece sıcaklığı düşürebilir. Bu da daha geç ya da hiç drop yaşatmayabilir senin sıcaklık değerlerine bağlı.
    4. Termal macun yeterli olmayabilir güzel ve dikkatlice sürebilirsin. Hatta bunu serviste yaparlar diye düşünüyorum. Video izlerken çok ısınıyor dersin oyun falan dersen bu oyun laptopu değil derler bilmiş bilmiş :) Biz de biliyoruz oyun laptopu olmadığını ama şartlar böyle:)
    Umarım çözersin. Sonucu paylaş lütfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzgrmstf -- 8 Mayıs 2020; 3:8:26 >

• uzgrmstf kullanıcısına yanıt
    öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum konuya gelirsek ;
    1) bilgisayar 1.6 ghz ile çalışırken pek ısınmıyor ama yinede drop sorunu devam ediyor
    2) undervolt bendede çalışmıyor
    3) sorunun ısıdan olduğuna emin değilim
    4) doanımdan pek anlamam o yüzden bilgisayarın içini kurcalamak istemiyorum

galiba servise göndericem yoksa bu işe çözüm bulamıyacağım gibi geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi proeka -- 8 Mayıs 2020; 4:16:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: proeka

öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum konuya gelirsek ;
    1) bilgisayar 1.6 ghz ile çalışırken pek ısınmıyor ama yinede drop sorunu devam ediyor
    2) undervolt bendede çalışmıyor
    3) sorunun ısıdan olduğuna emin değilim
    4) doanımdan pek anlamam o yüzden bilgisayarın içini kurcalamak istemiyorum

galiba servise göndericem yoksa bu işe çözüm bulamıyacağım gibi geliyor.
    O zaman donma sıcaklık kaynaklı değil gibi. Bios güncellemeyi ve format atmayı denediniz mi? Bios v1.08 olması lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: uzgrmstf

O zaman donma sıcaklık kaynaklı değil gibi. Bios güncellemeyi ve format atmayı denediniz mi? Bios v1.08 olması lazım.

Alıntıları Göster
    evet bios güncelledim formatda attım ama yine aynı.bide format atmadan önce film izlerkende arada takılmalar oluyodu.formattan sonra film düzeldi ama oyun hala aynı.
  • don-quijote D kullanıcısına yanıt
    bluetooth acik mi

• 
Sayfa: önceki 105106107108109
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.