Şimdi Ara

Acer Predator XB271HU 27-inch (2560 x 1440) G-Sync & Ulmb - IPS Monitör (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
660
Cevap
14
Favori
32.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Avrupa Birliği ile müzakerelerin pozitif bir şekilde devam ettiği dönemde meclisten geçen bir çok yasa ''benzer içeriğe'' sahip olduğu için şaşırmamak lazım Detaylarına gelecek olursak, hayır o tarz koşullar yok zaten bu yasanın temel amacına aykırı olurdu. Fiziksel bir zarar vermediği sürece iade etmesi için hiçbir engel yoktur. Alıcı, ürünün kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade talebini satıcıyla iletişime geçip bildirmek zorundadır. Başvuru yapıldıktan sonraki 14 gün içerisinde de ürünü satıcıya ulaştırmak zorundadır.

Kanuna aykırı bir şekilde tek bir kez bile hareket etmeye çalışan mağaza çok ciddi yaptırımlarla karşılaşacağı için buna cesaret edemez. Ülkemizdeyse aynı firmanın muhtemelen yüzlerce davası devam ediyordur. Önemli olan kopyala yapıştır yapmak değil önemli olan yasayı topluma uygun şekilde hazırlayıp eksiksiz ve istisnasız bir şekilde uygulamak. Aradaki temel fark bu eksiklikten kaynaklanıyor.

O teoride es geçtiğin nokta gümrük süreci, bunun yaratacağı ekstra zaman, ekstra iş yükü ve lojistik harcamalar. Haliyle müşterilerin önüne set çekmeye çalışmak çok daha ideal oluyor onlar için. Birkaç istisna hariç ithalatçı firmaların ve distribütörlerin genel tavrı bu yöndedir.

Eh yeni teknolojiler için müşteriler beta tester niyetine kullanıldığı için şans faktörü devreye giriyor artık, umarım yeni panellerde de bu durum devam etmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nessarien

Avrupa Birliği ile müzakerelerin pozitif bir şekilde devam ettiği dönemde meclisten geçen bir çok yasa ''benzer içeriğe'' sahip olduğu için şaşırmamak lazım Detaylarına gelecek olursak, hayır o tarz koşullar yok zaten bu yasanın temel amacına aykırı olurdu. Fiziksel bir zarar vermediği sürece iade etmesi için hiçbir engel yoktur. Alıcı, ürünün kendisine ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade talebini satıcıyla iletişime geçip bildirmek zorundadır. Başvuru yapıldıktan sonraki 14 gün içerisinde de ürünü satıcıya ulaştırmak zorundadır.

Kanuna aykırı bir şekilde tek bir kez bile hareket etmeye çalışan mağaza çok ciddi yaptırımlarla karşılaşacağı için buna cesaret edemez. Ülkemizdeyse aynı firmanın muhtemelen yüzlerce davası devam ediyordur. Önemli olan kopyala yapıştır yapmak değil önemli olan yasayı topluma uygun şekilde hazırlayıp eksiksiz ve istisnasız bir şekilde uygulamak. Aradaki temel fark bu eksiklikten kaynaklanıyor.

O teoride es geçtiğin nokta gümrük süreci, bunun yaratacağı ekstra zaman, ekstra iş yükü ve lojistik harcamalar. Haliyle müşterilerin önüne set çekmeye çalışmak çok daha ideal oluyor onlar için. Birkaç istisna hariç ithalatçı firmaların ve distribütörlerin genel tavrı bu yöndedir.

Eh yeni teknolojiler için müşteriler beta tester niyetine kullanıldığı için şans faktörü devreye giriyor artık, umarım yeni panellerde de bu durum devam etmez.
    Yani ürüne zarar vermediğin sürece 14 içinde iade edebilirsin, diyorsun? Lakin ülkemizde bu geçerli değil malesef, bugüne kadar yaptığım alışverişlerde özellikle orijinal kutusunda gelen ürünlerde iadeyi sadece kutuyu açmazsan alırsın, diye bir tepkiyle karşılaştım ve karşılaşmaktayım.Özellikle bunu zamanında Alo 170'dende sordum, kanun internetten alınan ürünlerde 14 gün içinde koşulsuz,şartsız iade hakkı veriyor.Tamam,bu kısmında sıkıntı yok ama ambalajlı ürünlerde eğerki ambalajını açarsan (monitör düşünelim,kutusundan çıkartırp bakarsan)ürünün iade hakkını kaybediyor, deniyor dedim. Bu doğru mudur diye sorduğumda, oradaki müşteri temsilcisi evet, malın tekrar satılabilirliğini kaybetmemesi gerekiyor diye cevap vermişti. İyide dedim, ne anladım o zaman bu koşulsuz şartsız iade hakkından, ürün gelip kutuya boş boş baktıktan sonra geri gönderince çalışan bir sistemin bize hiçbir faydası yok,sizcede mantıksız değil mi diye sorduğumda eveleyip gevelemişti. Ben ürünü günlerce kullanıp geri iade etmiyorum( yurtdışında bak 30 gün içinde iade edilebilen ülkeler varmış,bunlar insanda biz neyiz? :)
    Kısacası Türkiye'de kutulu,orijinal bantlı ürünlerde kutuyu açıp ürünü kontrol edip beğenmezsen geri gönder diye bir şey yok. O yüzden sordum, oradaki 14 günlük iade hakkı olayında böyle bir durum söz konusu mu diye. Ha bize artık bütün bunlar normal geliyor, gülsek mi ağlasak mı bilemiyorum

İthalatcı, 100 tane ürün çekmişse, bunların 50 tanesi sıkıntılı olup iade edilmişse ona göre bir çözüm üretmeleri lazım. Ya elimizde stok yok diyip para iadesi vermeli ya da bir tarih vermeli müşteriye. Ha gümrük,kargo vs masrafları ithalatcı,üretici firma, ilgili ülkenin ilgili kanuni birimi vs bir araya gelip ortak bir çözüme gitmeli.Zamanında Amazondan alıp geri iade ettiğim monitörler için herbirinde firma kargo parası öderken herbirinde gümrük parasıda ödemek zorunda kalmıştı.Bilemiyorum böyle sattığı ürünü iade alması durumunda ona verdiği gümrük parası iade ediliyor mu,edilmiyor mu. Edilmiyorsa harbiden bu ülkenin ayıbı olur. Her şey online işlemlere geçti neredeyse. Bir ürünün ülkeye girip girmediğini,kim tarafından ne zaman alınmış,geri gönderilmiş,masrafları ödenip ödenmediğini sistemde her detayıyla işlenip önlerine sunulması lazım.

Neyse yine konuyu daldan dala taşıdık.Bu düzenin işleyişi yıllarca konuşsak yine sonu sonu gelmez, en azından insanları sosyalleştiriyor,iletişimi kuvvetlendiriyor,sinerji oluşturuyor.Pozitif yanından bakmak lazım.

• -SKYNET- kullanıcısına yanıt
    Bizim tüketici yasamızda da bu şekilde sadece mağazalar bunu kendilerine göre düzenleyip müşterileri caydırmaya çalışıyor.

Misal Apple Store üzerinden satın aldığım telefonda sorun iade edip yeniden sipariş geçmiştim. Bu biraz da zihniyet ile alakalı bir durum. Bu kanunun getirilmesindeki amaç açık ve net. Bu, amacına uygun şekilde kullanılamadıktan sonra ne anlamı kalır ki? Ben ülkemizde satın aldığım ürünleri iade ettiğimi hatırlıyorum lakin bu sanırım firmadan firmaya değişiklik gösteriyor.

quote:

Kanunda internet üzerinden alınan ürünler mesafeli sözleşme kapsamına alındığı için bu ürünleri sebepsiz yere hiçbir cezai şart ödemeden pişmanlık dolayısıyla iade edilebilmektedir. Kısacası internet üzerinden alınan ürünlerde cayma hakkı kanunen zorunlu olarak tanınmaktadır.

Kanuna göre Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Burada önemli olan husus cayma hakkının kullanılacağını Mağazaya yasal süresi içinde fax veya posta benzeri iletişim araçları ile bildirilmesidir. Tüketici 14 gün içinde satın almış olduğu ürünü açıkça belirterek bu ürünü iade etmek istediğini yazı ile mağazaya bildirmelidir.

Amazon geri dönen ürünler için geri çekim hakkını kullanabildiği için gümrüğe bu belgeleri beyan edip gümrük ücretini geri alabiliyor, diğer türlü olsa ülkemizi vergi anlamında epeyce destekliyor olurlardı

Yapılması zor değil fakat boş işlerle uğraşmak dururken bunlara vakit harcamaya ne gerek var... İçi altın dolu bir şekilde gelen uçaklara namuslu bir gümrük memuru denk gelinceye kadar izin verirler ama vatandaşın hakkını gasp etmek, onu uğraştırmak söz konusu olunca ellerinden geleni yaparlar. Yazık ki ne yazık...

Bizim sistemimiz burada tam da o şekilde, dijital olarak ürünün seri numarasından ağırlığına kadar her şeyi veri tabanında saklamak mümkün. AB içerisindeki ülkelere gittiğinde zaten vergi söz konusu olmadığı için burada ek bir işlem yapmak gerekmiyor. Haliyle buradaki gümrük sistemi RMA gereksinimi için Amerika'ya ürünün gönderilmesi gerektiğinde devreye giriyor, gerekli aksiyonu alarak aynı ürüne tekrardan vergi ödetmiyor. Ek belgeler ile uğraşmamıza gerek kalmıyor.

Eh biraz öyle oldu ama bunlar da mühim konular. Tartışılmaları farklı ülkelerden örnekler verilerek masaya yatırılmaları lazım. Dilerim ileride gümrük kanunlarımız daha modern bir hale gelir zira şuanda oldukça ilkel seviyedeler.

Yarın itibariyle sistem ve monitör değişikliği yapıyor olacağım. Bir kaç gün boyunca fan sesi üzerine test yapıyordum nihai kararları vermek için. Ya bu başlıkta ya da yeni bir başlık açıp oradan teknik konulara devam ederiz

• Burada gigabyte ad27qd bekleyen arkadaslar vardı. 3900 tl den satmaya başlamış n11 de bir mağaza. Fiyat fena değil pg279q ile aynı fiyat olduğu düşünülürse amazonda.

Fakat onlinealısveris.com diye biyerden monitor alırmısınız? O tartışılır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lemartes -- 19 Şubat 2019; 8:34:54 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lemartes

Burada gigabyte ad27qd bekleyen arkadaslar vardı. 3900 tl den satmaya başlamış n11 de bir mağaza. Fiyat fena değil pg279q ile aynı fiyat olduğu düşünülürse amazonda.

10 bit ips panel güzel duruyor. Bana kalırsa bu saatten sonra 21:9 alınmalı ama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Burada gigabyte ad27qd bekleyen arkadaslar vardı. 3900 tl den satmaya başlamış n11 de bir mağaza. Fiyat fena değil pg279q ile aynı fiyat olduğu düşünülürse amazonda.

pg279q nerdeymiş 3900 a hocam.amazona baktım yok oyle bir fiyat.ve de bu yeni cıkan monitor g sync degil sanırım. free sync.ve 279q dan testlerde yine geride.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Esnaf_TV -- 19 Şubat 2019; 17:24:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Esnaf_TV

pg279q nerdeymiş 3900 a hocam.amazona baktım yok oyle bir fiyat.ve de bu yeni cıkan monitor g sync degil sanırım. free sync.ve 279q dan testlerde yine geride.

Alıntıları Göster
    her iki monitor un amazon.com fiyatları aynı. 599$. pg279q(amazondaki gibi z varyasyonu bile değil dikkat) 5000+ üstü fiyatlandırılırken bu monitorun 3899 olması garip demiştim.
  • quote:

her iki monitor un amazon.com fiyatları aynı. 599$. pg279q(amazondaki gibi z varyasyonu bile değil dikkat) 5000+ üstü fiyatlandırılırken bu monitorun 3899 olması garip demiştim.

Alıntıları Göster
    hocam z versiyonu bile değil demişsiniz. 279q modeli hala z versiyonundan iyi bir model. pg279q ile 279qz arasında 100 dolar gibi ciddi bir fark var. sence 100 dolar gibi ciddi bir fiyat farki varken z modelinin daha iyi olma ihtimali varmi? zaten test sonuçlari da acıklandı z modelinin. 279q nnun gerisinde.

ayrıca yine gigabyte in monitoru de 279q dan iyi değil hem free sync var.( lutfen yazılımla g sync de destekliyor demeyin. modullu versiyonları gibi stabil calışmıyor.) ayrıca ips paneli 279q nun daha kaliteli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Esnaf_TV

hocam z versiyonu bile değil demişsiniz. 279q modeli hala z versiyonundan iyi bir model. pg279q ile 279qz arasında 100 dolar gibi ciddi bir fark var. sence 100 dolar gibi ciddi bir fiyat farki varken z modelinin daha iyi olma ihtimali varmi? zaten test sonuçlari da acıklandı z modelinin. 279q nnun gerisinde.

ayrıca yine gigabyte in monitoru de 279q dan iyi değil hem free sync var.( lutfen yazılımla g sync de destekliyor demeyin. modullu versiyonları gibi stabil calışmıyor.) ayrıca ips paneli 279q nun daha kaliteli.

Alıntıları Göster
    Ben ne tartışıyoruz hakkikaten anlamadım mesajımda hangi monitor daha iyi gibi birşey sölediğimi hatırlamıyorum. fiyat karsılastırması yaptım. sanırım pg279q kullanıyorsunuz. hayırlı olsun gülele kullanın

illa pg279q ve pg279qz karsılastırması yapılacaksada. takip etmiş olduğum incelemelerin neredeyse tamamında farkın brightness olduğu z modelinin brightness seviyesinin daha düşük olduğu bahsediliyor kayda deger fark olarak.

yabancı sitelerde bununla ilgili espirili bir dil ile asus BLB daha zor anlasılsın diye yapmıştır deniyor.

brightness konusuna dönücek olursakta. zaten %50 üstünde kullanıyorsanız bir monitörü, bir hata yapıyorsunuz demektir.kısaca 2 asus arasında ciddiye alınacak bir fark yok.

• quote:

Ben ne tartışıyoruz hakkikaten anlamadım mesajımda hangi monitor daha iyi gibi birşey sölediğimi hatırlamıyorum. fiyat karsılastırması yaptım. sanırım pg279q kullanıyorsunuz. hayırlı olsun gülele kullanın

illa pg279q ve pg279qz karsılastırması yapılacaksada. takip etmiş olduğum incelemelerin neredeyse tamamında farkın brightness olduğu z modelinin brightness seviyesinin daha düşük olduğu bahsediliyor kayda deger fark olarak.

yabancı sitelerde bununla ilgili espirili bir dil ile asus BLB daha zor anlasılsın diye yapmıştır deniyor.

brightness konusuna dönücek olursakta. zaten %50 üstünde kullanıyorsanız bir monitörü, bir hata yapıyorsunuz demektir.kısaca 2 asus arasında ciddiye alınacak bir fark yok.

Alıntıları Göster
    neyse hocam bende anlamadım zaten.sadece 3900 e amazonda 279q var deyince satın almak icin baktım ama oyle bir fiyat yok.

• quote:

Yok yok geliyor bu kez :))

Hem Asus PG35VQ hem de Acer Predator X35 ilk çeyreğin sonunda gelecek, çok az bir zaman kaldı. Panel güncellemeler geçirdiği için üretimi ertelenmişti haliyle monitörlerin çıkış tarihi de ertelenmiş oldu fakat şuanda son aşamadayız.

JJ ile yapılan röportajda gerekli bilgiler mevcut, fiyat konusunda tahmini aralık hakkında da ufak bir bilgi verdi.

02:57 itibariyle de başlayan bölüme de bakabilirsiniz.
    peki üstad sen hangisini tavsiye edersin
    ikisi de malum aynı gibi marka farkı var :D

• Mad_Wolf kullanıcısına yanıt
    Güzel bir soru özellikle de derinine inince

Şimdi teknik olarak durumu ele aldığımızda aynı paneli kullansalar bile monitör üzerine yapacakları eklemelerden tutalım, iç dizayna ve hatta firmware üzerinden yapılacak olan değişikliklere kadar bir çok faktör içlerinden birini bir tık ileriye taşıyabilir.

Son birkaç gündür aldığım karar doğrultusunda hem sistem güncellemeleri hem de monitörleri değiştirip sayısını artırma kararı almamla beraber epey monitör test ettim. Burada şirket ilişkilerimizden bireysel ilişkilere kadar bir çok faktör rol oynadığı için epey farklı modelleri elden geçirip kutudan çıkmış hallerinden, kalibrasyon edilmiş hallerine kadar kapsamlı testler yapma şansım oluyor satın almadan önce.

Bu bahsettiklerimi PG348Q sonrası çıkan yine LG'ye ait olan panel üzerinde yaptım. Alienware AW3418DW ile Acer Predator X34P'den bahsediyorum.

Acer'ı her anlamda bir tık daha önde buldum. Panel genel olaraksa bir önceki panele oranla (PG348Q ve X34/X34A üzerinde kullanılan panel) çok çok daha başarılı. PG348Q leri satın almadan önce çok daha fazla kutu açmıştım (scan line, blb, yüksek oranda ips glow, panelin üst bölümünün g-sync aktifken titremesi gibi gerekçelerle) Lakin bu kez 2 monitör için sadece 3 paket açtım ve bu şans ile alakalı değil. LG'nin panel başarımıyla alakalı bir durum. Estetik faktörleri de hesaba dahil edince seçimim Acer X34P oldu.

Aynı şekilde 3. monitör olarak da Acer Predator X27 ile Asus Rog Swift PG27UQ arasında kalmış olmam sebebiyle onların da ayrıca testlerini gerçekleştirdim. Bu noktada daha fazla kutu açmak zorunda kaldığımı söylemeden edemeyeceğim zira panel AUO'dan gelince kalite ve üretim teknolojisinin olgunluğa erişmesi LG ile aynı oranda olmuyor ne yazık ki. En sonunda mükemmel paneli bulunca estetik faktörler ile fan sesini baz alarak bunun üzerine testler yaptım. Acer'ın daha sessiz bir fana sahip olması, diğer iki monitör ile de estetik olarak uyum içerisinde durması sebebiyle seçimimi bu yönde yaptım. Bir aksilik olmazsa hem monitörler için hem ekran kartları için bir inceleme konusu açıp onlar hakkındaki bireysel deneyimimi ve bilgileri orada paylaşıyor olacağım.

Şuanda geçmişe bakacak olursa ilk seride Acer, sonrasında UW 34 inch monitörler arasından Asus sonrasında yine Acer seçimi yapmış oldum. Haliyle monitörler satışa sunulup testleri yapılmadan önce bir şey söylemek zor. Çünkü 3 farklı seride rekabet, eklentiler, iyileştirmeler gibi faktörler ile nasıl birbirlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını ve fark yaratmaya çalıştıklarını yukarıdaki örnekten görebiliyoruz. Bu yüzden önce çıkmalarını sonra birebir test ve kıyas yaptıktan sonra durumu değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

• quote:

Güzel bir soru özellikle de derinine inince

Şimdi teknik olarak durumu ele aldığımızda aynı paneli kullansalar bile monitör üzerine yapacakları eklemelerden tutalım, iç dizayna ve hatta firmware üzerinden yapılacak olan değişikliklere kadar bir çok faktör içlerinden birini bir tık ileriye taşıyabilir.

Son birkaç gündür aldığım karar doğrultusunda hem sistem güncellemeleri hem de monitörleri değiştirip sayısını artırma kararı almamla beraber epey monitör test ettim. Burada şirket ilişkilerimizden bireysel ilişkilere kadar bir çok faktör rol oynadığı için epey farklı modelleri elden geçirip kutudan çıkmış hallerinden, kalibrasyon edilmiş hallerine kadar kapsamlı testler yapma şansım oluyor satın almadan önce.

Bu bahsettiklerimi PG348Q sonrası çıkan yine LG'ye ait olan panel üzerinde yaptım. Alienware AW3418DW ile Acer Predator X34P'den bahsediyorum.

Acer'ı her anlamda bir tık daha önde buldum. Panel genel olaraksa bir önceki panele oranla (PG348Q ve X34/X34A üzerinde kullanılan panel) çok çok daha başarılı. PG348Q leri satın almadan önce çok daha fazla kutu açmıştım (scan line, blb, yüksek oranda ips glow, panelin üst bölümünün g-sync aktifken titremesi gibi gerekçelerle) Lakin bu kez 2 monitör için sadece 3 paket açtım ve bu şans ile alakalı değil. LG'nin panel başarımıyla alakalı bir durum. Estetik faktörleri de hesaba dahil edince seçimim Acer X34P oldu.

Aynı şekilde 3. monitör olarak da Acer Predator X27 ile Asus Rog Swift PG27UQ arasında kalmış olmam sebebiyle onların da ayrıca testlerini gerçekleştirdim. Bu noktada daha fazla kutu açmak zorunda kaldığımı söylemeden edemeyeceğim zira panel AUO'dan gelince kalite ve üretim teknolojisinin olgunluğa erişmesi LG ile aynı oranda olmuyor ne yazık ki. En sonunda mükemmel paneli bulunca estetik faktörler ile fan sesini baz alarak bunun üzerine testler yaptım. Acer'ın daha sessiz bir fana sahip olması, diğer iki monitör ile de estetik olarak uyum içerisinde durması sebebiyle seçimimi bu yönde yaptım. Bir aksilik olmazsa hem monitörler için hem ekran kartları için bir inceleme konusu açıp onlar hakkındaki bireysel deneyimimi ve bilgileri orada paylaşıyor olacağım.

Şuanda geçmişe bakacak olursa ilk seride Acer, sonrasında UW 34 inch monitörler arasından Asus sonrasında yine Acer seçimi yapmış oldum. Haliyle monitörler satışa sunulup testleri yapılmadan önce bir şey söylemek zor. Çünkü 3 farklı seride rekabet, eklentiler, iyileştirmeler gibi faktörler ile nasıl birbirlerinin önüne geçmeye çalıştıklarını ve fark yaratmaya çalıştıklarını yukarıdaki örnekten görebiliyoruz. Bu yüzden önce çıkmalarını sonra birebir test ve kıyas yaptıktan sonra durumu değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.
    Üstad bilgiler için sağol normalde ben de şuan Acer XB271hu kullanıyorum
    Ama imkanım olursa X35 veya Asus alacağım. Asus şekil Acer performans olarak aklımı çeliyor

İkisi de estetik olarak farklı unsurlar üzerine kurulmuş durumda. Asus daha dinamik, daha renkli bir tasarım sunarken; Acer tercihini daha sade fakat oldukça şık bir tasarımdan yana kullanmış durumda. Ben ikisini de beğeniyorum bu yüzden bir önceki mesajda bahsettiğim faktörler benim için daha mühim hale geliyor.

Bugün itibariyle Asus Rog Swift PG348Q'ların emeklilik vakti geldi. Diğer parçaların da ulaşmasıyla beraber muhtemelen detaylı bir inceleme yapacağım önümüzdeki günlerde.

• quote:

İkisi de estetik olarak farklı unsurlar üzerine kurulmuş durumda. Asus daha dinamik, daha renkli bir tasarım sunarken; Acer tercihini daha sade fakat oldukça şık bir tasarımdan yana kullanmış durumda. Ben ikisini de beğeniyorum bu yüzden bir önceki mesajda bahsettiğim faktörler benim için daha mühim hale geliyor.

Bugün itibariyle Asus Rog Swift PG348Q'ların emeklilik vakti geldi. Diğer parçaların da ulaşmasıyla beraber muhtemelen detaylı bir inceleme yapacağım önümüzdeki günlerde.

x34'e mi geçtiniz hocam

Evet, Acer Predator X34P ve X27 ile ilginç bir setup deneyeceğim. İstediğim monitör bir türlü üretilmeyince ben de Voltran misali birleştirmeye karar verdim
  • quote:

Evet, Acer Predator X34P ve X27 ile ilginç bir setup deneyeceğim. İstediğim monitör bir türlü üretilmeyince ben de Voltran misali birleştirmeye karar verdim
    hocam x27 nin fan sesi nide değerlendirirmisiniz? zira rahatsız edicek şekilde ses cıkıyor diyorlar.ve fan kısmında delikler olmadıgı icin o kısımda tasarım hatası oldugunu söylüyorlar.fanın nefes alıcak bir noktası yokmuş ve ısındığı icin fan yüksek devirde dönüyormuş.şuan tr de biraz indirime girdi. 11 bin tl ye kadar düştü.alma ihtimalim var.
  • quote:

üstad sonuçta benim bildiğim IPS > VA > TN
    X35 va olduğu için okuduğum incelemelerde ghosting olduğu yazıyordu
    Asus'ta da aynı olacak tahminen VA panelin durumu olarak gözüküyor

IPS 144hz üstü olup büyük ekran 2k çözünürlük hani 30" üstü ne önerirsiniz
    Benim de mecbur kalmadığım sürece temel seçimim IPS, renk ve görüntü kalitesine olan hassasiyetim sebebiyle TN benim için bir alternatif değil ve bir kez alıştıktan sonra geri dönüş oldukça zor. VA ise kronik sorunu sebebiyle düşündürücü bir seçim oluyor zira ghosting çoğu kişi için kabul edilebilir değil. Hele de böylesi yüksek rakamlar söz konusu olunca.

Geçtiğimiz yaz panelin ilk versiyonları üretildiğinde (ES diyebiliriz) ve IFA 2018'de fırsat bulup kontrol edenler pek memnun değildi neticeden. Sonrasında panelin seri üretimi ertelendi ve monitörün çıkış tarihi de 2019 ilk çeyreğinin sonuna sarkmış oldu. Gerekçelerden bir tanesi bu noktada yapılacak olan iyileştirmelerdi, haliyle son ürün ortaya çıkmadan ve test edilmeden nasıl bir netice elde edildiğini tahmin etmek zor.Ces 2019'da hiçbir yetkili monitörleri başı boş bırakmadığı için kimse genel özellikler dışında ghosting testi yapmaya fırsat bulamadı

Diğer soruyu aslında birkaç sayfa önce yanıtlamıştım ama tekrar ele alayım.

IPS ve 2k üzerine odaklanacak olursak;

2560x1440 çözünürlük için piyasada şuanda mevcut olan modellerin dışında pek alternatifimiz yok. Alternatifler Ultra Wide 2k ve 4k çözünürlüğe sahip modellerde kendini gösteriyor.

Ben bir süre Acer Predator XB271HU kullandıktan sonra elimdeki 2 monitörü birden satarak 1 yıl kadar önce 2 adet Asus Rog Swift PG348Q satın alıp kullanmaya başladım. Ufak tefek Ultra Wide monitör desteği alınamayan uygulama/oyunları bir kenara bırakacak olursak oldukça tatmin edici bir kullanım deneyimi elde ettim.

Ultra Wide olarak;

Asus Rog Swift PG348Q
    Acer X34P
    HP Omen X
    LG 34GK950G/Alienware AW3418DW

tercih edilebilecek olan modeller arasında.

Asus Rog Swift PG348Q kullanmış biri olarak, daha yeni paneli kullanan Acer Predator X34P ile Alienware AW3418DW arasında kalmıştım. Yaptığım birebir testler sonrasında kararım Acer Predator X34P'den yana oldu. Bu aşamada tavsiye edeceğim monitör Acer X34P / Alienware AW3418DW olur. Hangisini alırsanız alın gayet memnun kalırsınız. Ben açtığım monitörleri test ederken Acer'ı bir tık önde gördüğüm, X27 ile beraber satın alacağım için estetik olarak da birbirleriyle uyum içerisinde durmaları sebebiyle böyle bir seçim yaptım. Siz de kendinize göre durumu değerlendirip kararınızı verebilirsiniz.

Gelelim can alıcı noktaya 144hz ve üzeri olmasını arzu ediyorsanız şuan için beklemekten başka bir alternatifiniz yok.

Eğer UW değil de sadece 30" ve üstü bir monitör istiyorsanız o zaman 2019 3. çeyreği => LG 31.5" 16:9 2560 x 1440 165Hz *Nano IPS itibariyle üretilecek olan bu paneli beklemeniz gerekecek.

UW alternatifi için ise aşağıdaki modeli beklemeniz gerekecek.

2019 2. çeyreği => LG 37" 2300R 24:10 3840 x 1600 144/175Hz *Nano IPS
    Paneli kullanan monitörler: LG 38GL950G

• quote:

Benim de mecbur kalmadığım sürece temel seçimim IPS, renk ve görüntü kalitesine olan hassasiyetim sebebiyle TN benim için bir alternatif değil ve bir kez alıştıktan sonra geri dönüş oldukça zor. VA ise kronik sorunu sebebiyle düşündürücü bir seçim oluyor zira ghosting çoğu kişi için kabul edilebilir değil. Hele de böylesi yüksek rakamlar söz konusu olunca.

Geçtiğimiz yaz panelin ilk versiyonları üretildiğinde (ES diyebiliriz) ve IFA 2018'de fırsat bulup kontrol edenler pek memnun değildi neticeden. Sonrasında panelin seri üretimi ertelendi ve monitörün çıkış tarihi de 2019 ilk çeyreğinin sonuna sarkmış oldu. Gerekçelerden bir tanesi bu noktada yapılacak olan iyileştirmelerdi, haliyle son ürün ortaya çıkmadan ve test edilmeden nasıl bir netice elde edildiğini tahmin etmek zor.Ces 2019'da hiçbir yetkili monitörleri başı boş bırakmadığı için kimse genel özellikler dışında ghosting testi yapmaya fırsat bulamadı

Diğer soruyu aslında birkaç sayfa önce yanıtlamıştım ama tekrar ele alayım.

IPS ve 2k üzerine odaklanacak olursak;

2560x1440 çözünürlük için piyasada şuanda mevcut olan modellerin dışında pek alternatifimiz yok. Alternatifler Ultra Wide 2k ve 4k çözünürlüğe sahip modellerde kendini gösteriyor.

Ben bir süre Acer Predator XB271HU kullandıktan sonra elimdeki 2 monitörü birden satarak 1 yıl kadar önce 2 adet Asus Rog Swift PG348Q satın alıp kullanmaya başladım. Ufak tefek Ultra Wide monitör desteği alınamayan uygulama/oyunları bir kenara bırakacak olursak oldukça tatmin edici bir kullanım deneyimi elde ettim.

Ultra Wide olarak;

Asus Rog Swift PG348Q
    Acer X34P
    HP Omen X
    LG 34GK950G/Alienware AW3418DW

tercih edilebilecek olan modeller arasında.

Asus Rog Swift PG348Q kullanmış biri olarak, daha yeni paneli kullanan Acer Predator X34P ile Alienware AW3418DW arasında kalmıştım. Yaptığım birebir testler sonrasında kararım Acer Predator X34P'den yana oldu. Bu aşamada tavsiye edeceğim monitör Acer X34P / Alienware AW3418DW olur. Hangisini alırsanız alın gayet memnun kalırsınız. Ben açtığım monitörleri test ederken Acer'ı bir tık önde gördüğüm, X27 ile beraber satın alacağım için estetik olarak da birbirleriyle uyum içerisinde durmaları sebebiyle böyle bir seçim yaptım. Siz de kendinize göre durumu değerlendirip kararınızı verebilirsiniz.

Gelelim can alıcı noktaya 144hz ve üzeri olmasını arzu ediyorsanız şuan için beklemekten başka bir alternatifiniz yok.

Eğer UW değil de sadece 30" ve üstü bir monitör istiyorsanız o zaman 2019 3. çeyreği => LG 31.5" 16:9 2560 x 1440 165Hz *Nano IPS itibariyle üretilecek olan bu paneli beklemeniz gerekecek.

UW alternatifi için ise aşağıdaki modeli beklemeniz gerekecek.

2019 2. çeyreği => LG 37" 2300R 24:10 3840 x 1600 144/175Hz *Nano IPS
    Paneli kullanan monitörler: LG 38GL950G
    Üstad seni de yoruyoruz kusura bakma bilgileriçin de çok teşekkürler
    Dediğim gibi ben XB271hu kullanıyorum 1 tık üstü aynı özelliklere sahip monitör arıyorum aslında. HDR falan çıktıktan sonra o kadar bedel ödeyip te elimdeki monitörün 2" büyüğünü almak ta yazık alsında

32 olur 34 olur ama dediğin gibi şuan ürün yok pek o aralıkta. Lg 31.5" nano ips olan olabilir onun model veya özellikleri belli mi ?

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.