Şimdi Ara

ABS BEYNİ TAMİR HONDA FREN PEDALI İNİYOR 2022 HAKKINDA TÜM SORUNU İÇİN CEVAP BURADA 2022 (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
940
Cevap
53
Favori
475.854
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Usta benimde Renault Clio 2 1.4 RXT aracımın son zamanlarda abs sensörü yanmaya başladı. Aslında 1-2 ay önce bu sorun olmaya başlamıştı ama durup dururken sorun ortadan kalktı. Sonra bir aralar yine yanmaya başladı ama bazen yanıyor bazen yanmıyordu. Genelde kontağı çevirdiğinde direk yanıyordu , kapatıp bida çevirdiğimde ise yanmayabiliyordu. Neyse bir süre böyle gitti sonra hiç yanmamaya başaldı abs ışığı , fakat bu aralar yine yanmaya başladı. Kontağı çevirdiğim gibi yanıyor ve sönmüyor. Bazen oluyor kontağı kapatıp bida çevirdiğimde sönüyor ama harekete geçmeye başladığımda yine yanıyor.

Ustam aynı zamanda Abs ışığı yandığında mutlaka El Freni ve Servis ışığıda yanıyor. Yani abs ışığı şuana kadar hiç tek başına yanmadı benim araçta. Her defasında ya bu 3 ışık yanıyor yada yanmıyor. Nette biraz baktım kimisi diyor abs sensörleri cliolarda tozdan kirden çabuk etkilencek şekilde konumlandırılmış bundandır , kimisi diyor cliolarda koltuğun altındaki bazı kabloların temassızlığından olur , koltuğu ileri geri ittirince olabilir bu temassızlık falan diyorlar. Açıkcası koltuğu ileri geri defalatca ittim çektim , alttaki kablolarla oynadım ama nafie sönmüyor .

Ayrıca bu ışık yanmadan bir kaç gün öncede araç ile bir kaç kez el frenini çekerek kızaklıyarak ani duruş yapmıştık. Acaba bunlada ilgili birşey olabilir mi? Benim gibi el freni ile olmasada ani sert duruş yapan birinde de bu abs sorunu olmuş , onun araçta clio 2 , o sigortayı söküp takmış sorun düzelmiş. Bende bunu denesem mi? Ayrıca pekte anlamam bu işlerden araçta kaç sigorta var? Hangisini sökmeliyim?

Bir de servisede gösteremedim daha.Bu cuma fırsat bulursam servise götürüp bir baktıracağım. Ama öncelikle sizinde görüşlerinizi almak isterim hakanusta bu konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 11 Mayıs 2011; 14:34:00 >

• s.a hakan ustam bende hyundaı accent 2001 model aracım frenleri zayıf diye frenciye gittim tüm ayarları yaptılar ama yine eskisi gibiydi ve arabada abs var dediler bende sigorta kutusunda abs sigortasını sökmüşler geri taktım çalıştı ama verimli degildi neredeyse devamlı pompalıyor gibi ufak ufak darbeleniyor gibiydi frene basar basmaz abs devreye giriyor 5 6 seferden sonrada tutmuyordu geri sigortayı söktük ustası p.tesi makinaya baglatalım bide öyle bakalım dedi ama masraflı bir işmidir sizce veya bu ne olabilir sizce teşekkür ederim
    (benden önceki sahibide absden haberi yokmuş panelden sökmüşler lambayı herhakde)
  • usta kolay gelsin.
    2004 nissan primera tekna 1.6 benzinli aracımız ile ışıklarda frene basınca kayıyordu. önemsemiyordum dün seyir esnasında önümdeki araç yavaşlayınca frene bastım ama araç durmadı abs devreye girmedi sanırım ve kızaklayarak bariyere sürterek durdum. gebzedeyim burdada yetkili servis yok. istanbula dönünce yetkili servise gidip cihaza bağlatabilirim. yada sanayiye gidip herhangi bir frenciye götürebilirmiyim. abs de ne gibi bi sorun olabilir
  • hakan usta aracımı bugun akşam üstü sanayiye ugradım usta gelmiş binip bir tur attık makinaya baglamadan beyinin çalıştıgını tekerlerin sensör veya bileziklerin ayarlarından bahsetti sadece düzenli ve istikrarlı çalışmadıgını yarın müsait bir saatte gel halledelim dedi ama ben size gelen ve cevaplarınızdan anladıgım kadarı ilen bu işlerde makina ile kontrol şart oldugunu anladım göz ve kulak gibi beceriyle olabilecek işler değil gibi geldi ya hayırlısı zannedersem bu aralar net ile pek ilgilenemiyorsunuz iş güç malum olsun sizi tanımasamda adınıza itaf edilenler gerçekten gurur okşayıcı işlerinizde başarılar dilerim ben konyadayım sn meteg usta ile bu sitede tanıştık sizinde böyle sırf insan memnuniyeti ile ilgili olmanızsa bizim gibi dogru işi doğru yerde yaptırmak istiyen arkadaşlar için bir şans iyi akşamlar

talha
  • Hakan Ustam kolay gelsin, ben denizliden ali, 2001 Marea ELX sahibiyim. Aracımda ABS ile ilgili bir sıkıntım var...

ABS ışığım veya kırmızı uyarı şığım yanmıyor, frene bastığımda ABS erken devreye giriyor..

Mesela 50-60 km/h hızla giderken bile çok hafif, ABS devreye girmeyecek kadar bile frene bassam, ABS tıkırtısından daha hafif ve daha sık bir şekilde ses geliyor ve pedaldan hissediliyor... lakalarda ve bozuk yollarda devamlı suretle yapıyor frene basıldığında...

Bu ses geldiğinde ise fren mesafesi muazzam uzuyor ve istenilen mesafede durmak imkansız... Dediğim gibi sert değil çok hafif frene basıldığında bile bu olay ile karşılaşıyorum... Denizlide pek analyan yok, eğer size gönderilecek bir parça var ise yardımcı olursanız sevinirim... Diğer maream da ABS yok idi kızakladı ve pert'e çıktı aracım, bunda da talihsizlik yaşamak istemiyorum. Şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi termometre -- 12 Temmuz 2011; 13:43:17 >

• 3 usta ve çözümü bulamadık gibi... Tüm gün sanayideydim.

İlk usta ön fren boruların tıkanmıştır o yüzden erken devreye giriyordur ABS dedi, bu arada tempra ile aynı borular kullanılıyor tanesi 2x10TL, DOT4 hidrolik 7 TL + 15TL işçilik....

İkinci usta balatalara baktı söküldü hepsi durumları iyi denildi, 10TL işçilik...

Üçüncü usta bilgisayara bağladı ABS beyninde v.s. herhangi bir hata yokmuş, tekerler tekrardan sökülüp sensörler temizlendi 30 TL...

Evet ABS etken devreye giriyor denildi sorun olarak tekerler gösterildi en sonunda, michelin 2007 yılının 47. haftasında üretilmiş, sertleşmeden dolayı tekerler kayıp ABS erken devreye giriyor sonucuna varıldı....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi termometre -- 22 Temmuz 2011; 2:44:21 >
  • Arkadaşlar sorun çözüldü gibi:-)

Marea babamın aracı, onunda 2. aracı ilkide marea idi abs yoktu tekerler kızakladı ve bir araca arkadan çarptı, araç=pert...
    Bu ise erken devreye giriyor... Toplam 2 ABS beyin tamircisi, 5-6 tamirci gezdikten sonra 2 tane marea bulma imkanım oldu sanayide, onlarda da durum perişan...

Benim önceki araçlarım focus 2003 ve Opel astra G 2003 idi, onlarda araç resmen yere yapışıyordu, galiba onlardaki performansı marea da da almaya çalışmamdan kaynaklı sorunum....

Netten uzun araştırmalarım sonucu özellikle honda, renault clio, marea, v.s. araçlarda frenlerin kötü olduğu kanısına varmış herkes.... Civic forumları içler acısı, balata + lastik + hidrolik + v.s. değiştirmeler sonucu sonuç yine aynı....

Sanayide ustaların dediklerine göre mareların genelde kazası öndendir diyorlar, neden; frenler...

Nerede o astram :-) satıp astra alacağız galiba babamada....

• Hakanustam; Bildiğiniz Gibi Artık Hemen Hemen Bütün Araçlarda Yol bilgisayarı Ve Arıza Bilgisayarı Bulunmakta Arabam Doblo 1.3 Multijet İle 1.6 Ya Çıkıyor Bu Yüzden Akü Kullanımı Biraz Daha Fazla Oluyor Ve 5 Yılda 1 Kere Akü Değiştirmeme Sebeb Oluyor Yaklaşık Bi 20 Dk Önce Arabada Müzik Dinliyordum İçeri Sıcak Oldugundan Kontağı Açıp (Çalıştırmadan) arabanın Camını Açtım Aklımdan Selektör Yapmak Geçti :) Selektör Yaktım teyip Kapandı Tekrar Açıldı Birdaha Yaptım Aynı Olay Oldu. Ve Bilgisayarda Uyarı Sesi Çıkardı Baktığımda

- ABS Arızası

-Airbag Arızası

-ESR m EDS mi Öyle Birşey Onun Arızasının Olduğunu Söyledi.

Cam Ekranda İse Abs Işığım Sarı şekilde Yanıyordu Akünün Bittiğini Anladım Arabayı Çalıştırmak İstediğimde Araba Çalışmadı Tamirciyi Arayıp Sordum Cevap Ya Aküden Yada Arabanın Beyninden Kaynaklandığını Söyledi Sizce Bu Arızalar Arabanın Beynine Zarar Verirmi ? Tamirciye Değilde Arabayı Servise Götürmeye İstiyorum Amasyada Oturdugum İçin Burda Fiat'ın Servisi Yok Çorumda Var Acaba Bir Sorun Çıkarmı ? İçimin Rahat Etmesini İstiyorum Bir Çok Ustaya Sordum Olabilir Cevabını Verdi Acaba Sizce Beyin Hasar Almışmıdır ?

• Hakan ustam selam

Galerici enişteden 2005 model 1,6 toyoto corolla sol sedan taksi aldık.Almadan önce ABS arızası olduğunu ve eski sahibi yapacağını söyledi.Araç serviste bilgisayar hatası olarak sağ sensörleri kontrol edin diyordu.Sensör siparişi geçildi ve geldiğinde takıldı.Ancak abs ışığı yine sürekli yanık kaldı ABS beynin değişmesi istendi fiyat olarak işçilik dahil 1800 bulacağını söyledi.Enişte arabanın eski sahibine masraf bu kadar değinde adam bu masrafı karşılamayacağını arabayı geri iade etm esini istedi.Enişte de bir şekilde( bilmediğimiz) serviste çıkıp sanayide tamir ettirdi ve araba sahibiyle işi bağladı.Arç bize geldi sorun gtmişti ancak 15-20 gün sonra aynı hata tekrar oldu.Biz serviste yaptıklarını biliyorduk meğer sanayide özel tamirciye yaptırmış.Ardından bizim burdaki bir usta ben yapabilirim dedi bizde tamam dedik ve aracı teslim ettik.Önceleri sadece Abs uyarı işığı yanık kalıyordu ustanın müdahalesiyle kilometre gösterge devre dışı oldu ,elfren ikaz lambası yanık kalıdı ve emniyet kemer ses ikazı gitti....Durumu telefonla size ilettim ve ABS beyni size bugün gönderdim ve motor noyuda sms le size ilettim.İnşallah bu sorun hallolur.

Hakan ustamın yardımıyla ikinci el alarak sorun halloldu .Teşekkürler ustam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonmez30 -- 26 Ağustos 2011; 0:35:27 >

• s.a hakan usta
    benim2000 model passat aracımın son 1 aydır abs ikaz lambası aracı ilk çaliştırdığımda yanıyor 2ila 30 dk arasında değişen zamanlardan sonra sönüyor bir müddet sonra tekrer yanıp bu kez sönmüyor.abs ikaz lambası yanarken abs çalışmıyor.işık söndüğü zaman çalışıyor. bugün sanayide aracı cihaza bağlattığımızda "01201 abs pompası güç besleme voltajı" hatası verdi.usta servise gitmemiz gerektiğini söyledi.sizce problem nedir.çözümü için ne yapmalıyız.
  • mrb hakan usta aracım 98 model volvo s70 aracımda bazen calıstıracagım zaman kontagı cevırdıgımde abs ısıgı sonmuyo sonra yola cıkıyorum bıraz yol aldıktan sonra ısık sonuyo sonra durdugum zaman aracı stop etmeden once bazen tekrar yanıyor neden olabılır acaba???tesekkurler
  • Mrb araç Nissan Premiera 2000 model 2.0 Turbo dizel. Abs en ufak dokunuşta devreye giriyor arasıra ve abs lambası yanıyor. Sensörler beyin kontrol ettirdik araçta herhangi bir sorun yok arabanın gıcıklığımı bilmem ama ustaya gelince birşey yapmıyor :) Lastik basıçları ve Lastiklerin durumu güzel neden yapar acaba cevaplarınız için şimdiden tşklr.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Brujeria35 -- 30 Ağustos 2011; 2:40:00 >
  • Hakan Bey selamlar, 2007 opel corsa aracımda esp (hidrolik ile ilgili olan) devamlı yanıyordu, direksiyon aşırı sertleşiyordu, direksiyon pompa ünitesi (direksiyon moturu da diyorlar) komple değişti (corsa d den çıkma) bu seferde hızım 90 'a ulaştığında ABS ışığı yanıyor. Servis direksiyon açı sensöründen dedi. Ama bana pek inandırıcı h-gelmedi tekrar direksiyon motoru mu beyni mi ne ise onun değişmesi gerekiyormuş en son 2400 tl fiyat verdiler. Bunun başka bir yolu yok mudur ?
  • Hakan bey merhaba.

aracım 2009 doblo premio, frene bastığımda ön tekerlerden hızıma göre tık tık tık diye ses geliyor. Bu ses fren balataları değiştikten sonra oldu ve diskleri de taşlatmıştık. Aslında aracı aldıktan 1 ay sonra balataları filan değiştirdim ve aldığımda havalar soğuktu bu yüzden camlar kapalı kullandığım için ses önceden de varmıydı yok muydu bilemiyorum. Ama dediğm gibi bakım yaptrdıktan sonra fark ettim. Tamirciye sordum ve internetten biraz araştırma yaptım bu tık tık sesi abs nin devreye girdiğinin işaretiymiş. Ama ben pek inanmadım. Frenlerde bi problem yok. en ufak kızaklama bile yok araçta ama bu ses nedir çok kafama takılıyor. Abs ışığı motor çalıştıktan sonra sönüyor ve bidahada yanmıyor yani abs arızası vermiyor araç. Acaba tamirci balataları değişirken bi yanlışlık filan mı yaptıda bu ses geliyor. yada balatalar mı uyumsuz ne bileyim frenlerde boşluk mu var?
    Sonuçta aracın en önemli aksamı sayılır fren bunun için içim rahat değil.

• hakan ustam selamlar benim aracın problemi biraz garip. aracım vectra b kasa 2000 model 2,0cdx. aracı yeni aldım. kontağı açtığımda tc lambası yanmıyordu düğmeden de kumanda edilemiyordu. bi özel servise götürdüm. sastemi kontrol ettiler öncelikle ampulun yerinde olup olmadığına bakmak gerekli dediler baktılar ampull yerinde sağlam fakat yanmıyor. yani ışık testi de yapılamadı. sonra tesisatı kontrol ettiler ve beyne yakın bi yerden tc lambasının kablosu kesilmiş ışığı o şekilde söndürmüşler. usta önce motor beyninden olur dedi sonra emin olmak için elindeki çıkma motor beynini denedi sonra kesin abs beyninden kaynaklanıyor dedi. abs beynini araştırırken aracın üzerindeki abs beyninin üzerinde zaten bozuk yazıyordu sonradan farkettik. yani abs beyni arızalı sanırım ve çıkma takılmış sonradan o da sorunlu. abs ile ilgili hiçbir sorun yok. abs devreye giriyor kontak açtığımda ışığı yanıyor sonra sönüyor abs sorunsuz yani. fakat tc çalışmıyor.
    benim sorum şu üzerinde bozuk yazıyor tekrar tamir olur mu veya gerçekten de tc problemi abs beyni kaynaklı mıdır yenisi ne kadardır çıkması ne kadardır. abs beyni bosch marka ve üzerindeki harf grubu da DT

• quote:

Orijinalden alıntı: Brujeria35

Mrb araç Nissan Premiera 2000 model 2.0 Turbo dizel. Abs en ufak dokunuşta devreye giriyor arasıra ve abs lambası yanıyor. Sensörler beyin kontrol ettirdik araçta herhangi bir sorun yok arabanın gıcıklığımı bilmem ama ustaya gelince birşey yapmıyor :) Lastik basıçları ve Lastiklerin durumu güzel neden yapar acaba cevaplarınız için şimdiden tşklr.

Sensörleri osiloskop yardımıyla beyin üzerinden ustanın kontrol etmesi gerekiyor.Sinyallerde problem vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanusta -- 17 Eylül 2011; 10:23:40 >

• S.a hakan usta bende 2004 marea liberty var .. Sorunum şu derin bir çukura sert bir şekilde girdiğimde ön taraftan vuvvvvv diye abs den geldığını tahmın ettığım bı ses geliyor bu normal mı sizce.... Birde dik bayırlardan frene basılı olarak indiğimde frende sertleşme oluyor buda normal mi kütahyada bi yere götürdüm adam bindi frenlerde bişey yok dedı ama benm içim rahat etmıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: shekilli43

S.a hakan usta bende 2004 marea liberty var .. Sorunum şu derin bir çukura sert bir şekilde girdiğimde ön taraftan vuvvvvv diye abs den geldığını tahmın ettığım bı ses geliyor bu normal mı sizce.... Birde dik bayırlardan frene basılı olarak indiğimde frende sertleşme oluyor buda normal mi kütahyada bi yere götürdüm adam bindi frenlerde bişey yok dedı ama benm içim rahat etmıyo

Merhaba,

Aracınızla yolda giderken ayağınız frene basmadan abs devreye girip ses yapıyorsa sorun var demektir.
  • Hakan usta kolay gelsin.Benim aracım 2004 marea liberty.Abs sistemim çalışıyor ama erken devreye giriyor lastiklerim iyi hatta kışlık vakumlu lastiklerde bile erken devreye giriyor disklerim değişti,balatalar değişti,ama sıkıntı hala devam ediyor yardımcı olabilirmisiniz?
  • Hakan Usta merhaba.Sizin açmış olduğunuz bu konuyu cep telefonu üzerinden bulduğum için ufak ekranda çok fazla detaylı okuyamadım.2008 den beri bıkmadan usanmadan biz araç sahiplerine cevaplarınızı güzelce vermişsiniz öncelikle bunun için teşekkür etmek isterim kendi adıma ve diğer arkadaşlar adına.Öncelikle hangi şehirde olduğunuzu merak ediyorum.Eğer ankara' da iseniz gelip dükkanınızda sizi ziyaret etmek isterim.
    Şimdi size sorunumu yazmak istiyorum.Ben 1 şubat 2011 tarihinde 2000 model bir laguna araç aldım.Alırken ankara içinde bakmış olduğum 11 araçtan içi ve dışı en temiz olan araç olduğu için bu aracı aldım.Aracı alırken ABS işığı yanıyordu ve satıcı sağ arka teker abs kablosunda sorun olduğunu ve 1 hafta önce değiştirdiğini orjinal aldığını eskisinin bagajda torbada olduğunu çıkarıp gösterdi ve bana dediki servis arızayı sildi fakat sensörün arızayı silmesi bir kaç km sonra olacakmış dedi ( 300 km mi ne demişti ) doğrudur dedim.Neyse ondan sonra 1000-1500 km yaptım söndü uzun zaman yanmadı ara ara hız yapip özellikle hızlı olarak virajlara girince yanıyor düzlüğe çıkıp 15-20 km sonra sönerdi fakat şu anda aracı alalı 12-13 bin km yapmış olmama rağmen son 3 bin km dir filan hiç sönmedi diyebilirim.Geçenlerde önümdeki araba aniden durunca tahmini 2 metre filan kaydı durdu bende lastiklerin kötü olmasına yordum fakat tahminen 1 aydır genellikle araç ilk yola çıkışta ( sabah iş yerime giderken ) frene basınca tekerin dönme hızıyla orantılı pedaldan da hissedilir şekilde tak tak tak vurma oluyordu fakat 2-3 km sonra geçiyordu disklerde sorun var sandım bakıma gittiğimde ustama sordum disklere baktı balatalara baktı disklerde bişey yok dedi balatalar bitiyomuş hatta sağ taraf komple bitmiş değiştirdik fakat düzelme olmadı.Eğer tespitlerimde yanılmıyor isem abs lambası yanmadığı zaman bu vurma gerçeklesiyor zaten sonrasında abs ışığıya yanıyor yada maximum 1 km gittikten sonra yanıyor ve vurma geçiyor zaten abs devre dışı kalıyor.az önce bomboş genişyolda tertemiz asfaltta ışık yanmıyorken 75 km hızda giderlen frene asıldım araba zank dedi olduğu yerde durdu 1-2 km sonra ışık yandı 80 km ile sağ şerite yanaştım frene asıldım ve araba kayarak gitti.Şimdi bu anlattıklarıma dayanarak bana ne söyleyebilirsiniz nasıl yardımcı olabilirsiniz ? Dediğim gibi ankara da iseniz adresinizi yazarsanız yanınızada gelirim ama öncelikle buradan ön bilgi talep etmekteyim çünkü abs şakaya gelmez devre dışı kalması hoşuma gitmedi açıkcası.Bu arada hafif çukurlarda arabada takur tukur bir ses oluyor direksiyona pedala bile vuruyordu sanmıyorum fakat abs ile alakali bir sorun olabilirmi düşünmeye başladım çünku ön takımlara defalarca bakıldı sorun çıkmayınca direksiyon kutusu denmeye başlandı gerci o mekanik bir sorun gibi ama ben yinede olabilirmi diye bilgi almal istedim.Çok uzun oldu sanırım ama titiz bi insanım kusura bakmayın.cvaplarınızı brkliyorum teşekkkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.