Şimdi Ara

ABS BEYNİ TAMİR HONDA FREN PEDALI İNİYOR 2022 HAKKINDA TÜM SORUNU İÇİN CEVAP BURADA 2022 (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
940
Cevap
53
Favori
475.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Hakan Usta! Bende 93 model bir Honda Accord var. Dün farketmeden biraz da hızlıca bir kasise girdim. ve ABS lambası yanmaya başladı. Şimdi aracı çalıştırdığımda ABS lambası sönüyor ama hareket edip 5- 10 saniye gidince tekrar yanmaya başlıyor. Bir de geri viteste iken böyle bir şey yapmadığını fark ettim. Sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler
  • Merhaba Hakan bey

Bende Fort Focus 2000 model bir arac var ve abs ile sorunum var
    Sorunu size anlatmaya calisayim arac saatte 60km hiz altinda kullanildigi zaman fren sistemi normal calisiyor ama saatte 60km hizin uzerine cikildigi zaman surekli abs calisiyor ve araci calistirmada veya daha sonra hic bir sekilde abs isigi ile bir ikaz yada uyari yapmiyor sorunun ne oldugunu araci bilgisayara baglatarak yine ogrenemiyoruz cunku hic bir sekilde ariza isareti vermiyor sizce sorun tekerleklerde olan sensorlerden kaynaklaniyor olabilirmi aracin hizinin artmasi ile okumada bir hata olusmasi gibi
    simdiden tesekkur ederim
    iyi calismalar
  • G
    Ü
    N
    C
    E
    L
    .
    .
    .
  • Hakan Usta Selamlar;
    Aracım 1,4 Chevrolet Aveo. Bozuk zeminlerde çukurlarda yada bir logar kapağı hafif aşağıda olsa ABS gerekiz yere devreye giriyor, tırtır ses yaparak devreye giriyor ve bunu yaparken sanki frenler boşalmışta araç kayıyormuş gibi his veriyor. Daha önce bir kere daha olmuştu. Servise götürdüm sensör arızası dediler. Şimdi yine götürdüm. Bu sefer arıza kaydı yok problem bulamadık dediler. Neyse 30.000 bakımı yapılırken ısrar edince sensörleri ve taradığı bölgeyi temizlemişler yol testine çıktık o kadar denememize rağmen ABS düzgün çalıştı ve araç durması gereken mesafede durdu. Nedeni sorduğumda sensörün taradığı yerin pislikle dolmuş olabileceğini ve temizlediklerini sözlediler. Sorum şu olacak bu problemle karşılaşmamak için rutin olarak sensörleri ve taradığı teri temizletmemiz mi gerekiyor? Sonuçta aracın sağlıklı durması için bu sistemin çalışması şart.
    Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gordion77 -- 26 Mayıs 2010; 12:04:27 >

• @Hakanusta

her ne kadar ticari bir iş yapıyor da olsanız ticaretinizin dışında buradaki kullanıcılara yaptığınız yardımdan ötürü sizi tebrik ederim..
  • Hakan usta mrb ,

1 ay kadar önce 2004 model corsa c 1.2 aracı satın aldım. Sorunum Aracın ABS ışığı kalkışlarda , Rampalarda yanıyor ve arabada hissedilir şekilde titreme ve güc kayıbı oluyor.( özellikle rampada)ABS ışığı söndükden sonra araba normal şekilde çalışmaya devam ediyor. TECH 2 yie bağlanmasına rağmen arıza tespit edilemiyor. Bunun için ne gibi bir işlem yapılacağı bilinemiyor. ABS ışığı yanması ile aracın teklemesi nin güc kaybının bir alakası olabilirmi. TEC2 dışında ABS ile ilgili bir sıkıntıyı neden yaptığını öğrenmenin yolu varmı ?
    Tşk,
    ENDER
  • Merhaba hakan usta.
    2000 model Honda Accord 1,8 aracımın ABS ışığı sürekli olarak yanıyor.
    Aracıı ikinci el olarak aldığımdada yanıyordu ve abs fren sistemi çalışmıyordu.
    Baktırdığım bazı ustalar avo metre ile yaptıkları ölçümlerde emin olmamakla birlikte beyin arzalı olabilir dediler.
    Beyin şasi nosu:0265 216 649 Acaba tamiri mümkünmü?
    Yaklaşık bir maliyet verirseniz memnun olurum.
    Ayrıca iki sorum daha olacaktı.Kesin beyin arızalı demeden önce...
    Sensörlerin sağlamlık testini nasıl yapabiliriz?
    Sensörlerin AVO metre ile ölçümünü yaperken hangi değerleri (ohm veya mV) görmemiz gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eenderrr

Hakan usta mrb ,

1 ay kadar önce 2004 model corsa c 1.2 aracı satın aldım. Sorunum Aracın ABS ışığı kalkışlarda , Rampalarda yanıyor ve arabada hissedilir şekilde titreme ve güc kayıbı oluyor.( özellikle rampada)ABS ışığı söndükden sonra araba normal şekilde çalışmaya devam ediyor. TECH 2 yie bağlanmasına rağmen arıza tespit edilemiyor. Bunun için ne gibi bir işlem yapılacağı bilinemiyor. ABS ışığı yanması ile aracın teklemesi nin güc kaybının bir alakası olabilirmi. TEC2 dışında ABS ile ilgili bir sıkıntıyı neden yaptığını öğrenmenin yolu varmı ?
    Tşk,
    ENDER

ABS Sensörlerinin çıkış sinyallerinin osiloskopta ölçtürün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aknehir

Merhaba hakan usta.
    2000 model Honda Accord 1,8 aracımın ABS ışığı sürekli olarak yanıyor.
    Aracıı ikinci el olarak aldığımdada yanıyordu ve abs fren sistemi çalışmıyordu.
    Baktırdığım bazı ustalar avo metre ile yaptıkları ölçümlerde emin olmamakla birlikte beyin arzalı olabilir dediler.
    Beyin şasi nosu:0265 216 649 Acaba tamiri mümkünmü?
    Yaklaşık bir maliyet verirseniz memnun olurum.
    Ayrıca iki sorum daha olacaktı.Kesin beyin arızalı demeden önce...
    Sensörlerin sağlamlık testini nasıl yapabiliriz?
    Sensörlerin AVO metre ile ölçümünü yaperken hangi değerleri (ohm veya mV) görmemiz gerekir.

Sensörlerin çıkış sinyallerini osiloskopta ölçtürün.
    Ohmmetre ile değerler yaklaşık 800 Ohm ile 1200 Ohm arasında farklılık olabilir.

• ustam kolay gelsin. 97 nissan primera slx aracımda motor çalışırken bazen abs ışığı kesintisiz yanıyor. bazen de yanmıyor. ışık yanmazken yaptığım fren testinde abs'nin vurduğunu pedalda hissettim. Ancak lamba yanarken fren testi yapmadım. Davlumbaza ve disklere su sıktım, belki sensörlere pislik takılmıştır diye ancak değişen birşey yok, belki düzgün temizleyemedim bilemiyorum, davlumbaza bakınca bulamadım sensörlerin yerini.. sıkıntı nerededir bilemedim. Bir tahmininiz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DraqoniquE

ustam kolay gelsin. 97 nissan primera slx aracımda motor çalışırken bazen abs ışığı kesintisiz yanıyor. bazen de yanmıyor. ışık yanmazken yaptığım fren testinde abs'nin vurduğunu pedalda hissettim. Ancak lamba yanarken fren testi yapmadım. Davlumbaza ve disklere su sıktım, belki sensörlere pislik takılmıştır diye ancak değişen birşey yok, belki düzgün temizleyemedim bilemiyorum, davlumbaza bakınca bulamadım sensörlerin yerini.. sıkıntı nerededir bilemedim. Bir tahmininiz var mı?

Aracınızı trafiğe kapalı toprak yolda ani fren yaparak test edebilirsiniz.Aracı olduğu yerde direksiyonu tam sağ ve tam sol yapın bunu 4-5 kere tekrarlayın abs lambanız yanıyorsa ön teker sensörlerinden birisinin hattı kopuk veya temassızlık yapıyor demektir.
  • hakan usta ben mercedes sahibiyim.arabam frene basınca yavaşlayıp tam durdu dediğim anda abs devreye giriyor.giderken sıkıntı yok ama yavaşlayıp tam duracağı esnada abs tırt tırt vuruyo.sensörleri ölçtürdüm.poryadaki dişleri kontrol ettik sıkıntı gözükmüyor.abs ışığıda yanmıyor.
    NOT: bu arıza sol alt rotil değiştirmek için disk sökülüp takıldıktan sonra ortaya çıktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: selcukkoylu

hakan usta ben mercedes sahibiyim.arabam frene basınca yavaşlayıp tam durdu dediğim anda abs devreye giriyor.giderken sıkıntı yok ama yavaşlayıp tam duracağı esnada abs tırt tırt vuruyo.sensörleri ölçtürdüm.poryadaki dişleri kontrol ettik sıkıntı gözükmüyor.abs ışığıda yanmıyor.
    NOT: bu arıza sol alt rotil değiştirmek için disk sökülüp takıldıktan sonra ortaya çıktı

Abs sensörlerinin taradığı dişli veya sensör hava boşluğunu kontrol ettirin.
  • Hakan Ustam Merhaba. 2002 model Toyota Corolla 1.6 Sol arabam var. Araçla giderken ani fren yapıp ABS devreye girdiğinde araç duruyor fakat sağ ön fren aracı bırakmıyor. Yani aracın frenine basılmadığı halde araç hareket etmiyor. Servise götürdüm önce diskler üzerindeki pimlerden kaynaklandığını söylediler fakat pimleri değiştirdiklerinde sorunu yine aşamadılar. Bu seferde abs beyninde problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini ve bu parçanın pahalı olduğunu söylediler. Ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyildirim

Hakan Ustam Merhaba. 2002 model Toyota Corolla 1.6 Sol arabam var. Araçla giderken ani fren yapıp ABS devreye girdiğinde araç duruyor fakat sağ ön fren aracı bırakmıyor. Yani aracın frenine basılmadığı halde araç hareket etmiyor. Servise götürdüm önce diskler üzerindeki pimlerden kaynaklandığını söylediler fakat pimleri değiştirdiklerinde sorunu yine aşamadılar. Bu seferde abs beyninde problem olduğunu ve değişmesi gerektiğini ve bu parçanın pahalı olduğunu söylediler. Ne yapmalıyım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

Abs sisteminin hidrolik aksamını kontrol ettirin.
  • hakan usta 2006 astra 1.3 cdti sahibiyim aracımda yururken abs lambası yanıyor arasıra sonuyor tekrar yanıyor bı dengesızlık var ısık yanarken test ettıgımde abs devreye gırmıyor ısık yanmazken kı testlerımde abs devreye gırıyor sorun ne olabılır nasıl cozoumlenır tesekkurler
  • Merhaba Hakanusta,
    Benim bir sorum var size onu sormak istiyorum,

Yaklaşık 2 yıl önce şirket arabası olarak 2008 model toyota corolla ya sahiptim.Arabada ABS var fakat bir gün şöyle bir durum yaşadık.Babamla birlikte yaklaşık 80-100 km/h ile giderken karşımıza birden kamyon çıktı.Zaten zemin gayet kuruydu yağmur kar vs yoktu.Düz asfalt yoldu.Her neyse o anda freni babam sonuna kadar basmasına rağmen araba yaklaşık 50-60 belkide 100 metre bile olabilir(Tam hatırlayamıyorum) kaydığını gördük.ABS ışığı falan yanmıyordu gayet düzgündü fakat dediğim gibi araba kaydı ve şöyle bir durum varki kayarken balatalardan ıııh diye ses gelir ya.O sesde gelmedi sanki araba buz üstünde kaymış gibi.

Her neyse daha sonra Tatilden dönerken kenarda muz almak için durmuştu babam(Anamurdan geliyorduk).El freni çekik vites boşta ve araba çalışıyor.Bizde içindeyiz 3-4 kişi.Bir baktık araba hafif gitmeye başladı 2-3 metre gidince el freni baktım çekik ama ben indirip tekrar çekmedim.Çekili haldeyken biraz daha sert abandım 1 kez tık dedi.(Baya çekikmiş el freni yarım falan çekik değilmiş yani).Ama sonra durdu araba,sonra el freni indirdik işte gittik yaklaşık 1-2 saat sonra yol kenarında yemek için mola verdik.Arabadan indiğimizde balatalarda duman falan yoktu ama çok kötü yanık kokusu geliyordu.

İşte daha sonra frenleri iyice bir garipleşti arabanın,Sonra bütün Toyotalar geri iade edilmişti.Şimdi size bu soruyu soruyorum zahmet veriyorum sizede kusura bakmayın.Sadece merak ettim acaba böyle bir durum neden kaynaklanmış olabilir?

Bu arada unutmadan söyleyim araba 4 tekerde disk frendi.

Birde biz abimle 2 miz anamurda kullanırken arabayı,abim bana tutun oraya sert fren yapcam demişti.Topraklı yol ve 40 la gidiyorduk yaklaşık.Abim frene bir bastı orda iyi durdu bakın Zaten bu durum bu anlattıklarımdan önce.Acaba diyorum Burdaki fren denememizden sonramı bir şey oldu arabaya?Çünkü araba durup stop ederken gauughc diye bir ses geldi önden.Sanki şaft kırıldı gibi

Neyse şimdiden Teşekkür ederim cevabınız için Hakanusta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrebo -- 15 Eylül 2010; 16:01:30 >

• Gerçi bendeki sorun olmayabilir ama genede sorayım dedim,

2006 C4(27000 km orjinal) aracımda balataları değişmeden önce düz, yokuş aşağı gibi yerlerde frene biraz sert bassam pedal tepiyordu(bayağı), bende acaba frenler mi bitiyor diye ustaya gösterdim balatalar yarıyı geçmişti istersen değişelim dedi ben de olur dedim. Lakin yeni frenler takıldıktan 200-300km sonra(yeni fren takılınca zaten ilk başta tam tutmuyor onu biliyorum) ABS eskisine göre bayağı bayağı az devreye girmeye başladı(arabanın durmasında bir problem yok) ve girdiği vakitte tepmesi çok hafifledi. Bu bir sorunmudur yoksa normal midir(bir arkadaşımda da 2009 308 SW var ona durumu bahsedince, ben de pek ABS nin devreye girdğini görmedim sadece karlı hava çok tepiyor demişti).

Not: ABS tepmesini aynı yollarda, aynı lastik ve hava basınçlarıyla test edilmiştir.
  • selamlar
    rover 416 si aracım var.Az önce farkettim abs ışığı arabayı çalıştırdıktan 5-10 saniye sonra yanmaya başlıyor ve sürekli yanıyor.Neden olabilir?
    Bu sabah jantları mr.muscle deterjanla temizlemiştim,o ara sensörlere birşey olmuş olabilir mi?
  • 2005 Otomatik Jazz'ım var. Geri viteste veya ileri viteste ilk kalkışta sanki titreşimli telefonun çalması gibi vızz şeklinde bir kez ses geliyor. Ancak yolda giderken ve dur-kalklarda böyle bir ses olmuyor. Acaba bu ses şanzımandan mıdır? Başka bir forumda CRV vites bir Honda'dan aynı sesin geldiğini; sesin ABS'nin beyniyle ilgili olduğunu okudum.

Honda yetkili gittim; test sürüşü yaptık, sesin ABS ile ilgili ve normal olduğu söylendi. Anlamadığım şey, ben sesi bir haftadır filan duymaya başladım.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.